Prezydent przeznaczy 300 milionów zł na wspieranie małych ukraińskich firm

24.03.2014 13:44
Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Robimy to po to, żeby wesprzeć nowy ukraiński przemysł, nowe firmy i zbudować nową klasę średnią - powiedział prezydencki minister w rozmowie z RMF24. Bank Gospodarstwa Krajowego razem z prywatnym bankiem PKO BP i innymi instytucjami założy specjalny fundusz.
- Koncepcja, którą przedstawił prezydent Bronisław Komorowski polega na wykorzystaniu polskich doświadczeń, które mieliśmy ze współpracy z polsko-amerykańskim funduszem wspierania przedsiębiorczości - powiedział Olgierd Dziekoński. Podkreślił, że bank PKO BP, który będzie uczestniczył w tym przedsięwzięciu, ma doświadczenie w prowadzeniu tego rodzaju funduszy, a co więcej, prowadzi działalność na Ukrainie jako Kredobank.

- Chcemy wykorzystać te pieniądze jako lewarowanie czy też wzmocnienie kapitałowe tych firm małej przedsiębiorczości, które są obiecujące i które chciałyby się rozwijać. Potem te firmy mogłyby wejść na warszawską giełdę, gdzie już notowanych jest kilkanaście ukraińskich spółek - dodał. Minister wyjaśnił, że analitycy wybiorą od 30 do 50 firm, w które przez pierwsze trzy lata zostanie zainwestowanych około 300 milionów złotych. - Przewidujemy, że to przyniesie dobry zwrot na kapitale dla nas i wprowadzi zasady przejrzystego, uczciwego zarządzania firmami. Dzięki temu zabezpieczymy polskie firmy przed ryzykiem korupcji, która na Ukrainie wciąż jest obecna - powiedział.

Dziekoński zadeklarował, że konkretne branże nie będą premiowane, liczyć się będą natomiast tylko małe firmy - zatrudniające od 30 do 250 osób i takie, które posiadają przy tym zdolność technologiczną do zaistnienia na rynku europejskim. Fundusz miałby zacząć działać jeszcze w tym roku.

- Robimy to po to, żeby wesprzeć nowy ukraiński przemysł, nowe firmy i zbudować nową klasę średnią. To jest coś, co jest poza tą zmonopolizowaną strukturą gospodarki, będącą w tej chwili w rękach oligarchów. Po drugie, chcemy pokazać tym firmom i tym ludziom, którzy tam pracują, że można w przyzwoity, uczciwy i rzetelny sposób zrobić dobrą międzynarodową karierę finansową. Po trzecie, wreszcie chcemy budować lepsze relacje między polskim rynkiem kapitałowym, polskimi przedsiębiorstwami a firmami ukraińskimi - tłumaczył minister.

Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz także
Komentarze (397)
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 1391 razy 1233

  Obejmując urząd Prezydenta, ślubowałeś Rzeczpospolitej Polskiej, nie Ukrainie ! ! ! !

  Art. 130. konstytucji :

  Prezydent Rzeczypospolitej obejmuje urząd po złożeniu wobec Zgromadzenia Narodowego następującej przysięgi:

  "Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem". ( ! ! ! ! ! ! )

 • staryman

  Oceniono 1018 razy 940

  „Prezydent przeznaczy 300 milionów zł. na wspieranie małych ukraińskich firm (...) Robimy to po to, żeby wesprzeć nowy ukraiński przemysł, nowe firmy i zbudować nową klasę średnią”.

  Zwykle nie używam takich sformułowań, ale jak to zobaczyłem, to pierwszą myśą, która mi przyszła do głowy było: czy was już, k...a, zupełnie poj....ło?!

 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 840 razy 788

  "Prezydent przeznaczy 300 milionów zł na wspieranie małych ukraińskich firm"

  ze swoich prywatnych czy z naszych ???

 • konichiwabitches

  Oceniono 763 razy 697

  Zylem i pracowalem w ukrainie, poznalem ten narod i jego mentalnosc - uwierzcie, gdyby to Polska byla w sytuacji w jakiej jest obecnie ukraina, to ukraicy juz dawno byli by dogadani z agresorem Polski co do podzialow lopow. Ukraincy nigdy nie byli przychyli Polsce i Polakom - dlaczego my mamy byc, malo mamy swoich klopotow. 300mln lepiej na niepelnosprawne dzieci oddac jak na zatracenie za Bugiem.....

 • rabingoldblatt

  Oceniono 508 razy 496

  Wspierać?

  Przejmować!! Kontrolować!! Wykupywać !!!

  My się bedziemy szczycić że tworzymy klasę srednią ale to Orange będzie zarabiać bo przejmie ukraińskie telekomy... Ukraina jest w chwili obecnej gospodarczo tak jak my w '89 roku. Tam trzeba iść "na zakupy" a nie wspierać. Niemcy, Francuzi czy Brytole mają gdzieś "wspieranie"!! Może do diabła ciężkiego też się czegoś od nich w końcu nauczymy?!?!

  Wiem że to co piszę nie jest politycznie poprawne ale szlag mnie trafia że przez skorumpowaną klasę polityczną żyje w kraju gdzie mamy jeden "własny" bank, że telekomunikacja jest w obcych rękach, i ze o tym co bedziemy jeść decyduje portugalski miliarder!!!

 • amesh

  Oceniono 306 razy 288

  No, jeżeli będzie ich tak wspierał, jak nasze małe przedsiębiorstwa, to powodzenia życzę... A może by to lepiej wydał na zwolnienie połowy urzędników w PL?

 • iremus

  Oceniono 290 razy 262

  III RP kupuje sobie przychylność postbanderowców sprawujących obecnie władzę, żeby nie powtórzyli rzezi z 1943 roku na polskojęzycznych obywatelach Ukrainy.

 • teodor_jeske_choinski_1

  Oceniono 186 razy 160

  Te pieniadze przeciez juz tam sa, skumulowane w rekach rosyjsko-jezycznych Chazarow.
  Teraz Komoroski bedzie rozpraszac tam polski kapital..
  Zaprawde sluszne to i naukowe...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje