Tusk: Jeśli chodzi o leczenie raka, dotychczasowe limity finansowe przestaną być przeszkodą

- Chcemy, by w najbliższej przyszłości żaden lekarz w Polsce nie mógł powiedzieć pacjentowi choremu na raka, że jest limit finansowy i nie ma pieniędzy - powiedział Donald Tusk podczas dzisiejszej konferencji prasowej. - Ten problem rozwiążemy definitywnie - dodał.
- W przyszłym tygodniu minister Arłukowicz będzie publicznie wspólnie ze środowiskiem onkologicznym prezentował te [mające skrócić kolejki do lekarzy - red.] rozwiązania - stwierdził premier. - Poruszona zostanie także kwestia "pozostałych dziedzin medycyny" - zapowiedział.

Tusk podkreślił, że z jego punktu widzenia "najważniejszym rozstrzygnięciem, jakie udało się przygotować, jest to, które spowoduje, iż jeśli chodzi o leczenie raka w Polsce, to dotychczasowe limity finansowe przestaną być przeszkodą". - To są propozycje wcale niełatwe, bo konieczne będzie także zwiększenie obowiązków i zadań lekarzy - zastrzegł.

Premier dodał, że nowe rozwiązania mają wejść w życie "już w najbliższej przyszłości". - Ten problem rozwiążemy definitywnie - zapowiedział.

Rola lekarzy rodzinnych zostanie wzmocniona

Minister Bartosz Arłukowicz przedstawił Tuskowi w piątek tzw. pakiet kolejkowy. Resort zdrowia przygotował kilka wariantów, ale pewne jest, że znacznie wzmocniona zostanie rola lekarzy rodzinnych w systemie opieki nad pacjentem. Po tym jak Tusk zobowiązał ministra, aby do wiosny przedstawił pakiet rozwiązań, które rozładują kolejki pacjentów do lekarzy, w resorcie zdrowia trwały prace nad propozycjami. Resort nie chce na razie ujawnić proponowanych rozwiązań.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (242)
Tusk: Jeśli chodzi o leczenie raka, dotychczasowe limity finansowe przestaną być przeszkodą
Zaloguj się
 • inkwizytorstarszy

  0

  Po przeczytaniu wszystkich komentarzy mam wrażenie że były pisane w hospicjum lub w szpitalu na końcu korytarza....gdzie nawet pielęgniarkom nie chce się chodzić. O nieobecności rodziny nie wspomnę...
  A dlaczego tak mało komentarzy ludzi starych i zdrowych ? Czuję się samotnie na forum.

 • inkwizytorstarszy

  0

  A może nasze autorytety wyjaśnią nam dla czego tak gwałtownie ostatnimi laty wzrasta ilość zachorowań na nowotwory...?
  (tylko bez bajek o złym odżywianiu i i chemikaliach .....bo dlaczego żyjemy teraz o wiele dłużej...a jednak chorujemy coraz częściej...? )

 • elzbietawypych

  Oceniono 2 razy 0

  Panie Tusk, Polacy umierają nie tylko na raka. Służba zdrowia w Polsce to ludobójstwo na masową skalę przez zaniechanie. elzbietawypych.blog.onet.pl

 • fordysta

  Oceniono 3 razy 1

  Jak zwykle mami i bredzi. Niech zajrzy do Akademii Medycznej w Gdańsku na Oddział Onkologii ! Miesiącami czeka sie na przyjęcie. Ludzie nie dożywają. Tusk eksterminator.

 • badziewiak66

  Oceniono 2 razy 2

  Przy okazji kryzysu ukraińskiego wyszło jak daleko zachód Europy związany jest z Rosją. To właśnie to przymierze nazwało ustami Żyrinowskiego Polskę ponownie wersalskim bękartem. Dlaczego ? Polska w 1919 roku odzyskała niepodległość także dzięki silnemu wsparciu Żydów, była zbyt żydowska jak na antyżydowską Europę, zbyt amerykańska , jak na państwo europejskie. Elita zgładzona w Tupolewie była także zbyt żydowska jak na państwo europejskie. W polskim rządzie mamy całą śmietankę tych którzy zawierzają przymierzu Rosji z Niemcami i Łondonem. Graś ( Niemiec ), Tusk ( Niemiec ). Sikorski ( Anglia ), Rostowski ( Anglia ). Są tam także narodowcy spod znaku Giertycha , czyli endecy ( Rosja ). Ci durnie wiodą Polskę do ostatniego rozbioru Polski. Nigdy Niemcy i Rosja nie dadzą Polsce uczciwych gwarancji. Z perspektywy czasu Niemcy i Rosjanie dziś plują sobie w brodę, że razem nie uderzyli w 1941 w USA. Drugi raz tego błędu nie popełnią.

 • shedows1969

  Oceniono 3 razy 3

  Przecież każdy lekarz i ordynator ma 2-3 prywatne gabinety i tam łaskawie leczą za pieniądze. Szpital to tylko przykrywka dla naiwnych i miejsce dla wypoczynku pana ordynatora. Nawet jak ktoś poda ordynatora do sądu to walczy ze szpitalem a nie z ordynatorem. Bezkarność mniejszości lekarskich zwyrodnialców doprowadza do tego bałaganu. Chory w Polsce musi walczyć o pomoc, jak nie ma znajomości i pieniędzy, to jest bezradny. Taki , donek i org. lekarskie, sprawili nam los.Kasy fiskalne i odpowiedzialność karna lekarzy trochę by to zmienili.

 • wiesscar

  Oceniono 2 razy 0

  profilaktyka: nie palic tytoniu, malo pic alkoholu (najlepie wcale), oddychac czystym powietrzem, nie stresowac sie, nie jesc smieciowego jedzenia, wiecej ruchu, czuc sie szczesliwym i usmiechac sie, na koniec: zero narkotykow i nie naduzywac lekow,

 • zawsze.jawohl

  0

  A w Wielkiej Brytanii wyliczyli, ze rok zycia kosztuje dokladnie 30 tys. Euro. Kazda terapia paliatywna, ktora kosztowalaby wiecej i dawala podobne wynikinie nie jest refundowana

 • doradcaprezesa

  Oceniono 3 razy 1

  Szanowni władcy kraju przy korycie!
  potrzebowaliście stanąć pod ścianą żeby zacząć robić coś dla ludzi?
  Nie można było po prostu robić tak żeby kolejek nie było?
  Pan minister ma plan, dlaczego go trzyma w szufladzie?
  Czy to jest kiełbasa rakowa wyborcza?
  Społeczeństwo wynajęło Was do zarządzania krajem a nie do dbania wyłącznie o swoje tyłki.
  Skoro nie potraficie tego robić to odejdźcie póki wstyd mniejszy....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX