Uprawiają duchowy fitness dla Jana Pawła II. Tak przygotowują się do jego kanonizacji

?26 dni pod prąd? - to hasło brzmi niczym katorżnicze wyzwanie sportowe. I rzeczywiście chodzi tu o fitness, tylko że w wymiarze duchowym. Codzienne wyzwania, zadania i refleksje - i tak aż do 27 kwietnia. To zorganizowana przez Centrum Myśli Jana Pawła II akcja, która ma przygotowywać młodych Polaków do kanonizacji papieża Polaka.
"Duchowy fitness" , "'26' Wojtyły" tymi kojarzącymi się sportowo terminami organizatorzy akcji, która wystartowała dzisiaj - namawiają młodych, wierzących ludzi do mentalnego treningu przed ważnym dla nich wydarzeniem, jakim pod koniec kwietnia będzie włączenie Karola Wojtyły w poczet świętych. Hasłem przewodnim mają dla nich być słowa Jana Pawła II: "Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd".

- Codziennie będziemy publikować dwa wyzwania - duchowe, takie żeby przyniosły nam i ludziom wokół nas jakiś pożytek - czytamy na facebookowym profilu przedsięwzięcia. Jakie to zadania? Jednym z pierwszych było powiedzenie albo napisanie czegoś miłego dowolnie wybranej osobie. Kolejnym - modlitwa w czyjejś intencji.

W serwisie YouTube znalazł się już też filmik promujący akcję.- Duchowy fitness w intencji papieża Polaka to nasz autorski pomysł, nie wzorowaliśmy się na nikim - mówi nam Jerzy Nagórski z Centrum Myśli Jana Pawła II. - Jeśli ta inicjatywa się spodoba, to pomyślimy nad jakąś jej kontynuacją, już po kanonizacji - dodaje. - Poprzez kulturę i animację chcemy upowszechniać uniwersalne wartości płynące z nauczania Jana Pawła II - wyjaśnia ideę przedsięwzięcia.

Akcja Centrum Myśli Jana Pawła II nie bez powodu rozpoczęła się właśnie dzisiaj. 2 kwietnia obchodzimy bowiem 9. rocznicę śmierci Karola Wojtyły. Datą graniczną inicjatywy będzie zaś wspominany już 27 kwietnia - dzień, w którym Jan Paweł II wraz z Janem XXIII zostaną ogłoszeni świętymi podczas uroczystości w Watykanie. W Warszawie na placu Piłsudskiego będzie można oglądać te uroczystości na żywo na telebimach podczas centralnych obchodów kanonizacji.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz film "Jan Paweł II: Nie lękajcie się" pierwszą w Polsce, pełną fabularną biografię Jana Pawła II. Film, z główną rolą Thomasa Kretschmanna (King Kong, Pianista) w wzruszający sposób porusza najistotniejsze wydarzenia z życia Ojca Świętego. Film dostępny na Kinoplex.pl >>

Więcej o:
Komentarze (38)
Uprawiają duchowy fitness dla Jana Pawła II. Tak przygotowują się do jego kanonizacji
Zaloguj się
 • warsawin

  0

  Przecież ten klecha powinien stanąć przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości - za to że podtrzymując zakaz stosowania prezerwatyw dopuścił do śmierci kilkuset tysięcy zarażonych wirusem HIV m.innymi w Afryce Centralnej.Kanonizacja tego klechy to plucie w twarz postępowej części ludzkości.

 • korcia2000

  Oceniono 1 raz 1

  Tydzień modłów w mediach mamy jak w banku. Dobrze, że została telewizja zagraniczna z internetem!

 • belmondo1956

  Oceniono 1 raz 1

  Poje........; ich!!!!!

 • chi_neng1

  Oceniono 2 razy 2

  Osobiscie rekomenduje wszystkim, ktorzy sa zainteresowni:

  duchowy, mentalny, intelektualny fitness ale dla Boga i samych siebie,
  a nie dla bylych, obecnych i przyszlych pracownikow instytucji Kosciol i Watykanu.

  Dlaczego ?
  Uwazam, ze to zdrowsze dla umyslu, ciala, ducha (?) i ekonomii :)

  Zycze zdrowoowocujacych sukcesow:)

 • 2560a

  Oceniono 4 razy 4

  To nie fitnes a preludium do zbiorowej orgii.
  Duchowej oczywista i tylko dla nawiedzonych wybrancow.

 • wmstaw

  Oceniono 5 razy 3

  A Karolek chłopcem będąc w Wadowicach uprawiał fitness waląc sobie świętego konia. Bierzcie przykład naśladowcy.

 • kato-rznik

  Oceniono 5 razy 3

  Ja jestem przygotowany na ten dzień. Trzymam w ciepłym miejscu 3 wytłoczki jajek

 • pintapalec

  Oceniono 6 razy 4

  CD>>>>> 7) Zdecydowanie negatywna postawa Papieża wobec homoseksualizmu spychała osoby o tej orientacji seksualnej, nie zamierzających żyć w celibacie, na margines Kościoła katolickiego i powodowała, ze wiele z nich wystąpiło ze wspólnoty
  kościelnej.

  8) Jan Paweł II nie reagował stanowczo, przez długi czas, wobec skandali pedofilskich w amerykańskim Kościele katolickim. Już 1985 roku biskupi amerykańscy po przeprowadzeniu badań, na użytek wewnętrzny Kościoła, zorientowali się, że problem pedofilii jest poważny. Wydali w tej sprawie dokument " Iść w świetle". Tymczasem Jan Paweł II przyjął bardziej zdecydowane stanowisko wobec tego problemu dopiero po 2000 roku, kiedy to opinia publiczna spowodowała, że w Stanach Zjednoczonych wzięła górę opcja zera tolerancji dla księży pedofilów. Należy głęboko ubolewać, że Jan Paweł II krytycznie odniósł się do propozycji biskupów amerykańskich, którzy chcieli zawieszać duchownych w pełnionych funkcjach w przypadku wysunięcia w stosunku do nich oskarżeń o pedofilię.

  9) Jan Paweł II umacniał centralizm i absolutyzm władzy kościelnej. Jest to sprawa ważna zarówno dla światłego katolika jak i osoby niewierzącej, ponieważ Kościół katolicki nie ogranicza się do posługi religijnej, lecz prowadzi aktywna działalność polityczną.
  Nie jest, więc obojętne czy Kościół katolicki będzie instytucją demokratyczną czy, co najmniej, autorytarną.

  Należy pamiętać, że Jan Paweł II:

  a) ogłosił, że przepisy kanoniczne są rozkazami Boga,
  b) przyjął praktykę zrównywania papieskich decyzji z mocą samej Biblii,
  c) wprowadził wewnętrzna cenzurę w Kościele katolickim za pośrednictwem "Instrukcji dotyczących pewnych aspektów wykorzystywania społecznych środków przekazu"

 • pintapalec

  Oceniono 6 razy 4

  CD>>>>>> Nic dziwnego, że Watykan zaangażował się w obronę dyktatora, kiedy ten został zatrzymany w 1998 roku w Wielkiej Brytanii, pod zarzutem ludobójstwa.

  Jan Paweł II, podczas wizyty w Argentynie w 1987 roku, zamiast prosić o przebaczenie za popieranie przez znaczną część argentyńskiego kościoła katolickiego krwawej junty argentyńskiej i zrobić uczciwy rachunek sumienia, starał się zapobiec wprowadzeniu ustawy zezwalającej na rozwody.

  4) Rozsypała się papieska koncepcja ekumenizmu, która by gwarantowała, w dającej się przewidzieć przyszłości, zjednoczenie Kościołów chrześcijańskich. Całkowitą klęskę poniósł Jan Paweł II w kontaktach z Cerkwią Prawosławną.
  Polityka zmierzająca do tzw. ewangelizacji ludności na terenie Rosji, Białorusi i Ukrainy prowadziła do nasilającego się konfliktu z Kościołem prawosławnym, zwiększenia nacjonalizmu i w rezultacie do wzrastającej wrogości pomiędzy społeczeństwami.
  Dyplomacja watykańska aktywnie włączyła się w dezintegrację Jugosławii.
  Dodatkowo, Papież podczas swojej pielgrzymki w 1994 r. do Zagrzebia w Chorwacji, wzmocnił nacjonalistów chorwackich, którzy w 1995 roku zaatakowali Serbów w Krajinie, mieszkających tam od wieków, i zmusili setki tysięcy z nich do ucieczki.
  Dodać należy, że beatyfikowanie, co najmniej, kontrowersyjnych postaci, takich jak np. Alojzije Stepinac - chorwacki kardynał, który współpracował z ludobójczym reżimem ustaszowskim, potęguje rozdźwięki pomiędzy różnymi wyznaniami.

  5) Jan Paweł II postrzegał rolę kobiety w Kościele katolickim i społeczeństwie w sposób tradycyjny. Uważał, że głównym miejscem jej pracy powinien być dom a głównym zajęciem opieka nad dzieckiem, ponieważ "dziewictwo i macierzyństwo to dwa szczególne wymiary spełniania się kobiecej osobowości - List apostolski Mulieris Dignitatem". Chcąc utrzymać kobiety w domu nawoływał "do uznania i poszanowania przez wszystkich niezastąpionej wartości pracy kobiety w domu - Adhortacja apostolska Familiaris Consortio". Kobieta według Papieża jest przede wszystkim "niezastąpionym oparciem i źródłem duchowej siły dla innych - List apostolski Mulieris Dignitatem". Nie traktował kobiety jako podmiotu twórczego wykraczającego poza ramy rodziny.

  6) Jan Paweł II zakazał antykoncepcji odżegnując się tym samym od kierunku zmian planowanych przez swojego poprzednika. Peter Piot, dyrektor ONZ-owskiego programu walki z AIDS (UNAIDS) w wywiadzie udzielonym "Frankfurter Rundschau" stwierdził, że zakaz stosowania prezerwatyw "jest poważnym błędem, który kosztuje ludzkie życie...".
  Tragicznie brzmią nauki Carlo Caffary, kierownika Papieskiego Instytutu ds. Małżeństwa i Rodziny, który stwierdza, że jeżeli zainfekowany wirusem HIV małżonek nie jest w stanie zachować dożywotniej "pełnej wstrzemięźliwości" lepiej będzie, jeżeli zainfekuje swa żonę, niżby miał stosować prezerwatywy ponieważ "uszanowanie wartości duchowych, takich jak sakrament małżeństwa, należy przedłożyć nad dobro życia"
  CDN>>>>>>

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX