Majchrowski: Olimpiada to będzie bicz na rząd. Żeby były drogi, koleje, lotnisko... Na tym polega dowcip

- Jeżeli będzie bicz olimpiady, będą budowane drogi, remontowane koleje, remontowane lotnisko - mówił w Poranku Radia TOK FM Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa. Przekonywał, że igrzyska to jedyna szansa, by zaniedbywany przez rząd Kraków wreszcie zyskał wsparcie inwestycyjne. A koszty? - Żeby wyjąć, najpierw musimy włożyć pieniądze - wskazywał.
W Krakowie trwają przepychanki w sprawie organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. W zeszłym tygodniu Jacek Majchrowski, prezydent miasta, nieoczekiwanie zaproponował referendum w tej sprawie. - Co się stało? - pytała Majchrowskiego w Poranku Radia TOK FM Janina Paradowska.

"Przymusili mnie do referendum"

- To kwestia wiarygodności - mówił polityk. - Jeśli robimy referendum, to wtedy, kiedy mamy pełne dane do dyskusji na ten temat. Jeżeli rozmawialibyśmy o tym wcześniej, to by było bez sensu. Tłumy ludzi mówiły o olimpiadzie, nie mając do tego żadnych podstaw, wyłącznie w oparciu o widzimisie - wskazywał.

Majchrowski: Referendum? Nie wierzę, żeby Kraków powiedział "nie" igrzyskom >>>

- Do tego referendum troszeczkę mnie przymusiły te wszystkie stowarzyszenia i grupy polityczne, który się dobijały o olimpiadę, czy o to, żeby jej nie było. Gdy mówiliśmy o Euro 2012, nikt na temat referendum się nie zająknął, wszyscy się cieszyli - rozkładał ręce Majchrowski.

Zapłacą samorządy? "Chwała za to"

Prezydent zdawał się przekonywać, że i teraz będzie się z czego cieszyć. Nawet, jeśli, jak wyjaśniała wicepremier Elżbieta Bieńkowska, samorządy będą musiały wyłożyć na organizację imprezy 60 proc. jej kosztów, a rząd nie dołoży nic ponad planowane wcześniej inwestycje infrastrukturalne.

- I chwała jej za tę wypowiedź - zaznaczył Majchrowski. - Cały dowcip polega na tym, że chodzi nam o pewne gwarancje. Jeżeli będzie bicz olimpiady, będą budowane drogi, remontowane koleje, remontowane lotnisko, będzie wszystko to, co być powinno już parę lat temu, a na co mimo podpisanych umów nie mogliśmy liczyć - tłumaczył prezydent, zarzucając rządowym agendom, że nie wywiązują się z obietnic, a nawet podpisanych umów inwestycyjnych.

Koszty? "Najpierw musimy włożyć pieniądze"

Majchrowski podkreślał też, że w Krakowie już dziś gotowych jest kilka hal widowiskowo-sportowych, a głównym obiektem, który trzeba będzie zbudować od podstaw, będzie wioska olimpijska. - To rzecz, która jest co prawda najdroższa, ale spowoduje, że po zakończeniu olimpiady będzie 3,5 tys. mieszkań komunalnych. Więc wejdzie w obieg miasta - przekonywał samorządowiec.

A koszty, choćby już te poniesione, na promocję i słynne logo? - dopytywała Paradowska. - Jeżeli chcemy mieć jakieś korzyści, zakładamy biznes, najpierw musimy włożyć pieniądze, żeby dopiero potem je wyjąć - odparł wymijająco Majchrowski.

Blogerzy TOKFM.pl o igrzyskach w Krakowie:

Skok cywilizacyjny dzięki igrzyskom? A kto za to zapłaci? My, obywatele [PANOPTYKON] >>>

Kraków stać na igrzyska! [KRKBLOG] >>>

Siedem argumentów za igrzyskami w Krakowie [ADAM OZGA] >>>Więcej o:
Komentarze (27)
Majchrowski: Olimpiada to będzie bicz na rząd. Żeby były drogi, koleje, lotnisko... Na tym polega dowcip
Zaloguj się
 • graniwid

  Oceniono 1 raz 1

  Forum w Obronie Godności Kraków, dnia 22 kwietnia 2014 r.
  i Jedności Lokatorów i Bezdomnych
  31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
  KRS: 0000346811
  Stowarzyszenie Sprawiedliwy Kraków
  31-564 Kraków, al. Pokoju 26/102
  KRS 0000455353
  Forum w Obronie Praw Emerytów,
  Rencistów i Bezrobotnych
  31-564 Kraków Aleja Pokoju 26/102
  KRS: 0000350968
  Pan Jacek Majchrowski
  Prezydent Miasta Krakowa
  31-004 Kraków Plac Wszystkich Świętych ?
  Dotyczy: Projektu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Krakowie
  Szanowny Panie Prezydencie,
  w Krakowie toczy się dyskusja na temat zorganizowania Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. W tej sprawie, a także w kilku innych zorganizowane będzie w dniu 25 maja 2014 roku referendum wśród mieszkańców Krakowa. Forum w Obronie Godności i Jedności Lokatorów i Bezdomnych, Forum w Obronie Praw Emerytów i Rencistów i Bezrobotnych oraz Stowarzyszenie Sprawiedliwy Kraków są przeciwne tym inicjatywom, a zwłaszcza zorganizowaniu przez Kraków Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. Dzieje się to wszak w sytuacji głębokiej zapaści programu budowy mieszkań komunalnych, oraz postępującej pauperyzacji znacznej części mieszkańców Krakowa i utrzymującą się wysoką ilością osób bezdomnych. Poważnym problemem w Krakowie jest też wysokie bezrobocie, w tym wśród osób niepełnosprawnych, 50+, i wśród ludzi młodych. To właśnie tymi problemami należy się zająć. Nam trzeba chleba a nie igrzysk. Dodatkowym argumentem są wysokie koszty zorganizowania tych igrzysk. Znaczną część kosztów w tej sytuacji będzie musiał łożyć bezpośrednio Budżet Miasta Krakowa. Przełoży się to na konieczność finansowania znacznej części tych kosztów. Ograniczy to możliwość zaspokojenia dużej liczby potrzeb mieszkańców Krakowa w tym mieszkaniowych i społecznych. Należy się także obawiać wzrostu zobowiązań Miasta z tytułu zorganizowania igrzysk. Miasto posiada duże negatywne doświadczenie związane z przebudową stadionów Wisły i Cracovii. Koszt ich przebudowy znacznie przekroczył planowane pierwotnie wydatki i znacznie obciążył budżet Krakowa. Także sposób zarządzania tymi obiektami pozostawia wiele do życzenia, a koszt utrzymania tych obiektów w znacznym stopniu został przerzucony na barki podatników w Krakowie. Także realizowana inwestycja ?Hala Sportowo-Widowiskowa w Czyżynach? przekroczyła swój pierwotny preliminarz.

 • graniwid

  Oceniono 1 raz 1

  Także realizowana inwestycja ?Hala Sportowo-Widowiskowa w Czyżynach? przekroczyła swój pierwotny preliminarz.
  Obawiamy się że takie same trudności wynikną z zorganizowania w Krakowie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku.
  Niestety, świadczy już o tym dotychczasowa działalność Komitetu Konkursowego Olimpiada Zimowa 2022. Wydatki na olimpiadę znalazły się pod lupą Ministerstwa Sportu oraz będą kontrolowane przez Radę Miasta Krakowa. Tak niestety wyglądają do tej chwili efekty Krakowa w inwestycjach sportowych.
  Podobnie negatywnie oceniamy planowaną budowę metra ze względu na wysoki koszt jej budowy, wiążące się z tym zahamowanie inwestycji tramwajowych, które są o wiele tańsze, wysokie koszty eksploatacji linii metra i konieczność zagwarantowania dla prywatnego inwestora znacznych środków w przyszłości, oraz zagrożeniem w konsekwencji podwyżką cen biletów komunikacji, które i dzisiaj są bardzo wysokie.

  Negatywnie oceniamy projekt budowy systemu monitoringu na koszt podatników Krakowa, co dodatkowo pogorszy sytuację finansową miasta.

  Rada i Urząd Miasta Krakowa winny się skupić na zabezpieczeniu porządku w Krakowie.
  Natomiast sprawy bezpieczeństwa winny być domeną Policji.

  Jeszcze raz podkreślamy, że w obecnej sytuacji należy skupić się na rozwiązywaniu trudnej sytuacji bytowej bardzo znacznej części mieszkańców miasta, budową mieszkań komunalnych, polityce zatrudnienia, a nie gloryfikowanie igrzysk i dawanie korzyści związanych z tymi inwestycjami i deweloperami powiązanymi z obecną władzą.

  Za Zarząd:
  Graniwid Sikorski


  Otrzymują:
  1 x adresat;
  1 x Andrzej Biernat Minister Sportu i Turystyki, 00-082 Warszawa, ul. Senatorska 14;
  1 x Marek Sowa Marszałek Województwa Małopolskiego, 31-156 Kraków, ul. Basztowa 22;
  1 x Magdalena Sroka Z-ca Prezydenta Miasta Krakowa, Przewodnicząca Stowarzyszenia
  Komitetu Konkursowego Olimpiada Zimowa 2022, 31-004 Kraków, pl. Wszystkich
  Świętych 3-4;
  1 x Adam Migdał Wiceprzewodniczący Komisji Rewizyjnej RMK;
  1 x Tomasz Urynowicz Przewodniczący Komisji Sportu, turystyki i Kultury Fizycznej RMK;
  1 x Dominik Jaśkowiec Przewodniczący Komisji ds. Reformy Ustroju Samorządowego,
  Współpracy i Dialogu Społecznego RMK;
  1 x Jerzy Miller Wojewoda Małopolski, 31-156 Kraków, ul. Basztowa 22;
  1 x a/a

 • elzbieta09

  Oceniono 1 raz 1

  Dowcip polega na tym, że wyjdziemy na Igrzyskach tak jak wyszliśmy na stadionach. I drogi będą tak budowane jak te, które miały być ukończone na przez mistrzostwami piłki nożnej, a do dzisiaj są nieukończone

 • baby1

  Oceniono 3 razy 3

  Dowcipniś Prima Aprilisowy.

 • staryman

  Oceniono 2 razy 2

  „A koszty? - Żeby wyjąć, najpierw musimy włożyć pieniądze – wskazywał (Majchrowski)”

  Włożone zostaną pieniądze publiczne. Wyjmie je prywatny biznes. W ten sposób odbędzie się zgrabny transfer: po raz kolejny zedrze się z biednych, żeby dać bogatym.

 • staryman

  Oceniono 12 razy 12

  A koszty? - Żeby wyjąć, najpierw musimy włożyć pieniądze – wskazywał (Majchrowski)”

  Włożone zostaną pieniądze publiczne. Wyjmie je prywatny biznes. W ten sposób odbędzie się zgrabny transfer: po raz kolejny zedrze się z biednych, żeby dać bogatym.

 • squadack

  Oceniono 1 raz 1

  Ten człowiek nie jest normalny :(

 • hare-hare

  Oceniono 1 raz 1

  ile ludzi żyje w biedzie?ile w polsce jest głodnych dzieci?---to dzięki nim władze myślą o olimpiadzie

 • klan_fan

  Oceniono 11 razy 11

  To nie będzie bicz na Rząd.
  To będzie bicz na ...podatników z calego kraju.
  Wstrzymane będa inwestycje w miejscach gdzie drogi i nowa infrastruktura jest niezbedna aby tylko Kraków zabłysnąl. Chore.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX