"Die Welt": Z powodu choroby Jan Paweł II chciał ustąpić z urzędu

Ojciec Święty Jan Paweł II rozważał rezygnację z powierzonej mu posługi - pisze "Die Welt". Dziennik powołuje się na wspomnienia wdowy po bliskim przyjacielu papieża, która przywołuje rozterki, jakie pod koniec pontyfikatu dręczyły Jana Pawła II w związku z jego chorobą.
"Ustąpienie z urzędu Benedykta XVI (28.02.2013) i jego ponowne przeobrażenie się w Josepha Ratzingera wzbudziło sensację - pisze berliński dziennik "Die Welt". - Cały świat, zwłaszcza katolicki, zastanawiał się, czy przystoi to papieżowi: Czy może - jak pracobiorca - iść na rentę lub emeryturę?". Gazeta, powołując się na wypowiedź Irene Kluger, wdowy po polskim kupcu Jerzym Klugerze, podaje, że również poprzednik niemieckiego papieża, Ojciec Święty Jan Paweł II, rozważał ustąpienie z urzędu. Kluger był żydowskim przyjacielem ze szkolnej ławy Karola Wojtyły. Pozostawał z nim w regularnym kontakcie - po II wojnie światowej często odwiedzał go w Krakowie.

Kluger doradzał papieżowi zbliżenie z Żydami

Kiedy Wojtyła został wybrany na papieża, przyjął na audiencji prywatnej Klugera, który doradzał mu zbliżenie z Izraelem i Żydami. Zachęcił też Ojca Świętego do historycznej wizyty w rzymskiej synagodze w 1986 r., a następnie - do nawiązania stosunków dyplomatycznych z Izraelem. Dziennik podkreśla, że "w historii papiestwa nie ma innego przykładu takiej przyjacielskiej relacji między wysłannikiem Chrystusa a Żydem".

"Die Welt" informuje, że niedawno ukazała się we Włoszech książka pt. "Papież i jego żydowski przyjaciel". Z tej okazji Irene Kluger udzieliła wywiadu, podczas którego wyznała: "Jan Paweł II wielokrotnie wspominał mojemu mężowi o chęci rezygnacji z urzędu. Mieliśmy wrażenie, że ustąpienie uważa za pewną możliwość i nie wyklucza jej kategorycznie. Równocześnie powtarzał, że taka decyzja nie byłaby właściwa, ponieważ przysporzyłaby Kościołowi problemów. Byłaby decyzją przeciw Kościołowi". Jej zdaniem to wraz z chorobą pojawiły się takie myśli u Jana Pawła II. "Cierpiał z tego powodu - jak wyznał Klugerom - że nie może już tak wyraźnie mówić jak wcześniej (...). Sprawowanie urzędu sprawiało mu ogromną trudność ze względu na opuszczające go siły. Dlatego czuł się winny. Mimo to nie ustąpił aż do śmierci, która przyszła 2 kwietnia 2005 r." - konstatuje dziennik.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (69)
"Die Welt": Z powodu choroby Jan Paweł II chciał ustąpić z urzędu
Zaloguj się
 • kol.3

  0

  Czemuż tego nie zrobił?

 • mgz

  Oceniono 1 raz -1

  skoro chcial ustapic, to dlaczego nie ustapil?

  moze to nowa odmiana starego "nie chcem a muszem" - "chcem a nie muszem"

 • bohuwamohu

  Oceniono 8 razy 2

  Zastanawia mnie dlaczego pan Wojtyła nie dokonał po prostu aktu cudownego samouzdrowienia.

 • system.tzw.edukacji

  Oceniono 1 raz 1

  JP2GMD

 • owrynut

  Oceniono 2 razy 0

  Powinien był ustąpić ponad wszelką wątpliwość od czasu, gdy zaczął przyjmować L-dopę, której przedawkowanie prowadzi do poważnych zaburzeń percepcji i interpretacji bodźców wewnętrznych i zewnętrznych (działaniem niepożądanym L-dopy mogą być objawy zaburzeń z kręgu schizofrenii).

 • trebiusz

  Oceniono 3 razy -1

  to się nazywa odpowiedzialność.ale większość hołoty nie ma pojęcia co te słowo znaczy

 • kaczy_czubek123

  Oceniono 6 razy 4

  Najlepiej wyszedł na tym Marcial Maciel Degollado - tego zboczonego perwerta i morfinistę usunął dopiero Ratzinger!

 • badziewiak66

  Oceniono 10 razy -8

  Ciekawa sprawa. Niemcy zaczynają w swoich gazetach atakować Polaków. Cóż takiego się stało drodzy "przyjaciele" ?. Gdzie się podziali serdeczni Niemcy ? Może Polacy przejrzą na oczy w końcu i dojrzą że dla Niemiec tylko Rosja jest partnerem, Polska to taki problem , który trzeba rozwiązać.

 • kaczy_czubek123

  Oceniono 3 razy 1

  Die Welt pomija fakt, że co drugi Polak ma kogoś w rodzinie z korzeniami "śródziemnomorskimi" :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX