"Jak przyjdą podpalić nam dom i nocą kolbami w drzwi załomocą, to oberwą?", Klich: "Będziemy się mieli czym bronić"

- Mamy więcej wojska w wojsku. Mamy więcej żołnierzy w jednostkach służących działaniom bojowym, operacyjnym, a mniej w administracji - mówił w "Poranku Radia TOK FM" o sprawności polskiej armii Bogdan Klich, senator PO, były minister obrony. Wskazywał na zaangażowanie NATO w naszym kraju i zaznaczył, że niezbędna jest obecność w Polsce amerykańskiego kontyngentu.
- Czytamy, że polskie siły zbrojne są dobrze przygotowane do swoich zadań, cokolwiek to znaczy, a najwięcej uwagi poświęcamy temu, że na polskim niebie jest kilka amerykańskich samolotów więcej - powątpiewał w "Poranku Radia TOK FM" Jan Wróbel. - To jest sygnał - odparł Bogdan Klich, senator PO, były minister obrony narodowej.

- To jest sygnał, ale jakie to ma znaczenie? - nie ustępował Wróbel. - Gdyby zejść z poziomu sygnału do realiów, kilka samolotów nie rozstrzyga o możliwościach obrony kraju przez polskie siły zbrojne - wskazywał. - Musimy powiedzieć o tym, co jest za kurtyną, o tym, o czym się mało mówi - podkreślił gość "Poranka Radia TOK FM".

"Bazy i pieniądze wydane na ich modernizację nie są papierkiem"

Klich przypomniał, że po jego interwencjach NATO przygotowało plany ewentualnościowe dla Polski, czyli plan wsparcia naszych sił zbrojnych na wypadek agresji obcego państwa. - Rok później znowelizowaliśmy polskie plany operacyjne zabezpieczające nas na wypadek inwazji ze wschodu - dodał senator.

- Pan opowiada o papierkach - stwierdził Wróbel. - Bazy i pieniądze wydane na ich modernizację nie są papierkiem - zaznaczył Klich. I wyjaśniał: - NATO zaangażowało się finansowo w zmodernizowanie infrastruktury wojskowej, która miałaby służyć od przyjęcia sił wzmocnienia Sojuszu. Wskazywał, że na modernizację baz morskich i lotniczych Polska pozyskała ponad 600 mln euro. Polska zadbała też, by na jej terytorium znalazły się instytucje NATO-wskie. - To oznacza, że nie tylko Polska jest w Sojuszu, ale też NATO jest w Polsce - podkreślił gość "Poranka Radia TOK FM".

"Mamy więcej wojska w wojsku"

Klich podkreślał też wagę ćwiczeń sił NATO w Polsce i jej sąsiedztwie, przypominając ubiegłoroczne manewry "Steadfast Jazz". - Ważne, żeby amerykańska obecność na ziemi polskiej była stała. By na stałe był w kraju rozlokowany kontyngent amerykańskich sił zbrojnych wraz ze sprzętem - dodał senator. I wyraził nadzieję, że w Polsce zostanie do 2018 roku zainstalowana amerykańska tarcza antyrakietowa.

Były minister zapewniał też o sprawności polskiej armii. - Polskie jednostki są dobrze zorganizowane, dobrze przygotowane do obrony naszego terytorium - mówił. - Mamy więcej wojska w wojsku. Mamy więcej żołnierzy w jednostkach służących działaniom bojowym, operacyjnym, a mniej w administracji - tłumaczył.

- Czyli jak przyjdą podpalić dom i nocą kolbami w drzwi załomocą, to oberwą? - pytał Wróbel. - Będziemy się mieli czym bronić - stwierdził Klich.

Więcej o:
Komentarze (48)
"Jak przyjdą podpalić nam dom i nocą kolbami w drzwi załomocą, to oberwą?", Klich: "Będziemy się mieli czym bronić"
Zaloguj się
 • Krystian Talma

  0

  70% stanu armii to wojska reprezentacyjne i logistyczne np caly garnizon Warszawa.Armia jest szkolona teoretycznie i nie ma wielkiej wartosci bojowej. Przyklad manewry ktore sie nie odbyly z powodu zwolnien lekarskich zolnierzy. Ps Bogdan Klich calkiem niedawno mowil, ze Polsce zagraza tylko terroryzm i ze zadnej wojny blisko jej granic nie bedzie!!! a To za jego kadencji najwiecej oszczedzano na armii wiec niech sie tak nie wymadrza

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 3 razy 3

  Jakże historia lubi się powtarzać. A wybierajmy buców dalej, to będziemy nadal mieć obawy o nasz kraj, o nasz dom, o naszą rodzinę.

 • kramka23

  Oceniono 1 raz 1

  Tak, żołnierze, a rząd? a posłowie? Autostrada przez Zaleszczyki wykonana?

 • uzdek98

  Oceniono 4 razy 4

  to samo mowili politykiery zdrajcy w 1939 ... a potem po tygodniu wojny wiali za granice az sie kurzylo ...protoplasta radka zdradka niejaki jozef beck, co to wiedzial cos o honorze, mezny naczelny dowodca sil wojskowych rydz smigly i reszta szemranej ferajny ... dzisiaj nie byloby inaczej ... ryzy czmychnalby na grasiu, zdradek na zonie a kurdupel na kocie ...

 • poszlazimadomorza

  Oceniono 1 raz -1

  Pnie Wróbel. Wolę wiersz Broniewskiego "Do prostego człowieka" Malutki fragmencik
  "I byle drab i byle szczeniak w odwieczne kłamstwo ich uwierzy
  Że trzeba iść i z armat walić
  Mordować grabić truć i palić " itd.

 • advocatusdiaboli0

  Oceniono 1 raz 1

  Panie, obudź się Pan. Na łomotanie kolbami w drzwi to i owszem, jesteśmy przygotowani. Problem w tym, że kolbami to może najwyżej załomotać Prawy Sektor, bo Ruscy maja już odrobine skuteczniejsze metody ataku.

 • mederith

  Oceniono 4 razy 4

  P.S
  "Klich-bedziemy mieli sie czym bronić"
  Na wschodniej granicy wystawimy dziesieć armi kapelanów, uzbrojonych w krzyże i gromnice.
  Za nimi odziały szturmowe moher- waffen, zaprawione w bojach na kosy, cepy, siekiery, widły...
  Jak bedzie mało, mamy jeszcze zdziczałe kohorty wszelakiej maści kiboli, uzbrojone w maszety, bejsbole, kastety, zaprawione w stadionowych bojach.
  W rezerwie sa jeszcze meczennicy z "KLUBU GAZETY POLSKIEJ" WRAZ Z ICH GURU Sakiewiczem. Swietni w samobojczych atakach z bliska.
  Dalej w obwodzie mamy całe zastepy prawych i sprawiedliwych. Zaprawieni w bojach na barykadach Majdanu, swietnie wyszkolona propagandowo i ideologicznie armia. Nasza Elita.
  Zwycieżymy. Z taka armia na podbój Kacapskich ziem!!!
  Na podbój ateistycznej Europy Zachodniej...na podbój Świata...

 • leo2rys2

  Oceniono 5 razy 3

  Proszę dodać że zanim załomocą w drzwi to wy wraz z rodzinami wycofacie się w z góry strategicznie wyznaczone w UE bezpieczne pozycje, skąd pokierujecie wyszkolonymi na orlikach haratającymi w gałę oddziałami lemingowej samoobrony !.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX