Wiceminister: "W Polsce mamy coraz mniej wody - tylko tyle, ile w Egipcie"

22.03.2014 09:08
 Stanisław Gawłowski

Stanisław Gawłowski (Fot. Tomasz Szambelan / Agencja Gazeta)

Z powodu lat melioracji, osuszania bagien i wycinania lasów w nieodpowiednich miejscach, w Polsce zasoby wody pitnej szacowane są na takie, jakie są w Egipcie - powiedział wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski. Więcej wody ma nawet Hiszpania.
- Mamy tyle wody, ile jest w Egipcie i mniej niż Hiszpania, która jest uważana w Europie za kraj praktycznie pozbawiony wody - powiedział wiceminister.

W Polsce 3 razy mniej wody na mieszkańca niż wynosi średnia europejska

Zasoby wodne w Polsce przypadające na jednego mieszkańca są mniejsze niż w krajach sąsiednich i znacznie niższe niż średnia europejska. Z danych Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej wynika, że na jednego mieszkańca Polski przypada średnio ok. 1580 m sześc. wody na rok, a średnie zasoby na jednego mieszkańca Europy to 4560 m sześc. na rok.

- Powinniśmy przeprowadzać proces renaturalizacji, aby wodę zatrzymać w tych miejscach, gdzie przez lata była ona przetrzymywana w sposób naturalny. W Polsce osuszaliśmy bagniska, a to był świetny rezerwuar wody - zauważył.

Wiceminister poinformował, że resort wraz z Lasami Państwowymi wydały blisko 500 mln zł na tzw. małą retencję, czyli na inwestycje pozwalające zatrzymać wodę w środowisku. - Mimo iż pojedyncze inwestycje nie są drogie, to są ich tysiące - zaznaczył. Chodzi o sadzenie lasów, odtwarzanie oczek wodnych czy stawów, które pozwalają m.in. na podniesienie poziomu wód głębinowych.

Inwestycje dotyczą też zbiorników retencyjnych, gromadzących wodę w czasie powodzi, która może być wykorzystywana w okresach suszy.

- Obecnie gromadzimy 5-6 proc. wód powierzchniowych w różnych zbiornikach retencyjnych. Celem jest osiągnięcie poziomu ok. 12 proc. - dodał. Chodzi m.in. o zbiornik Świnna-Poręba, który ma gromadzić miliony metrów sześciennych wody i jego tworzenie ma być zakończone w 2015 r. Inwestycja ta ma kosztować 2 mld zł. Za 400 mln zł modernizowany ma być również zbiornik nyski. Poldery i zbiorniki retencyjne powstaną na Odrze i górnej Wiśle, a także na innych rzekach.

Jakość wody coraz lepsza

Polska stara się też poprawić jakość wody. Wiceminister podkreślił przy tym, że mamy jedne z najlepszych technologii na świecie do uzdatniania wody czy oczyszczania ścieków.

Zgodnie z unijnymi dyrektywami, m.in. Ramową Dyrektywą Wodną, do 2015 roku powinniśmy osiągnąć dobry stan czystości wód powierzchniowych i głębinowych. Gawłowski wyjaśnił, że proces ten będzie trwał jednak trochę dłużej.

- Zdecydowana większość polskich rzek czy jezior ma pierwszą klasę czystości i nadaje się do korzystania. Mamy oczywiście jeszcze wiele do zrobienia, ale jakość wód w Polsce nie jest pogarszana, tylko poprawiana, i o tym świadczą miliardy złotych, jakie wydaliśmy - mówił.

Dodał, że polscy negocjatorzy w traktacie akcesyjnym w 2003 roku ocenili, że na modernizację czy budowę oczyszczalni, budowę kanalizacji wydamy 30 mld zł. Po dekadzie wydaliśmy 50 mld zł - zaznaczył.

Dziś obchodzimy światowy Dzień Wody, ustanowiony przez ONZ w 1992 roku. Z tej okazji Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie organizuje rodzinny piknik na Płycie Desantu przy ul. Solec. Organizowane będą konkursy i zabawy dla najmłodszych, występy teatrzyku, pokazy malowania na wodzie, wycieczki terenowe wzdłuż brzegów Wisły oraz prezentacja mobilnego laboratorium MPWiK. Będzie też można odwiedzić oczyszczalnię Czajka.

Woda zajmuje ponad 70 proc. naszej planety. Ponad 97 proc. zasobów wodnych Ziemi to wody morskie; 2,5 proc. to woda słodka, a tylko 0,6 proc. - woda mogąca stanowić źródło wody pitnej.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Komentarze (187)
Zaloguj się
 • stachkaz47

  Oceniono 273 razy 181

  Jak by POLACY rządzili SAHARĄ to po roku braknie tam piachu.
  My tylko kogoś potrafimy pouczać i go "uszczęśliwiać".

 • pravda07

  Oceniono 279 razy 151

  Nie mamy wody, ale juz teraz firmy poszukujące łupki marnują miliony litrów wody nic za nią nie płacąc ....

 • xmaomaox

  Oceniono 105 razy 93

  Na zwiększenie zasobów wody pitnej nie ma pieniędzy. Ale na olimpiadę w Krakowie to 18 mld się znalazło. I to przy długu publicznym na 800 mld złotych... Sk...syństwo!!

 • alex1w

  Oceniono 86 razy 58

  To bardzo niefajne wiadomości...
  Mam nadzieję, że częstsze tego typu informacje zmobilizuję ludzi i firmy do większej oszczędności i naprawy cieknących kranów i spłuczek.

 • dziadekjam

  Oceniono 84 razy 44

  To głównie skutek lania wody przez polityków.

 • 31.februarius

  Oceniono 56 razy 26

  "Nie ma, nie ma wody na pustyni, a przed nami jeszcze drogi szmat
  Czyja to jest kara, kogo wina, że czołgamy się już tyle lat ?
  Nasz kapelmistrz pije stare wino, w oczach jego widzę dziki blask
  Spił się już dokładnie tak jak świnia i po tyłkach batem bije nas"

  Bajm

 • fakiba

  Oceniono 56 razy 26

  No to już niedługo kaczki przestaną się pławić , tylko na piechtę będą musiały zasuwać

 • Remo Drake

  Oceniono 11 razy 11

  To traktujcie rzeki dalej tak jakby to były wybetonowane kanały, w końcu po co nam woda, nie? Niech ktoś tam wreszcie zrozumie, że woda z rzek musi po prostu mieć gdzie wylewać. Kiedyś o tym wiedziano, ale teraz po każdej powodzi słychać głosy, że trzeba rozbudowywać wały... błędne koło.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje