Prezydent przeznaczy 300 milionów zł na wspieranie małych ukraińskich firm

Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Robimy to po to, żeby wesprzeć nowy ukraiński przemysł, nowe firmy i zbudować nową klasę średnią - powiedział prezydencki minister w rozmowie z RMF24. Bank Gospodarstwa Krajowego razem z prywatnym bankiem PKO BP i innymi instytucjami założy specjalny fundusz.
- Koncepcja, którą przedstawił prezydent Bronisław Komorowski polega na wykorzystaniu polskich doświadczeń, które mieliśmy ze współpracy z polsko-amerykańskim funduszem wspierania przedsiębiorczości - powiedział Olgierd Dziekoński. Podkreślił, że bank PKO BP, który będzie uczestniczył w tym przedsięwzięciu, ma doświadczenie w prowadzeniu tego rodzaju funduszy, a co więcej, prowadzi działalność na Ukrainie jako Kredobank.

- Chcemy wykorzystać te pieniądze jako lewarowanie czy też wzmocnienie kapitałowe tych firm małej przedsiębiorczości, które są obiecujące i które chciałyby się rozwijać. Potem te firmy mogłyby wejść na warszawską giełdę, gdzie już notowanych jest kilkanaście ukraińskich spółek - dodał. Minister wyjaśnił, że analitycy wybiorą od 30 do 50 firm, w które przez pierwsze trzy lata zostanie zainwestowanych około 300 milionów złotych. - Przewidujemy, że to przyniesie dobry zwrot na kapitale dla nas i wprowadzi zasady przejrzystego, uczciwego zarządzania firmami. Dzięki temu zabezpieczymy polskie firmy przed ryzykiem korupcji, która na Ukrainie wciąż jest obecna - powiedział.

Dziekoński zadeklarował, że konkretne branże nie będą premiowane, liczyć się będą natomiast tylko małe firmy - zatrudniające od 30 do 250 osób i takie, które posiadają przy tym zdolność technologiczną do zaistnienia na rynku europejskim. Fundusz miałby zacząć działać jeszcze w tym roku.

- Robimy to po to, żeby wesprzeć nowy ukraiński przemysł, nowe firmy i zbudować nową klasę średnią. To jest coś, co jest poza tą zmonopolizowaną strukturą gospodarki, będącą w tej chwili w rękach oligarchów. Po drugie, chcemy pokazać tym firmom i tym ludziom, którzy tam pracują, że można w przyzwoity, uczciwy i rzetelny sposób zrobić dobrą międzynarodową karierę finansową. Po trzecie, wreszcie chcemy budować lepsze relacje między polskim rynkiem kapitałowym, polskimi przedsiębiorstwami a firmami ukraińskimi - tłumaczył minister.

Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz także
Komentarze (397)
Prezydent przeznaczy 300 milionów zł na wspieranie małych ukraińskich firm
Zaloguj się
 • sommers

  0

  Jak to k o o r w a jest możliwe? Dlaczego wspiera się banderowskich potomków.

 • ddnosko

  0

  Może tymczasem przeznaczyć jakieś drobne na wspieranie małej przedsiębiorczości Polaków? Ukraina da sobie radę, jeżeli nie wyprzeda swojego majątku wzorem naszych włodarzy :(

 • Andrzej Zxexytka

  0

  niech to ogłosi wszem i wobec to na 100 %przegra te wybory ,ale mnie jest z tego powodu wszystko jedno ,to nie jest polityk z mojej bajki

 • Oceniono 2 razy 2

  Polscy przedsiębiorcy są dobijani przez krwiożercy urzędy skarbowe a ten pie...ny ŁACHUDRA wydaje lekką ręką naszą krwawicę dla pie...nych,Ukraińskich Banderowców.

 • Wojtek Mroz

  0

  A wy nadal Polaczki głosujcie na tego watażkę i na jego solocz a wasze dzieci za jego drugiej kadencji bedą po śmietnikach chodziły.

 • stachu4455

  0

  KUKIZ jest jedyną osobą, która oferuje coś dla zwykłego obywatela w POLSCE. Kukiza na prezydenta!

 • Szymon Bo

  Oceniono 2 razy 2

  Jasne mandaty w górę wzmożone kontrole podatkowe małych Polskich firm z nakazem przymusowego karania a to wszystko po to aby na Ukrainę kasa pojechała wiecie dlaczego bo z stamtąd cześć kasy wróci na prywatne szwajcarskie konta naszych kochanych polityków (jeśli w Polsce nie dojdziemy do karania tej skorumpowanej bandy to nigdy nic nie będzie tylko sprzedaż naszego kraju idzie im dobrze )

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje