Prowokacja CBA: SN utrzymał wyrok uniewinniający Sawicką i Wądołowskiego ws. przyjęcia łapówki

19.03.2014 15:13
Beata Sawicka podczas procesu apelacyjnego

Beata Sawicka podczas procesu apelacyjnego (Przemek Wierzchowski/ Agencja Gazeta)

Sąd Najwyższy utrzymał dziś wyrok uniewinniający b. posłankę PO Beatę Sawicką i burmistrza Helu Mirosława Wądołowskiego w głośnej sprawie korupcyjnej. - Demokratyczne państwo nie może testować uczciwości obywateli i ich podatności na popełnienie przestępstwa - wskazał Sąd, uzasadniając oddalenie kasacji.
- Agent nie może kreować sytuacji mocnych więzów emocjonalnych i osobistych z osobą prowokowaną. Nie może nagrywać z nią rozmów w innych miejscach niż publiczne, np. w aucie, jak było w tej sprawie - mówił w uzasadnieniu orzeczenia sędzia SN Andrzej Stępka.

- Służby specjalne mogą prowadzić działania operacyjno-rozpoznawcze "mniej formalnie", ale nie można wywodzić z nich legalnych dowodów dla sądu - mówił Stępka. Sędzia zaznaczył również, że materiały operacyjne zdobyto w tej sprawie z naruszeniem ustawowych kryteriów, a agentów służb nie można kierować losowo na wybrane i przypadkowe osoby.

Stępka dodał też, że z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu wynika, że podczas "prowokacji policyjnej" postawa agentów musi być pasywna i nie może wywierać "istotnego wpływu na osobę prowokowaną". Innej postawy agentów nie można uzasadniać potrzebą walki z przestępczością - uznał SN. - W tej sprawie trudno uznać zachowania agentów za pasywne - dodał sędzia.

Sawicką zatrzymano w 2007 roku, gdy przyjmowała łapówkę od agenta CBA

Trzech sędziów SN oddaliło skargę kasacyjną prokuratury od prawomocnego wyroku uniewinniającego z 2013 r. Prokuratura chciała uchylenia tego wyroku i zwrotu sprawy do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Obrona wnosiła natomiast o oddalenie skargi.

W 2007 r. CBA zatrzymało Sawicką, ówczesną posłankę PO, gdy przyjmowała 50 tys. zł od udającego biznesmena agenta CBA Tomasza Kaczmarka. Zatrzymano też Wądołowskiego, któremu zarzucono, że za wzięcie łapówki obiecał dokonać zmian w planie zagospodarowania przestrzennego Helu.

Sąd apelacyjny: działania CBA były nielegalne

W maju 2012 r. warszawski sąd okręgowy skazał Sawicką na trzy lata więzienia, a Wądołowskiego - na dwa lata w zawieszeniu. Sąd uznał wtedy, że oskarżeni działali z chęci zysku, a agent CBA nie wpływał na Sawicką, aby przyjęła pieniądze. Zdaniem adwokatów operacja CBA była nielegalna.

W kwietniu 2013 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie uwzględnił apelację obrony i prawomocnie uniewinnił oboje. Według Sądu Apelacyjnego ustalenia Sądu Okręgowego były prawidłowe. Zarazem sędzia Paweł Rysiński dodał, że Sawicka poniosłaby odpowiedzialność karną, gdyby nie nielegalność działań CBA. Wyjaśnił, że doszło do rażących uchybień CBA w toku czynności operacyjnych, bo podjęto je nielegalnie, bez ustawowych przesłanek prawnych, a następnie wykonywano bez dochowania ustawowych reguł ich dopuszczalności.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!
Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>>
Jeżeli masz telefon Windows Phone, kliknij tutaj >>>

Jeżeli masz iPhone'a, aplikację znajdziesz pod tym linkiem >>>


Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (373)
Zaloguj się
 • zalep

  Oceniono 336 razy 176

  A teraz po milionie odszkodowania z naszej kasy. Odnoszę wrażenie że to jest przemyślana forma wzbogacania się. Czekamy na następnych.

 • zawszeprawdomowny

  Oceniono 563 razy 163

  Sawicka, Marczuk, Jonska (zona Jonskiego obecnie ma postawione zarzuty), afera Yeti w ktorej zamieszani sa przedstawiciele Sadu Najwyzszego (a teraz sami sobie odrzucaja dowody swiadczace przeciw nim), dr G. - oto kwintesencja polskiego wymiaru sprawiedliwosci. Tylko frajerzy w Polsce przestrzegaja prawa.

 • baby1

  Oceniono 236 razy 120

  He, he. Sawicka nie brała łapówki, tylko wzięła w łapę. Taki Rywin tylko przyszedł z propozycją, a swoje odsiedział, a tu nawet jest nagranie, ale sąd wie swoje.

 • gall.anonim.pn

  Oceniono 535 razy 117

  To są po prostu kpiny ze społeczeństwa! Wykapana Platforma Obywatelska!!!

 • anty_globalista2

  Oceniono 409 razy 101

  Peoskie, usłużne sądy sankcjonują złodziejstwo.

  Nic nowego.

  Sawicka na prezydenta.

 • c.harper

  Oceniono 157 razy 71

  Cała Polska widziała jak Sawicka przyjmowała 50tyś złotych łapowki.
  Niezły joke te uniewinnienie.
  Sawicka = łapownictwo

 • forestfc

  Oceniono 28 razy 28

  witam podam dla przykladu niemcy proces Hoenessa dlugosc przygotowania do procesu 3 miesiace 14 dni czas trwania procesu 3 dni w 4 dzien o godz 10 zapada wyrok!!!!!!CZY WY W POLSCE JESTESCIE NAPRAWDE PIE...::I zeby na te jaja pozwalac???CZY MY ZYJEMY w Mozambiku??? nie obrazajac kraju w Afryce...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje