W kopenhaskim zoo zabito kolejne zwierzęta. Tym razem cztery lwy. "I tak by zostały zabite"

W duńskim zoo, mimo fali protestów po zastrzeleniu zdrowej żyrafy, zabito dwa dorosłe lwy i dwa lwiątka. Władze ogrodu zoologicznego tłumaczą, że w ten sposób zapobiegły hodowli w pokrewieństwie (chów wsobny). Zabite lwy miały zrobić miejsce dla nowego samca.
Powołując się na "naturalną strukturę i zachowania stada lwów", władze zoo oświadczyły, że dwa stare lwy zostały poddane eutanazji w ramach zmiany pokoleniowej. Młode natomiast zostały zabite, bo nie były na tyle dojrzałe, by poradzić sobie same i "tak czy inaczej zostałyby zabite przez nowego samca".

Rzecznik ogrodu w Kopenhadze powiedział agencji AFP, że decyzja o zabiciu lwów zapadła po nieudanych próbach znalezienia nowego domu dla czterech spokrewnionych ze sobą zwierząt.

Władze zoo mają nadzieję, że nowy samiec i dwie samice urodzone w 2012 roku stworzą trzon nowego lwiego stada.

W zeszłym miesiącu oburzenie na całym świecie i protesty obrońców praw zwierząt wywołała decyzja władz zoo, aby zastrzelić niespełna dwuletnią żyrafę. Mariusa najpierw poddano publicznej autopsji, a następnie poćwiartowano i oddano na karmę dla lwów, mimo, że było dla niego miejsce w innych ogrodach, m.in. w krakowskim.

- Nie było żadnych formalnych przeciwwskazań, byśmy wzięli żyrafę z kopenhaskiego zoo! Zoo jest nie po to, by eliminować zwierzęta, ale edukować młodych ludzi poprzez szacunek do nich. A tu na oczach dzieci zabito zwierzę, później jeszcze je rozkawałkowano, twierdząc, że to będzie pokarm dla drapieżników. Tak się nie robi - mówił w rozmowie z nami Józef Skotnicki, dyrektor krakowskiego zoo.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (156)
W kopenhaskim zoo zabito kolejne zwierzęta. Tym razem cztery lwy. "I tak by zostały zabite"
Zaloguj się
 • Michał Pakuła

  0

  Oni są popie*doleni jacyś, takich co tam pracują oraz tego ich Dyrektora to najchętniej bym nawet nie pozamykał ale po prostu przez ileś dni turturował ! Szmaciarzy

 • mojatolerancja

  Oceniono 1 raz 1

  jyllands-posten.dk/indland/kbh/ECE6588312/efter-loeveaflivning-hvordan-kan-danmark-tillade-dette/
  poczytajcie sobie jak wsciekli sa sami Dunczycy na to ZOO. A caly swiat przeciera oczy ze zdumienia. Dyrekcja Zoo podaje ze tym razem ciala lwow nie poszly na pozarcie, ale czesc z nich poszla do badan, a reszta do utylizowania.

 • the_tree_of_truth

  Oceniono 2 razy 0

  Jakie popularne słowo tu padło - eutanazja...

 • a-siek

  Oceniono 6 razy -2

  Dwie eutanazje, dwie aborcje ... lewicowi działacze powinni byc zachwyceni.
  A gdyby jeszcze tak ten nowy samiec okazał się gejem albo transwerytą ...

 • cezaryk

  Oceniono 20 razy 18

  Wolałbym przeczytać komunikat:
  W Kopenhaskim zoo zastrzelono dyrekcję.
  – Mieliśmy do wyboru to, albo ich zwolnić – poinformował rzecznik prasowy.

 • vitmik

  Oceniono 3 razy 1

  ten tzw chow wsobny chyba juz sie rozprzestrzenil w kadrze pracowniczej tego tzw zoo

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX