Polscy studenci w finale konkursu NASA... i brak pieniędzy na wyjazd. "Bez wsparcia Internautów nie zbierzemy potrzebnej kwoty i stracimy szansę na zwycięstwo"

11.04.2014 22:10
Studenci z Wrocławia nagrali filmik, który ma zachęcić Internautów do wsparcia ich wyjazdu

Studenci z Wrocławia nagrali filmik, który ma zachęcić Internautów do wsparcia ich wyjazdu (Fot. Screen z Youtuba)

Projekt dwuosobowej misji na Marsa stworzony przez studentów z Politechniki Wrocławskiej znalazł się w finałowej dziesiątce międzynarodowego konkursu Inspiration Mars Student Design Contest. Ostatni etap odbędzie się w kwietniu w USA, ale studenci nie mają pieniędzy na wyjazd. - Bez pomocy internautów nie uda nam się zebrać potrzebnej kwoty - piszą na stronie i proszą o wsparcie. Sprawą po naszym tekście zainteresowało się ministerstwo.
- Jesteśmy grupą wrocławskich studentów, którzy wzięli udział w międzynarodowym konkursie Inspiration Mars polegającym na zaprojektowaniu załogowej misji przelatującej dookoła Marsa i z powrotem na Ziemię. W konkursie wystartowało 38 drużyn z 15 krajów, z czego 3 z Polski. Jako jedyni dostaliśmy się do finału konkursu, który odbędzie się NASA Ames Research Centre. Nasz projekt oprócz znakomitych podstaw technologicznych wyróżnia się podejściem do tematu podróży międzyplanetarnych - piszą studenci na stronie polakpotrafi.pl.Łączny koszt przelotu całej drużyny do
USA wynosi 30 tys. zł, 4 tys. pozwolą na wysłanie jednego członka grupy. Jednak "z uwagi na poziom trudności tego zadania przedstawianie pracy całego zespołu w pojedynkę jest prawie niewykonalne" - oceniają młodzi naukowcy i proszą o pomoc. Ich apel już przyniósł pierwsze efekty - kwota zebrana do tej chwili pozwoli na wysłanie do Stanów 5 osób.

"Zaistnienie w konkursie to już ogromne wyróżnienie i prestiż dla zespołu"

Zadaniem studentów w konkursie było zaprojektowanie misji dwuosobowej załogi, która wykona lot wokół Marsa bez lądowania, a następnie powróci na Ziemię. Projekt wymagał przygotowania koncepcji zarówno statku kosmicznego i jego wyposażenia, jak i wyboru optymalnej trajektorii lotu, terminarza i ekonomii misji. Konkurs w sierpniu 2013 roku ogłosił pierwszy kosmiczny turysta - Dennis Tito. Jednym z jego organizatorów jest The Mars Society. 

Najlepsze rozwiązania zaproponowane przez międzynarodowe zespoły konkursowe mogą być uwzględnione w planach prawdziwej misji na Marsa, która ma wystartować w styczniu 2018 r. Zwycięska ekipa otrzyma też czek na 10 tys. dolarów oraz całkowicie opłacony wyjazd na Międzynarodową Konwencję Mars Society w 2014 roku. Miejsca od drugiego do piątego będą honorowane nagrodami w wysokości od 1-5 tysięcy dolarów.

- Samo zaistnienie w pierwszej dziesiątce najlepszych zespołów na świecie to już ogromne wyróżnienie i prestiż dla zespołu. Liczymy na sukces w finale, bo studenci z Politechniki Wrocławskiej mają już doświadczenie w konkursach o tematyce kosmicznej - mówi europejski koordynator Mars Society Łukasz Wilczyński.

MEN czyta tekst i bierze sprawę w swoje ręce

Po tym, jak opisaliśmy historię, sprawą zainteresowało się Ministerstwo Nauki. Łukasz Szelecki, rzecznik resortu, poinformował nas, że skontaktował się ze studentami i uświadomił im, że mogą zwrócić się do nich po dofinansowanie. Młodzi naukowcy nie wiedzieli wcześniej o takiej możliwości.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz także
Komentarze (105)
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 544 razy 484

  Niech napiszą do ministra Zdrojewskiego, że mają wspaniały projekt przystrojenia Świątyni Opaczności Bożej, to im groszem sypnie.

 • 111doradca

  Oceniono 248 razy 228

  Ale za to dla piłkarzy -fajtłapów są każde pieniądze.
  A może pan prezydent Komorowski zamiast dawać 300 mln ukraińskim zdolnym firmom sfinansowałby wyjazd tym utalentowanym młodym ludziom?

 • Oceniono 220 razy 176

  Na pomoc od prezydenta, to są pieniądze dla studentów za wschodniej granicy, a dla naszych utalentowanych studentów, to nie ma sami muszą się prosić.

 • jonkasta

  Oceniono 155 razy 135

  minister Tuska p. Zdrojewski w ciągu 3 lat dał na światynię opatrności 40 mln. z naszych podatków. Za przyzwoleniem premiera, bo jego cyniczne wypowiedzi świadczyły, ze ma poparcie Tuska w temackie kościół, Pomyślcie i..4o mln, ile na takie projekty jak Ci madrzy młodzi ludzie, na finansowanie innowacji, myśli technicznej, na finansowanie wyjazdów za granicę ludzi młodyvh, którzy wygrywają dla Polski jakies tam konkursy. Ile pieniędzy na wyposażenie gabinetów szkolnych / nie w krzyże/ . Ile na sniadania w szkole dla dzieci . Za moich czasow były w szkole obiady, mleko na długiej przerwie, dentysta, lekarz, pielegniarka, A teraz zostały nam tylko krzyże\.

 • Oceniono 108 razy 82

  Może do prezydenta naszego narodu trzeba zapukać, ostatnio obiecywał pomoc dla studentów za wschodniej granicy, ale pewnie dla naszych utalentowanych studentów nie ma pieniędzy, sami muszą się prosić, ale medialnie pomogę i udostępnię, Trzeba naszych wspierać!!!!!

 • Adrian Koter

  Oceniono 76 razy 74

  polakpotrafi.pl/projekt/space-is-more - tutaj możecie wspierać studenciaków. Jakoś redaktor widocznie "zapomniał" olinkować akcję

 • kiko_rippo_22

  Oceniono 65 razy 51

  To wstyd i hańba dla rządzących i KrK.Niech prałaty zrzucą się a nie pasą się w bogatych pałacach i jeżdżą limuzynami za 100 tys.PLN.Ale,co na to Minister Nauki? cvo europosłowie,którzy "narzekaja",że za dużo zarabiają.Wstydźcie się pany i prałaty.Posłałam artykuł do znajomych w USA,Szwecji,Norwegii,Niemiec UK.Nie moga uwierzyć,że coś takiego może się zdarzyc niby w "cywilizowanym" państwie.Dlatego nie mamy nagród Nobla,choć mamy takich geniuszy.Gdyby M.Skłodowskiek Curie nie udało by się wyrwać z Polski też by jej nie zdobyła.Kołtuński,otumaniony przez katoli kraj,od zarania.

 • almagus

  Oceniono 39 razy 21

  Wiadome potrzeby spychają naukę, ale profesorów na wiarę przyrasta.

  Przypadkowy boży ród, opatrzności weźmie w bród.

  Pochwalić się duszą wypada.
  Po wysłuchaniu jakiegoś tam.
  Jak ktoś o kulturze zagada.
  Ach byłem, widziałem i znam.

  Koneser jednego spektaklu.
  Ze wstępną galą władz miasta.
  Wycieczki jakiegoś teatru.
  Urzędnik kultury i znawca.

  Śpiewy kościelne i dzwony.
  Budżet ma dzielić artystom.
  Potęgą nastroszony.
  Z ciemnotą „oczywistom”!

  Świątynię „dofinasujem”.
  Opatrzności papieskiej.
  Z muzeum „manipulujem”.
  Artyści w mocy niebieskiej.

  2014-04-11 almagus

  www.tokfm.pl/Tokfm/10,115170,15780175,Rafal_Trzaskowski__minister_administracji_i_cyfryzacji_.html#BoxWiad2img
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,15413799,Zdrojewski___Dotacja_dla_archidiecezji_warszawskiej.html#TRNajCzytSST
  almagus.blox.pl/html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje