Strona islamistyczna: Doku Umarow nie żyje

18.03.2014 16:11
Doku Umarow

Doku Umarow (Fot. PeterPredator)

"Nie żyje Doku Umarow, przywódca islamskich radykałów na północnym Kaukazie" - poinformowano na stronie internetowej sympatyzującej z islamską rebelią przeciw rosyjskim rządom.
Umarow był terrorystą czeczeńskim współpracującym z Al-Kaidą. Ogłosił się emirem samozwańczego Emiratu Kaukaskiego. Jest odpowiedzialny za liczne zamachy terrorystyczne na terytorium Rosji.

Portal Kavkazcenter zamieszcza życiorys Doku Umarowa, który muzułmańskie imię Doku Abu Osman przyjął w 2007 roku. Agencja nie informuje, kiedy Umarow został zabity. Cytowane przez portal dowództwo Emiratu Kaukaskiego nazywa go męczennikiem, który "oddał 20 lat życia dżihadowi".

Pogłoski o śmierci emira kaukaskiej rebelii Doku Umarowa pojawiały się wielokrotnie w ostatnich latach. Dotychczas nigdy nie zostały potwierdzone. Umarow, który przyznał się do zorganizowania wszystkich największych zamachów w Rosji w ostatnich latach, m.in. na moskiewskie metro w 2010 roku czy na lotnisko Domodiedowo pod Moskwą w 2011 roku, latem ubiegłego roku zaapelował do swych zwolenników, by uniemożliwili przeprowadzenie igrzysk w Soczi.

Rosja nie potwierdza informacji

Rosyjskie władze, które uważają Doku Umarowa za wroga numer jeden, oświadczyły, że w chwili obecnej nie dysponują informacją o jego śmierci. W styczniu premier Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że dopóki służby specjalne nie przedstawiły dowodów śmierci terrorysty, należy go uważać za żyjącego.

Emirat Kaukaski powstał w 2007 roku i skupia różne ugrupowania dżihadystyczne, które dążą do utworzenia niezależnego państwa na muzułmańskim Północnym Kaukazie, z prawem opartym na szariacie. Oprócz Czeczenii ruch ten obejmuje także sąsiednie muzułmańskie republiki: Dagestan, Inguszetię i Kabardo-Bałkarię.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Komentarze (158)
Strona islamistyczna: Doku Umarow nie żyje
Zaloguj się
 • born81

  Oceniono 2 razy 2

  Wolę NATO i Rosję w strukturach. Właśnie dlatego sprawa Krymu jest kontrowersyjna.

  Z jednej strony mamy bezdusznych biznesmenów z politycznymi uprawnieniami, a z drugiej rozmaite, niewyedukowane beztalencia z dostępem do broni palnej i magazynów amunicji. Gdyby nikt pastuszkom po chamsku nie narzucał swojego zwierzchnictwa, i nie robił z nich obywateli drugiej kategorii we własnym kraju, pewnie nic by się nie działo. Ale zapach ropy zwabił sqrwieli, którzy rozkręcili dym na skalę światową. Takich samych ludzi zobaczycie na stadionach, kiboli i tak dalej. Gdzieś mam islamską rewolucję, tu chodzi o wybranie łatwiejszego życia w konfrontacji ze zbyt wysokimi wymaganiami intelektualnymi. Łatwo stracić życie, ale łatwiej się żyje. Koran ma drugorzędne znaczenie, jak podobno mawiają Pasztunowie: karabiny, złoto i kobiety, w tej właśnie kolejności.

  Śmierć jest lżejsza od pióra, powinność cięższa niż góra (Robert Jordan, 'The Wheel of Time').

 • rajmund.siewierny

  Oceniono 6 razy 0

  Teraz kiedy ruskie załatwiły sprawy na Kaukazie wezmą się za partyzantów w kraju a tam od wiosny 2010 w okolicach Wiaźmy i Smoleńska działa oddział partyzancki profesora Kaczyńskiego. Leszku musisz teraz uważać na siebie !!

 • Michał Zębik

  Oceniono 2 razy 2

  Hrabia Doku może nie żyje, ale generał Grievous nadal ukrywa się na zewnętrznych rubieżach.

 • Gordey Lazarev

  Oceniono 5 razy -5

  Poki Putin podpiera Ramzanu Kadyrowa - czeczeni kieruje na Rosji. A teraz mafia czeczenska przyjdzie na Krym.

 • zygmund

  Oceniono 9 razy -3

  "nie ma dowodów" - czyli zlikwidowali go. Rosjanie nie powiedzieli ani słowa prawdy w ostatnich dniach. Najgorsze, że Putin coś wspomniał, że nie chce podziału Ukrainy i że nie ma planu aneksem wschodniej części. Czyli na 100% właśnie to zamierza

 • alfred_z_rosji

  Oceniono 3 razy 3

  W Warszawie hyba odnajdzie sie wolne rondo zeby nazwac jego imieniem? A moze ulica?

 • wiesio46

  Oceniono 10 razy -6

  nigdy nie bylem agresywnym czlowiekiem, ale teraz nie gniewam sie na kiboli, ze wpieprzyli Ruskim pare szturchancow w czasie EURO.
  kiedy nastepna spartakiada RWPG???

 • wilk_mazurski

  Oceniono 6 razy 4

  nie wierze...Umarow nie moze sobie tak poprostu umrzec bez wiedzy i zgody z Jaseniewa

 • wiesio46

  Oceniono 9 razy -3

  Lenin wiecznie zywy!
  A Putin do czasu..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje