Komentarze (327)
Polacy na Litwie jak Rosjanie na Krymie? Litewski wywiad ostrzega: "Działania części Polonii odpowiadają celom Rosji"
Zaloguj się
 • jur82

  Oceniono 15 razy 9

  Najpierw należy rozliczyć władze Litwy za odbieranie praw polskiej mniejszości to jest:
  1 za niewypełnianie przez Litwę wezwania Parlamentu Europejskiego z lipca 2013 roku o niezwłoczną ratyfikację Europejskiej Karty Języków Mniejszości Regionalnych
  2. za łamanie Konwencji Ramowej RE o Ochronie Mniejszości Narodowych, którą Litwa podpisała i ratyfikowała a której w całości nie wypełnia
  3.za naruszenie Traktatu polsko-litewskiego z roku 1994 w części dotyczącej ochrony mniejszości narodowych
  4. za lekceważenie raportów OBWE w sprawie naruszania na Litwie praw mniejszości narodowych
  5.za brak ustawy o mniejszościach narodowych
  6 za zwalczanie polskiej oświaty przez likwidację polskich szkół
  7 .za zakaz pisowni nazwisk w formie oryginalnej tylko zlitewszczonej
  8 za niewykonanie zwrotu ziemi na Wileńszczyźnie jej prawowitym właścicielom Polakom posiadającym hipoteczny tytuł własności
  9.za kary za dwujęzyczne litewsko - polskie tabliczki informacyjne dotyczące nazw ulic na własnych domach to jest za brak realizacji konwencji podpisana przez Litwę.

 • r0b0l

  Oceniono 19 razy 11

  nie bójcie nic Żmudzini, jak car zechce to was weźmie po dobroci albo siłą.
  A Polska za lata lżenia palcem nie kiwnie, zresztą musi dbać o swoje.

  Od samego początku twierdziłem że tzw państewka nadbałtuyckie są efemerydą, czasem na złapanie oddechu przez Rosję

  Na miejscu polski i NATO ( i UE ) oddałbym kacapom Litwę a wziął Królewiec w zamian

  ;))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
  a teraz plujcie i gulgotajcie lithuasy kałakutasy

 • pyra314

  Oceniono 14 razy 12

  Jak jesteśmy taki zagrożeniem to może nie powinniśmy latać tam patrolować niebo na Litwą, to przecież prawie agresja. A swoją drogą smutne, że próbują na sytuacji ugrać swoje małe nacjonalistyczne interesiki.

 • bardzozimnylk

  Oceniono 19 razy 15

  Czyli boją się o ruską napaść, a winni są temu Polacy których prześladują ?

 • kartownik

  Oceniono 18 razy 14

  Do większości Polaków jeszcze nie dotarła oczywista prawda. Cały etos, cała mitologia narodowa państwa nowolitewskiego zasadza się na antypolonizmie. Oni tak są wychowani, tak ich kształtuje polityka historyczna, tak piszą ich publicyści, tak rodzice uczą swoje dzieci. Uważają , że z dwu śmiertelnych wrogów to Polska jest gorsza od Rosji. Na to nie lekarstwa, aby to wykorzenić powinni zacząć od kompletnego przeredagowania podręczników szkolnych i może za dwa pokolenia coś by się zmieniło. Nie spoczną dopóki nie wynarodowią lub wypędzą z Wileńszczyzny Polaków. Gesty pojednawcze z polskiej strony są kontr skuteczne. Smutne że wczoraj doszło do rzeczy haniebnej. W polskiej telewizji szowinista litewski bardzo dobitnie zaczął lansować jedna z kilku wersji dotyczących polaków na Litwie jaką się tamtejsi nacjonaliści posługują. Zmieniając te wersje w zależności od potrzeby chwili. Mianowicie oświadczył że na Litwie nie ma Polaków a są tylko białoruscy chłopi sprowadzenie tam prze Stalina formalnie twierdzący że są Polakami ale na co dzień posługujący się rosyjskim. A nasz pan Redaktor prowadzący czy to z głupoty czy ze złej woli tak pokierował audycją, ze teza ta pozostała jako prawda objawiona.
  Tutaj to można znaleźć:
  www.tvp.info/14227116/23032014-2115
  Wypowiedź ok. 11:30 od początku audycji.

 • tadeusz542

  Oceniono 8 razy 2

  Polacy musieliby upaść na głowy żeby korzystać z Ruskiej pomocy ale zdaje się , że to Litwinom spokój zaczyna doskwierać i szukają okazji do rozrywek .

 • hapita

  Oceniono 9 razy 5

  Ktoś bredzi. A nawet jakby tak było, to musielibyśmu wspierać Rosję za to, że wyręcza nasz rząd w obronie polaków ,przed uciskiem wynaradawiającym Polaków.

 • jim777

  Oceniono 12 razy -2

  Rosyjska maszyna ruszyla...

 • rosswatowski

  Oceniono 24 razy 14

  zwykłe litewskie KGB (czyli litewski Departament Bezpieczeństwa Państwa (DBP)) od powstania litewskiego państwa po rozpadzie ZSRR zajmujące się przede wszystkim inwigilacją, zastraszaniem i terroryzowaniem polskiej mniejszości na Litwie chce teraz oczernić Polaków na Litwie posądzając ich o popieranie rosyjskich prowokacji --- może wreszcie polski MSZ weźmie w obronę naszych rodaków, którzy samotnie utrzymują polskość na terenach dawnej Rzeczpospolitej

 • kaskadder

  Oceniono 17 razy 11

  polskie ciecie w rzadzie nie reagują na to co robi litwa z polską mniejsząscią ,a ruscy mają racje powinni wjechać na litwe ,a polacy powinni się wypiąć ,a za te gromy co sprzedają litwie powinni poloczyć 5 razy drożej

 • baby1

  Oceniono 24 razy 12

  Tych Litwinów to faktycznie należy nieźle sprać po gębie, bo będą nadal wygadywać takie bzdury.

 • jur82

  Oceniono 82 razy 70

  Dyskryminacja Polaków na Litwie ma długą historię i to od 1994 tj kiedy to Litwa odzyskała niepodległości .Systematycznie fałszuje historię i zaciera polskość tych ziem przypisując sobie dorobek kulturowy Wilna np A.Mickiewicza uważa za Adamusa MIcikiewicziusa któremu nie pozwolono pisać po litewsku. Mieszkających tam od wielu wieków Polaków traktuje jako element napływowy tak jak Rosjan przybyłych tam z bolszewikami.Litwa zwalcza Polaków i systematycznie ogranicza ich prawa do używania języka polskiego,zmieniając im nazwiska na litewsko brzmiące tak aby w następnym pokoleniu całkowicie wynarodowić.Nie przywraca prawa własności , Polakom będącymi właścicielami i użytkownikami nieruchomości i odmawia zwrotu znacjonalizowanej prze bolszewików ziemi. Litwa nie zrealizowała postanowień umowy którą zawarła formie traktatu z Polską w 1994r .Litwa nie respektuje obowiązujących członków Unii Europejskiej przepisów dotyczących praw człowieka i praw mniejszości. Działania dyskryminacyjne Litwy polegają na utrzymywaniu w mocy swoich praw państwowych będących w sprzeczności do zobowiązań wynikających z członkostwa Litwy w UE.Natomiast obecnie wykorzystuje kryzys związany z Ukrainą dla podsycania wrogości wobec swoich obywateli narodowości polskiej.

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 12 razy 2

  czy i jak Rosja może wykorzystać polską mniejszość na Litwie, by próbować destabilizować kraj wzorem ukraińskiego Krymu.
  ---------------------------
  Litości...

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 13 razy 9

  Polacy na Litwie jak Rosjanie na Krymie? Litewski wywiad ostrzega: "Działania części Polonii odpowiadają celom Rosji"
  ====
  Wszyscy się rzucają na Litwę. Hurtem i w detalu

 • tomtg123

  Oceniono 20 razy 16

  Ano faktycznie w tym wypadku dzialania Polonii na Litwie odpowiadają celom Rosji. To fakt. Ale działania Litwy wobec Polonii litewskiej też odpowiadają celom Rosji. To taki paradoksalny zbieg okoliczności.

 • pogostarek

  Oceniono 20 razy 2

  chyba litwinom bedzie lepiej pod rzadami Putina, bo wiekrzych idiotow ciezko znalezc

 • bilu46

  Oceniono 19 razy 7

  no i co ty, tusek i radziu zrobicie litewskim szaulisom ?!

 • innerempire

  Oceniono 23 razy -1

  Może Polacy żyjący na Litwie powinni zachowywać się częściej jak obywatele litewscy, litewscy Polacy, a nie Polacy po prostu? Na przykład ucząc się języka, przestając bawić się w nielegalne wywieszanie tabliczek z polskimi nazwami ulic... Może wtedy nie byliby ciągle traktowani z niechęcią i jako zagrożenie.

 • yendrol

  Oceniono 23 razy 13

  Kiedys skonczy sie nasza cierpliwosc wobec tego zakompleksionego narodziku, nad ktorym juz dzisiaj lataja nasze F-16 bo chojrakow nie stac na swoje.. pluja na narod ktory chroni ich niebo.

 • quinc

  Oceniono 9 razy 7

  I jaki z obserwacji poczynionych przez wywiad płynie wniosek? Zmiana postawy wobec litewskich Polaków? Przyznanie, że aby Rosja nie wykorzystała Polaków do destabilizacji Litwy trzeba przyjrzeć się własnemu postępowaniu?

 • wyjepka

  Oceniono 5 razy 1

  Z tego jasno wynika, ze "polska mniejszosc na Litwie" sklada oferte i chetnie wynegocjuje dobra cene. Kto da wiecej ?

 • Ryszard Szarpp

  Oceniono 27 razy 21

  Wybitnie antypolska nacjonalistka Grzybowska będzie teraz, tak w przerwie między prośbami o dodatkowe samoloty patrolujące litewskie niebo m.in. z Polski, "grać" Krymem, żeby uciszyć dyskryminowaną mniejszość?
  Dyskryminowaną bo są jej odmawiane prawa przyjęte i uznane przez Unię Europejską i w krajach unijnych respektowane.
  M.in. w Polsce wobec mniejszości litewskiej.
  Zamiast drzeć prawicowo-nacjonalistyczne mordy wystarczy wprowadzić te prawa i będzie po problemie.
  Bo jakoś trudno mi uwierzyć, że AWPL złamie pierwszą obowiązującą zasadę mniejszości czyli lojalność wobec kraju zamieszkania. A gdyby to zrobiła to wtedy, DOPIERO WTEDY Litwa można reagować i to na forum całej Unii.

 • wojtek2784

  Oceniono 20 razy 10

  Bełkot osowiałych Litwinów . Teraz będą straszyć niedźwiedziem, który padliny unijnej jednak nie jada.

 • szambolan_prezydenta

  Oceniono 33 razy 19

  Na Krymie to przynajmniej Rosjanie poparli swoich!!
  Na Litwie Radek nawet się nie zająknie w obronie języka, nazw polskich i matury w języku Polskim!!!
  Taki to wybitny polityk nijakiej obcji!

 • stro13

  Oceniono 22 razy 6

  Wg mnie, Polska powinna wysłać na Litwę obserwatorów w Leopardach 2A4 w celu zidentyfikowania problemu mniejszości polskiej?!

 • temp555

  Oceniono 27 razy 13

  Ta Litwa to jakas katastrofa jest. Paranoja.

 • polmuz

  Oceniono 20 razy 2

  Oto skutki działań naszych "poltyków - bohaterów" na Majdanie...

 • kluczyn7

  Oceniono 320 razy 290

  A może po prostu Litwini powinni wreszcie zacząć dostrzegać mniejszość polską i ułatwiać jej życie zamiast za wszelką cenę ją zwalczać? Byłem, widziałem, moja babka pochodzi z Wilejki i mam tam rodzinę na Litwie.

 • baddrake

  Oceniono 24 razy 20

  Ja się nie dziwię tym litwinom. Mają czego się obawiać. Wykazując tak wielką ksenofobię wobec wszystkich nie-litwinów pragnących zachować chociaż trochę ze swych zwyczajów (np. móc publicznie posługiwać się swoim językiem, a jest ich takich obywateli spory procent na terytorium obecnej Litwy, czują czego mogą się spodziewać o tych "untermenschen" w razie zaistnienia jakichś 'nadzwyczajnych" okoliczności.
  "Prawdziwi" Litwini wytrwale hodują we własnym kraju swoiście pojętych "wrogów Litwy".
  I strach zaczyna mieć wielkie oczy: "A co będzie jak przyjdą ruscy i pozwolą Polakom używać publicznie plskiej mowy, stosować polskie nazwenictwo miejsc i ulic, używać własnych polskich nazwisk, uczyć polskich dzieci polskiej historii, itp.. Tragedia bedzie. Ot co.

 • para_sucha

  Oceniono 20 razy 12

  Dlatego zawsze dziwi mnie, że polscy politycy pchają się w sprawy wrogo nastawionych do nas państewek typu Ukraina czy Litwa. Sojuszników powinniśmy szukać na zachodzie i na południu, a dzicz ze wschodu niech sobie siedzi pod rosyjskim butem.

 • luki.s

  Oceniono 28 razy 16

  Tak jak Putin się podpiął pod "wojnę z terroryzmem" żeby eksterminować Czeczenów, tak te je..ane szaulisy chcą spacyfikować i wynarodowić polską ludność Wileńszczyzny pod pretekstem powstrzymywania imperialnych zapędów Rosji.

 • elkipan

  Oceniono 8 razy -2

  Ogólnie to szarpie sobie Putin kogo chce i jak chce. Jest do tego gruntownie przygotowany.
  Gorzej jednak, że w miarę jedzenia apetyt rośnie, a lepiej, że z Tuskiem się lubią. :)

 • Józef Z. Kluczek

  Oceniono 16 razy 2

  Panie premierze! Dyskryminują naszych na Wileńszczyźnie.
  Czyżby woleli być przy swojej ojczyźnie?
  Czy rząd rodaków będzie bronił i wspierał?
  Czy zgodzi się ażeby Litwin Polaka poniewierał?
  Obudziły się separatystyczne w Europie idee.
  Bardzo niedobrze na kontynencie się dzieje.

 • naturelovers

  Oceniono 20 razy 10

  Ci Litwini nawet gdy im Ruscy wjadą, nadal będą krzyczeć, że to wina Polaków. Kompletnie nie rozumiem litewskiego antypolonizmu (mimo, że mój dobry kumpel jest Litwinem).

 • dlaczego_jaa

  Oceniono 20 razy 6

  Wprowadzenie obowiązku nauki religii dzieci do lat 14.
  Wprowadzenie przepisów antyaborcyjnych, identycznych jakie mamy w Polsce.
  I jeszcze jakiś tam rodzynek.

  Dzięki tym postulatom AWPL dostała się do ichniego parlamentu.
  Gdybym był Litwinem, też bym się obawiał polskiej mniejszości.
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,13537815,AWPL_chce_obowiazkowej_religii_w_szkolach_i_zakazu.html

 • jg-k

  Oceniono 8 razy 0

  Litwini wiedzą o co chodzi. Panie Sikorski i co dalej?

 • potp

  Oceniono 64 razy 58

  Ponieważ traktują tam Polaków jak osoby drugiej kategorii, dyskryminują i zwalczają polskość, to się boją niezadowolonej Polonii.

 • chateau

  Oceniono 695 razy 641

  Gdyby nie litewska ustawa o języku, gdyby nie negowanie praw mniejszości to nie byłoby problemu. Litwa nie jest i nie będzie państwem jednolitym etnicznie.
  Rozumiem nerwowość małego narodu z krótką historią własnej państwowości, ale część Litwinów sama robi sobie wrogów. Kto sieje wiatr, zbiera burzę.

 • jamcijest44

  Oceniono 585 razy 531

  Litwinom gratulujemy "właściwej" identyfikacji potencjalnych zagrożeń. W sumie to przyjrzałbym się też na ich miejscu mniejszości cyklistów - ją też w końcu Rosja może wykorzystać przeciwko Litwie. Pełna schiza zamiast realnej oceny sytuacji...

 • fakiba

  Oceniono 44 razy 2

  Rosyjska szczujnia na Litwie atakuje coraz mocniej

 • elkipan

  Oceniono 19 razy 5

  Czy oni kurna nie mają bardziej prawdziwego wroga?
  Czy może ów bardziej prawdziwy wróg manipuluje nimi np w mediach, że niby tak jest?

 • fakiba

  Oceniono 852 razy 744

  Jednak nie tylko u nas są w politycy idioci , ( zawsze to jakaś pociecha) , Rosjanie będą według nich czają się żeby zaatakować Litwę żeby wziąć w obronę Polaków , pełny odlot

 • alex1w

  Oceniono 119 razy 3

  Bracia Litwini! To nie Polacy szczują, to robią wyznawcy Putina, bo tylko oni mają w tym cel.

 • alex1w

  Oceniono 393 razy 163

  To, że Litwini są w stosunku do Nas nieufni, jest w wielkiej mierze skutkiem rozbudowanej tam post sowieckiej agentury.
  I Rosja będzie robiła wszystko by podsycać antypolskie nastroje nie tylko na Litwie niestety.
  Jak znam życie będą szczuć wszystkich przeciw wszystkim w krajach byłego "Bloku Wschodniego"

 • staryman

  Oceniono 210 razy 134

  No i nasz rząd ma problem: bronić Polaków czy popierać Litwinów? Ciekawe, jak z tego wybrnie? Będzie „strusia polityka”?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX