"Społeczna sympatia odwraca się od rodziców niepełnosprawnych. Jesteśmy mało solidarni" [PUBLICYŚCI]

- Zawsze można powiedzieć: zamykają kopalnię? Pomożemy wam znaleźć inną pracę. Ale nikt nie pomoże rodzicom znaleźć inne dziecko - przekonywał w "Poranku Radia TOK FM" Piotr Kraśko, wskazując, że państwo powinno pomóc protestującym w Sejmie rodzicom niepełnosprawnych dzieci. Agata Nowakowska z "Gazety Wyborczej" przestrzegała, że opinia publiczna patrzy na protest z coraz mniejszą sympatią.
Publicyści w "Poranku Radia TOK FM" rozmawiali o wciąż trwającym w Sejmie proteście rodziców dzieci niepełnosprawnych. - Sympatia społeczna zaczyna się od tych rodziców odwracać. Dlatego że ciągle jesteśmy mało solidarnym społeczeństwem - stwierdziła Agata Nowakowska z "Gazety Wyborczej".

W internecie pojawiły się zdjęcia jednej z liderek protestu z wakacji w Chorwacji. Pojawiły się zgryźliwe komentarze, czy osoby, które stać na takie wyjazdy, powinny otrzymywać pomoc od państwa. - Wyciąganie komuś, że pojechał na wakacje, jest w tym przypadku niestosowne - ocenił Piotr Kraśko, szef "Wiadomości" TVP.

"To tak dramatyczne, że trzeba trochę inaczej o tym mówić"

- Wiele razy mówiliśmy, że te protesty są nie fair - mówił Kraśko. - Że rząd łatwiej ulegnie protestom górników, którzy z kilofami przyjadą pod Sejm, niż protestom studentów zamykanego instytutu orientalistyki, którzy będą czytać tomiki poezji arabskiej przed Sejmem - wskazywał. - Zawsze można powiedzieć: zamykają kopalnię? Pomożemy wam znaleźć inną pracę. Ale nikt nie pomoże rodzicom znaleźć inne dziecko - zaznaczył dziennikarz.

Kraśko przyznał, że okupacja Sejmu nie musi się podobać. Zaznaczył jednak, że raz w życiu jako reporter odwiedził rodzinę z niepełnosprawnym dzieckiem. - Porażające wrażenie zrobiła na mnie matka, która mówiła, że codziennie w nocy, przez całe życie, będzie przewracać w łóżku na drugą stronę dziecko, które samo nie jest w stanie tego robić. To sytuacje tak niezwykłe, tak dramatyczne, że trzeba trochę inaczej o tym mówić - powiedział dziennikarz.

"Rynek nie pomoże osobom niepełnosprawnym"

- To pokazuje, od czego w ogóle jest państwo. Wielu Amerykanów powiedziałoby, że od drukowania banknotów i utrzymywania wojska - mówił Kraśko. - Ale ja dopisałbym jedną rzecz: od pomagania osobom niepełnosprawnym. Ktoś powie, że wszystko wyreguluje rynek. Ale rynek nie pomoże osobom niepełnosprawnym. I jesteśmy państwem, które stać na to, by to zrobić - skwitował dziennikarz.

Blogerzy TOKFM.pl o protestach rodziców niepełnosprawnych dzieci:

Nie trzeba wydawać więcej, wystarczy mądrzej [CZŁOWIEK 2.0] >>>

Niepełnosprawni to tło niepełnosprawnej polityki >>>Więcej o:
Komentarze (34)
"Społeczna sympatia odwraca się od rodziców niepełnosprawnych. Jesteśmy mało solidarni" [PUBLICYŚCI]
Zaloguj się
 • Autor EX

  0

  a co z osobami z najniższą emeryturą, które opiekują się starszymi niepełnosprawnymi z I gr? też mają wegetować? może zrobić jakieś wyrównanie do emerytury aby było sprawiedliwie? ktoś o tym pomyślał !!!!!

 • Irena Kolodziej

  Oceniono 1 raz 1

  Wiem jedno - syty głodnego nie zrozumie! Mój syn po wszczepionej żółtaczce C.... chorował non stop... lekarze chcieli tylko łapówek... rodzina odsuwa się... zostaję sama - zero środków... Starzy ludzie jak chorują to mają przynajmniej rentę czy emeryturę .... dzieci najlepiej wszystkie te wymagające non stop opieki - oddać do SEJMU... inaczej problemu się nie rozwiąże...!!!

 • Irena Kolodziej

  Oceniono 1 raz 1

  Czy mamy własny rozum, czy oceniamy rzetelnie??? czy współczujemy potrzebującym w rodzinie, znajomym, sąsiadom??? czy niestety żyjemy TVN owskimi pieskami..???
  Jesteśmy egoistami, dopóki nas nie dotknie nieszczęście... każdy z nas może być roślinką nawet w wyniku wypadku...ale wyobraźnia półinteligentów nie POzwala na empatię i tylko ważne są gwiazdy TVN promowane na "bohaterów" np; BOLEK, niedopilnowana POparzona Angelika, zaburzona mama Magdy(to od TVN), niedouczony- ale pośkodowany biedroń...

 • ar.co

  Oceniono 1 raz -1

  Dziękuję za taką solidarność, w której jedna strona wyłącznie żąda, "bo jej się należy" (i to już, teraz, natychmiast!), a druga ma siedzieć cicho i zapieprzać na tę pierwszą.

 • elzbieta09

  Oceniono 2 razy 0

  Brawo, Panie Piotrze Kraśko!
  Maria Grzegorzewska, wielki polski pedagog i wychowawca kilku pokoleń pedagogów napisała (cytuję z pamięci): "O wartości łańcucha decyduje jego najsłabsze ogniwo. O wartości społeczeństwa decyduje jego stosunek do najsłabszych jego członków".

 • meinchard

  Oceniono 2 razy 2

  A co z osobami starszymi ktorzy potrzebuja pomocy Rodziny tez powinni dostac pielegnacyjne jak Zona czy dzieci sie opiekuja trzeba zrobic podatek pielegnacyjny tak jak to jest na Zachodzie i zaden nie mialczy Tam sa kategorie Jak Rodzina dobrze zarabia musza sami bez dotacji to robic ale podatek musza placic gdy zaniedbuja niepelnosprawnego panstwo daje opiekuna a rodzina musi placic jak nie to wladze wiedzab co zrobic tam zaden nie okupuje sejm czy protestuja w namiotach tam sa taryfy a nie ze moze ktos zadac tyle i tyle jak sie im da palec beda chcieli cala reke Panstwo musi to uregulowac przepisami i tak musi byc a nie inaczeja A ci ludzie musza opuscic Sejm a jak nie no to trzeba ich usunac

 • lozy17

  Oceniono 3 razy 3

  Nie lubię redaktora sztywniaka ale muszę podzielić w stu procentach jego zdanie.Kto osobiście nie zobaczył tych bohaterek dnia codziennego- matek niepełnosprawnych dzieci,ten nie ma bladego pojęcia,co to za życie.To raczej rezygnacja z własnego .Nawet jeśli miałbym chodzić po śmietnikach,to i tak uważam,że tej grupie osób największa możliwa pomoc się należy,albo nie nazywajmy się ludźmi na wyrost,co?

 • witeral

  Oceniono 4 razy 2

  Panie Kraśko, co to znaczy "nikt nie pomoże rodzicom znaleźć inne dziecko"? Hm... podobno domy dziecka pękają w szwach... Działają też ośrodki adopcyjne, więc chyba nie w tym problem?
  Przepraszam za śmiałość, ale chciałbym wiedzieć o jaką solidarność Panu chodzi? O tę w wydaniu Mularczyka i jemu podobnych? A może mam być "soloidarny" z pyskatą, roszczeniową mamuśką wymalowaną jak starówka po renowacji?
  Znam rodziny, które radzą sobie i z opieką, i z finansami (b. skromnymi) mimo ciężkich schorzeń dziecka i znam rodzinę dobrze sytuowaną, która wiecznie narzeka na ponoszone trudy z powodu niepełnosprawności INTELEKTUALNEJ dziecka z zespołem Downa.
  Przypomnę, że rehabilitacja rehabilitacji nierówna i nieporównywalne są ich koszty. A co z niepełnosprawnymi po 24 roku życia? A co ze schorzeniami geriatrycznymi i opieką nad chorymi seniorami? Komu zabrać, żeby kiesa państwowa (czyli podatnicy!) udźwignęła nakłady na roszczenia grupki rozpieklonych roszczeniowców? Ma Pan receptę? Nie? To proszę nie pouczać "niesolidarnego społeczeństwa"!

 • jedyny_leon

  Oceniono 4 razy -2

  Sympatia pada również dlatego, że kochane media nie potrafią rzetelnie przekazać informacji upośledzonemu narodowi. Donek robi wszystko, by społeczeństwu obrzydzić niepełnosprawnych w naszym kraju i zabiera pieniądze z dróg lokalnych, które są w opłakanym stanie!!!! Robi to z premedytacją i wyrachowaniem!!! A goowniane media na to co? Nic;-)))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX