Schetyna: NATO i UE reagowały dopiero, gdy na Majdanie ginęli ludzie. Oby się to nie powtórzyło

Co Unia Europejska powinna zrobić wobec zaogniającej się sytuacji na Ukrainie? - Dużo moglibyśmy mówić - westchnął w Poranku Radia TOK FM Grzegorz Schetyna. - NATO i UE zareagowały mocno dopiero wtedy, kiedy na Majdanie zaczęli ginąć ludzie. Nie chciałbym, żeby się to powtórzyło - zaznaczył polityk PO.
Dziś o godz. 8 minęło ultimatum Ołeksandra Turczynowa, prezydenta Ukrainy, wobec prorosyjskich separatystów odpowiedzialnych za napięcia na wschodzie i południu kraju. Ukraińskie władze zapowiedziały rozpoczęcie operacji antyterrorystycznej z użyciem wojska.

"Dopiero gdy cały świat zobaczył, jak ginęli ludzie, Zachód zareagował"

- Co powinna zrobić teraz UE i NATO? - pytał w Poranku Radia TOK FM Tomasz Sekielski. - Dużo moglibyśmy mówić - westchnął Grzegorz Schetyna, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych.

- NATO i UE zareagowały mocno dopiero wtedy, kiedy na Majdanie zaczęli ginąć ludzie - stwierdził wreszcie Schetyna. - Wcześniej przez miesiące nic się nie działo, wszystko pogrążone było w odmętach rozmów, dyskusji, debat. Dopiero gdy cały świat zobaczył, jak ludzie ginęli zabijani przez snajperów, Zachód zareagował. Nie chciałbym, żebyśmy znów byli świadkami takiej sytuacji - tłumaczył.

"Sprawa Krymu została zamknięta. To rozwiązanie najgorsze z możliwych"

Zdaniem Schetyny Zachód powinien mieć wcześniej gotowy scenariusz sankcji, także gospodarczych, dla Rosji. I upublicznić je, aby Moskwa wiedziała, o co toczy się gra. Jednak wątpliwe, by do tego doszło. - Unia ma poczucie dobrze spełnionego obowiązku - przyznał polityk PO. - Tam sprawa Krymu została zamknięta. On jest traktowany jako historia, a to rozwiązanie najgorsze z możliwych - skwitował Schetyna.

Więcej o:
Komentarze (15)
Schetyna: NATO i UE reagowały dopiero, gdy na Majdanie ginęli ludzie. Oby się to nie powtórzyło
Zaloguj się
 • micdep

  0

  NATO i UE zareagowały znacznie wczesniej ..jeszcze nam nawet przez glowe przeszedl jakis tam Majdan .. oni stworzyli ten Majdon to po co reagowac jak to swoje ..

 • micdep

  0

  Ale bajki .. czego to jeszcze nie wymysla Ci politycy !!!

 • supertlumacz

  Oceniono 15 razy 7

  Tylko w Polsce w dziale WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA publikuje się wywiad z prostakiem którego wiedza na omawiany temat oparta jest wyłącznie na komunikatach małej lokalnej agencji PAP a wyrażane przez niego opinie wynikają z koniunkturalnego stanowiska partii do której należy....

  To już gorzej niż wiadomości dla Murzynów i polskich azbeściaków w USA...

  Nadaje się do komentowania tylko na wiecu związkowym...

 • city-zen

  Oceniono 10 razy 4

  Prawdziwe sankcje gospodarcze miałyby "ręce i nogi" tylko z udziałem Niemiec, które są głównym partnerem handlowym Rosji z krajów NATO. Presja podatników jednakże oraz biznesu na polityków jest ogromna gdyż to oni stracą najwięcej. Simens i VW już oświadczyły, że nie będą wprowadzać sankcji. Czas na EON i resztę. We Włoszech i GB rządzą podobne nastroje. Francja handluje z Rosją relatywnie mniej, ale Mistrale dostarczą. Dlaczego niby to Europa ma płacić za amerykańskie interesy?

 • z-zimny

  Oceniono 9 razy -7

  Wszystkiemu winien trzymający się za wszelką cenę władzy głupi Janukowycz, Teraz Ukraina pewnie się podzieli.

 • dziadekjam

  Oceniono 7 razy 5

  "Zdaniem Schetyny Zachód powinien mieć wcześniej gotowy scenariusz sankcji, także gospodarczych, dla Rosji. I upublicznić je, aby Moskwa wiedziała o co toczy się gra."
  ===============================================================
  Scenariusz nie wystarcza, potrzeba jeszcze środków, żeby go zrealizować, a z tym kiepściutko...

 • jurek4491

  Oceniono 17 razy 5

  Gdyby Europa Zachodnia , PiS i Tusk nie wtrącali się w wewnętrzne sprawy Ukrainy można mieć prawie pewność że przeprowadziliby sami wybory prezydencki , parlamentarne, powołali nowe władze i Ukraina pozostałaby w dawnych granicach. To co cię tam teraz dzieje to skutki działań mających na celu siłą przeciągnięcie Ukrainy na stronę zachodu oby tylko być bliżej Rosji nie pytając o to społeczeństwa .Najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby żeby sobie przeprowadzili referendum i opowiedzieli się po której są stronie. Szczucie przeciwko władzom Ukrainy jota w jotę przypomina działanie naszego PiSu , szczucie przeciwko władzom w naszym kraju.

 • 31.februarius

  Oceniono 6 razy 6

  Schetyna jest id.... olem!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX