Pożar zabytkowego kościoła w Rogowie. Spłonęły dwie wieże

30.03.2014 09:28
Zabytkowy kościół w Rogowie w Kujawsko-Pomorskiem

Zabytkowy kościół w Rogowie w Kujawsko-Pomorskiem (Fot. Robert Niedźwiedzki / Wikipedia)

Pożar poważnie zniszczył dziś rano zabytkowy kościół z pierwszej połowy XIX wieku w Rogowie k. Żnina (woj. kujawsko-pomorskie). Spłonęły dwie wieże i drewniana konstrukcja dachu, ale ogień nie objął wnętrza świątyni.
Kościół jest murowany, a konstrukcja dachu i stropy były wykonane z drewna.

Dach pokryty dachówką o powierzchni około 400 m kw. został doszczętnie zniszczony i zawalił się, chociaż nie runął do środka - poinformowała rzeczniczka kujawsko-pomorskiej straży pożarnej Małgorzata Jarocka-Krzemkowska. Natomiast dwie wieże z przodu świątyni zostały zupełnie wypalone.

Ogień nie objął wnętrza kościoła, chociaż został zalany wodą użytą do gaszenia. Ocalała drewniana dzwonnica znajdująca się niedaleko kościoła.

W gaszeniu pożaru uczestniczyło 19 zastępów straży pożarnej ze Żnina, Inowrocławia i Bydgoszczy. Strażacy mieli trudności z rozstawieniem wozów z drabinami, gdyż kościół otacza cmentarz.

Kościół św. Doroty został wzniesiony w latach 1828-1831. Zbudowano go w stylu klasycystycznym z elementami neoklasycyzmu.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Komentarze (113)
Pożar zabytkowego kościoła w Rogowie. Spłonęły dwie wieże
Zaloguj się
 • oksy25

  Oceniono 1 raz 1

  Czytając te wszystkie komentarze można dojść do jednego wniosku poziom wiedzy, kultury, współczucia i ludzkich odruchów u wielu zatrzymał się na poziomie mały wypuszczonej z lasu, wiem, że w życiu można spotkać różnych ludzi ale nie możemy wszystkich oceniać tak samo. Może nie chodzę do Kościoła co niedziela ale naszego Proboszcza znam i doceniam to co robi dla naszej parafii od kilku lat nie mieszkam już w Rogowie ale co do Proboszcza zdania nie zmienię. Może jest i trochę za surowy ale ma swoje zasady i stara się być przykładem dla innych. ZAWSZE rozlicza się z wiernymi z każdej złotówki, jeśli widzi, że ktoś nie ma pieniędzy to nawet datków nie przyjmie, część wypłaty oddawał na posiłki dla dzieci w szkole, jeździ tanim autem, nigdy go nie widziałam palącego czy pijącego. Plebania została zrobiona za pieniądze zgromadzone przez mieszkańców DLA mieszkańców. Nikt nie ucierpi z powodu pożaru a tym bardziej dzieci niepełnosprawne. Nikt nikogo nie zmusza do przekazania datków na Naszą parafię. A tym bardziej nie życzymy sobie obrażania Nas jako mieszkańców, Naszego Proboszcza czy Naszej religii. Nikt nikogo nie zmusza do wiary. Tym różnimy się od zwierząt, że w odróżnieniu od nich mamy wolną wole poza tym od myślenia głowa nie boli więc polecam tak od czasu do czasu pomyśleć.

 • Adi Antek

  Oceniono 1 raz 1

  Straszne komentarze! Jestem byłą parafianką, miałam chrzest, komunię, bierzmowanie i ślub kościelny. Taki piękny, duży i zadbany kościół spłonął w płomieniach ognia. Jest to nie do uwierzenia i zadaję pytanie - dlaczego? Ks. Zenon jest wspaniałym proboszczem, dbał o świątynię i pomagał ubogim. Tym bardziej, że niedawno robił dach kościoła, dał nową dachówkę. Było to gdzieś dwa lub trzy lata temu, a dwa miesiące temu spłacił pożyczkę, którą wziął na dach i rynny kościoła. Uważam, że powinniśmy wspierać proboszcza, tak jak on to robił. Masakra :( :( :( Bóg tak chciał, ale Ojciec św. pomoże mu odbudować tą wspaniałą świątynie. Nikt nie ma prawa oceniać księdza skoro ktoś nie zna, mnie uczył katechezę i do dziś pozostały mi te wiadomości. Jestem dumna z proboszcza.

 • Gwardian Pompejan

  Oceniono 2 razy -2

  I to w niedziele Wielkiego Postu!
  Widocznie ich Bog tak chciał. To są skutki uprawiania bałwochwalczych szamaństw. A przecież w Piśmie ich zwanym Świętym stoi wyraźnie:
  "Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką"
  Dzieje 17:24
  Nie rozumiem też dlaczego ten parafialny szaman nie wystawił przed pożar tak zwany Najświętszy Sakrament a wzywał straż pożarną? Czyżby już nie wierzył w cót Opatrzności? A może miał objawienie że ten ogień to z woli jego boga za grzechy bałwochwalstwa, pazerstwa, pedofilstwa i pospolitego pasożytnictwa jaki kler uprawa w biednym i ogłupionym narodzie.
  +++
  Wiem kto podpalił kościół!

 • Gwardian Pompejan

  Oceniono 2 razy -2

  Nie rozumiem dlaczego ten parafialny szaman nie wystawił przed pożar tak zwany Najświętszy Sakrament a wzywal straż pożarną? Czyżby już nie wierzył w cót Opatrzności? Chyba żę miał objawienie że ten ogień to z woli jego boga za grzechy bałwochwalstwa, pazerstwa, pedofilstwa i pospolitego pasożytnictwa jaki kler uprawa w biednym i ogłupionym narodzie.

 • naprawdetrzezwy

  Oceniono 2 razy -2

  Widocznie bóg tak chciał.
  ;>

 • veehoora

  Oceniono 1 raz -1

  Popatrzcie, co Kościół robi z zabytkami, na konserwację których otrzymuje pieniądze podatników.

  www.google.pl/search?biw=1920&bih=1087&tbm=isch&sa=1&q=przeka%C5%BAniki+gsm+na+ko%C5%9Bcio%C5%82ach&oq=przeka%C5%BAniki+gsm+na+ko%C5%9Bcio%C5%82ach&gs_l=img.3...43185.46516.0.47309.15.15.0.0.0.2.394.2175.1j3j3j3.10.0....0...1c.1.38.img..15.0.0.NZEWqklKxJQ
  Prawdopodobnie proboszcz pozwolił na zainstalowanie stacji bazowych na wiezach kościelnych. Od jednego operatora ma dzięki temu ok. 5.000,- zł miesięcznie na czysto, bez podatków. Pożarów wież kościelnych będzie więcej. Instalacje nie wytrzymują takiego obciążenia. Dziwne, że kościoły nie zajmują się ogniem od dołu, prawda?..
  Dlaczego Głódź nie zgodził sie na projekt koscioła budowanego na wyłudzonych terenach w Gdańsku? Bo wieża była za niska. Nie mógłby zarabiać.

 • chris_yyz

  Oceniono 3 razy 3

  The roof, the roof, the roof is on fire!
  We don't need no water, Let the motherfucker burn!
  Burn, motherfucker, burn!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje