Fatalne wyniki Polaków w nowym badaniu PISA. Żakowski ponuro: Z takim społeczeństwem daleko nie zajedziemy

Fatalne wyniki badań PISA, w których polscy gimnazjaliści rozwiązywali nietypowe problemy - donosi "Gazeta Wyborcza". - Ciekaw jestem, czy rząd, który tak tryumfalnie ogłaszał fantastyczne wyniki pierwszej części, będzie równie głośno i publicznie omawiał wyniki części drugiej - zastanawiał się w "Poranku Radia TOK FM" Jacek Żakowski, przypominając świetne wyniki pierwszej części PISA.
Druga odsłona edukacyjnych badań PISA pokazuje, że polska młodzież nie radzi sobie z codziennymi problemami - alarmuje "Gazeta Wyborcza". W teście gimnazjaliści rozwiązywali problemy związane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. "Ale spokojnie - nie musieli programować" - czytamy w dzienniku. Zadania dotyczyły skonfigurowania odtwarzacza MP3 lub obsługi biletomatu. Polscy uczniowie wypadli zaskakująco słabo, wyprzedzając tylko Hiszpanów, Słoweńców, Serbów i Chorwatów.

"Niepokojące wyniki. Zmiana jest istotą tego świata"

- Okazuje się, że wykonanie nietypowej, nieznanej wcześniej czynności wedle instrukcji przekracza możliwości polskich uczniów - ocenił w "Poranku Radia TOK FM" Jacek Żakowski. - Inaczej mówiąc, zdolność adaptowania się do zmiany jest w Polsce jedną z najniższych wśród krajów rozwiniętych - zaznaczył publicysta "Polityki".

- To niepokojące wyniki, bo zmiana jest istotą tego świata. Istotą jest ciągłe poznawanie algorytmów, nowych sposobów działania, rozwiązywanie nowych problemów, nad którymi wcześniej się nie zastanawialiśmy - mówił Żakowski. - Bariera, którą tworzy tego typu niezdolność, jest podstawowym problemem polskiej przyszłości - podkreślał prowadzący "Poranek Radia TOK FM".

Ciekawe, co zrobi rząd

- Ta informacja mówi nam o systemie oświatowym więcej niż wychwalane pod niebiosa wyniki części pierwszej - dodał Żakowski. W grudniu polscy uczniowie świetnie wypadli w pierwszej części zadania, zawierającej standardowe, szkolne zadania. Wówczas wyniki chwalił nawet premier Donald Tusk. - Ciekaw jestem, czy rząd, który tak tryumfalnie ogłaszał fantastyczne wyniki pierwszej części, będzie równie głośno i publicznie omawiał wyniki części drugiej. Część pierwsza pozwalała nic nie robić, część druga powinna mobilizować do radykalnego działania. Ze społeczeństwem, które nie jest w stanie rozwiązywać problemów, daleko nie zajedziemy - zaznaczył Żakowski.

Cały artykuł o najnowszym teście PISA przeczytasz w "Gazecie Wyborczej" >>>

Więcej o:
Komentarze (45)
Fatalne wyniki Polaków w nowym badaniu PISA. Żakowski ponuro: Z takim społeczeństwem daleko nie zajedziemy
Zaloguj się
 • jedyny_twardziel

  0

  Za Lecha Wałęsy,
  Nie wiem z jakiej racji,
  Biblioteki Techniczne
  Uległy likwidacji.

  Po takich rewolucjach
  Dość często się dzieje,
  Że młodsza generacja
  Strasznie baranieje.

 • rabit007

  Oceniono 2 razy 0

  Wszyscy czepiają się różańca, nie zdając sobie sprawy że największymi winowajcami są rodzice jak i nauczyciele!! czemu ? rodzice nie interesują się życiem młodej osoby, po czym wpada ona w złe towarzystwo i tak od podstawówki aż po życia kres dziecko nie potrafi sobie poradzić w życiu, bo jego własny rodzic nie nauczył go jak radzić sobie z problemami życia codziennego, a nauczycieli to strach komentować, bo zamiast tłumaczyć dają książki i każą uczyć się na blachę, to jak taka osoba ma później funkcjonować ? nijak. Zamiast uczyć się w szkołach tego czego oczekują od życia, to uczą się tego co po prostu ich nie interesuje co później przekłada się na wyniki jak i olewanie wszystkiego z góry na dół, nie mówię o usunięciu wszystkich przedmiotów ale poszerzania wiedzy ucznia z tego czego jest dobry kosztem ograniczenia tego co go nie fascynuje.

 • poljack

  Oceniono 3 razy 3

  Po upadku PRL-u RP dąży do społeczeństwa uległego które można kierować na odpowiednie tory jak widać 20 lat idiokracji działa znakomicie.

 • a-z2005

  Oceniono 3 razy -1

  Kilka autentycznych wpisów obrazujących poziom umysłowy dużej części Polaków:
  naszeblogi.pl/45537-madrosci-wyksztalconych-z-wielkich-miasti-walka-z-hejtami

 • a-z2005

  Oceniono 20 razy 12

  Wyniki testów wymagających samodzielnego myślenia nie dziwią. Podobne testy dla straszych odbywają się regularnie przy urnach. Ostatni wynik - zwycięstwo PO po 4 latach nieudolnych rządów i afer wskazuje, że jesteśmy krajem z przewagą tumanów. Efekt jest zgodny z przewidywaniami - PO zafundowało jeszcze więcej głupoty i niekompetencji, jeszcze bezczelniejsze złodziejstwo.

 • andrzej.rokosz

  Oceniono 5 razy 5

  Polska szkoła od dawna produkuje testoidiotów.

 • 31.februarius

  Oceniono 8 razy 4

  "Ciekawe, co zrobi rząd"
  A co ma zrobić, jak sam nie wie, co to jest MP3, a biletomatu na oczy nie wiedział!

 • zbanowany_kierowca_bombowca

  Oceniono 23 razy -1

  .
  Jesli premier panstwa jest genetycznym debilem, z przypadkowym wyksztalceniem n.t. propagandy za Pilsudskiego, temat na tydzien dla licealisty , ktory jednak dal temu oszolomowi magisterke z historii to co mozna powiedziec o reszcie ?
  .
  Na dodatek ma dyslekcje, zupelnie nie wie co stoi w panstwowych papierach, dolna klapa mu sie niedomyka, wytrzeszcza galy jak wariat po psychotropach - facet juz dawno stracil kontakt z rzeczywistoscia. Zyje w swoim swiecie bzdur i imaginacji.
  Sepleni tez i czesto ma nawet nerwowe tiki.
  .
  Czego mozna zadac od przecietnego Kowalskiego i jego bekartow ?
  .
  Spoleczenstwo glupieje.
  Wypowiedzi na np. tym forum sa doskonalym tego dowodem.
  Gawiedz nie potrafi ogarnac najprostszego problemu. Wyciaga chore wnioski, jesli w ogole jakies.
  .
  Ale ktos w koncu musi byc ta tania i prymitywna sila robocza.
  Unia doskonale wie co robi zapraszajac do swojego grona np. Polske , Rumunie czy Litwe.
  .
  Wlasnie tam buduje sie montownie.
  Nie biura badawcze czy konstrukcyjne. Te pozostaja w Niemczech czy Francji.
  .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX