Strona islamistyczna: Doku Umarow nie żyje

18.03.2014 16:11
Doku Umarow

Doku Umarow (Fot. PeterPredator)

"Nie żyje Doku Umarow, przywódca islamskich radykałów na północnym Kaukazie" - poinformowano na stronie internetowej sympatyzującej z islamską rebelią przeciw rosyjskim rządom.
Umarow był terrorystą czeczeńskim współpracującym z Al-Kaidą. Ogłosił się emirem samozwańczego Emiratu Kaukaskiego. Jest odpowiedzialny za liczne zamachy terrorystyczne na terytorium Rosji.

Portal Kavkazcenter zamieszcza życiorys Doku Umarowa, który muzułmańskie imię Doku Abu Osman przyjął w 2007 roku. Agencja nie informuje, kiedy Umarow został zabity. Cytowane przez portal dowództwo Emiratu Kaukaskiego nazywa go męczennikiem, który "oddał 20 lat życia dżihadowi".

Pogłoski o śmierci emira kaukaskiej rebelii Doku Umarowa pojawiały się wielokrotnie w ostatnich latach. Dotychczas nigdy nie zostały potwierdzone. Umarow, który przyznał się do zorganizowania wszystkich największych zamachów w Rosji w ostatnich latach, m.in. na moskiewskie metro w 2010 roku czy na lotnisko Domodiedowo pod Moskwą w 2011 roku, latem ubiegłego roku zaapelował do swych zwolenników, by uniemożliwili przeprowadzenie igrzysk w Soczi.

Rosja nie potwierdza informacji

Rosyjskie władze, które uważają Doku Umarowa za wroga numer jeden, oświadczyły, że w chwili obecnej nie dysponują informacją o jego śmierci. W styczniu premier Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że dopóki służby specjalne nie przedstawiły dowodów śmierci terrorysty, należy go uważać za żyjącego.

Emirat Kaukaski powstał w 2007 roku i skupia różne ugrupowania dżihadystyczne, które dążą do utworzenia niezależnego państwa na muzułmańskim Północnym Kaukazie, z prawem opartym na szariacie. Oprócz Czeczenii ruch ten obejmuje także sąsiednie muzułmańskie republiki: Dagestan, Inguszetię i Kabardo-Bałkarię.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Komentarze (158)
Zaloguj się
 • boederman

  Oceniono 281 razy 209

  Kolejny powod do imprezy na Kremlu! Ostatnio Putin wygrywa wszystko, co chce.

 • dd1987

  Oceniono 252 razy 128

  Allah widocznie go opuścił tak jak Jahwe ostatnio puścił Michnika, Wildsteina, Kaczynskiego, Hoffmana i Sikorskiego. Za to Putina chyba wspierają "wszyscy święci" bo wygrywa ostatnio wszystko.

 • jg-k

  Oceniono 138 razy 96

  Im ich /terrorystów/ mniej tym lepiej!!!

 • dezydery_wczorajszy

  Oceniono 77 razy 69

  No umarow

 • hamsterx

  Oceniono 104 razy 64

  ależ mi przykro !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje