Najcenniejszy zabytek Kambodży w Google Street View. "Miejsca niedostępne dla turystów"

Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO kompleks Angkor można od dziś oglądać na ekranach komputerów. Oprócz ponad 90 tys. panoramicznych zdjęć kompleksu świątynnego na stronie projektu "The World Wonders" dostępne są zbliżenia rzeźb i malowideł naściennych.
Zabytkowy Angkor jest symbolem i największą atrakcją turystyczną Kambodży. Rocznie odwiedzany jest przez ok. 2 mln zwiedzających. Kompleks ponad stu świątyń na przestrzeni 400 km kw. jest uznawany za największy taki ośrodek na świecie.

Minister turystyki Kambodży Thong Khon powiedział, że kolekcja zdjęć udostępnionych przez Google zachęci turystów do wizyty w Angkor, a tym, którzy już widzieli kompleks, pozwoli na obejrzenie miejsc niedostępnych dla turystów.

Liczba odwiedzających świątynie znacznie zwiększyła się w ostatnich latach. Nie dalej jak w 2001 roku rocznie było to tylko 250 tys. turystów. Zwolennicy zachowania kompleksu w nienaruszonym stanie obawiają się, że przypływ zwiedzających przyspieszył pogorszenie stanu budowli już naruszonych przez rozrastającą się tropikalną roślinność i monsunowe deszcze.\Kultura w wydaniu Google

Street View jest częścią internetowych map Google. Można tam obejrzeć fotografie robione z poziomu ulicy w 55 krajach.

Na stronie projektu "The World Wonders" poza możliwością obejrzenia zbliżeń dzieł na murach świątyń pokazane zostaną też czarno-białe zdjęcia kompleksu z lat 40. Znajdą się tam też prace artystów, które przedstawią, jak mogło wyglądać życie w Angkor w średniowieczu. Szacuje się, że cały kompleks zamieszkiwało około miliona mieszkańców.

Projekt jest prowadzony przez Instytut Kultury Google. Jego misją jest - jak określają twórcy - przedstawienie światowego dziedzictwa globalnej widowni i zachowanie tych miejsc dla przyszłych pokoleń. Inne przedstawione tam miejsca to m.in. świątynia w Kioto, obszary dawnych Pompejów czy Wielki Kanion w USA.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS 

Więcej o:
Komentarze (11)
Najcenniejszy zabytek Kambodży w Google Street View. "Miejsca niedostępne dla turystów"
Zaloguj się
 • webman3.0

  Oceniono 4 razy 4

  Polecam się wybrać i zobaczyć na własne oczy.
  Żadne zdjęcia czy filmy nie oddadzą piękna i wielkości niesamowitych świątyń Angkor Wat, Angkor Thom, Ta Prohm czy Banteay Srei, najwspanialszych (wg. mieszkańca Siem Reap) wschodów słońca przed Angkor Wat i zachodów z Prae Roup oraz klimatu Kambodży.

  Wspaniali, życzliwi, choć biedni ludzie, schłodzone świeże kokosy za 1$ na każdym kroku, piękna przyroda i niski koszt przebywania tam.
  3 dni to mało żeby zwiedzić kilkanaście najpiękniejszych, więc co tu mówić o zdjęciach.
  Trzeba tam pojechać, ja z pewnością wybiorę się tam ponownie.

 • dadelog

  Oceniono 2 razy 0

  Nareszcie!!! Długo na to czekałem:)

 • 4pietrowydrapaczchmur

  Oceniono 9 razy 7

  Ach przepiękne te zdjęcia... w rozdzielczości tak niskiej że mało co widać.

 • baby1

  Oceniono 36 razy 26

  "Zbudowany między XIX a XIX wiekiem Angkor" - miejcie trochę litości nad czytelnikiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX