Ekspert Macierewicza przekonuje w amerykańskim portalu do teorii zamachu. "Czy Putin wysadził polski rząd w powietrze?"

- Dwa lata przed katastrofą prezydent Lech Kaczyński podczas przemówienia ostrzegł, że jeśli rosyjska agresja nie zatrzyma się na Węgrzech, następne mogą być Ukraina, państwa bałtyckie i Polska - przypomina autor artykułu, opublikowanego na portalu "The Daily Beast". Jak dodaje, po ukraińskich grach prezydenta Rosji Władimira Putina coraz więcej Polaków wierzy w teorię o zamachu.
W artykule poświęconym katastrofie smoleńskiej gazeta przypomina również, że na cztery miesiące przed katastrofą prezydencki tupolew przechodził w Rosji przegląd techniczny i został uznany za w pełni sprawną maszynę.

"The Daily Beast" przywołuje też słowa emerytowanego agenta CIA, który po katastrofie przekonywał, że nie mogła być ona dziełem przypadku. Zdaniem Gene Poteata motywem rosyjskich służb mogły być dane znajdujące się w komputerach i teczkach polskich polityków, które zabezpieczono w Smoleńsku. Były agent porównywał ich wartość do efektów rocznej pracy obcego wywiadu.

Ekspert Macierewicza: Z naszego punktu widzenia raport jest pełen błędów

Jedną z osób, na których opinii opierają się amerykańscy dziennikarze, jest prof. Kazimierz Nowaczyk. To członek pierwszego składu ekspertów Antoniego Macierewicza, wyrzucony z Uniwersytetu w Maryland po tym, jak wyszło na jaw, że jego przełożony - przedstawiony jako jeden z badaczy katastrofy - w rzeczywistości wcale nie zajmował się tą sprawą.

Nowaczyk udzielił gazecie wywiadu, w którym opisał wyniki prac działającej niezależnie od polskiego rządu komisji Macierewicza. - Z naszego punktu widzenia oficjalny raport jest pełen błędów - mówił profesor. Jego zdaniem kluczową kwestią wskazującą na wybuch jest ilość elementów, na które rozpadł się samolot - większa niż przy innych katastrofach lotniczych.

Ekspert Macierewicza dodaje też, że znał osobiście cztery ofiary katastrofy, w tym zmarłego prezydenta. "Głos polskiego fizyka brzmi słabo, niemal błagalnie, gdy mówi: Ja po prostu chcę znać prawdę" - opisuje autor.

"Społeczeństwo ma wszelkie podstawy do tego, by być sceptyczne"

- Już w ubiegłym roku blisko jedna trzecia Polaków wierzyła w teorię, według której ich prezydent został zamordowany. Ta liczba jest niezwykle wysoka i sugeruje, jak pełna obaw wobec intencji Rosji jest Polska - twierdzi autor. - Społeczeństwo ma wszelkie podstawy do tego, by być sceptyczne. Teraz, gdy rosną nastroje antyrosyjskie, teoria o zamachu może nabierać rozpędu i zdobywać coraz większe poparcie - dodaje.

- Dla większości kraju i najważniejszych mediów teoria o zamachu wydaje się być dziwna i obarczona politycznymi implikacjami, a ci, którzy ją propagują, są uważani za paranoików. Ale zachowanie Putina w ostatnich tygodniach dało światu dobry pretekst do przedyskutowania teorii spiskowych - również tych, które jeszcze dwa miesiące temu wydawały się być niedorzeczne i absurdalne - czytamy w zakończeniu artykułu.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Komentarze (163)
Ekspert Macierewicza przekonuje w amerykańskim portalu do teorii zamachu. "Czy Putin wysadził polski rząd w powietrze?"
Zaloguj się
 • supertlumacz

  0

  Podobasz mi się Antoś. Wezmę Cię na doradcę. Co sądzisz o takiej koncepcji?

  Bombardowanie bazy USA w Niemczech należy połączyć ze zmianą lokalizacji siedziby ONZ, odejściem od dolara i zwrotem zagrabionych przez USA depozytów złota. Zatopienie amerykańskich lotniskowców nie ma sensu bo mogą być przydatne dla nowych użytkowników.

 • malone01

  Oceniono 3 razy 3

  cyt. "- Dwa lata przed katastrofą prezydent Lech Kaczyński podczas przemówienia ostrzegł, że jeśli rosyjska agresja nie zatrzyma się na Węgrzech, następne mogą być Ukraina, państwa bałtyckie i Polska - przypomina autor artykułu, opublikowanego na portalu "The Daily Beast"."
  A w oryginale: "Less than two years before the crash the late president had given a speech warning that if Russian aggression was not stopped in Georgia, which Russia had invaded, it would extend to Ukraine, the Baltics, and possibly Poland as well."
  Pytanie: jak brzmi nazwa Węgry po angielsku?

 • zygosz

  Oceniono 3 razy -1

  Oblend !

  Niestety prawda jest cicha i cierpliwa
  i nie pokona ja zadna demagogiczna
  kpina,teraz stana do apelu i powiedza
  o trotyli i helu.

  Czas sie skonczyl na klamstwa i szykany,
  nie pomoze nawet pien brzozy zlamanej.
  Ani rzekoma wina pilotow ,bo przeciez
  tupolew przewozi trotyl.

  Teraz Lasku nie sposob wyjsc z tego obledu,
  a z ta obluda nie pociagniesz zbyt dlugo.
  I czas wam nie sprzyja,wybija prawdziwa godzina.
  Zapadnie tez pytanie dlaczego trotyl byl w planie.

 • supertlumacz

  Oceniono 6 razy 0

  To bardzo prawdopodobna historia.

  Warto dodać że Antoniemu Maciarewiczowi objawił się niedawno Jerzy Kluger, jako posłaniec niebiański od Polskiego Papieża, ciągle jeszcze btylko błogosławionego, ale wkrótce świętego, co wzmocni polską pozycję do blokowania Niemiec w niebie.

  Niebiański wysłannik przypomniał AM o śluboowaniu złożonym na ręce generałą Czesława Kiszczaka przy zakładaniu KSS KOR. Przymierze Polaków z Narodem Wybranym musi być doprowadzone do końca i żaden zlaicyzowany niemiecki przechrzta jak Tusk nie powinien bruzdzić.

 • zygosz

  Oceniono 7 razy -1

  Samara !

  Zespol laska juz nic nam nie pokaze ,
  samolot byl naszpikowany w Samarze.

  W macierzystej bazie tuz przed odlotem
  trotyl sprawdzono z powrotem.

  Nad drzewami lasu smolenskiego ,rozerwal
  kadlub i skrzydla jego.

  Zamach klamstwem okryto ,a raport pod komede
  Anodiny napisano i stenogram do Polski przyslano.

 • szatan2012

  Oceniono 6 razy 4

  ... no tak ... jak jadę na groby bliskich w listopadzie to zabieram ze sobą wszystkie najważniejsze dokumenty, laptopa i hasła do najważniejszych miejsc w internecie i w pracy ... ku..., co to za agent .. CIA ... emerytowany?

 • zygosz

  Oceniono 6 razy 0

  Teraz juz napewno nikt nie moze wierzyc
  ze rozbojnik mial dobre intencje ,pokazl to
  na Prezydencie Lechu Kaczynskm i teraz
  nadal to robi na narodzie ukrainskim.
  Dzis tylko juz nie liczni pupilcy czlowieka
  chorego ,pragna uchronic wlasna skore
  wmawiaja nam, klamstwa i calkowita bzdure.
  A on mordowal i nadal morduje,a wielu naszych
  dostojnikow mu przyklaskuje.
  W lesie smolenskim wymordowal polski rzad ,a teraz
  narod ukrainski poplynie z krwia.

 • 194925jerzy

  Oceniono 10 razy -2

  Ale tu czerwono.....sierp mlot i gwiazda.......a pod czaszka sieczka..........? Stachanowcy.....

 • anna-smolarska

  Oceniono 5 razy 1

  biedni!nien wiedzieli ze czasem parowki nie pekaja! wystarczy je prawidlowo ugotowac!!!gdyby prawidlowo ladowali.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX