Wiceprezydent USA Joe Biden przybył do Polski. W planie: Komorowski i Tusk. Temat: Ukraina

18.03.2014 10:34
Joe Biden

Joe Biden (Fot. Susan Walsh)

Wiceprezydent USA Joe Biden rozpoczął wizytę w Polsce. Spotka się z prezydentem Bronisławem Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem, a także z prezydentem Estonii Toomasem Hendrikiem Ilvesem. Głównym tematem rozmów będzie sytuacja na Ukrainie.
Air Force Two wiozący wiceprezydenta USA wylądował we wtorek o godz. 10 na warszawskim Lotnisku Chopina.Premier Tusk powiedział dziś rano w radiu TOK FM, że głównym tematem rozmów będzie sytuacja na Ukrainie po tzw. referendum na Krymie.

"Sojusz między USA a Polską musi być żywy i skuteczny"

Tusk, cytowany przez PAP, mówił też dziś, że "wizyta Joe Bidena w Polsce i spotkania także z prezydentem Estonii tutaj u nas i prawdopodobnie też wizyta na Litwie to wszystko pokazuje, że Amerykanie rozumieją potrzebę jednoznacznego potwierdzenia, że Sojusz Północnoatlantycki i sojusz między Stanami Zjednoczonymi a Polską musi być żywy i skuteczny właśnie w chwilach tak dramatycznych, jak dzisiejsze zdarzenia na Ukrainie i na granicy ukraińsko-rosyjskiej".

- Dlatego bardzo wysoko oceniam tę inicjatywę i szybką decyzję o przyjeździe - powiedział premier dziennikarzom.

Wizyta Bidena po referendum na Krymie...

Wizyta Bidena w Warszawie przypada niedługo po nieuznawanym przez Zachód referendum na Krymie, w którym za przyłączeniem półwyspu do Rosji zagłosowało 96,77 proc. uczestników.

Informując o przyjeździe wiceprezydenta USA, amerykańska ambasada zapowiadała, że odbędzie on "konsultacje w sprawie kroków dla poparcia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" oraz "potwierdzi wspólne zobowiązania obronne w ramach NATO oraz trwałe wsparcie dla wszystkich sojuszników i partnerów w Europie".

...i sankcjach USA i UE wobec Rosji

Joe Biden przyjeżdża do Warszawy dzień po tym, jak USA i UE ogłosiły sankcje wobec osób z Rosji i Krymu zaangażowanych w działania zmierzające do naruszenia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy i aneksji Krymu przez Rosję. Sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone polegają na zamrożeniu aktywów 11 wysokiej rangi rosyjskich i ukraińskich urzędników odpowiedzialnych za wojskową interwencję Rosji na Krymie i niedzielne referendum.

Wśród objętych sankcjami osób są m.in. Walentina Matwijenko, przewodnicząca Rady Federacji - izby wyższej parlamentu Rosji, osobistość nr 3 w Federacji Rosyjskiej po prezydencie i premierze, Siergiej Aksjonow, premier nieuznawanej przez władze w Kijowie Republiki Krymu, a także obalony niedawno prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.

Prezydent USA Barack Obama zapowiedział, że USA są gotowe nałożyć na Rosję dalsze sankcje w związku z Krymem. Dodał, że nowe sankcje oznaczać będą większe koszty dla Rosji za jej działania na Krymie. Obama podkreślił zobowiązanie NATO do kolektywnej obrony członków Sojuszu. Zapewnił też, że wciąż istnieje droga dyplomatyczna rozwiązania kryzysu ukraińskiego.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację za granicą? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz także
Komentarze (152)
Wiceprezydent USA Joe Biden przybył do Polski. W planie: Komorowski i Tusk. Temat: Ukraina
Zaloguj się
 • klossbruner

  Oceniono 1 raz 1

  Maly kundelek Tfusek szczeka na niedzwiedzia pewnym glosem bedac u nogi swego pana.

 • Piotr Balicki

  Oceniono 1 raz -1

  Pozbądźmy się agentow Putina, ktorzy bezczelnie ujawniaja sie na wszystkich forach szerzac bolszewicka propagande i doktryne Putina, w ktorej domaga sie destabilizacji politycznej i gospodarczej w krajach osciennych.
  Mam nadzieje ze zdradzone przez Macierowicza, polski wywiad i kontrwywiad juz sie odbudowaly na tyle aby odeslac tych lajdakow do Moskwy.

 • calli.ocenzurowali

  Oceniono 1 raz 1

  /komentarz ocenzurowany

  Jankeskie pachołki i polskojęzyczne czyścirowy za kartony dolarów, wasz rewizor z Waszyngtonu przyleciał - do polerowania rewizorskiego fifraka, klęknij!

  :)

 • calli.ocenzurowali

  Oceniono 1 raz 1

  Jankeskie pachołki i polskojęzyczne czyścirowy za kartony dolarów, wasz rewizor z Waszyngtonu przyleciał - do polerowania rewizorskiego fifraka, klęknij!

  :)

 • bigark

  Oceniono 1 raz 1

  Po co Obama przysłał takiego gamonia?

 • bigark

  0

  Cenzor, po co mam zmieniać nick?

 • bigark

  Oceniono 1 raz 1

  Po co Obama przysłał do Polski takiego jęczącego gamonia? Przecież my mamy takich na kopy w PiSie - absolwentów szkół do gderania i plucia podczas rozmowy na rywala. A to, co przyjechało???

 • pismaki_klamia

  Oceniono 2 razy 2

  Ciekawe czy Rotszyldowie już zaplanowali zrekompensowanie strat z niepowodzenia awantury na Ukrainie kosztem Polski? Jeśli usłyszymy wkrótce ze strony "polskich" władz i "opozycji" o przykręcaniu śruby, kolejnych obciążeniach, wyrzeczeniach, poświęceniach "w imię czegośtam" - to będzie to potwierdzenie...

 • pismaki_klamia

  Oceniono 2 razy 2

  ===================================================
  USA i Rosja uzgodniły, że Ukraina będzie federacją z dużymi uprawnieniami dla prowadzenia osobnej polityki przez Wschód i Zachód. O losie bandyckich uzurpatorów z Kijowa się nie mówi - można się domyśleć jaki los czeka zbrodniarzy na pasku neokonserwatystów i Izraela. Ukraine: U.S. Pulls Back, Agrees To Russian Demands

  Informacje od źródła w porcie lotniczym Borispol w Kijowie, hiszpańskojęzycznego kontrolera lotów Francisco, raporty na Ćwierkaczu po hiszpańsku.

  Wojsko i straż graniczna nadal konfiskuje sprzęt przysyłany dla upadłej Gwardii Narodowej. Wszystkie ładunki samolotów są przeglądane przez wojsko. Są tego samego zdania co Siły Powietrzne. Dowództwo wojsk Ukrainy w ciągu kilku nastepnych dni podejmie decyzję i zakomunikuje ją Rosji a potem władzom w Kijowie, w tej kolejności. 70% żołnierzy na Krymie już oświadczyło że dołączają do armii rosyjskiej. W Kijowie większość ludzi akceptuje referendum, które i tak mało ich obchodzi.

  Ukraińskie wojsko w olbrzymiej większości odmawia wykonywania rozkazów władz. Wielu, jeśli nie większość, jest niewiarygodnie wkurzona. Niektórzy generałowie otwarcie zadeklarowali, że nie będą wykonywać rozkazów od jakiegoś rządu narzuconego z zewnątrz. Szef Sił Powietrznych to duży problem dla władz: jak dotąd ostentacyjnie odmówił wykonywania jakichkolwiek misji lotniczych, uziemił wszystkie samoloty. Mówi, że będzie wykonywał jedynie rozkazy od rządu wybranego w wolnych wyborach. Dopóki się to nie stanie, będzie wykonywał tylko swoje rozkazy.

  W/g Francisco wygląda na to, że przynajmniej połowa, prawdopodobnie więcej, wojska czuje się bliżej swoich rosyjskich kolegów niż ukraińskich nacjonalistów u władzy. Rząd gorączkowo próbuje werbować i organizować Gwardię Narodową, przy każdej dostępnej pomocy z Zachodu. W kraju nie ma ani sprzętu ani pieniędzy.

  Problem Gwardii - jest rekrutowana w oparciu o ideologię nacjonalistycznego zakłamania i nienawiści a nie jakichkolwiek przydatnych zdolności. Ludność w Kijowie obawia się o wiele bardziej nacjonalistów i Gwardii niż wojska. Nastawienie do Rosjan jest przyjazne, Ukraińcy uważają ich za braci. Ultranacjonaliści pozornie zyskują przewagę dzięki zastraszaniu.

  Raport: próba krwawego puczu na Ukrainie 2014 !!! QUENELLE !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje