Tusk: Nie przewidujemy przywrócenia poboru do armii. Będziemy rozmawiać z USA o zwiększeniu obecności NATO w Polsce

14.04.2014 13:36
Premier Donald Tusk w bazie wojskowej w Łasku

Premier Donald Tusk w bazie wojskowej w Łasku (Fot. KPRM)

- W Polsce nie planujemy i nie przewidujemy przywrócenia poboru do armii w żadnej formie - powiedział Donald Tusk. W bazie lotniczej w Łasku premier zapowiedział też rozmowy z USA o większej obecności NATO w Polsce i protestował przeciw "lokowaniu problemu ukraińskiego jako wątku w kampanii do Parlamentu Europejskiego".
- Sądzę, że temat [poboru - red.] zamknęliśmy definitywnie, profesjonalizując polską armię - powiedział podczas konferencji w bazie wojskowej w Łasku premier. - Mamy Narodowe Siły Rezerwy i oczywiście warto także porozmawiać o większym wykorzystaniu gotowości tych, którzy ochotniczo chcieliby wspierać polską armię. Ale na razie nie ma powodu, by w sposób chaotyczny czy pospieszny nad tym pracować - dodał Tusk.

- Nie wykluczam, że w przyszłości będziemy starali się wykorzystać wolontariuszy czy ochotników w większym stopniu niż do tej pory - zastrzegł.

Tusk stawia na obronę powietrzną Polski. Będą rozmowy z USA

Premier odwiedził 32 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku koło Łodzi, gdzie stacjonuje część polskich samolotów F-16 i gdzie od połowy marca jest na ćwiczeniach 12 samolotów tego samego typu należących do sił powietrznych USA. Zapowiedział, że najbliższe rozmowy ministrów obrony Polski i USA będą dotyczyły zwiększenia możliwości obronnych Polski, głównie w obronie powietrznej, oraz coraz większej obecności NATO w Polsce.

Tusk poinformował, że lotnictwo będzie najistotniejszym elementem programu "Polskie kły", który ma dać zdolność odstraszania potencjalnego przeciwnika, i generalnie systemu obrony. Temu - jak powiedział Tusk - będzie służyła m.in. rozpoczynająca się w środę wizyta szefa MON Tomasza Siemoniaka w Waszyngtonie.

- Będziemy rozmawiali bardzo intensywnie z naszymi amerykańskimi sojusznikami o zwiększeniu możliwości obronnych, szczególnie obrony przeciwrakietowej i powietrznej. Chcielibyśmy, żeby przy pomocy Amerykanów te realne zdolności Polski były wyraźnie większe - powiedział premier.

Tusk zapowiada rozmowy o zwiększeniu obecności NATO

Program obrony powietrznej jest najważniejszym priorytetem obecnego programu modernizacji wojska, jednak szef rządu zapowiedział też rozmowy o zwiększeniu obecności wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego w Polsce. Dodał, że "bez histerii, ale konsekwentnie będziemy rozmawiać z naszymi sojusznikami w NATO o coraz większej obecności NATO tutaj, w Polsce".

- Także o tym będzie rozmawiał minister obrony z Amerykanami w Waszyngtonie w czasie swojej wizyty - dodał Tusk. Zaznaczył, że - przysyłając samoloty na ćwiczenia do Polski - USA potwierdziły gotowość do swojej obecności w naszym kraju, szczególnie w czasie politycznego kryzysu. Zdaniem Tuska to fizyczny dowód na to, że gwarancje bezpieczeństwa ze strony USA dla Polski mają także materialny wymiar. Premier przy okazji konferencji w bazie wojskowej ocenił, że "konflikt ukraińsko-rosyjski nosi w sobie wyjątkowo niebezpieczny potencjał dla wszystkich państw regionu, całego kontynentu". Zaprotestował też przeciwko "lokowaniu" problemu ukraińskiego jako wątku w kampanii do Parlamentu Europejskiego.Tusk: Pomysł referendum ws. jedności Ukrainy jest dobry

- Inicjatywa dotycząca przeprowadzenia na Ukrainie referendum dot. jedności państwa wydaje się być dobrym pomysłem - ocenił Tusk. Według niego istotne obecnie jest to, by nie dawać Rosji pretekstu do używania argumentu konstytucji dla uzasadnienia swoich agresywnych działań. - Uważam, że sam ten pomysł (referendum) - taka jest moja pierwsza reakcja - wydaje się być odpowiedzią na to wyzwanie i na to oczekiwanie Polski i innych krajów europejskich, czyli dania gwarancji dla mniejszości i szybkich prac nad konstytucją - podkreślił Tusk.

Na początku premier zapowiedział zmianę priorytetów w zakresie kolejności dozbrajania polskiej armii. Jak podał wówczas MON, chodziło o prace nad doraźnymi zmianami - głównie przesunięciem terminów - w planie modernizacji technicznej sił zbrojnych w związku z sytuacją na Ukrainie.

Pytany o tę zapowiedź Tusk powiedział, że będzie o tym informować po wizycie Siemoniaka w Waszyngtonie. - Wtedy spotkanie będzie dużo ciekawsze i mające głębszy sens, gdy będziemy mądrzejsi o wizytę ministra Siemoniaka w Waszyngtonie, bo ona będzie poświęcona także sprawom obrony powietrznej i współpracy, jeśli chodzi o rakiety - mówił szef rządu.

W Łasku szef rządu zapowiedział też, że Polska będzie rozmawiać z sojusznikami w NATO, także podczas wizyty Siemoniaka w USA, "o coraz większej obecności NATO tutaj, w Polsce".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz także
Komentarze (172)
Tusk: Nie przewidujemy przywrócenia poboru do armii. Będziemy rozmawiać z USA o zwiększeniu obecności NATO w Polsce
Zaloguj się
 • Andrzej Kępka

  0

  Banda cwaniaków i sprzedawczyków z Rudym na czele chcą sprzedać polskę jak targowiczanie.No jasne lepiej polegać na obcych najemnikach których będzie opłacać polskie społeczeństwo.

 • razb1947

  Oceniono 6 razy 0

  A właśnie powinna być służba wojskowa z poboru i to dwuletnia jak było.

 • 0ffie

  Oceniono 3 razy 3

  Oj wybory się zbliżają... stąd to otumanianie wojną

 • nie-tak

  Oceniono 5 razy 5

  Zastraszony, wykorzystany do ostatecznosci decyduje sie na skrajne dzialanie ktore nic dobrego nie przyniosa Polsce ani Polakom, przekonacie sie sami na wlasnej skorze w nastepnym roku co was spotka. Faktow nie chce uprzedzac.

 • 2-julita

  Oceniono 6 razy 6

  niech zajmą się sprawami Polaków i Polską
  szczekanie na ruskich nic nam nie da , stracimy tylko ich rynek zbytu , a zastąpią nas tam Niemcy

 • m_234

  Oceniono 4 razy 4

  Skoro mówią, że nie planują, to najwyższy czas pakować walizki.

 • kriso13

  Oceniono 5 razy 3

  Ten człowiek słowa prawdy, w życiu nie powiedział.

 • 1group

  Oceniono 6 razy 4

  Taki wielki premier a o mało w d... nie pocałował amerykańskiego trepa,jak się z nim witał.
  Żałosne włazidupstwo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje