Ukraina: Siły specjalne odbiły siedzibę Służby Bezpieczeństwa w Doniecku

08.04.2014 06:24
Barykada przed budynkiem administracji w Doniecku

Barykada przed budynkiem administracji w Doniecku (Fot. Alexander Ermochenko (AP Photo/Alexander Ermochenko))

- Ukraińskie siły specjalne odbiły z rąk prorosyjskich separatystów siedzibę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w Doniecku - poinformował późnym wieczorem przedstawiciel pełniącego obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandra Turczynowa.
Odbicie budynku SBU polecił sam Turczynow, który wcześniej zapowiedział akcje antyterrorystyczne przeciwko separatystom dążącym do oderwania wschodnich regionów kraju. Podczas akcji w Doniecku nikt nie ucierpiał.

Wschód Ukrainy chce do Rosji

W niedzielę prorosyjscy separatyści zajęli siedziby władz obwodowych w Doniecku i Charkowie, jednak ta ostatnia została w poniedziałek odbita przez milicję. W Doniecku i Ługańsku opanowano także siedziby Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Milicja ukraińska zablokowała drogi dojazdowe do Ługańska; siły milicyjne postawiono w stan gotowości bojowej.

W Doniecku prorosyjscy separatyści ogłosili powstanie Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) i przyłączenie jej do Rosji. Deklarację uchwaliło około 50 ludzi określających się jako "rada ludowa" obwodu donieckiego. Z masztu nad siedzibą władz obwodu zdjęto flagę Ukrainy i zamiast niej powieszono czarno-niebiesko-czerwoną flagę DRL. Jak ogłoszono, 11 maja odbędzie się referendum niepodległościowe. Separatyści ostrzegli władze Ukrainy przed próbami zablokowania tej inicjatywy.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz także
Komentarze (29)
Zaloguj się
 • mako75

  Oceniono 62 razy 16

  "Wschód Ukrainy chce do Rosji"
  "Deklarację uchwaliło około 50 ludzi określających się jako "rada ludowa" obwodu donieckiego."

  Naprawdę sądzicie, że jak w Warszawie jakiś 50 żuli uchwali sobie, że chce do Chin to w gazetach na całym świecie będą pisać, że Polska chce do Chin?

 • poppers68

  Oceniono 24 razy 8

  Ukraińcy sami muszą poradzić sobie z konsekwencjami swojej 23 letniej bezmyślności.
  Bardzo proszę tylko polityków unijnych ( a szczególnie nasze parlamentarne Zuchy oraz trzódkę naszych dziennikarzy ) : bez histerii proszę.
  Ani jak widzicie nie wybuchła III WŚ ani Rosja nie zaatakowała Polski czy Estonii.
  Ukrainę na obecnym etapie winna wspierać społeczność międzynarodowa w zakresie przewidzianym np. w ramach ONZ. Reszta należy do samych Ukraińców.
  Proszę też nie przyjmować do Polski BEZWARUNKOWO tabunów Kozaków Krymskich czy Ukraińców, bo za chwilę to my tutaj będziemy mieli to samo co Niemcy z Turkami a Francuzi z Algierczykami.
  Nie, nie tego chcemy, prawda?
  I bardzo proszę drodzy dziennikarze i politycy. Ja bym chętnie porozmawiał przed wyborami o Unii Europejskiej a nie ciągle o Ukrainie i Putinie….

 • stanimager

  Oceniono 67 razy 7

  I w mordę tych turystów separatystów agentów Hoojtina. A ta pani co podróżowała od miasta do miasta Matka Rosjanka to też tam była ?

 • agrado1

  Oceniono 26 razy 4

  "Służby Bezpieczeństwa Ukrainy" - czyli min in najemnicy z amerykańskiej firmy Backwater (o skompromitowanej reputacji z powodu łamania prawa w wielu krajach, w których działała), ale to już trochę niewygodnie napisać bo nie pasuje to do wizji jaką chcemy przedstawić.

 • jacek-50

  Oceniono 15 razy 3

  .."Siły specjalne odbiły siedzibę Służby Bezpieczeństwa w Doniecku.."
  Czy ukraińskie siły specjalne ,wspierane były przez amerykańskich najemników. z osławionego Blackwater?

 • anton_pl

  Oceniono 8 razy 2

  euromaydan.in/wp-content/uploads/2014/03/BjCIS5gCIAAphZC.jpg
  Tak odbiły jak kozak Stefan obronił Krym :D

 • maaac

  Oceniono 65 razy 1

  No i separatystom się nie udało.... Będą płakać kobiety w Moskwie za swoimi mężami, chłopakami i synami.

 • wdakra

  0

  Czy ja dobrze rozumiem, że na zdjęciu nr 3 po prawej to są terroryści, a po lewej służby bezpieczeństwa zaprowadzające porządek?

 • jegorism

  Oceniono 6 razy 0

  To ja ze szwagrem też powołamy sobie republikę , a co!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje