"Ginekolog powinien zostawiać swoje poglądy przed drzwiami gabinetu" [RAPORT]

14.04.2014 17:09
Bezpieczny Fotel? Kampania na rzecz dobrej opieki ginekologicznej

Bezpieczny Fotel? Kampania na rzecz dobrej opieki ginekologicznej (Fot. Plakat akcji)

W szkołach powinny być organizowane spotkania z ginekologami, niezbędna jest też poprawa jakości usług świadczonych przez ginekologów, szczególnie w kontakcie z nastolatkami, osobami niepełnosprawnymi i homoseksualnymi - wynika z raportu Pontonu.
Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton wraz z Kampanią Przeciw Homofobii (KPH) przygotowała raport na podstawie ankiet zbieranych od 13 lutego do 28 maja 2013. Teraz opracowanie wraz z postulatami trafi do ministra zdrowia. Ankiety wypełniane były przez internet i były dostępne od 13 lutego do 28 maja 2013 r.; wypełniło je 2501 osób, w tym 450 nieheteroseksualnych i 212 niepełnosprawnych.

Niekompetencja i brak profesjonalizmu

Celem kampanii "Bezpieczny fotel" była poprawa jakości usług świadczonych przez ginekologów, szczególnie w kontakcie z nastolatkami, kobietami z niepełnosprawnościami oraz osobami homoseksualnymi i transpłciowymi. Jak podkreślali autorzy raportu na konferencji w Warszawie, dużym plusem jest fakt, że kobiety badają się u ginekologa; wiele z nich robi to systematycznie z powodu troski o swoje zdrowie.

Z ankiet wynika też, że nadal jest wiele przypadków niekompetencji i nieprofesjonalizmu u ginekologów. Dużo problemów z dostępem do tego typu świadczeń mają dziewczyny poniżej 16. roku życia, które zgodnie z prawem potrzebują zgody rodziców, pacjenci pomiędzy 16. a 18. rokiem życia - w których przypadku współdecydują rodzice.

Brak spójności w prawie

- Współżycie można zaczynać od 15. roku życia - więc jest tu brak spójności w prawie. Nawet młoda matka, poniżej 16. roku życia, która wcześniej zaszła w ciążę, a teraz chce się zabezpieczyć, nie może sama decydować o antykoncepcji - powiedział w rozmowie z dziennikarzami ginekolog i seksuolog dr Tomasz Leonowicz. - To należałoby zmienić, wiele instytucji podejmuje inicjatywy, ale one odbijają się od ściany; jest to coś, co przekracza świadomość ustawodawców - dodał.

Zdaniem Leonowicza ginekolodzy powinni też pozostawiać poza drzwiami swoich gabinetów własne poglądy dotyczące np. antykoncepcji. W gabinecie powinni brać pod uwagę jedynie sumienie "w znaczeniu odpowiedzialności za pacjenta". Z raportu wynika, że nadal zdarzają się przypadki odmowy przepisania np. antykoncepcji, podstawowych badań krwi, hormonów, moczu, a nawet cytologii czy badania piersi.

W raporcie zwrócono też uwagę na konieczność edukowania młodych ludzi. Zdaniem ekspertów już w szkołach powinny być organizowane spotkania z ginekologami, aby dzieci - później już jako młode osoby - zdawały sobie sprawę z zagrożeń i wiedziały, że trzeba dbać o zdrowie intymne. Autorka raportu Patrycja Wonatowska zwróciła uwagę na problemy, które w ankietach zgłaszały osoby niepełnosprawne lub nieheteroseksualne. "Chodzi m.in. o brak podjazdów, wind oraz specjalnych foteli do wykonywania badań. W przypadku osób nieheteroseksualnych - sprawa dotyczy często niedelikatności ginekologów i ich nieodpowiednich żartów" - zaznaczyła.

Według niej bardzo istotna jest więc edukacja lekarzy ginekologów np. podczas specjalizacji. "Zdecydowanie jest to jeden z naszych postulatów, żeby ginekolodzy spojrzeli na to z innej strony, bo jeśli młoda osoba przychodzi do gabinetu ginekologicznego i słyszy tekst 'dlaczego pani tak stoi, czego się pani boi, ktoś panią zgwałcił?' - to jest to duże nadużycie. Powinno się też dokształcać lekarzy, jeśli chodzi o orientację seksualną; nie każdy pacjent jest heteroseksualny i trzeba odpowiednio do tego podejść" - powiedziała Wonatowska.

Komentarze (22)
"Ginekolog powinien zostawiać swoje poglądy przed drzwiami gabinetu" [RAPORT]
Zaloguj się
 • Ferdynand Kot

  0

  Zauważmy, iż te same środowiska, które walczą o prawo do bezwarunkowego zabijania dzieci nienarodzonych i narodzonych, ale chorych np. w Belgii, używając argumentu pt. "Bo tak jest już w wielu innych krajach" w ramach globalizacji zachodniej rewolucji kulturowej, rzucają się na nasze dzieci z wynalazkami bezrozumnej i destrukcyjnej lewackiej herezji pt. GENDER - SPOŁECZNO-KULTUROWA TOŻSAMOŚĆ PŁCI. Przypomnijmy. Lewacka herezja GENDER, neguje istnienie naturalnej i biologicznej ludzkiej płci. Środowiska te, w debacie o dobrej śmierci - eutanazji - również opowiadają się za tą barbarzyńska, neopogańską opcją, za trzebiącą populację utylizacją Może do być jeden z elementów rozwiązywania problemów ekonomicznych i gospodarczych, kiedy niebawem dotknie nas katastrofa demograficzna i finansowa. Narzucają nam dzikie wzorce polegające na zastępowaniu normalnego małżeństwa i naturalnej rodziny jej karykaturą w postaci, niedookreślonych, sezonowych, niestabilnych i niebezpiecznych dla dzieci tzw. związków partnerskich, w tym jednopłciowych i obdarowywaniem ich dziećmi, np. z adopcji lub z kwitnącego i skrzętnie ukrywanego handlu żywym towarem. Cieszą się i radują z eksperymentalnego pozyskiwania zasobów trzody ludzkiej, w wyniku inseminacji, na koszt podatnika, w zakładach zootechnologicznych, zgodnie z metodologią dr. MENGELE. Metodologia ta polega na metodzie prób i błędów i arbitralnej selekcji, czyli uda się lub nie uda, ten obiekt przejdzie a ten będzie zabity Czy środowiska których światopogląd można streścić hasłem pt. Dobrze zjeść, zapić, zakąsić i zapomnieć kim jest człowiek i dokąd zmierza, zaprowadzą nas na wyspę radości, szczęśliwości i powszechnego dobrobytu?.

 • Ferdynand Kot

  Oceniono 1 raz 1

  Siły Ciemności, rzucają się na wybitnego i prawego profesora, który wbrew "nowoczesnym" i "postępowym" trendom globalizacji zachodniej rewolucji kulturowej - tzw. neomaltuzjanizm - promujący KULTURĘ ŚMIERCI, nie chciał zabić nienarodzonego dziecka. Słyszy się tu i ówdzie propagandę lewackich środowisk rozpowszechnianą w wiadomych mediach, i powtarzaną przez niektórych bezrefleksyjnych obywateli. Skrótowo wyraża się w zdaniu pt. Lekarz powinien zostawić swoje sumienie w domu i udać się na miejsce pracy (szpital, przychodnia lekarska) i wykonywać swoje obowiązki zgodnie z prawem stanowionym". Jakie wynikają wnioski i konsekwencje z tego twierdzenia? Powołajmy się na odpowiednią literaturę i filmy traktujące o zbrodniach w obozach zagłady np. Oświęcim - Brzezinka. Film pokazujący obraz życia Komendanta Obozu Zagłady, w domu wśród rodziny. Co widzimy? Widzimy człowieka sumienia, który wzorowo kocha swoją żonę, która jest radosna i szczęśliwa z tego fachowego kochania, dzieci są wesołe i także radosne, albowiem ojciec - super zbrodniarz, w domu, w rodzinie zachowuje swoje sumienie i sumiennie wypełnia obowiązki męża i ojca. Wszystko się zmienia, kiedy przed wyjściem do pracy, zamyka swoje sumienie do sejfu i udaje się do pracy, czyli zakładu masowej zagłady i dla zabawy morduje więźniów, tak jak to czynił podobny człowiek sumienny w domu a nie sumienny w pracy polegającej na zbrodniczych eksperymentach pseudo-medycznych - znany zbrodniarz dr. MENGELE. Na podobnej zasadzie obchodzenia się z sumieniem działali dzicy bolszewicy NKWD, opijali się sumiennie w domu, zostawiali swoje sumienie w oparach samogonu i później szli strzałem w tył głowy zabijać swoich i obcych więźniów politycznych np. KATYŃ, BYKOWNIA , CHARKÓW i inne miejsca w których nie działało ludzkie sumienie. Gwałt na ludzkim sumieniu, w dalszej konsekwencji prowadzi do zbrodni opisanych w powszechnie znanych przykładach. To nic, że teraz tak się nie dzieje, ale KULTURA ŚMIERCI, podobnie jak w minionym okresie musi doprowadzić do masowego zdziczenia, a symptomy już są widoczne - wymieranie białej rasy europejczyków a w szczególności Polaków.

 • house_md

  Oceniono 1 raz 1

  Cenzura działa - mój wczorajszy post zniknął.
  powtórzę;
  W jednym akapicie piszecie o nieprofesjonaliźmie ginekolgów i jednym tchem piszecie o trudnościach nastolatek. Powstaje wrażenie, że to wina lekarzy. Łatwa do odczytania manipulacja .
  To politycy tworzą prawo , dzięki któremu jeśli napiszę 17-latce to jej mamusia oskarży mnie o "narażenieżyciaizdrowa" i zażąda wielotysięcznego odszkodowania. Bo nic tak nie koi bólu jak bilety NBP. Wywrzyjcie nacisk na polityków a nie dowalajcie sie do lekarzy.
  Są lekarze , którzy antykoncxepcji nie przepisują. TO GW zrobiła reklamę "katolickiej praktyce" w Rybniku , gdzie"pani doktor nie przepisuje antykoncepcjii pacjentki nie są narażone na takie leczenie" . To co, ukrzyżujecie p. doktor , że nie pisze pigułek? Wg dziennikarzy - parking pełen samochodów pod gabinetem , więc jest zapotrzebowanie na takie praktyki. Wolny rynek się kłania.

 • city-zen

  Oceniono 6 razy -4

  A co z kardiologami, endokrynologami, chirurgami i całą resztą specjalizacji? Też mają zostawiać swoje poglądy przed drzwiami swoich gabinetów? I kierować się tylko zyskiem?

 • peterus1

  Oceniono 6 razy 6

  Zamiast do państwa po prawa (których już są całe opasłe tomy i których i tak już nie da się od dawna w całości egzekwować!), "głosować" nogami. Wybierać specjalistów, którzy po za właściwym leczeniem również są grzeczni, albo mają jakieś tam udogodnienia itd.
  Zaraz zaraz... tylko, że w Polsce jest publiczna służba zdrowia i zamiast oceny pacjentów jest ocena przy kontrakcie NFZu. Niestety, z tej sytuacji nie ma wyjścia, na długą metę gwarantuje stały spadek jakości, zwiększanie długości kolejek i wzorst kosztów. Fachowiec (a tutaj specjalista) staje się drugim po bogu i to do niego pacjent musi się dostosować, albo zapłacić dwa razy - raz za publiczną a potem raz prywatnie (tak jak np Kanadyjczycy jeżdżący na operację do USA, to nie tylko w Polsce tak wygląda).

 • mila2712

  Oceniono 19 razy 15

  Jeżeli lekarz przyjmuje pacjentów w ramach NFZ to powinien przestrzegać pewnych reguł.
  W prywatnym gabinecie to co innego. Jego działalnośc jego wola.

 • nedlog123

  Oceniono 8 razy 4

  postulaty słuszne. ale nez szans realizacji na zadupiu cywilizacyjnym zwanym Polską.

 • plorg

  Oceniono 27 razy -15

  Gazetka szczuje na ginekologów.
  Czy ginekolodzy mają być ubezwłasnowolnioną grupą społeczną?
  Dlaczego tzw. dziennikarze z GW nie pozstawiają swoich poglądów przed drzwiami redakcji i nie próbują zdobyć się na minimum obiektywizmu?

 • dziadekjam

  Oceniono 20 razy 14

  Przekonaniami można, a nawet trzeba, się kierować wybierając zawód, ale już sposobu jego wykonywania przekonaniami nie można regulować. Może np. policjanci zaczną odmawiać określonych interwencji ze względu na przekonania?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje