Szef Malaysian Airlines: "W luku zaginionego samolotu były łatwopalne baterie litowo-jonowe". Kilka dni temu mówił co innego

21.03.2014 23:56
Poszukiwania boeinga 777 widziane z kokpitu samolotu P-3 Orion

Poszukiwania boeinga 777 widziane z kokpitu samolotu P-3 Orion (Fot. POOL / Reuters)

Zaginiony samolot przewoził w luku bagażowym łatwopalne baterie litowo-jonowe - przyznał szef linii lotniczych Malaysia Airlines. A kilka dni temu zapewniał, że na pokładzie maszyny nie było żadnych niebezpiecznych ładunków - podkreśla "Daily Mail".
Dopytywany kilka dni temu przez dziennikarzy o ładunek zaginionej maszyny prezes Malaysian Airlines Ahmad Dżauhari odparł, że samolot przewoził drzewa owocowe - mangostany, które miały trafić do Chin. Dziś, cytowany przez "Daily Mail" powiedział:

- Samolot wiózł małe baterie litowo-jonowe, zaaprobowane przez Międzynarodową Organizację Lotnictwa Cywilnego (ICAO).

Szef linii lotniczych stwierdził też, że władze sprawdzały ładunek maszyny, ale nie uznały baterii za niebezpieczne - mimo przepisów klasyfikujących je jako takie - ponieważ zostały zapakowane zgodnie z regulacjami bezpieczeństwa.

Przez 22 lata 140 "incydentów" w samolotach przez baterie

"Daily Mail" przypomina, że baterie litowo-jonowe, powszechnie używane w telefonach komórkowych czy laptopach, bywały w przeszłości przyczyną pożarów w samolotach. Według amerykańskiej Federalnej Administracji Lotniczej (Federal Aviation Information, FAA) umieszczone w bagażu podręcznym i w luku bagażowym baterie spowodowały od 1991 r. do 17 lutego 2014 r. ponad 140 "incydentów" na pokładach samolotów. W pojedynczych przypadkach doszło do katastrofy - w każdym z nich chodziło jednak o samoloty transportowe, nie zaś osobowe.

Ekspert: To "wzmocniło" moje przekonanie o pożarze w luku

Informacja, którą podał dziś Ahmad Dżauhari, rzuca nowe światło na jedną z teorii zniknięcia samolotu: pożar na pokładzie, w wyniku którego załoga i pasażerowie stracili przytomność od wdychania trujących wyziewów - co doprowadziło do katastrofy.

Jak twierdzi w rozmowie z "Daily Mail" były szef FAA Billie Vincent, informacja o bateriach "wzmocniła" jego przekonanie, że w luku bagażowym wybuchł pożar, niszcząc systemy komunikacyjne samolotu. Ale Ahmad Dżauhari zarzeka się, że baterie sprawdzono kilka razy.

54 minuty ostatniej rozmowy pilotów z kontrolą lotów

Dziś media ujawniły też zapis 54 minut ostatnich rozmowy między malezyjską kontrolą lotów a pilotami zaginionego samolotu. Według tej taśmy moment, gdy samolot wykonał niespodziewany zwrot na zachód, zbiegł się z momentem, gdy kontrolerzy lotu w Kuala Lumpur przekazali obsługę samolotu swoim kolegom z Wietnamu.

- Między końcem połączenia z jednymi kontrolerami a początkiem połączenia z drugimi mogła być chwila przerwy. To był jedyny moment lotu, w którym być może [maszyny] nie dało się śledzić z ziemi. Gdybym miał porwać samolot, wybrałbym właśnie ten moment - spekuluje na łamach "The Telegraph" były pilot British Airways Stephen Buzdygan.

Bezowocne poszukiwania zaginionego samolotu

Ale wciąż nie wiadomo, co naprawdę było przyczyną zaginięcia - już prawie dwa tygodnie temu - samolotu Malaysian Airlines. Boeing 777 z 239 osobami na pokładzie zniknął z radarów 8 marca, mniej niż godzinę po starcie z lotniska w Kuala Lumpur. Samolot leciał do Pekinu.

Prowadzone przez wiele państw, a koordynowane przez Malezję poszukiwania, które obecnie koncentrują się w południowej części Oceanu Indyjskiego u wybrzeży Australii, dotychczas nie przyniosły żadnych konkretnych rezultatów.

Jednak 20 marca australijscy eksperci odkryli na zdjęciach satelitarnych Oceanu Indyjskiego dwa obiekty, być może szczątki samolotu. W miejsce, gdzie mają się znajdować, położone około 2300 km na południowy zachód od miasta Perth, rząd Australii wysłał cztery wojskowe samoloty poszukiwawcze i dwa okręty. Eksperci ostrzegają, że mimo to poszukiwanie domniemanych fragmentów samolotu może potrwać nawet kilka dni.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (39)
Zaloguj się
 • tygrynio1966

  Oceniono 125 razy 101

  wczoraj złoto dzisiaj baterie jutro się okaże że wieźli bursztynową komnatę w darze dla Putina

 • tygrynio1966

  Oceniono 68 razy 50

  jak rzucają ciągle jakieś ochłapy dla prasy to w takim razie co lub kogo kryją ?

 • podstawko

  Oceniono 34 razy 24

  Gazeta.pl to jest już jedno wielkie Daily Mail.

  Innymi słowy, jesteście Faktem.pl udającym „coś lepszego”.

 • xxx52

  Oceniono 22 razy 18

  Przepraszam -- Daily Mail cytowane jako autorytatywne zrodlo? To moze od razu zacznijcie pisac o ufoludkach na olimpiadzie, od razu naklad skoczy: www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2155885/Keep-eye-skies-saucers-Olympics-Games-warns-MoD-UFO-expert.html

 • arwena2010

  Oceniono 20 razy 16

  baterie w stanie spoczynku-zapakowane wybuchają ?? ciekawa teoria. co innego gdy są eksploatowane- to sie zdarzało.Ale samoczynnie? i co? wszystkie naraz wybuchły i wyłączyły wszystkie obwody łączności pozostawiając jednak włączone silniki i stery? Bzdury totalne.
  W tej całej historii nic nie trzyma sie kupy.

 • kaczy_czubek123

  Oceniono 10 razy 8

  Daily Mail to szmatławiec podający sporo plotek o miejscowych blacharach :)

 • kaczy_czubek123

  Oceniono 14 razy 8

  Baterie Li-Ion im tera przeszkadzają - każdy laptop pochodzi z Chin, a baterie do nich są produkowane w Japonii albo w Korei ... amok!

 • tatarek123

  Oceniono 13 razy 7

  JAKIE BATERIE ????!!!!! SAMOLOTY JAK I SAMOCHODY WOŻĄ AKUMULATORY !!! Od razu widać że piszący korzystał z tłumacza google i angielskie słowo 'battery' przetłumaczyło mu na baterie. LUDZIE !! MYŚCIE ZANIM znów bedziecie pisali o bateriach. W języku polskim są AKUMULATORY!!

 • mieczyslawski

  Oceniono 3 razy 3

  były przypadki zapalenia akumulatorów litowych w laptopach. Teoretycznie mógł zapalić się jeden laptop w luku bagażowym, ale na wysokości 10 km jest 1/5 ciśnienia, więc jest mało tlenu do podtrzymania palenia, ponadto w zamkniętym, luku ogień nie miałby powietrza, więc po czasie nastąpiłoby samoczynne zadławienie.

  Ponadto po pojawieniu się dymu natychmiast wysyła się sygnał SOS i samolot jest pilnie śledzony, są przygotowania do akcji ratowniczej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje