Rosja proponuje Polsce rozbiór Ukrainy - MSZ dostało oficjalne pismo. Nałęcz: Kuriozum. Należałoby przesłać do psychiatry

23.03.2014 21:04
Władimir Żyrinowski

Władimir Żyrinowski (Fot. Wikimedia Commons)

Jak podaje TVP, do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych wpłynęło oficjalne pismo z Dumy Państwowej z propozycją podziału terytorium Ukrainy. Polsce proponuje się przyłączenie zachodnich obwodów. - To tylko chory umysł może wymyślić - skomentował sprawę doradca prezydenta, prof. Tomasz Nałęcz.
Wiceprzewodniczący Dumy Państwowej i lider Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji Władimir Żyrinowski już wcześniej mówił, że Polska powinna iść w ślady Rosji i domagać się od Ukrainy "oddania terytoriów, które nie są ukraińskie". Trudno było jednak przypuszczać, że za słowami kontrowersyjnego polityka pójdą czyny, a konkretnie - oficjalnie pismo do polskiego MSZ.

Żyrinowski: niech Polska domaga się referendum

Władimir Żyrinowski proponuje, by Polska domagała się referendum w sprawie przyłączenia do naszego kraju pięciu zachodnich obwodów Ukrainy: wołyńskiego, lwowskiego, iwanofrankowskiego, tarnopolskiego i rówieńskiego. Podobną "ofertę" dostały Węgry i Rumunia ws. obwodów zakarpackiego i czerniowieckiego. W granicach Ukrainy miałaby pozostać tylko jej środkowa część.

Takie opinie Żyrinowski wyrażał już po krymskim referendum, twierdząc, że "nadszedł czas, by nie tylko rosyjskie ziemie wróciły pod rosyjską flagę". - Ziemie zachodniej Ukrainy w czasach reżimu stalinowskiego słusznie zostały przyłączone do Związku Radzieckiego. Chodziło o to, aby powstrzymać niemieckie armie jak najdalej (od granic ZSRR). Ale to nie były rosyjskie ziemie; to nie były ukraińskie ziemie - oświadczył wówczas.

W piśmie wysłanym do polskiego MSZ Żyrinowski argumentuje, że w granicach Ukrainy znalazły się narodowości o dużych różnicach w mentalności, które nie mogą żyć razem. "Wzajemnej niechęci przez długie lata towarzyszyły otwarte konflikty, nierzadko przekształcające się w krwawą rzeź - całe wsie były unicestwiane podczas brutalnych walk między polskimi i ukraińskimi nacjonalistami" - pisze. Warto zaznaczyć, że ojciec samego Żyrinowskiego pochodzi z zachodniej Ukrainy.

"Propozycje są tak kuriozalne..."

- Propozycje są tak kuriozalne, że nikt nie traktuje ich poważnie - komentuje rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski, potwierdzając, że istotnie takie pismo od rosyjskiej Dumy wpłynęło. - Władimir Żyrinowski dostanie kurtuazyjną odpowiedź, bez odniesienia się do treści swojego listu - zapowiada MSZ. - Część rosyjskiej elity nadal myśli w kategoriach paktu Ribbentrop-Mołotow - podsumowuje Wojciechowski.

- To jest oburzające proponować Polsce, tak doświadczonej zmianami granic, udział w rozbiorze zaprzyjaźnionego kraju. To tylko chory umysł może wymyślić - powiedział w TVP Info doradca prezydenta RP Tomasz Nałęcz. - Właściwie należałoby to pismo przesłać do psychiatry - dodał.

Więcej w TVP

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz także
Komentarze (826)
Zaloguj się
 • jamcijest44

  Oceniono 876 razy 770

  A do Niemców w sprawie odbioru Królewca (dziś Kaliningrad) i Prus Wschodnich (dziś Obwód Kaliningradzki) czasem nie napisali?

 • fakiba

  Oceniono 604 razy 528

  Należy odpisać że gdyby chcieli oddać Królewiec z przyległościami to chętnie przyjmiemy

 • ppriap

  Oceniono 487 razy 445

  To pismo nie jest tak naprawdę adresowane do nas tylko do Ukraińców i świadczy o tym, że Putin na poważnie rozważa możliwość zbrojnego, siłowego zajęcia wschodnich obwodów Ukrainy. To pismo ma za zadanie przestraszyć Ukraińców, że ewentualna pomoc zbrojna w postaci wysłania na Ukrainę wojska przez Polskę, Węgry czy Rumunię nie będzie pomocą lecz rozbiorem państwa. Z drugiej strony daje do zrozumienia, że gotów jest oddać Polsce, Węgrom i Rumunii ich ziemie zagrabione przez ZSRR po drugiej wojnie światowej w zamian za nieprzeszkadzanie w zajęciu wschodu Ukrainy. Pozostały po wszystkim "kadłubek" państwa Ukraińskiego i tak byłby na 90% pod wpływem Rosji.

 • augenthaler

  Oceniono 405 razy 277

  Żyrinowski to pajac. Został wiceprzewodniczącym Dumy, bo jest użyteczny dla reżimu Putina.

 • fakiba

  Oceniono 241 razy 179

  Jak widać nie tylko u nas czubki do polityki się pchają , a co gorsze mają wyborców , przynajmniej u nas , bo w Rosji to licho wie

 • dyktator_bolandy

  Oceniono 135 razy 105

  dac komus w prezencie bombę zegarową :)

 • johnny-kalesony

  Oceniono 135 razy 105

  Jeżeli ktoś ma odpowiedzieć na tego rodzaju pismo, to niech to będą np. Łowcy B. albo Mumio, ale na pewno nie polska dyplomacja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje