Brytyjscy nauczyciele: Dzieci głupieją od tabletów i komputerów. "Są agresywne i aspołeczne"

18.04.2014 08:52
Dzieci korzystające z komputera i tableta

Dzieci korzystające z komputera i tableta (Fot. Sergiusz Peczek / AG)

Brytyjskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wykładowców alarmuje, że coraz więcej dzieci nie potrafi wykonywać prostych czynności, takich jak budowanie z klocków z powodu zbyt częstego korzystania z technologii cyfrowych. Korzystanie z komputerów i tabletów negatywnie wpływa na zdolności motoryczne dzieci.
Rośnie liczba dzieci, których umiejętności motoryczne nie pozwalają na zabawę klockami. Umiejętności są obniżone ze względu na uzależnienie od komputerów, smartfonów i tabletów - informuje The Telegraph.

Wiele dzieci między trzecim a czwartym rokiem życia potrafi "przesunąć ekran" tabletu, ale zręczność ich palców po godzinach spędzonych z iPadem jest niewielka lub nawet żadna. Członkowie Stowarzyszenia Nauczycieli i Wykładowców poinformowali też, że niektóre starsze dzieci nie są w stanie wypełnić testu ręcznie, gdyż ich pamięć została uszkodzona wskutek zbyt częstego korzystania z nowych technologii.

Coraz więcej tabletów

Stowarzyszenie wzywa rodziców do ograniczenia czasu, jaki dzieci spędzają, korzystając z komputera. W ciągu ostatniego roku liczba gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii, w których używa się tabletów, znacznie się zwiększyła - z 20 do 51 proc. Eksperci ostrzegają, że wzrost ten ma poważny wpływ na rozwój umiejętności społecznych i fizycznych dzieci.

W zeszłym roku jeden z badaczy stwierdził, że wzrasta ilość młodych ludzi, którzy wymagają terapii leczącej z zachowań kompulsywnych wywołanych przez korzystanie z Internetu i urządzeń cyfrowych od urodzenia.

Aspołeczne zachowania

W trakcie corocznej konferencji stowarzyszenia Colin Kinney, nauczyciel z Irlandii Północnej, stwierdził, że uczniowie, którzy poprzedniej nocy grali na komputerze, mają tak ograniczoną uwagę, że równie dobrze mogliby nie przychodzić do szkoły.

Mark Montgomery, inny nauczyciel z Irlandii, stwierdził natomiast, że nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych wiąże się z nadwagą, zachowaniami agresywnymi i zmęczeniem dzieci. - Naszym zadaniem jest pilnowanie, czy technologia jest używana rozsądnie, a uczniowie nie cofają się i nie robią się aspołeczni - dodał.

Wielu nauczycieli przedszkolnych jest zaniepokojonych tym, że dzieci nie potrafią nawiązywać kontaktów z rówieśnikami, ale ich rodzice są dumni, że tak małe dzieci potrafią już korzystać z tabletów.

Stowarzyszenie opracowuje nowe wytyczne, które mają pomóc nauczycielom w kontaktach z rodzicami, których dzieci są uzależnione od technologii.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS 

Zobacz także
Komentarze (35)
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 135 razy 101

  Organy nie używane zanikają. Rośnie pokolenie "tabletogłowych". Człowiek przyszłości nawet się nie będzie potrafił wysr..., jak prądu braknie.

 • soulshuntr

  Oceniono 91 razy 63

  Dzieci glupieja od glupich rodzicow a nie od tabletow czy komputerow prosze szanownej redakcji. Tak, ze ten tego tyle w temacie.

 • merrigold30

  Oceniono 61 razy 45

  Syn, 11 lat, 5 klasa, w szkole laptop, tablica multimedialna, w domu testy na e-platformie i w każdej książce płyta oraz e-dzienniczek dla mnie....Czy można dać sobie prawo do odpoczynku od komputera? Czy np słaby internet w domu czy awaria sprzętu powinna mieć wpływ na oceny?

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 46 razy 24

  Rośnie pokolenie, które do zrobienia kupy będzie potrzebowało odpowiedniej aplikacji zainstalowanej w urządzeniu przenośnym.

 • sluziniec

  Oceniono 47 razy 21

  "Są agresywne i aspołeczne"

  Hmm, dokładnie to samo w całej Europie mówi się o Brytyjczykach w ogóle. :P

 • igla5858

  Oceniono 55 razy 15

  I jest w tym troche racji , ale u nas , to nawet niektorym starszym szkodzi . Wezmy np. takiego Jarusia . Z tableta poczytal i zdurnial do reszty....

 • macw1975

  Oceniono 44 razy 12

  Ta jasne, zwalcie wszystko na komputery. Jakoś koreańskie czy japońskie dzieci nie są ani agresywne ani aspołeczne ani nie głupieją. A elektroniki używają więcej niż brytyjskie.

 • danuel

  Oceniono 126 razy 10

  Panie kochany! A pamięta pan te czasy gdy Ci bracia Lumiere pokazali swoje szatańskie ruchome obrazy?! Po prostu zgliszcza i pożoga. Ludzie od tego głupieli i jacy agresywni się stali. Nic dziwnego, że pokolenie wychowane na tym pożal się boga wynalazku, wywołało Wojnę Światową.
  A kobiety? Naoglądały się tych głupot i praw wyborczych się im zachciało, w spodniach chodzić się im zachciało. Mówię Panu te kino to nic dobrego.

 • blue911

  Oceniono 40 razy 4

  I o to chdzilo mafii bankierskiej ! Zrobic z ludzi bezmyslne roboty !!!! Wszystko idzie wg "planu", o co wiec chodzi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje