Sankcje przyspieszą odpływ kapitału z Rosji. Cameron: "Rosja potrzebuje Europy"

21.03.2014 16:15
David Cameron i Władimir Putin na konferencji w Londynie

David Cameron i Władimir Putin na konferencji w Londynie (Fot. POOL REUTERS)

Sankcje USA wobec osób ze ścisłego otoczenia Władimira Putina wyhamują rosyjską gospodarkę i przyspieszą odpływ kapitału z Rosji, będą też miały wpływ na sektor bankowy i decyzje oligarchów - ocenia think tank Eurasia.
Sankcje wobec powiązanego z oligarchami Banku Rossija będą jego zdaniem wstrząsem dla rosyjskiego sektora bankowego; wiele rosyjskich firm będzie się mieć na baczności przed ryzykiem rozciągnięcia sankcji, oligarchowie ograniczą zasięg swych operacji, skonsolidują aktywa i wycofają się z zachodnich rynków. Odpływ kapitału z Rosji przyspieszy w pierwszym kwartale br.

"Bankowi Rossija zostaną podcięte skrzydła. Niektóre jego zagraniczne aktywa mogą zostać zamrożone. Nie wolno mu teraz prowadzić operacji w USA, a banki z innych krajów mogą niechętnie prowadzić z nim transakcje" - napisał think tank w komentarzu. Eurasia nie spodziewa się nałożenia na Rosję sankcji w stylu irańskim - czyli wprowadzenia embarga na eksport ropy. Rosyjski eksport surowca sięga 7 mln baryłek dziennie, a obłożenie go sankcjami na taką skalę jak w przypadku Iranu wywindowałoby ceny ropy i zaszkodziło globalnej gospodarce.

"Rosja jest bardziej zależna od Europy niż Europa od Rosji"

Gdyby rosyjskie wojska wkroczyły na wschodnią Ukrainę, Kreml stanąłby w obliczu "dalekosiężnych konsekwencji w wielu dziedzinach gospodarczych" - powiedział brytyjski premier, wskazując, że Rosja jest bardziej zależna od Europy niż Europa od niej.

- Powinniśmy również pamiętać o tym, że oczywiście Europa w około 25 proc. zależna jest od rosyjskiego gazu, ale jeśli przyjrzeć się dochodom Gazpromu, około 50 procent pochodzi z Europy. Tak więc Rosja bardziej potrzebuje Europy niż Europa Rosji - ocenił Cameron po zakończeniu szczytu UE w Brukseli. Silna i skuteczna Ukraina będzie najlepszą odpowiedzią dla Rosji - podkreślił.

Na pytanie, czy Romana Abramowicza i innych rosyjskich potentatów czekają sankcje, Cameron odparł: "Z pewnością nie wykluczamy pod tym względem nikogo". Sankcje USA są wymierzone w indywidualne osoby, a nie w całe sektory rosyjskiej gospodarki z myślą o przecięciu ich więzów z Zachodem. Eurasia zauważa, że nie objęły one Igora Sieczyna - szefa Rosnieftu, ani Alekseja Millera - prezesa Gazpromu, co daje Amerykanom możliwość dalszego zwiększania presji, tak by uderzyć w rosyjski sektor energii.

"Osoby objęte sankcjami będą bardziej lojalne wobec Putina"

Zdaniem analityków osoby wymienione imiennie w rozporządzeniu wykonawczym prezydenta Obamy będą mogły z sankcjami żyć. - Wpisanie na czarną listę wizową i zamrożenie aktywów będzie miało niewielki wpływ na interesy osób, których dotyczą, z możliwym wyjątkiem Gennadija Timczenki, który jest również obywatelem państwa zachodniego i ma rozległe interesy poza Rosją. Osoby objęte zakazem podróży do USA wzruszą z tego powodu ramionami, a głównym i płynącym z serca odruchem tej elity będzie jeszcze większa lojalność wobec Putina, któremu zawdzięcza ona kariery i fortuny - ocenia Eurasia.

Przepisy amerykańskie przewidują, że firma, która w co najmniej 50 proc. jest własnością osób wyszczególnionych w rozporządzeniu wykonawczym Obamy, może zostać przejęta, a sankcje obejmują także jej zagraniczne filie. Sankcje USA nie oznaczają, że UE lub inne państwa nie mogą prowadzić interesów z osobami na czarnej amerykańskiej liście, choć zwiększają ryzyko dla takich transakcji.

Zobacz także
Komentarze (21)
Sankcje przyspieszą odpływ kapitału z Rosji. Cameron: "Rosja potrzebuje Europy"
Zaloguj się
 • jrb11

  0

  Oczywiscie Kameleonie,

  Ale nie tak jak Europa potrzebuje Rosje,

  Dla Europy juz niekonkurencyjnej ze wzgledu na koszty energy I robocizny wzrost energy o 75 b% czy utrata ryknu 35 % eksportu to oczywiscie nic.

  Rosja co dopiero zaczela patrzec na wschod I ma alternatywy.

  A ty kameleonie "
  MOzesz tylko lizac niektore czeci cizla WOJKOWI SAMOWI' co I tak wspaniale robisz.
  Niektorzy nawetr nazywaja cie politykiem :--))))

 • aghrra

  Oceniono 6 razy 0

  Europa Zachodnia powinna pamiętać że jeżeli ruskie monstrum czegoś potrzebuje to zazwyczaj bierze to siłą Dlatego Zachód powinien natychmiast skończyć z rozbrojeniową polityką lewackich parchów zdrajców i moskiewskich agentów Inaczej pewnego dnia obudzą się z ruskim buciorem na gardle a pijane śmierdzące gównem ruskie żołdactwo będzie gwałcić i mordować ich matki żony i córki

 • micdep

  0

  Cyrk ..cyrk i tylko cyrk ... ale mozna sie czegos doczekac a ja nie chcialbym byc blisko tych czasow i tych miejsc ...nie o pieniadze chodzi ...

 • jur56

  Oceniono 3 razy -3

  " 1. nie mają wpływu. Z wyjątkiem klientów banku "Rosja". Jest to w zasadzie pomyślany nie jako wpływ na rosyjską gospodarkę...

  To jest główny kierunek tych sankcji - cios do najbliższego kręgu Władimira Putina. Cel? To strzał w rosyjskiej gospodarce, a nie obywatele Rosji, w górnej warstwie naszej elity. W porządku, że ci ludzie mają poczucie, że za zachowanie polityków i oni będą reagować. Może tu chodzi o to, aby spowodować, jeśli nie rozstali się w kręgu, co najmniej narzekania, cichy szmer, "Jak to możliwe? Dlaczego mamy cierpieć z tego powodu? "To jest rzeczywiście przeniesienie konfliktu na Ukrainie w sferze polityki wewnętrznej Rosji. To jest najważniejsze.

  Przed sankcjami gospodarczymi , jak rozumiem, aż nie przyszedł. Przynajmniej ja nie wiem. Chociaż mówimy o listach ludzi. Jest to lista osób w Unii Europejskiej, jest lista amerykańskich mężczyzn. Najnowsze wiadomości jest to, że Barack Obama zwiększył listę obywateli do dwudziestu osób. I obejmowały tylko jeden podmiot - jest bankiem "Rosja". Jej największym akcjonariuszem jest Pan Kowalczuk, który w swoim własnym imieniu, w tej liście jest również obecny..... To cios dla konkretnych osób.

  Ale problem istnieje. Logika, bo co? Wpływ na które należy odpowiedzieć. Można zapobiegać niektórym senatorów przyjechać do Rosji. Można znaleźć jeszcze kilka liczb. To będzie asymetryczna, ale mało fajne odpowiedzi.

  .... Rynki akcji formalnie stosunek do gospodarki nie są, ale reagują na wydarzenia, starając się awansować swoją grę. Sankcje, oczywiście, w jakiś sposób zmniejszenia perspektyw naszej gospodarki. Rynki spadają, odpowiednio, i rubla spadnie. To jest logika takich spekulacyjnych ruchów na rynku. Problemem jest to, że rubel nadal jest gdzie pójść, z wyjątkiem, jak się rozwijać. Wystarczy, będzie toczyć się trochę szybciej. " nie może pracować - co z tego? Teraz ludzie są po cichu usunięte pieniądze mają możliwość się z innymi bankami. Nie ma problemów . " Nicholas Vardul, redaktor naczelny "Gazety Finansowej":
  Nikita Krichevsky, Doktor Nauk Ekonomicznych adiunkt, Instytut Ekonomii, RAS:

  1......
  2. Amerykanie mówią o sankcji w sektorze finansowym, energii, oraz w przemyśle obronnym, w wysokiej technologii, hutnictwo, przemysł rudy żelaza. Ale wyobrażam sobie, że to bardzo trudne, ponieważ obroty handlu zagranicznego między Rosją a Stanami Zjednoczonymi jest 2,5% ogółu obrotów handlu zagranicznego. To może mieć wpływ na niektóre huty. "Rostselmash" mają fabrykę w Kanadzie. Roślina, która produkuje kilkadziesiąt ciągników rocznie...

  Ogólnie rzecz biorąc, zdecydowanie największą gospodarkę na świecie, który jest pod sankcjami, to Chiny. I zrobił to nie utrudnia rozwój.

  Który dotyczy konkretnie sankcje gospodarcze i handlowe, nie mają związku z firm państwowych i prywatnych. Świat pokazuje praktyka - skuteczność sankcji waha się między 20 - 25% tego, co pierwotnie zakładano. Wszelkie wstrząsy będzie. Ale nie katastrofalna.

  Europa - rozmowa. W dającej się przewidzieć przyszłości, Europa nie będzie w stanie zrezygnować z rosyjskich węglowodorów. Jednocześnie staje się bardziej aktywny preparat do regularnego dostarczania węglowodorów z łupków Północnej A. Jest to jednak proces, który jest bardzo trudny do przyspieszenia ..

  Krótko mówiąc, katastrofa z powodu sankcji się nie stanie. Nie można powiedzieć o czynniki makroekonomiczne: dolara, na giełdzie, inflacji. To jest naprawdę problem. Ponieważ Napływ obcej waluty spadnie. , A ceny żywności i odzieży wzrosną. Ale należy pamiętać, że gospodarka rosyjska zaczęła "siedzieć" na długo przed wydarzeniami na Majdanie, nie wspominając wydarzenia z Krymu....
  ..

  Nicholas Vardul, redaktor naczelny "Gazety Finansowej": Cd . <a href=" www.mk.ru/politics/article/2014/03/21/1002067-chto-budet-s-ekonomikoy-rossii-posle-sanktsiy-ssha-i-prisoedineniya-kryima.html" target="_blank" rel="nofollow">www.m

 • baby1

  Oceniono 6 razy 4

  "oligarchowie ograniczą zasięg swych operacji, skonsolidują aktywa i wycofają się z zachodnich rynków. Odpływ kapitału z Rosji przyspieszy w pierwszym kwartale br."

  jakaś tu sprzeczność - jak oligarchowie wycofają się z zachodnich rynków, to znaczy, że zainwestują u siebie, tj. w Rosji. Więc dlaczego miałby nastąpić odpływ, a nie przypływ kapitału do Rosji?
  Ech ta ekonomia - nauka służąca do ogłupiania ciemnego ludu.

 • baby1

  0

  "oligarchowie ograniczą zasięg swych operacji, skonsolidują aktywa i wycofają się z zachodnich rynków. Odpływ kapitału z Rosji przyspieszy w pierwszym kwartale br."

  jakaś tu sprzeczność - jak oligarchowie wycofają się z zachodnich rynków, to znaczy, że zainwestują u siebie, tj. w Rosji. Więc dlaczego miałby nastąpić odpływ, a nie przypływ kapitału do Rosji?
  Ech ta ekonomia - nauka służąca do ogłupiania ciemnego ludu.

 • zelenyles

  Oceniono 1 raz 1

  huzia na Józia , a Józio pewno puści na to wsio bonka śmierdziucha aż wszyscy pomdleją i tyle

 • Janusz Senex

  Oceniono 24 razy 4

  -
  Gnębić ekonomicznie 170-cm karła-czekistę gdzie się tylko da
  Niedługo sami Rosjanie powieszą go na Kremlu.
  -

 • kamyk39

  Oceniono 6 razy 2

  Cameron: "Rosja potrzebuje Europy"

  Pan uwaza, moga sie kapnac, ze Brytanii im trza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje