Olbrychski: Zaszachowała mnie polska prawica? Oni nie są dla mnie dekalogiem [U LISA]

- Myślałem, że to się już skończyło i że decyzje polityczne już nigdy nie będą przeszkadzały w projektach artystycznych czy jeszcze poważniejszych - powiedział Daniel Olbrychski w programie ?Tomasz Lis na żywo?. - A raptem to wróciło - dodał. Aktor odnosił się do swojej niedawnej decyzji o rezygnacji z roli w rosyjskim teatrze.
- Gdybym przed wojną w '38 roku był znanym aktorem i gdyby zaproszono mnie do grania w Berlinie, to jednak po wkroczeniu wojsk niemieckich do Czechosłowacji nie pojechałbym tam grać. Nawet kochając piękny język Goethego - powiedział Olbrychski. Aktor tłumaczył w ten sposób swoją decyzję rezygnacji z roli w spektaklu w Rosji.

Na pytanie, czy decyzja ta nie wynika z faktu, że został "zaszachowany" przez polskie środowiska prawicowe, odparł: "Te środowiska nie są dla mnie dekalogiem moralnym". - Ja nie mam z nimi kontaktu - dodał, podkreślając, że nie "kieruje się żadną fobią, a jedynie logicznymi argumentami".

"Przez imperializm Putina zachwiała się stabilność świata"

Daniel Olbrychski stwierdził, że obecnie z "winy imperializmu prezydenta Rosji stabilność świata została zachwiana". Aby podkreślić swoje słowa, zacytował Sołżenicyna, który napisał: "imperializm jest żelazną kulą przykutą do nogi Rosji". Z tym imperializmem, zdaniem polskiego aktora, trzeba stanowczo walczyć.

- Kochałem ten język, kochałem w nim grać - powiedział Olbrychski. - A w tej chwili, po wysłuchaniu kilku orędzi prezydenta Putina, jest mi przykro, że w tym pięknym języku pobrzmiewają tony wojennej groźnej retoryki - dodał.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (109)
Olbrychski: Zaszachowała mnie polska prawica? Oni nie są dla mnie dekalogiem [U LISA]
Zaloguj się
 • januszyukio

  Oceniono 6 razy -2

  CO TO MA WSPÓLNEGO Z POLITYKĄ ? TYLKO PODGRZEWA ATMOSERĘ może niedługo będziemy wyrzucać rosujskie dzieci z naszych polskich piaskownic i placów zabaw

 • amur-49

  Oceniono 9 razy 3

  Brawo Panie Danielu. Nie pierwszy to przypadek, gdy okazuje się Pan prawdziwym człowiekiem honoru. A to wśród współczesnych elit nieczęste.

 • skuba2

  Oceniono 5 razy -1

  I o to chodzi! brawo Panie O!

 • kibic_rudego

  Oceniono 15 razy -3

  niezły aktor, pieszczoch PRLu jest taki głupiutki, ze szabla pociął zdjęcia w galerii

 • hastatrespasos

  Oceniono 6 razy -4

  Daniel Olbrychski daje przykład artystom i innym osobom publicznym, nie – jak zwyciężać mamy, lecz jak bojkotować Rosję po jej aneksji Krymu i jawnym wyciąganiu łap po Ukrainę oraz inne byłe republiki wchodzące w skład byłego Sojuza. Jakiż to kontrast z Gerardem Depardieu, który nadal czuje teraz dumę z faktu przyjęcia obywatelstwa rosyjskiego. Aktor francuski się zeszmacił, Olbrychski nie. Cieszy też jego stwierdzenie, że środowiska prawicowe nie są dla niego dekalogiem moralnym. Bo, dodam, nigdy nie miały one, nie mają i nie będą mieć prawa przypisywania sobie monopolu na odgrywanie roli jakiegokolwiek autorytetu. Ani moralnego, ani patriotycznego.

 • calli.zbanowali

  Oceniono 12 razy -4

  Olbrychski to stetryczały tłumok zindoktrynowany reżimową, jankesko-NATOwską, wojenną propagandą, który już dawno zatracił zdolność logicznego rozumowania.

  Całe szczęście, że się rosyjski niedźwiedź w końcu - dzięki Putinowi - otrząsnął, bo ostanie ćwierćwiecze jankeskiej dyktatury i terroryzmu na świecie było zaprzepaszczeniem i zaprzeczeniem całego powojennego, prawno-międzynarodowego, pokojowego dorobku ludzkości. Zbrodniarze z USA i NATO uznali, że skoro upadł ZSRR, to ich już nie dotyczy prawo, rozum, sprawiedliwość oraz jakakolwiek odpowiedzialność za swoje działania i sterroryzowali cały świat tak, jak im było wygodnie.

  Dlatego bez zbytniej przesady uważam, przy całej świadomości różnych jego grzeszków, że prezydent Putin to jest mąż opatrznościowy dzisiejszego świata i jak nikt zasłużył na Pokojową Nagrodę Nobla za to, że nie pozwolił zbrodniarzom z USA i NATO podpalić jeszcze całego świata, a przynajmniej jego bliskowschodniej i wschodnioeuropejskiej części.

  Flying Spaghetti Monster, bless president Putin.

  :)

 • Jan Kowal

  Oceniono 10 razy -2

  olać dziada, on jak zwariowana chorągiewka na wietrze historii, olał ojczyznę, teraz swoich przyjaciół ruskich olał, a jaki kolorek czuprynki posiada, piwo, kto pierwszy odgadnie

 • Jan Kowal

  Oceniono 11 razy -3

  olać dziada, odwrócił się od ojczyzny, teraz od przybranej, on że to zwaroiwana horągiewka, co głupieje na wietrze historii

 • jacek-1111

  Oceniono 4 razy -4

  to jest chore co wypisujecie, ten jad jaki wylewacie na opozycje to woda na młyn dla Rosji ,robi co może by skłócić a leming czuje się dowartościowany i inteligentniejszy jak pluje na przeciwników PO,tylko ze europejczyk najpierw jest patriotą własnego kraju, a dopiero później Europy a wy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX