Tusk: Dobrze, że prokuratura wykluczyła podejrzenie eksplozji Tu-154

07.04.2014 16:21
 Specjaliści z KBWLLP na miejscu katastrofy

Specjaliści z KBWLLP na miejscu katastrofy (Fot. KBWLLP)

Dobrze się stało, że prokuratura definitywnie rozstrzygnęła najbardziej drażliwy problem, jakim było podejrzenie eksplozji na pokładzie Tu-154 - powiedział premier Donald Tusk, odnosząc się do konferencji Wojskowej Prokuratury Okręgowej.
Szef rządu ocenił, że komunikat prokuratury dotyczący katastrofy smoleńskiej jest "rozstrzygający". Zdaniem Tuska spekulacje wokół ewentualnego wybuchu na pokładzie Tupolewa "dawały paliwo do bardzo ostrych wewnętrznych konfliktów", które wywoływały emocje "rujnujące dla polskiego państwa."

"Szkody, jakie ponieśli Polacy, będą trudne do odrobienia"

Premier podkreślił, że jest właściwy moment, by politycy, którzy na "spekulacjach, a czasami insynuacjach budowali różne projekty polityczne", przeprosili Polaków za "tworzenie atmosfery konfliktu".

- Psychospołeczne szkody, jakie z tego tytułu ponieśli Polacy, będą bardzo trudne do odrobienia. Przez lata będziemy pewnie leczyli te rany, które spowodowane były nie tylko samą katastrofą, ale także bardzo ostrymi, bardzo zdecydowanymi i zupełnie niezgodnymi z prawdziwym przebiegiem zdarzeń opiniami - dodał Tusk.

Na 700 próbkach nie było śladów po wybuchu

Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie podała, że biegli nie znaleźli śladów po wybuchu na pokładzie samolotu Tu-154M i uznali, że fragmenty metali w brzozie w Smoleńsku najprawdopodobniej pochodzą ze skrzydła tego samolotu.

Po przebadaniu 700 próbek biegli nie znaleźli śladów po wybuchu - poinformowano na konferencji prokuratury. Jak mówił szef WPO płk Ireneusz Szeląg, biegli z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji dokonali analizy fizykochemicznej oraz wydali opinię uzupełniającą, badając zarówno próbki pobrane z pokładu samolotu, pnia brzozy oraz wbitych weń fragmentów metalu, jak i z ciał ofiar oraz miejsca katastrofy smoleńskiej.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz także
Komentarze (131)
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 130 razy 102

  Teraz jeszcze prokuratura powie wyrażnie kto powsadzał do jednego samolotu tylu generałów i innych oficjeli winnych tego postawi przed sądem , i będzie po sprawie Smoleńskiej

 • chi_neng1

  Oceniono 113 razy 85

  "...politycy, którzy na "spekulacjach, a czasami insynuacjach budowali różne projekty polityczne", przeprosili Polaków za "tworzenie atmosfery konfliktu"

  Nie tylko za tworzenie atmosfery konflktu, bo to jest stanowczo za malo.

  Za:

  - rozbicie Polski na dwa obozy
  - profancje
  - za zawlaszczanie
  - za tworzenie nowej historii Polski
  - za parady comiesieczne
  - za haniebne obrazanie najwyzszych wladz Polski
  - za znieslawianie Polski w swiecie
  - a przede wszystkim za bezczelne oklamywanie narodu

 • fakiba

  Oceniono 85 razy 47

  Pisiorów i wyznawców Antkowych teorii nic nie przekona , ale na to nie ma rady , mówi się trudno i żyje się dalej , a oni niech się męczą z urojeniami Antka i Jarka

 • mila2712

  Oceniono 79 razy 39

  Prokuratura swoja a Kaczyński, Macierewicz i wierni poddani z PIS swoje.
  ( dla jednych temat już dawno zamknięty dla innych coraz bardziej zaskakujące teorie spiskowe)

 • vomitorium1

  Oceniono 56 razy 30

  "Dobrze się stało, że prokuratura definitywnie rozstrzygnęła ... "
  tak
  dla antosia
  (teraz dopiero wejdzie na pełne obroty)

 • fakiba

  Oceniono 51 razy 27

  Antek i tak wie lepiej , a o tej bombie to mówi z takim przekonaniem jakby ją sam podkładał , może warto go w tym temacie przesłuchać , ale tak solidnie , może według zasad tej spec- ustawy o której ględził Jarek

 • staryman

  Oceniono 34 razy 26

  „Premier podkreślił, że jest właściwy moment, by politycy, którzy na "spekulacjach, a czasami insynuacjach budowali różne projekty polityczne", przeprosili Polaków za "tworzenie atmosfery konfliktu".”

  O kurczę, od paru dni się tak nie uśmiałem. Dobrze, że akurat przełknąłem herbatę i klawiatura nie ucierpiała. Ten nasz premier to jednak ma wyobraźnię i ekscentryczne poczucie humoru! Jak on mógł sobie wyobrazić Macierewicza przepraszającego za te wszystkie brednie? Czy jeszcze ktoś poza P. Tuskiem jest sobie w stanie coś takiego wyimaginować?

 • fakiba

  Oceniono 52 razy 22

  Panie premierze , biegli nie znależli nic , ale Antek znalazł pewnie na wycieraczce i to jest dopiero wiarygodny dowód

 • ja_dago

  Oceniono 31 razy 11

  Tusk oczywiście ściemnia. Wie dobrze, że cyrk smoleński będzie trwał nadal. I to jest w jego interesie. Wystarczyło że Macierewicz powrócił i znowu Platforma zaczęła prowadzić w sondażach. Poza tym, dzięki temu nie trzeba zajmować się realnymi problemami.
  www.nieprzytakujemy.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje