Wiceminister: "W Polsce mamy coraz mniej wody - tylko tyle, ile w Egipcie"

22.03.2014 09:08
 Stanisław Gawłowski

Stanisław Gawłowski (Fot. Tomasz Szambelan / Agencja Gazeta)

Z powodu lat melioracji, osuszania bagien i wycinania lasów w nieodpowiednich miejscach, w Polsce zasoby wody pitnej szacowane są na takie, jakie są w Egipcie - powiedział wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski. Więcej wody ma nawet Hiszpania.
- Mamy tyle wody, ile jest w Egipcie i mniej niż Hiszpania, która jest uważana w Europie za kraj praktycznie pozbawiony wody - powiedział wiceminister.

W Polsce 3 razy mniej wody na mieszkańca niż wynosi średnia europejska

Zasoby wodne w Polsce przypadające na jednego mieszkańca są mniejsze niż w krajach sąsiednich i znacznie niższe niż średnia europejska. Z danych Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej wynika, że na jednego mieszkańca Polski przypada średnio ok. 1580 m sześc. wody na rok, a średnie zasoby na jednego mieszkańca Europy to 4560 m sześc. na rok.

- Powinniśmy przeprowadzać proces renaturalizacji, aby wodę zatrzymać w tych miejscach, gdzie przez lata była ona przetrzymywana w sposób naturalny. W Polsce osuszaliśmy bagniska, a to był świetny rezerwuar wody - zauważył.

Wiceminister poinformował, że resort wraz z Lasami Państwowymi wydały blisko 500 mln zł na tzw. małą retencję, czyli na inwestycje pozwalające zatrzymać wodę w środowisku. - Mimo iż pojedyncze inwestycje nie są drogie, to są ich tysiące - zaznaczył. Chodzi o sadzenie lasów, odtwarzanie oczek wodnych czy stawów, które pozwalają m.in. na podniesienie poziomu wód głębinowych.

Inwestycje dotyczą też zbiorników retencyjnych, gromadzących wodę w czasie powodzi, która może być wykorzystywana w okresach suszy.

- Obecnie gromadzimy 5-6 proc. wód powierzchniowych w różnych zbiornikach retencyjnych. Celem jest osiągnięcie poziomu ok. 12 proc. - dodał. Chodzi m.in. o zbiornik Świnna-Poręba, który ma gromadzić miliony metrów sześciennych wody i jego tworzenie ma być zakończone w 2015 r. Inwestycja ta ma kosztować 2 mld zł. Za 400 mln zł modernizowany ma być również zbiornik nyski. Poldery i zbiorniki retencyjne powstaną na Odrze i górnej Wiśle, a także na innych rzekach.

Jakość wody coraz lepsza

Polska stara się też poprawić jakość wody. Wiceminister podkreślił przy tym, że mamy jedne z najlepszych technologii na świecie do uzdatniania wody czy oczyszczania ścieków.

Zgodnie z unijnymi dyrektywami, m.in. Ramową Dyrektywą Wodną, do 2015 roku powinniśmy osiągnąć dobry stan czystości wód powierzchniowych i głębinowych. Gawłowski wyjaśnił, że proces ten będzie trwał jednak trochę dłużej.

- Zdecydowana większość polskich rzek czy jezior ma pierwszą klasę czystości i nadaje się do korzystania. Mamy oczywiście jeszcze wiele do zrobienia, ale jakość wód w Polsce nie jest pogarszana, tylko poprawiana, i o tym świadczą miliardy złotych, jakie wydaliśmy - mówił.

Dodał, że polscy negocjatorzy w traktacie akcesyjnym w 2003 roku ocenili, że na modernizację czy budowę oczyszczalni, budowę kanalizacji wydamy 30 mld zł. Po dekadzie wydaliśmy 50 mld zł - zaznaczył.

Dziś obchodzimy światowy Dzień Wody, ustanowiony przez ONZ w 1992 roku. Z tej okazji Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie organizuje rodzinny piknik na Płycie Desantu przy ul. Solec. Organizowane będą konkursy i zabawy dla najmłodszych, występy teatrzyku, pokazy malowania na wodzie, wycieczki terenowe wzdłuż brzegów Wisły oraz prezentacja mobilnego laboratorium MPWiK. Będzie też można odwiedzić oczyszczalnię Czajka.

Woda zajmuje ponad 70 proc. naszej planety. Ponad 97 proc. zasobów wodnych Ziemi to wody morskie; 2,5 proc. to woda słodka, a tylko 0,6 proc. - woda mogąca stanowić źródło wody pitnej.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Komentarze (187)
Wiceminister: "W Polsce mamy coraz mniej wody - tylko tyle, ile w Egipcie"
Zaloguj się
 • rabbinhood

  0

  Godzinę już szukam przepisów prawnych dotyczących budowy przydomowej cysterny, a w internecie tego nie widzę. Chyba od informacji trzeba zacząć?

 • edek60-2

  0

  Dodać tą wodę co leją posłowie i senatorowie to już wszyscy niedługo utoniemy-tylko w czym ???

 • zorrka5

  Oceniono 2 razy 2

  Wydobycie gazu łupkowego niszczy ogromne ilości wody. Wybierajmy, co chcemy mieć - wodę czy gaz. Bez wody nie przetrwamy, gaz na szczęście można zastąpić odnawialnymi źródłami energii.

 • jkredman

  Oceniono 1 raz 1

  cienkie wołodki i iwanki
  co, gdzie i jak konkretnie zniszczono, i gdzie jest to błoto,
  nie zaklinajcie rzeczywistości, Polacy i tak wybierają wolność od ruskich

 • tygrys0075

  Oceniono 1 raz -1

  Ktoś tu leje wodę
  Zaniedbania w melioracji są jedną z przyczyn powodzi i podtopień
  Wody pitnej nie czrpiemy z wód powierzchniowych.
  Być moze komuś wymażył się gigantyczny basen na Żuławach i trzeba do tego dorobić ideologię.

 • tygrys0075

  0

  Ktoś tu wodę leje
  Wody do picia nie czrpiemy z wód powierzchniowych.
  Zaniedbania w melioracji są jedną z przyczyn powodzi i podtopień
  Moze komuś maży się basen na żuławach

 • szmondak

  Oceniono 1 raz -1

  tak... rozumiem, że wraz z tymi "rewelacjami" kolejnego inteligenta rządowego zostanie podniesiona cena wody. Prywatyzacja powinna zapobiec marnotrawieniu wody.

 • zegrz

  0

  Każdy kto był w Hiszpanii lub Egipcie na pewno to potwierdzi ...

 • zegrz

  0

  "ale jakość wód w Polsce nie jest pogarszana, tylko poprawiana, i o tym świadczą miliardy złotych, jakie wydaliśmy ..."
  Szanowny Panie, fakt wydania jakichkolwiek pieniędzy naprawdę nie poprawia jakości wody...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje