Strajk na niemieckich lotniskach, Lufthansa odwołuje loty

26.03.2014 16:00
Samolot linii Lufthansa

Samolot linii Lufthansa (fot. Michał Łepecki / Agencja Ga)

Największy niemiecki przewoźnik Lufthansa odwołał około 600 zaplanowanych na czwartek lotów w portach lotniczych Frankfurt i Monachium. Powodem jest zapowiedziany na ten dzień strajk pracowników służb publicznych. Zakłócenia dotyczą też połączeń z Polską - m.in. na krakowskim lotnisku.
Związek Zawodowy Sektora Usług - Verdi zapowiedział na czwartek strajk na porannej zmianie na największym niemieckim lotnisku we Frankfurcie nad Menem, a także w portach lotniczych w Monachium, Kolonii/Bonn, Duesseldorfie, Hamburgu, Hanowerze i Stuttgarcie. Akcja obejmie personel naziemny - komunikację i odprawę pasażerów oraz towarów, a także dozór techniczny.

Nie odlecą, nie wylądują

Związek Verdi ostrzegł w opublikowanym we wtorek oświadczeniu, że należy spodziewać się "znacznych opóźnień, a nawet odwołania lotów". We Frankfurcie do strajku w godzinach 3.30-14.30 ma przystąpić 6 tys. pracowników firmy Fraport - administratora portu lotniczego. Lufthansa odwołała niemal wszystkie połączenia krajowe i europejskie we Frankfurcie i Monachium do godz. 14 w czwartek, w tym poranne loty z Katowic, Rzeszowa i Warszawy do Frankfurtu.

Jak informuje rzecznik krakowskiego lotniska Urszula Podraza, odwołane są rejsy: LH 1364 z Frankfurtu (przylot do Krakowa 9.45); LH 1365 do Frankfurtu (wylot 10.20); LH 1366 z Frankfurtu (przylot 13.30); LH 1367 do Frankfurtu (wylot 14.20). Lista może się wydłużyć, ponieważ do protestu dołączają służby na kolejnych niemieckich lotniskach. O odwołaniu lotów pasażerowie powinni zostać poinformowani wcześniej przez przewoźnika SMS-ami. Pasażerowie, którzy takiej informacji nie otrzymali, powinni sprawdzić status lotu na stronie www.krakowairport.pl lub w serwisie Lufthansy. 

O utrudnieniach informuje też lotnisko Chopina

"Z powodu akcji strajkowej planowanej na jutro na niemieckich lotniskach Lufthansa odwołała ponad 600 rejsów, w tym kilka z/do Warszawy" - pisze na swoim Twitterze Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

"Odwołane są przyloty z Frankfurtu o godz. 8:45 i 13:55 oraz przylot z Monachium o 12:20. Odwołane są również odloty do Frankfurtu o 6:55, 9:40 i 14:40 oraz do Monachium o 13:00" - dodaje lotnisko i prosi pasażerów o "kontakt z przewoźnikiem w celu uzyskania dalszych informacji i pomocy w zmianie rezerwacji lotu".

O podwyżki i urlopy

Z informacji opublikowanej na stronie internetowej Lufthansy wynika, że połączenia realizowane przez spółki przewoźnika - Cityline, Eurowings i Air Dolomiti - prawdopodobnie odbędą się. Pasażerowie muszą jednak liczyć się z opóźnieniami, a także z anulowaniem pojedynczych lotów. Pasażerowie, których lot został odwołany, mogą zrezygnować z biletu bez żadnych strat finansowych lub zmienić rezerwację - informuje Lufthansa. W przypadku połączeń na terenie Niemiec można skorzystać w zastępstwie z kolei.

Czwartkowy strajk na lotniskach jest częścią rozpoczętej przez związkowców w poniedziałek akcji, której celem jest przeforsowanie podwyżki płac dla 2 milionów pracowników służb publicznych. Związkowcy domagają się podwyżki wynagrodzeń o 100 euro miesięcznie oraz dodatkowo o 3,5 proc., a także jednolitego wymiaru urlopu w wysokości 30 dni dla wszystkich pracowników służb publicznych. Pracodawcy uznali żądania płacowe za nierealistyczne.

W najbliższy poniedziałek przedstawiciele związku oraz pracodawcy - ministerstwo spraw wewnętrznych i władze krajów związkowych - rozpoczną kolejną turę negocjacji o nowym układzie zbiorowym.

Komentarze (2)
Strajk na niemieckich lotniskach, Lufthansa odwołuje loty
Zaloguj się
  • tom-pek

    Oceniono 3 razy 3

    a ja z moimi 1500 złotymi gdzie mam strajkować?bo ta wspólna europa jest tylko taka sama z cenami i opłatami ale pensje już są inne

  • szykra22

    0

    cholera a ja w poniedzialem lece lufthansa z buenos aires do warszawy z przesiadka we frankfurcie :/ mam nadzieje ze cyrkow nie bedzie :/ ehh

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje