Żyrinowski proponuje Polsce udział w rozbiorze Ukrainy. "To były polskie ziemie wschodnie"

18.03.2014 11:55
Władimir Żyrinowski

Władimir Żyrinowski (Fot. Wikimedia Commons)

Lider lojalnej wobec Kremla nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) Władimir Żyrinowski zaproponował Polsce, Węgrom i Rumunii, by włączyły się do rozbioru Ukrainy.
Żyrinowski uczynił to z trybuny Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, podczas dyskusji nad uchwałą izby "O sytuacji na Krymie", w której z zadowoleniem odniosła się ona do wyrażonej w niedzielnym referendum przez mieszkańców tego ukraińskiego półwyspu woli przyłączenia się do Federacji Rosyjskiej.

"W Kijowie nastąpił paraliż władzy"

Lider LDPR jest znany z kontrowersyjnych, nacjonalistycznych i wielkomocarstwowych wystąpień. Uważany jest za polityka bardzo dobrze wyczuwającego nastroje panujące na Kremlu, niektórzy analitycy uważają, że często mówi to, czego z różnych powodów powiedzieć nie może lub nie chce Kreml.

Żyrinowski oświadczył, że "Kijów nigdy nie zgodzi się na federalizację Ukrainy, gdyż nie jest już w stanie czymkolwiek rządzić". - W Kijowie nastąpił paraliż władzy - podkreślił.

Zauważył, że "taki los zawsze spotykają podejmowane przez Ukrainę próby budowy państwa". Dodał, że Ukraińcy już 300 lat temu "miotali się" między Rosjanami, Szwedami, Turkami i Polakami. - I zawsze przegrywali - zaznaczył.

Według Żyrinowskiego "nadszedł czas, by nie tylko rosyjskie ziemie wróciły pod rosyjską flagę". - Ziemie zachodniej Ukrainy w czasach reżimu stalinowskiego słusznie zostały przyłączone do Związku Radzieckiego. Chodziło o to, aby powstrzymać niemieckie armie jak najdalej (od granic ZSRR). Ale to nie były rosyjskie ziemie; to nie były ukraińskie ziemie - oświadczył.

"Chodzi zwłaszcza o Polskę"

- To były polskie ziemie wschodnie - Łuck, Lwów, Tarnopol, Iwano-Frankowsk i Równe. Obwód zakarpacki - to Węgry. W Użhorodzie wszyscy mówią po węgiersku. Albo po rosyjsku. Nie ma żadnego związku z Ukrainą. I Czerniowce - w tym wypadku żadnego porozumienia nie było. Stalin zabrał Czerniowce dla zaspokojenia apetytu; porozumienia z Hitlerem nie było - oznajmił.

Przywódca LDPR podkreślił, że "teraz nadszedł czas, by zwrócić (te ziemie)". - Są to trzy kraje NATO - Rumunia, Węgry i Polska. Chodzi zwłaszcza o Polskę. W jej wypadku mowa jest o pięciu wschodnich obwodach. Zniknie wówczas pojęcie zachodnioukraińskiego nazizmu, faszyzmu i rasizmu. Niech Polacy się tym zajmują. I Węgrzy, i Rumuni - powiedział.

Zdaniem Żyrinowskiego "prawdziwa Ukraina to centralna Ukraina, bez zachodnich ziem, które bardziej są polskie i bez wschodnich, które bardziej są rosyjskie". "Sumy, Czernihów, Chmielnicki, Połtawa, Winnica, Kirowohrad, Krzemieńczuk i Kijów - to można uważać za Ukrainę, choć i to było prezentem" - wskazał.

Prowadzący obrady przewodniczący Dumy Państwowej Siergiej Naryszkin, jeden z najbardziej zaufanych współpracowników prezydenta FR Władimira Putina, w żaden sposób nie zareagował na wystąpienie Żyrinowskiego.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS 

Komentarze (671)
Żyrinowski proponuje Polsce udział w rozbiorze Ukrainy. "To były polskie ziemie wschodnie"
Zaloguj się
 • webprojektant_pl

  0

  Czy Kresy Wschodnie można było odzyskać?

  Z tego co wiem to w Polsce 50% ludności uważa Kresy za Polskie tereny. Czy jest tak samo na Kresach? To jest trudne pytanie.
  To że te tereny należą sie polsce z przyczyn hisotyrcznych, a należa sie, nie przesądza dla mnie, a zwłaszcza dla tamtejszej ludnosci o potrzebie inkorporacji tej ziemi do Polski. Także nie wpływa mocno na to czy te ziemie, czy w całosci kraje powinny byw z Polską w Fedreacji. Rzczypospolita 4 Narodów?

  Na Litwie w dwoch terenach Administracyjnych polacy stanowia większość i władze tych " województw" są w 90% polskie. m.in na Wileńszczyźnie. Moim zdaniem Polski rząd powinien zajać sie walka o autonomie dla tych ludzi, zwłaszcza że rząd litewski podobno dyskryminuje polonię. Prosze o wasza refleksje na taki temat: dlaczego litwa nie chciala unii z II RP? O federeacji polsko-litewskiej w XXIwieku cięzko tu mówić, skoro oba kraje sa w UE. Unia wewnątrz uni?

  Jeżeli chodzi o Białoruś, to znam paru Białorusinów, chociaż mieszkam w Krakowie. Są oni pro polscy, czyli kojarzy im sie dobrze, jednak niczego to nie przesadza. Grodno jak i Brześć są dla mnie miastami rowni sentymentalnymi polskiej Historii jak Wilno i Lwów. Podobno w Grodnie mieszka spora mniejszość Polska. Może tyle wystarczy aby dac temu miastu Autonomie. Ale czy moze mieć ktos autonomie u Łukaszenki? Nie sądze.
  Polską Racją stanu jest obalić rzad na Białorusi i wprowadzić Demokracje. Jak ten naród bedzie wolny można bedzie pomyśleć o związku z nim. Najlepszym wyjsciem byłoby przyjąć Białoruś do UE. Dla wszystkich, z wyjatkiem Rosji.

  Natmioast wydaje mi sie że Ukraincy są niechętni Polsce. Ostanio dużo słysze na temat podziału Ukrainy na pro-rosyjski wschód Janukowycza, i pro-ukrarinśki i pro-zachodni Zachód. Specjalnie nie napisalem pro-poslki zachód. Ukraincy z Polskich kresów podobno sa najbardziej nacjonalistyczni ze wszystkich. Oni chca niepodległej ukrainy. Może jest to spowodowane autonomia jaka mieli za CK, "swobodą za II RP"w porównaniu z tym co mieli ich rusyfikowani krajymcy na wschodzie. Moze dochodzi do tego propaganda ZSRR.
  Warto nadmienić iż Ukraina to duży kraj, ma 50 ml obywateli, czyli wiecej niż RP.

  Co mogłoby zachecić te kraje do bliższej współpracy z Polską? Co musiałoby sie pojawić aby ponownie stworzyć te pragniona przez wielu Polaków Rzeczpospolitą Narodów? Jest nim współny cel. Polskie i Litwe w 1385 roku jak i w 1569 roku połaczył wspolny wróg. Chyba nie mamy zamiaru szukać dziś wroga?? Uwarzam że dobrym celem jest wspólny rozwój, i moze dążenie do Pozycji Mocarstwoej 100 miljonowej Rzeczpospolitej. A może coś wewnątrz UE. Intermarum - Międzymorze Piłsudskiego.

  Ps. Niezgadzam się ze RP nic nie robi w celu przybliżenia Kresów do Polski. Popiera wejscie Ukrainy do UE i NATO, szpieguja Białoruś, naraża się Rosji, a robi to np. wraz z Liwa. a na dodatek Polska popierała wejscie Litwy do NATO. Pamiętacie akcje zatrzymania Agenta Białoruskiego we Wilnie?

 • jozek46

  0

  Jednak Żyrinowski ma rację .Nic dodać nic ując!!

 • Tomasz Romanowski

  0

  Mam nadzieję że nikt z naszych polityków nie jest aż tak głupi. Choć może....
  Oćzywiste że to prowokacja ale trz ba znaleźć oficjalne stanowisko: czyli nie komentować wcale, najlepsza odpowiedź na Żyrynowskiego to brak takowej.

 • bprealista

  0

  Za tysiac lat, nie bdzie Polski, Rosji, USA. Bedziemy walczyc z Malmakiami, {Elf). Co morzna mowic, jestesmy prymitywnymi stworzeniami. Oddac zimie grzybom.!

 • Junker Junker

  Oceniono 1 raz 1

  To Żyrinowski nie jest w zamkniętym zakładzie !? Przecież to chory człowiek.
  Pozdrawiam

 • januszz4

  0

  Ojciec Żyrinowskiego pochodził z tych Ziem, bodajże z Włodzimierza Wołyńskiego, więc ma on świadomość jaka była ich historia. Ale te jego propozycje to prowokacja! Za żadne skarby tego świata nie powinniśmy wchodzić w ten temat. Doświadczenie historyczne uczy, że najbardziej narażone na destrukcje są państwa wieloetniczne. Tragiczny los zrządził, że po II Wojnie Św. staliśmy się państwem jednoetnicznym i wg mnie to jest prezent od Historii. Wreszcie nikt z zewnątrz nie może wykorzystywać mniejszości narodowych do własnych celów. Szkoda Lwowa, ale to są tereny Ukrainy, tak jak Śląsk i Pomorze są polskie. Rosja myśli, że trafi na głupich Polaków, którzy dadzą się podpuścić. Uwolnijmy wodze fantazji i wyobraźmy sobie, że wchodzimy w ten interes. Skutek: przyłączona Małopolska Wschodnia staje się w najlepszym przypadku widownią ciągłych konfliktów, pretensji i niepokojów, a w najgorszym - terenem walk partyzanckich, zamachów bombowych i innych tego typu atrakcji. To się spotyka z ostrymi retorsjami i spirala nienawiści znowu pnie się w górę. Niech Ukraińcy rządzą się sami tak jak potrafią. Nawet na okrojonej od wschodu Ukrainie. Możemy im życzliwie doradzać i w miarę możliwości pomagać. Ale broń Boże tworzyć znowu z nimi jedno Państwo. Historycznie to się nie sprawdziło!

 • komercyjny02

  Oceniono 1 raz 1

  A kto to jest pan Żyrynowski?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje