Nieoficjalnie: liderami na listach PiS do PE m.in. Krasnodębski, Czarnecki, Legutko i Fotyga

19.03.2014 17:22
Prezes PiS Jarosław Kaczyński

Prezes PiS Jarosław Kaczyński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Prof. Zdzisław Krasnodębski w Warszawie, europoseł Ryszard Legutko w Krakowie, Anna Fotyga na Pomorzu - to niektórzy z liderów list PiS w wyborach do PE. Ostateczną decyzję o ich kształcie podjęło dziś ścisłe kierownictwo partii - Komitet Polityczny.
- Jarosław Kaczyński zarekomendował dziś kształt list Komitetowi Politycznemu, który je zatwierdził - mówią anonimowo politycy partii. Oficjalnie nie chcieli jednak rozmawiać na temat kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do PE.

- Liderami list są albo doświadczeni politycy parlamentarni, albo nasi dotychczasowi europosłowie, którzy się sprawdzili. Kolejną grupą są eksperci dotychczas niezwiązani bliżej z partią. Staraliśmy się, żeby klucz był czytelny: liczy się merytoryka - powiedział w rozmowie z PAP polityk z kierownictwa PiS.

W świętokrzyskim jedynką Legutko, w Wielkopolsce Czarnecki

Nieoficjalnie wiadomo, że w okręgu obejmującym Małopolskę i woj. świętokrzyskie jedynką jest europoseł Ryszard Legutko, drugi jest natomiast poseł i jednocześnie szef sztabu w wyborach do PE Andrzej Duda. Trójkę otrzymała senator Beata Gosiewska.

W Pomorskiem liderem jest b. szefowa MSZ posłanka Anna Fotyga, w Warszawie prof. Zdzisław Krasnodębski, a na Mazowszu - poseł Wojciech Jasiński. W tym okręgu druga pozycja przypadła Małgorzacie Gosiewskiej. W Wielkopolsce na czele listy znalazł się eurodeputowany Ryszard Czarnecki. Na drugim miejscu jest natomiast poseł Tadeusz Dziuba.

Kandydatów PiS poznamy oficjalnie w sobotę

W okręgu kujawsko-pomorskim jedynką został poseł Kosma Złotowski. Dwójka to znany naukowiec - prof. Andrzej Zybertowicz. Poseł Dawid Jackiewicz, szef wrocławskich struktur PiS, otwiera dolnośląską listę - drugi jest poseł Kazimierz Michał Ujazdowski. Na Podkarpaciu jedynką listy jest zaś europoseł Tomasz Poręba.

B. wiceszef MSZ Karol Karski otworzy listę w okręgu obejmującym województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. Liderem listy kandydatów PiS w okręgu łódzkim jest obecny europoseł Janusz Wojciechowski.

W okręgu lubelskim PiS z jedynki wystawiło prof. Waldemara Parucha - wykładowcę na Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie. Drugi jest obecny europoseł Mirosław Piotrowski. W Szczecinie jedynką jest ponownie Marek Gróbarczyk, obecny europoseł.

PiS oficjalnie przedstawi kandydatów w sobotę podczas konwencji w Warszawie. Tego samego dnia Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej ma też zatwierdzić swoje eurolisty.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!
Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>>
Jeżeli masz telefon Windows Phone, kliknij tutaj >>>

Jeżeli masz iPhone'a, aplikację znajdziesz pod tym linkiem >>>


Zobacz także
Komentarze (45)
Nieoficjalnie: liderami na listach PiS do PE m.in. Krasnodębski, Czarnecki, Legutko i Fotyga
Zaloguj się
 • Oceniono 2 razy -2

  Fotyga to bardzo mądra kobieta. Oczywiście przywarło do niej to kłamstwo, że się "skompromitowała" oczywiście nikt nie potrafi podać szczegółów tego ale powtarza jak papuga. Karski ponoc jest naukowcem na Uniwersytecie Warszawskim. Jednym słowem mocna intelektualnie ekipa. W porównaniu z Miśkiem Kamińskim to już w ogóle szczyty :-) Pozdrawiam.

 • scythe_sharpening_stone

  Oceniono 1 raz 1

  Wybór między Scyllą a Charybdą.

 • grastep02

  Oceniono 3 razy 1

  Pani Fotyga , /OBATEL / Czarnecki toż to kwiat polskiej myśli politycznej.Ile jeszcze musi upłynąć czasu,aby TE PEREŁKI INTELEKTUALNE PIS - przestały ośmieszczć Polskę na arenie międzynarodowej?! Jaki poziom muszą reprezentować ci,którzy w wyborach popierają TE INDYWIDUA?

 • stanimager

  Oceniono 3 razy 3

  Fotyga ? Ona sie tylko do dąsów nadaje.

 • zbyszek7484

  Oceniono 6 razy 6

  Dobre kandydatury.Szkoda ze niema jakiegoś lekarza który pojechal by tam z kaftanem i europejskie lotniska z polskich furiatów oczyscil ...

 • zbyszek7484

  Oceniono 5 razy 3

  Nie mogli znaleźć choćby jednego pływaka?

 • 1pirat2

  Oceniono 4 razy 2

  Jakby ta lista się potwierdziła,to prawdę mówił, jak zawsze prawdomówny Hofman, że mają najlepsząi najbardziej reprezentatywną listę. Chyba teraz to prawda, że najlepsza lista, ale do cyrku zapomnieli tylko o Macierewiczu i Pawłowicz ,oni tak byli by pomocni, dla Fotygi i Czarneckiego do rozwalenia Uni od środka.

 • Janusz Senex

  Oceniono 9 razy 7

  -
  Bardziej "uroczą" od Fotygi jest tylko Pawłowicz,
  głupszym "włazid...cem" od "obatela" Czarneckiego tylko Błaszczak.
  "Brylanty" PiS-u.
  -
  ...

 • m.arco

  Oceniono 9 razy -5

  Pani Fotyga bez wątpienia najlepszy i najskuteczniejszy Minister Spraw zagranicznych po 1989 roku. Jej okres to czas przemyślanych działań i skutecznych europejskich koalicji. Pani Fotyga to wybitny polityk.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje