Wybory do Parlamentu Europejskiego. "Nadal liczymy, że damy radę"... Czyli którym partiom uda się zarejestrować listy?

Część partii bez problemu zbierze podpisy pod rejestrację swoich list. Część ugrupowań ma z tym poważne kłopoty, ale ciągle walczy. - Nadal liczymy, że damy radę, może na styk, ale jednak - mówi nam przedstawiciel Zielonych. Sprawdziliśmy, które partie mają największe szanse na rejestrację list.
Partiom pozostały dwa tygodnie na to, by zarejestrować listy wyborcze. Muszą zebrać po 10 tys. podpisów - ale na zapas celują w 13 tys. - w co najmniej siedmiu okręgach. Największym partiom nie sprawi to żadnych problemów - PiS w samym Łódzkiem zebrało 50 tys. podpisów, a Europa Plus w Wielkopolsce już dwa tygodnie temu miała 15 tys.

Gorzej mają mniejsze ugrupowania: Polska Razem Jarosława Gowina, Kongres Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego, Ruch Narodowy, Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry, Zieloni i Samoobrona.

Zapytaliśmy ich, jak idzie im zbiórka podpisów.

Będzie niespodzianka u ziobrystów?

Jak się nieoficjalnie dowiadujemy, w Solidarnej Polsce zbieranie podpisów przebiega sprawnie. Wcześniej krążyły informacje, że mogą mieć problemy z rejestracją list. Ziobryści mają dobre rezultaty m.in. w ich tradycyjnym bastionie, czyli na Podkarpaciu. To właśnie tu stoczyli morderczą batalię z PiS w wyborach uzupełniających do Senatu w 2013 r. Teraz to jeden z najmocniejszych regionów SP pod względem podpisów - zebrali tu dwukrotnie więcej podpisów niż wymaga ustawa. Jak przekonują nas ziobryści, swoje listy będą mogli zarejestrować już wkrótce, a ostateczny wynik będzie imponujący.

Dziś popołudniu Przemysław Kilian ogłosił, że ziobryści zebrali aż 27 tys. podpisów w Małopolsce.

Imponujące wyniki gowinowców

Tymczasem Polska Razem Jarosława Gowina ma już zebraną wystarczającą liczbę podpisów do rejestracji swoich list - tak przynajmniej przekonywał lider ugrupowania w radiowej "Jedynce". Jak się dowiadujemy, PRJG osiąga bardzo dobre rezultaty na Podkarpaciu (ponad 20 tysięcy), w Małopolsce oraz w okręgu kujawsko-pomorskim. Polska Razem chce jednak zebrać jak największą liczbę podpisów, dlatego te wyniki mogą się jeszcze zmienić."Jest dobrze, choć bywa ciężko"

- Na razie zbieranie idzie nam dobrze. Liczymy na zebranie podpisów w ośmiu okręgach - mówi nam lider Samoobrony Lech Kuropatwiński. Zapewnia, że jego partia zbierze odpowiednią liczbę podpisów i w przyszłym tygodniu zacznie rejestrację. Przyznaje jednak, że "są okręgi, gdzie jest ciężko". Ich najsilniejsze regiony to Kujawy, Wielkopolska i woj. łódzkie.

Więcej informacji mamy od Kongresu Nowej Prawicy. - Idzie dobrze, chociaż ciężko, nie jest łatwo zbierać podpisy - mówi Anna Karbowska z biura partii Janusza Korwin-Mikkego. KNP ma już pewność co do zarejestrowania list w dwóch największych okręgach: na Śląsku i w Krakowie. Do końca tygodnia KNP powinna zarejestrować się w sumie w czterech-pięciu okręgach: m.in. w Wielkopolsce i na Pomorzu - tak by na brakujące dwa-trzy okręgi pozostał im tydzień.

Optymistami co do całego procesu zbierania podpisów pod listami do PE są również przedstawiciele Ruchu Narodowego. Jak mówi nam Krzysztof Bosak: - Jesteśmy na finiszu zbiórki, niektóre okręgi są już gotowe do rejestracji, w pozostałych zbieramy listy wypełnione przez struktury. Najsprawniej zbieranie podpisów przebiega w dwóch okręgach - na Śląsku i Podkarpaciu.

"Sytuacja mogłaby być lepsza"

U Zielonych tymczasem trwają intensywne wysiłki, by zebrać podpisy w wymaganej liczbie okręgów, ale - jak przyznają działacze tej partii - sytuacja mogłaby być lepsza. - Nadal liczymy, że damy radę, może na styk, ale jednak - twierdzi Marek Matczak z Partii Zieloni. Jak przyznaje, silne okręgi to: Śląsk, Zachodniopomorskie, Warszawa, Pomorskie, Łódzkie. Najsłabsze: Kraków i Wrocław.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (8)
Wybory do Parlamentu Europejskiego. "Nadal liczymy, że damy radę"... Czyli którym partiom uda się zarejestrować listy?
Zaloguj się
 • monikadebna

  Oceniono 1 raz 1

  Cieszy mnie fakt, że stronnicy PiS udziela się w internecie przed eurowyborami. I w to mi graj, bo wyłonienie polityków premiera Tuska na nowo do europejskiego parlamentu z pewnością bedzie wiązać się z nowymi regulacjami celującymi w polską gospodarkę i rolnictwo. Chcecie dowiedzieć się więcej o europarlamencie to wejdźcie na wybory-2014.info

 • aska.smerniak

  0

  Tak sobie myślałem na temat parlamentu UE i doszedłem do koncepcji że, czego by pisali w gazetach czy na forach, jedno tylko jest pewne, że Donald wciska do parlamnetu UE amatorów kwaśmnych jabłek znanych tylko z naziwska. Za nic tu konkretnej treści tylko tandeta z pierwszych stron gazet. Ogarnijcie jakich kandydatów promuje pis twojpolityk.pl Przynajmniej oni szanują fachmanów.

 • jotbei

  Oceniono 6 razy -4

  Nie idę nie ma na kogo głosować żenada.

 • 104i9

  Oceniono 8 razy 4

  wierszyk o UE:

  Siedzą w pociągu ważni Unici,
  Grubi, nadęci, lekko podpici,
  Wiozą do Polski ustaw czterdzieści,
  Każda w wagonie ledwo się mieści,
  Pierwsza zawiera setki koncesji,
  Pewną przyczynę rychłej recesji,
  Druga przynosi drogą benzynę,
  Kolejną naszych nieszczęść przyczynę,
  Trzecia wprowadza nowe podatki,
  Podnosi VATy, akcyzy, składki,
  By "ludzie pracy" pieniądze mieli,
  W kieszeniach swoich przedstawicieli,
  Czwarta rozwala polskie mleczarnie,
  Wszak smrodu i brudu to wylęgarnie,
  Piąta morderców od kary zwalnia,
  W więzieniach będzie miła sypialnia,
  Szósta pomnoży nam urzędników,
  W siódmej są wzory nowych pomników,
  W ósmej feminizm i parytety,
  Wybierz cymbałów - byle kobiety,
  W dziewiątej instrukcja indoktrynacji,
  Za hojną kasę z Eurodotacji,
  Aktorzy, panienki i dziennikarze,
  Wyklepią wszystko, co im się każe,
  Za szkolnej dziatwie,
  Przyniesie chlubę,
  Udział w błękitnym Eurojugent,
  Miłość do Unii w wierszu, w piosence,
  Wszystko co robisz, nawet w łazience -
  Robisz dla Unii, pamiętaj o tym,
  Inaczej szybko wpadniesz w kłopoty,
  Nie skończysz studiów,
  Wylecisz z pracy,
  Eurogestapo zrobi cię na "cacy",
  W dziesiątej i dalej,
  Czytać się nie chce,
  Można z pociągu wyskoczyć jeszcze...

 • mrfreddie

  Oceniono 5 razy 5

  Ludzie (i slusznie) narzekaja na okropne rzady PO oraz mialkosc opozycji parlamentarnej. A kiedy trzeba zlozyc podpis lub wrzucic kartke do urny to albo im sie nie chce (i zostaja w domu) albo glosuja tak jak im podpowiadaja media glownego nurtu. Czy poparcie ludzi spoza uklada naprawde wykracza poza fizyczne i mentalne mozliwosci wiekszosci mieszkancow naszego nieszczesliwego kraju?

 • saves

  Oceniono 23 razy 15

  Głosować na kogokolwiek, byleby był spoza grupy patafianów rządzących krajem od 25 lat. Pokażmy tym bydlakom, że nie chcemy aby reprezentowali nas w UE, a potem pogońmy ich całkowicie z polskiego parlamentu. PO, PIS, SLD, PSL i Palikoty - WON!!!!

 • almagus

  Oceniono 6 razy -2

  Europarlamentowi potrzebne modlitwy o deszcz w kaplicy redemptorysty!
  Europie potrzebny jest Z. Ziobro i PiS aby umożliwić odtworzenie księstw duchowych w Rzeszy Niemieckiej, czyli zdradziecki układ z klerem jak w Polsce.

  Czy anioły w chmurach są jeszcze?
  Gdy modlitwy płyną o deszcze?

  O świętości i skąd się bierze?
  Krążenie wody w atmosferze.
  Skoro ciecz ta jest wyświęcona.
  W każde żywe ona wtrącona.
  Wodę na Ziemi zawiera wszystko.
  Wszelkich zjawisk to środowisko.
  Choćby cząsteczka powierzchniowo.
  Wilgotny wiatr, mokre na nowo.
  Na planecie życia wodnego.
  W stanie ciecze, gaz kręconego.
  Jeszcze krąży żałośnie mały.
  Ludzik macha niedoskonały.
  Święconą wodą kapłan święci.
  Tak święcone z głupotą się kręci!
  Bo bez nich woda jest bez wartości.
  Dla niechrzczonej części ludności!
  Nauki prawda i objawiona.
  Spragnionym woda zawsze święcona.

  2014-04-01 almagus

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,15720008,Byl_pelnomocnikiem_parafii_i_oszukal_ja_na_30_mln.html
  almagus.blox.pl/html

 • jojo148

  Oceniono 13 razy -1

  Nie mogę nadziwić się temu, że Jarosław Gowin z tą swoją historią politycznej działalności ma tupet, aby nie powiedzieć czelność, startować w wyborach do Parlamentu Europejskiego
  Jaką wartość może dzisiaj mieć to, co robi lub mówi pan Gowin po tym,kiedy
  z faryzejskim uśmieszkiem świętoszka powtarzał:
  Ja nie wyjdę z Platformy, ja nie opuszczę Platformy, moje miejsce jest w PO.
  PYTANIE:
  Czy w Parlamencie Europejskim moga zasiadać politycy, którzy robią sobie z gęby cholewę??
  Ostatnie "osiągnięcie" pana Gowina jako ministra sprawiedliwości, naprawione wczoraj przez pana Prezydenta, dobrze wpisuje się w opinię o nim wybitnego znawcy polskiej sceny politycznej, Jacka Żakowskiego.
  A oto opinia Jacka Żakowskiego o panu Gowinie, wyrażona jescze wtedy, kiedy pan Gowin był członkiem PO:
  Jacek Żakowski dla portalu "Gazeta.pl":
  - Gowin to nieprzeciętnie ambitny i bardzo słabo wykształcony, słabo przygotowany intelektualnie polityk, który ma groźny zapał reformatorski. Wydaje mi się, że jest to jeszcze gorszy chwast polityczny niż Jan Rokita czy Zyta Gilowska, którzy symbolizują najgorszy okres PO. Bardzo boję się sytuacji, w której mógłby zostać w Platformie - mówi w rozmowie z portalem Gazeta.pl Jacek Żakowski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX