"FAZ" o "Ukrytej części niemieckiej polityki zagranicznej". "Popierają sankcje dla Rosji, ale inaczej jest za kulisami"

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" jest zdania, że Niemcy oficjalnie popierają sankcje wobec Rosji i deklarują solidarność z krajami Europy Wschodniej. Za kulisami jednak prowadzą własną grę.
"FAZ" publikuje w swoim piątkowym wydaniu artykuł pt. "Ukryta część niemieckiej polityki zagranicznej". Gazeta pisze w nim o dwóch obliczach niemieckiej dyplomacji, które stają się widoczne podczas aktualnego konfliktu z Rosją. "Oficjalnie Niemcy są za sankcjami wobec Rosji", ale za kulisami wygląda to inaczej, pisze dziennik.

Gazeta zauważa, że chociaż publiczne wypowiedzi kanclerz Angeli Merkel i szefa dyplomacji Steinmeiera nie różnią się od deklaracji Waszyngtonu, Londynu czy Paryża, to w kwestii planów Nato na wschodzie Berlin zachowuje się dość powściągliwie. Podczas gdy sojusz zastanawia się, jak może zwiększyć poczucie bezpieczeństwa w krajach Europy Wschodniej, Niemcy milczą, podobnie jak zachowywały się w czasie wojny w Libii, dodaje "FAZ".

"Rząd jest samotny wśród sojuszników"

Dziennik przypomina, że do tej pory żołnierze Nato nie stacjonowali w krajach byłego bloku wschodniego, co jest konsekwencją starego ustępstwa wobec Moskwy. "Frankfurter Allgemeine Zeitung" dodaje, że obecnie jednak sojusz chce ten stan zmienić trzema zamierzeniami: poprzez wzmocnienie kontroli powietrznych w regionie Państw Bałtyckich, manewrami w Europie Wschodniej oraz oddelegowaniem sił marynarki do wschodniego Bałtyku. Gazeta pisze dalej, że podczas gdy centrala Nato w Brukseli pracuje nad szczegółami tych planów, rzuca się w oczy defensywna postawa Niemiec.

Rząd w Berlinie nie proponuje udziału w ani jednym z tych projektów - zauważa "FAZ". "Wręcz przeciwnie, kiedy minister obrony Ursula von der Leyen zażądała, aby zwiększyć obecność Nato na zewnętrznych granicach sojuszu, co odpowiada dyskutowanym w Nato planom, minister gospodarki Sigmar Gabriel przywołał ją do porządku", napisał dziennik.

Inne zachodnie kraje nie są tak powściągliwe jak Niemcy. "Z taką postawą rząd federalny pozostaje wśród sojuszników dość samotny", pisze dziennik i przypomina sytuację parę lat temu, gdy na niemiecką powściągliwość w Libii po cichu z przyzwoleniem reagowały kraje Europy Wschodniej. Teraz sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej, zauważa "FAZ", "gdyż państwa bałtyckie, Polska i inne kraje regionu oczekują solidarności Nato w przypadku możliwego nowego zagrożenia ze strony Rosji". (... ) "Niemcy mogą w swojej postawie liczyć co najwyżej na poparcie Holandii, co jest prawie równoznaczne z izolacją wewnątrz sojuszu", podsumowuje "FAZ".

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (144)
"FAZ" o "Ukrytej części niemieckiej polityki zagranicznej". "Popierają sankcje dla Rosji, ale inaczej jest za kulisami"
Zaloguj się
 • uzdek98

  Oceniono 6 razy 0

  no niestety ... tak to jest kiedy POlaczkowa propaganda zderza sie z realnym swiatem a tam dla wsiowych glupkow nie ma miejsca... zreszta radek zdradek, który legitymuje się dwoma dyplomami oxfordu - bachelor i master of arts, tytuł master, kupił za 10 funtów, ponieważ jest to tytuł honorowy ... sadze, ze afganska wyprawa tez byla deta ... jak orchestra symfoniczna z londynu ...

 • wybiorcza12345

  Oceniono 3 razy 3

  NATO pisze się z dużej litery. Nie dość, że tytuł linku od "czapy" to jeszcze takie błędy!!!
  Podstawówka klasa I się kłania.

 • szmaciarewicz

  Oceniono 6 razy 2

  Po informacji że inni robią w czasie wezwań Tuska i Sikorskiego do sankcji korzystne dla ich obywateli interesy z Rosją mam wrażenie że nasze elity są upośledzone intelektualnie. Taki wsiowe głupki na salonach.

 • internetowe_sotnie_putina

  Oceniono 4 razy 0

  Przygłupy i kretyni po uroczystym wydymaniu lubią skamleć coś o honorze i lojalności...:-D

 • internetowe_sotnie_putina

  Oceniono 7 razy 1

  Radek z Tuskiem wychodzą na wzorcowych kretynów Europy...Uczyć się kvrwa fornale polityki od mądrzejszych!

 • bog_makaron

  Oceniono 4 razy 2

  Bo Angela wie że wybrano ją aby walczyłą o miejsca pracy dla Niemców a Tusk to chyba nie za bardzo wie o co ma walczyć...Jakiś taki ogłupiały na tych konferencjach. Sprawy midzynarodowe wyraźnie go przerastają o poziomie Radka nawet nie wspominam. Nie sprzedamy honoru za wieprzowinę ani nie oddamy guzika pierdu pierdu!

 • joef123456

  Oceniono 2 razy -2

  Rosja jeszcze będzie zjednoczona przez okupację tych państw po ZSRR, to napadnie na Unię pojedynczo i będzie w całej Europie rządzić Rosja. Dopiero póżniej może do wojny wejdą Chiny komunistyczne i będą robić porządek w Azji i Europie. Taki może być finał końca kryzysu światowego.

 • veehoora

  Oceniono 8 razy -4

  Czas pokazał, że polityka odstraszania jest najskuteczniejsza i najtańsza. NATO? Owszem, ale konkretnie US Army powinna utrzymywac w Polsce 3 bazy sił lądowych i jedną lotniczą. W krajach bałtyckich wystarczyłyby po jednej takiej bazie. Tym sposobem można łatwo zabetonować status quo.
  Oczywiście tarcza antyrakietowa wydaje się dzisiaj koniecznością.
  Gdy Zachód nie zdecyduje sie na takie rozwiązania, to Polska będzie mogła liczyć jedynie na marynarkę wojenną Republiki Czeskiej...

 • jw1

  Oceniono 7 razy 5

  Niemcy wystawili Tuska w roli zderzaka Rzucili go na pierwszą linię frontu. A ten żeby im się przypodobać brnie na oślep. Oczywiście zapłacą za wszystko Polacy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX