Żakowski pyta min. Trzaskowskiego, czy można wyrejestrować Kościół Katolicki

Wg szef MAiC rejestracja Polskiego Kościóła Latającego Potwora Spaghetti może doprowadzić do "naruszenia uczuć religijnych Polaków". - Jeżeli będziemy dopuszczać parodie i traktować je jak inne związki wyznaniowe, to będzie ślepy zaułek - argumentował minister w TOK FM. Ale wg Jacka Żakowskiego - trzymając się tych kryteriów - można byłoby postulować... "wyrejestrowania Kościoła Katolickiego".
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji po decyzji sądu administracyjnego musi ponownie zająć się wnioskiem Polskiego Kościoła Latającego Potwora Spaghetti o wpis do rejestru wyznań.

- Nie wiem, czy podtrzymamy stanowisko o odmowie. To bardzo trudna decyzja. Myślę, że jedna analiza ekspertów nie wystarczy. Ale uważam, że rejestrowanie tego typu związku to droga donikąd, bo zaraz pojawią się inne tego typu inicjatywy. A państwo polskie jest instytucją poważną - powiedział minister Rafał Trzaskowski w "Poranku Radia TOK FM".

Nie rejestrować parodii

Pierwsza analiza zamówiona przez resort administracji i cyfryzacji, przypomnijmy, stanowiła podstawę domowy rozpatrzenia wniosku polskich pastafarian. Eksperci z UJ ocenili, że Kościół Latającego Potwora Spaghetti to parodia.

- Z jednej strony - mam dobre nastawienie do happeningów, bo sam za komuny uczestniczyłem w wielu. Ale wszyscy eksperci stwierdzają w jasny sposób, że to nie jest związek religijny, który chce szerzyć wiarę. Tylko parodia wymierzona w poważne związki wyznaniowe. Rejestracja Kościoła może doprowadzić do naruszenia uczuć religijnych większości Polaków - stwierdził minister.

Jak tłumaczył w TOK FM, "jeśli będziemy dopuszczać parodie i będziemy je traktować jak inne związki wyznaniowe, także jeśli chodzi o wsparcie państwa i np. nauczanie religii, to jest to ślepy zaułek". Choć jednocześnie podkreślił, że "nie można jednoznacznie powiedzieć, że takich inicjatyw trzeba zakazać".

Pułapka

Jednak według Jacka Żakowskiego takie myślenie niesie ze sobą poważne ryzyko. - Gdyby dziś zrobić analizę Kościoła katolickiego, to łatwo byśmy się przekonali, że duża część kazań jest sprzecznych z misją chrześcijaństwa - są m.in. pełne nienawiści. Okazałoby się, że akceptują to władze Kościoła. Mówiąc krótko, duża część duchowieństwa nie reprezentuje idei, na podstawie których korzysta z różnych przywilejów, przyznawanych Kościołom. I można byłoby wyrejestrować Kościół katolicki - spekulował gospodarz "Poranka Radia TOK FM". Dodając, że pokazuje "ryzyka racjonalnego rozpatrywania nieracjonalnej sfery życia".

- Mając świadomość różnych słabości Kościoła katolickiego, nie ma wątpliwości, że to poważny kult religijny - odpowiedział min. Rafał Trzaskowski.

Podyskutujmy

Mimo dużego sceptycyzmu wobec Kościoła Latającego Potwora Spaghetti szef MAiC uważa, że sprawa rejestracji może przynieść pozytywne skutki. - Przeczytałem osiem zaleceń pastafarian i to na pewno powinno skłaniać do refleksji na temat miejsca Kościoła w nowoczesnym społeczeństwie, stosunków między państwem a związkami wyznaniowymi. Może to wyzwolić debatę. Ale jest pytanie, w jakim kierunku ona pójdzie. Jeśli w kierunku dezawuowania istniejących religii, to nic mądrego się z tego nie urodzi. Ale jeśli skłoni do sensownej rozmowy - to czemu nie - mówił minister w TOK FM.

"Pastafarianizm - religia czy kpina? Pacjenci szpitala psychiatrycznego też wierzą w urojoną rzeczywistość">>

Więcej o:
Komentarze (51)
Żakowski pyta min. Trzaskowskiego, czy można wyrejestrować Kościół Katolicki
Zaloguj się
 • p1rat

  Oceniono 5 razy 3

  sprawa jest prosta: zmienić szefa MAiC. człowiek jest niepoważny - stanowi parodię urzędnika. urzędnik to sługa społeczeństwa a nie gnojek któremu wolno rzucać kłody pod nogi obywatelom.
  nie będzie byle łachmyta mówił mi, że moja wiara to parodia bo to nieprawda. to kościół katolicki jest parodią mojej religii!
  RAmen

 • stefan1953

  Oceniono 5 razy 5

  Trzaskowski! Ty potworze!.Naigrywasz się z wiary spokojnych ludzi! Gdybyś tak kpił z islamu to wyrżnęli by Ci całą rodzinę, gdybyś tak kpił z katolików to umarłbyś śmiercią cywilną,....i chybcikiem zapierdzielałbyś na kolanach z przeprosinami, jeśli chodzi o obrazę moich uczuć religinych to ujdzie Ci to płązem bo to jedyna religia która nie nawołuje do mordów...Ale tym niemniej uważam Ci za ciula

 • almagus

  0

  Takie przyparafialne PO, a Polska na nic!

  Przypadkowy boży ród, opatrzności weźmie w bród.

  Pochwalić się duszą wypada.
  Po wysłuchaniu jakiegoś tam.
  Jak ktoś o kulturze zagada.
  Ach byłem, widziałem i znam.

  Koneser jednego spektaklu.
  Ze wstępną galą władz miasta.
  Wycieczki jakiegoś teatru.
  Urzędnik kultury i znawca.

  Śpiewy kościelne i dzwony.
  Budżet ma dzielić artystom.
  Potęgą nastroszony.
  Z ciemnotą „oczywistom”!

  Świątynię „dofinasujem”.
  Opatrzności papieskiej.
  Z muzeum „manipulujem”.
  Artyści w mocy niebieskiej.

  2014-04-11 almagus

  www.tokfm.pl/Tokfm/10,115170,15780175,Rafal_Trzaskowski__minister_administracji_i_cyfryzacji_.html#BoxWiad2img
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,15413799,Zdrojewski___Dotacja_dla_archidiecezji_warszawskiej.html#TRNajCzytSST
  almagus.blox.pl/html

 • zb.bukowski

  Oceniono 5 razy 5

  Mając świadomość różnych słabości Kościoła katolickiego, nie ma wątpliwości, że to poważny kult religijny - odpowiedział min. Rafał Trzaskowski. Jest pan panoe ministrze totalnie niekonsekwentny w swoim tłumaczeniu. Jeżeli kosciół katolicki ma różne słabości to znaczy tylko tyle i aż tyle, że nie jest kościołem i nie spełnia warunków rejestracji. Co oznacza, ze wszystkie dotacje u finanse z budzetu Państwa Polskiego są nielegalne i powinny zosta zwrócone.

 • puzonik48

  Oceniono 11 razy 7

  Moje uczucia obraża narzucanie mi odgórnie jarzma ,które muszę płacić na utrzymanie zdeprawowanego ,upolitycznionego kościoła katolickiego,siejącego nienawiść,żerującego na państwie i jego obywatelach. Partiom faszyzującym również nie zabroniliście zaistnienia.

 • surivv

  Oceniono 9 razy 9

  "Jak za komuny chodziłem na happeningi" - ma gó...arz poczucie humoru, chyba że ze starszakami z przedszkola tworzyli już opozycję - czy my musimy mieć za ministrów takich kretynów

 • witeral

  Oceniono 11 razy -7

  "... spekulował gospodarz "Poranka Radia TOK FM".
  ----------------------------
  Wolałbym, p. Żakowski, by mniej Pan "spekulował", bo odsłania Pan tylko swoją pustkę psychiczną i nieznajomość istoty wyższych potrzeb człowieka, że nie wspomnę o niedoborach znajomości historii rozwoju społeczeństw i to nie tylko z obszaru europejskich wpływów.

 • obserwateorysta

  Oceniono 7 razy 5

  Państwo nie powinno wtrącać się do wierzeń religijnych swoich obywateli bo to jest ich prywatna sprawa.

 • kalebas

  Oceniono 9 razy 1

  Ogólnie rzecz biorąc każda religia to ślepy zaułek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX