Rozpoczęły się wybory parlamentarne na Węgrzech

06.04.2014 08:23
Rozpoczęły się wybory parlamentarne na Węgrzech

Rozpoczęły się wybory parlamentarne na Węgrzech (Fot. REUTERS/LASZLO BALOGH)

Na Węgrzech rozpoczęły się wybory parlamentarne. Z sondaży wynika, że zdecydowanym faworytem jest prawicowa partia Fidesz premiera Wiktora Orbana, która wyprzedza opozycyjną lewicową koalicję i skrajną prawicę.
Badania opinii publicznej pokazują, że na Fidesz zamierza głosować 36 proc. wyborców, a na opozycyjną lewicową koalicję wokół Węgierskiej Partii Socjalistycznej (MSZP) - 18 proc. Skrajnie prawicowy Ruch na rzecz Lepszych Węgier (Jobbik) ma poparcie 15 proc.

Analitycy wskazują, że głównymi sukcesami partii rządzącej była obniżka cen energii dla gospodarstw domowych o 20 proc. od początku 2013 r. i zmniejszenie deficytu finansów publicznych do 3 proc. PKB, choć głównie w drodze nałożenia nowych podatków, dzięki czemu Węgry wyszły z unijnej procedury nadmiernego deficytu i mają najniższy deficyt budżetowy od 10 lat.

Mimo to Orban i jego ugrupowanie byli krytykowani na arenie międzynarodowej za popadanie w konflikty z bankami i znaczną częścią działających na Węgrzech zagranicznych spółek. Krytycy Orbana twierdzą też, że w ciągu ubiegłych czterech lat na Węgrzech doszło do zachwiania równowagi między uprawnieniami poszczególnych instytucji państwowych i osłabienia niezależności mediów.

Exit polls po godz. 19

Opozycyjna lewicowa koalicja, której przewodzi socjalista Attila Mesterhazy, obiecuje obniżenie cen podstawowych artykułów żywnościowych, podwyżkę płac minimalnych i sprawiedliwszy podatek od dochodów, ale jej popularność w ostatnim czasie spadła. Przyczyniła się do tego niejednorodność sojuszu obejmującego kilka partii oraz umieszczenie na listach wyborczych osób kojarzonych w społecznej świadomości z doprowadzeniem Węgier na krawędź załamania finansowego w 2008 r., w tym ówczesnego premiera Ferenca Gyurcsanya.

Lokale wyborcze będą czynne w godz. 6-19. Wyniki sondaży powyborczych (exit polls) oczekiwane są tuż po zamknięciu lokali, a wkrótce potem pierwsze oficjalne wyniki.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz także
 • Romowie Węgry: Kary dożywocia dla trzech zabójców Romów
 • Wezbrany Dunaj na Węgrzech Orban: Węgry czeka największa w historii fala powodziowa
 • Viktor Orban Węgry: Parlament uchwalił kontrowersyjne zmiany w konstytucji
Komentarze (8)
Rozpoczęły się wybory parlamentarne na Węgrzech
Zaloguj się
 • casimirus2301

  Oceniono 3 razy 3

  BRAWO, może kiedyś doczekamy jakiegoś kandydata który za wszelką cenę nie będzie właził UE i myślał o kraju

 • supertlumacz

  Oceniono 4 razy 2

  Rebie Adamie!
  Muszę się Wam poskarżyć na Brytyjczyków.
  www.bbc.com/news/world-europe-26908404
  Psują dobrą robotę Waszej gminy.

  To ten sam naród który administrując Palestyną mało nie wytłukł całego Irgunu jako terrorystów; Menachem Begin ledwo przetrwał.

  Teraz ponad pół wieku później wredna BBC zawyża szanse ugrupowań prawicowych, a zaniża szanse posttrockistowskiej Węgierskiej Partii Socjalistycznej (MSZP) - a to przecież krew z waszej krwi , tak jak w Polsce Unia Wolności

 • mangusta3

  Oceniono 5 razy 5

  W temacie jak polskie media w tym prasa i telewizja pokazują Węgry.
  Oto oświadczenie ambasady Węgier na temat tendencyjnego filmu wyemitowanego na początku tego roku w polskiej telewizji publicznej:
  www.mfa.gov.hu/kulkepviselet/PL/pl/pl_hirek/kommunikat_tvp2.htm?printable=true

 • aron2004

  Oceniono 13 razy -3

  Benzyna po 6,20 zł, wzrost gospodarczy za ostatnie 4 lata 0%.

 • tele-morele

  Oceniono 22 razy 4

  Świetnie. Niezły wybór mają, pomiędzy prawicą a skrajną prawicą. Powodzenia.

 • smurfmadrala

  Oceniono 34 razy 10

  Powodzenia Bratankowie,
  Węgry niech świecą wolnościowym przykładem,
  jak wyjść z upiornych, czerwono-różowych chaszczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje