Zamknięcie kościoła? "Dziwne, gdyby abp Hoser zachował się inaczej. Kościół jest jak korporacja"

16.04.2014 10:19
Tomasz Wróblewski

Tomasz Wróblewski (Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta)

- Byłoby wręcz dziwne, gdyby abp Henryk Hoser zachował się inaczej - skomentował w Poranku Radia TOK FM zamknięcie kościoła w Jasienicy Tomasz Wróblewski z "Do Rzeczy". Jego zdaniem Kościół działa jak korporacja, dbając o swoją spójność. - Kościół to nie tylko hierarchia - protestowała Dominika Wielowieyska.
W reakcji na protesty przeciwko odsunięciu ks. Wojciecha Lemańskiego od sprawowania nabożeństw, kuria zamknęła kościół w Jasienicy. - Byłoby wręcz dziwne, gdyby abp Henryk Hoser zachował się inaczej - stwierdził w Poranku Radia TOK FM Tomasz Wróblewski, publicysta "Do Rzeczy".

"Kościół to nie tylko hierarchia"

Zdaniem Wróblewskiego na Kościół w konflikcie z ks. Lemańskim trzeba patrzeć jak na instytucję, wręcz korporację. - Nie jest zaskakujące, że Kościół zachowuje się tak względem niesubordynowanego księdza. Kościół musi bronić swojej spójności. Rozumiem, że hierarchii nie podobały się wystąpienia ks. Lemańskiego, uznano je za zagrożenie autorytetu Kościoła. Każda instytucja ma do tego prawo i to robi, choć wiernym może się to nie podobało - mówił publicysta.

Wielowieyska do abp. Hosera: Wielowieyska apeluje do abp. Hosera: Proszę przyjechać do Jasienicy i porozmawiać z wiernymi. Jak prawdziwy duszpasterz >>>

- Kościół to nie tylko hierarchia, ale też wspólnota wiernych! - protestowała prowadząca Poranek Radia TOK FM Dominika Wielowieyska. - Zgadzam się, że jest zasada posłuszeństwa, ale oczekiwałabym od biskupów umiejętności rozwiązywania konfliktów wśród wiernych - dodała.

"Rozpaczliwa i dramatyczna dyskusja"

- Decyzja o zamknięciu parafii była dla arcybiskupa rozpaczliwą i dramatyczną. On doskonale ma świadomość, że zamknięcie kościoła przed świętami Wielkiej Nocy jest bez precedensu - przyznał Piotr Kraśko, szef "Wiadomości" TVP. Wskazał jednak na niekonsekwencję w działaniu Kościoła. Z jednej strony milczenie nakazano ks. Adamowi Bonieckiemu i ks. Lemańskiemu. Z drugiej ks. Dariusz Oko nie stroni od "szalenie kontrowersyjnych" wypowiedzi.

Kraśko wiele oczekuje od nowego przewodniczącego Konferencji Episkopatu abpa Stanisława Gądeckiego. - W bezpośrednim spotkaniu trudno, żeby budził cokolwiek innego niż sympatię. Ale te decyzje są trudne do zrozumienia. Czas to uporządkować - wskazywał publicysta.

Zobacz także
Komentarze (35)
Zaloguj się
 • prawdziwy_liberal

  Oceniono 78 razy 68

  Największym kłamstwem jest mówienie, że Kościół jest powszechny. Jest powszechny jak trzeba słuchać i płacić ale decyduje tylko wąska grupka. Parafia powinna podlegać Radzie Parafialnej i ona powinna wybierać jakiego księdza zatrudnić i na jakich warunkach. A biskupi niech sobie rozważają teologiczne problemy — ile aniołów zmieści się na łebku od szpilki a ile diabłów przypada na megabajt dysku twardego

 • jerjar

  Oceniono 66 razy 58

  Może nie powinienem się wypowiadać, bo i tak bym nie poszedł do tego kościoła Jednak sprawa dotyczy mnie o tyle, że dominująca w moim kraju wiara, w złożeniu oparta na miłości bliźniego, za sprawą biskupów i ich mrocznego komtura z Torunia staje się mściwą praktyką ludzi złej woli.

  Niby nie mój cyrk i nie moje małpy, ale martwi.

 • endrju1521

  Oceniono 41 razy 35

  Fundamentem istnienia "kościoła", jest feudalizm ! ! ! ! !

  Fanatyczne poddaństwo i posłuszeństwo feudałowi.

  Na straży tego posłuszeństwa stoi feudalne prawo kanoniczne :

  Kan. 212 -

  § 1. To, co święci pasterze, jako reprezentanci Chrystusa, wyjaśniają jako nauczyciele wiary albo postanawiają jako kierujący Kościołem, wierni, świadomi własnej odpowiedzialności, obowiązani są wypełniać z chrześcijańskim posłuszeństwem.

  "Święty pasterz", nie będzie się konsultował z chamami ! (pardon, ludem bożym).

 • zaskuba

  Oceniono 31 razy 25

  Żenada władzy kościelnej i hosera. A tak swoją drogą to możecie pozamykać wszystkie kościoły. Nikt się nie obrazi.

 • chi_neng1

  Oceniono 26 razy 24

  "Decyzja o zamknięciu parafii była dla arcybiskupa rozpaczliwą i dramatyczną." - Krasko, szef TVP.

  Panie Krasko
  Okrasil pan Hosera tak, ze powstal nowy stwor :).
  Jakos nie kojarze Hosera z drastycznoscia (no moze ta szatanska....), a jeszcze bardziej z rozpaczliwoscia.
  Chyba pomylil pan osoby; moze mial pan na mysli pana Lemanskiego ?
  Hoser pasuje mi bardziej do Szatanskiej Grupy Habitowcow z Piekla Rodem.
  Tam nie znaja odczuc rozpaczy...

 • cena1309

  Oceniono 28 razy 22

  ,,Te decyzje są trudne do zrozumienia,czas to uporządkować"- mówi publicysta! Czas z Kościoła się wypisać?

 • hare-hare

  Oceniono 20 razy 14

  przynajmniej powinni wystawić coś w kształcie toj-toja aby ludzie mieli się do czego modlić

 • 66aska66

  Oceniono 13 razy 11

  Na jutro, czwartek 17/4 o godz 11.30 w Warszawie ul. Florianska 3 wierni z Jasienicy zwoluja zebranie protestacyjne.

  Lista poparcia ks. Lemanskiego znowu dostepna dla podpisow. Szukaj "poparcie-lemanskiego blog-bobika. eu/"

 • staryman

  Oceniono 23 razy 11

  „Zamknięcie kościoła?”

  No to teraz chyba pora, aby ks. Lemański przybił 95 tez do drzwi zamkniętego kościoła i spalił na stosie papieskie księgi prawnicze oraz „ukazy” Hosera? Tylko czy ksiądz Lemański ma jakikolwiek materiał na chociaż 5 tez poza użalaniem się, że „Hoser mnie bije”? Zdaje się, że ani jeden ani drugi nie mają niczego nowego i istotnego do powiedzenia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje