Tusk: Dobrze, że prokuratura wykluczyła podejrzenie eksplozji Tu-154

07.04.2014 16:21
 Specjaliści z KBWLLP na miejscu katastrofy

Specjaliści z KBWLLP na miejscu katastrofy (Fot. KBWLLP)

Dobrze się stało, że prokuratura definitywnie rozstrzygnęła najbardziej drażliwy problem, jakim było podejrzenie eksplozji na pokładzie Tu-154 - powiedział premier Donald Tusk, odnosząc się do konferencji Wojskowej Prokuratury Okręgowej.
Szef rządu ocenił, że komunikat prokuratury dotyczący katastrofy smoleńskiej jest "rozstrzygający". Zdaniem Tuska spekulacje wokół ewentualnego wybuchu na pokładzie Tupolewa "dawały paliwo do bardzo ostrych wewnętrznych konfliktów", które wywoływały emocje "rujnujące dla polskiego państwa."

"Szkody, jakie ponieśli Polacy, będą trudne do odrobienia"

Premier podkreślił, że jest właściwy moment, by politycy, którzy na "spekulacjach, a czasami insynuacjach budowali różne projekty polityczne", przeprosili Polaków za "tworzenie atmosfery konfliktu".

- Psychospołeczne szkody, jakie z tego tytułu ponieśli Polacy, będą bardzo trudne do odrobienia. Przez lata będziemy pewnie leczyli te rany, które spowodowane były nie tylko samą katastrofą, ale także bardzo ostrymi, bardzo zdecydowanymi i zupełnie niezgodnymi z prawdziwym przebiegiem zdarzeń opiniami - dodał Tusk.

Na 700 próbkach nie było śladów po wybuchu

Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie podała, że biegli nie znaleźli śladów po wybuchu na pokładzie samolotu Tu-154M i uznali, że fragmenty metali w brzozie w Smoleńsku najprawdopodobniej pochodzą ze skrzydła tego samolotu.

Po przebadaniu 700 próbek biegli nie znaleźli śladów po wybuchu - poinformowano na konferencji prokuratury. Jak mówił szef WPO płk Ireneusz Szeląg, biegli z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji dokonali analizy fizykochemicznej oraz wydali opinię uzupełniającą, badając zarówno próbki pobrane z pokładu samolotu, pnia brzozy oraz wbitych weń fragmentów metalu, jak i z ciał ofiar oraz miejsca katastrofy smoleńskiej.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz także
Komentarze (131)
Tusk: Dobrze, że prokuratura wykluczyła podejrzenie eksplozji Tu-154
Zaloguj się
 • aspudden

  0

  ,
  "Piekło redaktora Semki"

  Prokuratura Wojskowa upubliczniła wczoraj wnioski, jakie wyciągnięto na podstawie ekspertyz biegłych. Wybuchu w TU154M pod Smoleńskiem nie było. Ale oczywiście żaden z prokuratorów nie powiedział tego w prostym zdaniu. Dlaczego tak jest, przeciętnie rozsądni ludzie rozumieją już od czasów nawet poprzedzających słynny cytat z Hamleta: “Są rzeczy na niebie i na ziemi, o których nie śniło się naszym filozofom.”
  Biorąc bowiem pod uwagę teoretyczną możliwość, że wszystko się może w kosmosie zdarzyć, prokurator używa mniej kategorycznych, ale procesowo wystarczających stwierdzeń typu “nie znaleziono śladów materiałów wybuchowych” czy “nie stwierdzono uszkodzeń an szczątkach samolotu i ciałach ofiar, które mogły być spowodowane wybuchem”. Konkluzja jest jasna.

  W nauce nie do przyjęcia jest badanie hipotez wymyślanych na poczekaniu przez szeroką publiczność. Gdyby badano ....

  czytaj dalej na odyseja1948.wordpress.com/

 • leo2rys2

  Oceniono 1 raz 1

  A co stało się z tymi próbkami w których jak sami prokuratorzy przyznali a specjaliści od urządzeń wykrywających materiały wybuchowe stwierdzili obecność mat.wybuchowych ?!.

 • zygosz

  Oceniono 2 razy 0

  To prawda ,szkody sa trudne do odrobienia
  Bo skutki mieszania trotylu pozbyly zycia wielu.
  A dla ciebie to klamliwe orzeczenie ,napewno
  jest wielkim wytchnieniem.

 • meimozuchikume

  Oceniono 5 razy 3

  Sprawą kluczową dla wyjaśnienia ciągu zdarzeń prowadzących do katastrofy jest ustalenie, kto ponosi odpowiedzialność za opóźnienie startu najpierw o godzibę, a później - wskutek spóźnienia, o dalsze pół. Jak 40 zdążył wylądować. Gdyby start nastąpił o ustalonej godzinie, katastrofy by nie było. Ponadto byłaby rezerwa czasowa na dojazd z lotniska zapasowego.
  Dla zwolenników teorii o zamachu: czy możliwy byłby zamach przy pełnej widoczności, w świetle dnia?

 • felekstankiewicz

  Oceniono 3 razy 1

  Bardzo dobrze sie stalo ze dwa niezalezne zespoly wykluczyly brednie oszolomow,ktorzy na ludzkiej tragedii buduja swoja polityke przedwyborcza.Mam tez nadzieje ze znajdzie sie jakis sposob prawny na uciszenie osob gloszacych nieprawde,szkalujacych Nasz Kraj.

 • brajanu

  Oceniono 6 razy -2

  panie tusk, najbardziej drazliwy problem jest taki, dlaczego ten wrak nie jest w polsce. czy wyobraza sobie pan aby taka sytacja miala miejsce gdyby to byl samolot niemiecki czy brytyjski. czyz wywopbraza sobie pan ten caly cyrk jaki wy robicie w wykonaniu np. niemcow ??

 • sano80

  Oceniono 1 raz -1

  Spójrzmy jeszcze na to : Tusk, Michnik, Macierewicz marektomasz.salon24.pl/576107,tusk-michnik-macierewicz

  idąc za twitterowym użytkonikiem : BlogerRozwalaUklad

 • moher.do.bulu

  Oceniono 9 razy -1

  Czy ten pajac kiedykolwiek przestanie się kompromitować?
  Dla mnie niczego nie wykluczyła, a dla POmylonych wszystko bylo jasne w 15 minut po katastrofie, kiedy to z kancelarii tego błazna wyszedł SMS na temat przyczyn.

 • plorg

  Oceniono 7 razy -3

  "Dobrze się stało, że prokuratura definitywnie rozstrzygnęła najbardziej drażliwy problem, jakim było podejrzenie eksplozji"

  Po pierwsze prokuratura nie może niczego definitywnie rozstrzygnąć bo nie ma wraku.
  Po drugie, dlaczego dobrze? Dlaczego wartościować stwierdzanie obiektywnych faktów.
  Czy Tusek ma coś do ukrycia, że to ma być dla niego takie "dobre"?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje