Polscy studenci w finale konkursu NASA... i brak pieniędzy na wyjazd. "Bez wsparcia Internautów nie zbierzemy potrzebnej kwoty i stracimy szansę na zwycięstwo"

Studenci z Wrocławia nagrali filmik, który ma zachęcić Internautów do wsparcia ich wyjazdu

Studenci z Wrocławia nagrali filmik, który ma zachęcić Internautów do wsparcia ich wyjazdu (Fot. Screen z Youtuba)

Projekt dwuosobowej misji na Marsa stworzony przez studentów z Politechniki Wrocławskiej znalazł się w finałowej dziesiątce międzynarodowego konkursu Inspiration Mars Student Design Contest. Ostatni etap odbędzie się w kwietniu w USA, ale studenci nie mają pieniędzy na wyjazd. - Bez pomocy internautów nie uda nam się zebrać potrzebnej kwoty - piszą na stronie i proszą o wsparcie. Sprawą po naszym tekście zainteresowało się ministerstwo.
- Jesteśmy grupą wrocławskich studentów, którzy wzięli udział w międzynarodowym konkursie Inspiration Mars polegającym na zaprojektowaniu załogowej misji przelatującej dookoła Marsa i z powrotem na Ziemię. W konkursie wystartowało 38 drużyn z 15 krajów, z czego 3 z Polski. Jako jedyni dostaliśmy się do finału konkursu, który odbędzie się NASA Ames Research Centre. Nasz projekt oprócz znakomitych podstaw technologicznych wyróżnia się podejściem do tematu podróży międzyplanetarnych - piszą studenci na stronie polakpotrafi.pl.Łączny koszt przelotu całej drużyny do USA wynosi 30 tys. zł, 4 tys. pozwolą na wysłanie jednego członka grupy. Jednak "z uwagi na poziom trudności tego zadania przedstawianie pracy całego zespołu w pojedynkę jest prawie niewykonalne" - oceniają młodzi naukowcy i proszą o pomoc. Ich apel już przyniósł pierwsze efekty - kwota zebrana do tej chwili pozwoli na wysłanie do Stanów 5 osób.

"Zaistnienie w konkursie to już ogromne wyróżnienie i prestiż dla zespołu"

Zadaniem studentów w konkursie było zaprojektowanie misji dwuosobowej załogi, która wykona lot wokół Marsa bez lądowania, a następnie powróci na Ziemię. Projekt wymagał przygotowania koncepcji zarówno statku kosmicznego i jego wyposażenia, jak i wyboru optymalnej trajektorii lotu, terminarza i ekonomii misji. Konkurs w sierpniu 2013 roku ogłosił pierwszy kosmiczny turysta - Dennis Tito. Jednym z jego organizatorów jest The Mars Society. 

Najlepsze rozwiązania zaproponowane przez międzynarodowe zespoły konkursowe mogą być uwzględnione w planach prawdziwej misji na Marsa, która ma wystartować w
styczniu 2018 r. Zwycięska ekipa otrzyma też czek na 10 tys. dolarów oraz całkowicie opłacony wyjazd na Międzynarodową Konwencję Mars Society w 2014 roku. Miejsca od drugiego do piątego będą honorowane nagrodami w wysokości od 1-5 tysięcy dolarów.

- Samo zaistnienie w pierwszej dziesiątce najlepszych zespołów na świecie to już ogromne wyróżnienie i prestiż dla zespołu. Liczymy na sukces w finale, bo studenci z Politechniki Wrocławskiej mają już doświadczenie w konkursach o tematyce kosmicznej - mówi europejski koordynator Mars Society Łukasz Wilczyński.

MEN czyta tekst i bierze sprawę w swoje ręce

Po tym, jak opisaliśmy historię, sprawą zainteresowało się Ministerstwo Nauki. Łukasz Szelecki, rzecznik resortu, poinformował nas, że skontaktował się ze studentami i uświadomił im, że mogą zwrócić się do nich po dofinansowanie. Młodzi naukowcy nie wiedzieli wcześniej o takiej możliwości.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz także
 • Rysunek przedstawiający wnętrze Enceladusa - z oceanem ciekłej wody tuż pod południowym biegunem NASA: Odkryliśmy ocean wody na księżycu Saturna. To najlepsze miejsce do szukania pozaziemskiego życia
 • Wielokrotne układy planetarne, czyli gwiazdy z wieloma planetami NASA ogłasza wielkie odkrycie: znaleźliśmy 715 nowych planet
Komentarze (105)
Polscy studenci w finale konkursu NASA... i brak pieniędzy na wyjazd. "Bez wsparcia Internautów nie zbierzemy potrzebnej kwoty i stracimy szansę na zwycięstwo"
Zaloguj się
 • porannakawa01

  0

  Ministerstwo Nauki. Łukasz Szelecki, rzecznik resortu, poinformował nas, że skontaktował się ze studentami i uświadomił im, że mogą zwrócić się do nich po dofinansowanie. Młodzi naukowcy nie wiedzieli wcześniej o takiej możliwości.

  Dlaczego młodzi nie wiedzieli o takiej możliwości?
  Ministerstwo działa, wszyscy zabiegani.
  Jak ci dwaj robotnicy na budowie PRLu biegający z pustą taczką.
  Dlaczego tak biegacie?
  Bo duużo roboty!
  A dlaczego z pustą taczką?
  Bo zapiergol taki, że nie mamy czasu załadować!
  Jak ci urzędnicy w ministerstwie!

  Tracimy przez takich zadufanych w siebie i swoją misję dupków.
  Potem młodzi wyjeżdżają!

 • sselrats

  Oceniono 2 razy 2

  Ale jajoglowe gamonie. Nie wiedzialy, ze na samolot trzeba bedzie miec. JUz za samo to powinni dostac doktoraty.

 • 3miastoorg

  Oceniono 1 raz 1

  Zaprojektowali podróż na Marsa, zapomnieli zaprojektować podróży do USA.

  Polacy zawsze wyłożą się na jakiś pierdołach ;-)

 • trzezwy.umysl

  Oceniono 1 raz 1

  Ta sprawa nie najlepiej świadczy o Wrocławskiej uczelni. Studenci mogli nie wiedzieć, o możliwości dofinansowania, ale po tym jak weszli do finału powinni otrzymać organizacyjną pomoc uczelni. To uczelnia powinna wystąpić do ministerstwa z zapytaniem o możliwość dofinansowania tego projektu a nie gazeta!! Oj same leniuszki pracują na wrocławskiej Polibudzie.. (lub zazdrośnicy). W każdym razie taki apel w internecie to wstyd dla PW.

 • vichama

  0

  Jak znam życie dofinansowanie obejmie połowę wymaganej kwoty...
  W sumie słusznie: bilet w jedną stronę - Polska nieraz pokazała, że dla młodych i zdolnych nie ma miejsca na rynku pracy z godziwymi zarobkami.

 • shawmut

  0

  czy autorem jest gimnazjalista, któremu nauka kojarzy się tylko z Ministerstwem Edukacji Narodowej (patrz użyty w tekście skrót: MEN). Sprawami studentów zajmuje się Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 • muzzyczny

  Oceniono 1 raz 1

  naiwni studenci wierzą Największej Agencji Szwindli Amerykańskich

 • bozydara

  Oceniono 5 razy 3

  Czytać głąby do końca a nie pisać bzdury.
  Przecież mogą dostać kasę jak o nią się zwrócą.

 • marek_wawrzyn

  Oceniono 3 razy -1

  Polska - marnotrawstwo publicznych pieniędzy na każdym kroku, a na ważne rzeczy trzeba zbierać u internautów. A dla studentów słowa uznania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje