Zaginiony samolot leciał w kierunku Andamanów. Źródło: "Możliwe porwanie"

14.03.2014 10:11
Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych.

Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych. (AP Photo / Kyodo News)

Według danych z radarów wojskowych zaginiony samolot malezyjskich linii lotniczych leciał nad Półwyspem Malajskim w kierunku archipelagu Andamany na Oceanie Indyjskim. Informacje te agencji Reuters przekazało źródło zbliżone do śledztwa.
Według źródeł agencji niezidentyfikowany samolot - wyraźnie pilotowany przez dobrze wyszkolonego specjalistę - leciał pomiędzy punktami nawigacyjnymi w kierunku wysp leżących na Oceanie Indyjskim. Prawdopodobnie był to właśnie zaginiony boeing 777.

Gdy maszyna znikała z radarów wojskowych, jej pozycja wskazywała na to, że prawdopodobnie celowo została skierowana ku Andamanom.


Obszar poszukiwań rozszerzono o m.in. Zatokę Bengalską. Fot. Google Maps

Indie przeszukują bezludne wyspy

Dziś Indie rozpoczęły poszukiwania samolotu na kilkuset bezludnych wyspach w Archipelagu Andamany. - Tylko 37 z 572 wsyp archipelagu zamieszkują ludzie. Resztę z nich pokrywa dżungla. Siły powietrzne zaangażowane w poszukiwania samolotu używają do tego detektorów ciepła - powiedział porucznik Harmit Singh, rzecznik indyjskich wojsk.

Porucznik oświadczył, że na żadnej z wysp nie ma lądowiska dla samolotów, a decyzja o wszczęciu poszukiwań została podjęta właśnie dlatego, że wyspy są bezludne.

Poszukiwania samolotu rozpoczęły się dziś o godz. 9, ale od tego czasu nie przyniosły żadnych rezultatów - poinformował Singh.

Poszukiwania nad Morzem Andamańskim i Oceanem Indyjskim

Wcześniej anonimowa osoba zbliżona do dochodzenia - wyższy rangą przedstawiciel policji malezyjskiej - powiedziała dziennikarzom Reutersa, że śledczy coraz bardziej biorą pod uwagę hipotezę, że samolot celowo został sprowadzony z pierwotnej trasy prowadzącej z Kuala Lumpur do Pekinu. Informator podkreśla, że może chodzić o sabotaż lub porwanie.

W rezultacie, jak podały źródła, nasilono poszukiwania w rejonie Morza Andamańskiego i Oceanu Indyjskiego. Malezja zwróciła się o nieprzetworzone dane z radarów do sąsiednich krajów: Tajlandii, Indonezji i Indii, które mają bazę lotniczą na Andamanach.

Po zniknięciu z radarów leciał przez 4 lub 5 godzin

Wcześniej anonimowy amerykański urzędnik poinformował agencję Associated Press, że po zniknięciu z cywilnych radarów należący do Malaysia Airlines boeing 777 wysyłał słabe sygnały, które przez kilka godzin odbierały satelity komunikacyjne.

Wczoraj pracownik Pentagonu, z którym rozmawiali dziennikarze ABC News, stwierdził, że według USA boeing mógł rozbić się na Oceanie Indyjskim. Poinformował, że dane wskazują na lot przez jeszcze cztery lub pięć godzin po zniknięciu z radarów. USA wysyłają do obszaru planowanych poszukiwań niszczyciel USS "Kidd", który powinien dotrzeć w ten rejon w ciągu 24 godzin

Samolot zniknął w sobotę

W czwartek "Wall Street Journal" podał, że według podejrzeń amerykańskich śledczych Boeing 777 mógł lecieć po utracie kontaktu z kontrolerami lotów jeszcze przez cztery godziny. Jednak minister transportu Malezji Hishamuddin Hussein uznał, że te doniesienia są fałszywe.

Boeing 777 wyleciał do Pekinu ze stolicy Malezji Kuala Lumpur w sobotę. Godzinę po starcie zniknął z cywilnych radarów nad Morzem Południowochińskim między Malezją a Wietnamem. Na pokładzie było 239 osób

"Ściśle współpracujemy z USA"

Dziś odbył się briefing prasowy władz Malezji. Przedstawiciele rządu poinformowali, że ściśle współpracują z USA w celu odnalezienia samolotu i zbadania okoliczności jego zaginięcia. - Zespół amerykańskich badaczy wypadków lotniczych, prowadzony przez ekspertów Krajowego Zarządu Bezpieczeństwa Transportu, przybył w weekend do Malezji, aby pomóc nam w odkryciu, co stało się z lotem 370 - powiedział przedstawiciel rządu.

Urzędnik dodał, ze obszar poszukiwań rozciąga się od Morza Południowochińskiego do Oceanu Indyjskiego.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (211)
Zaloguj się
 • nicpon007

  Oceniono 376 razy 274

  Ale numer, w ubiegłym stuleciu potrafiliśmy wysłać ludzi na Księżyc, teraz mamy XXI wiek i nie możemy dojść gdzie się podział wielki samolot z kilkuset osobami na pokładzie... :(

 • augenthaler

  Oceniono 184 razy 156

  Przeciez to jest oczywiste, ze mamy do czynienia z akcja terrorystyczna. Samolot sam z siebie nie zmienilby kursu, a gdyby mial problemy techniczne, to piloci zdazyliby wyslac sygnaly alarmowe.

 • wojtuniadjv

  Oceniono 256 razy 110

  Oj tam oj tam, te anonimowe doniesienia. Ja też mogę zadzwonić do tvn24 anonimowo powiedzieć że samolot wylądował u mnie przed blokiem.

 • chi_neng1

  Oceniono 126 razy 106

  Somalijczycy przerzucili sie z morskich akcji na lotnicze...

 • evergreen111

  Oceniono 81 razy 75

  Czy nie ma sposobów na trwałe wyeliminowanie tego idioty asdqweqwege?

 • szpagietka

  Oceniono 81 razy 57

  pewnie szajka andamanskich złomiarzy go zdjęła

 • secateur

  Oceniono 25 razy 19

  Jeszcze chwila, a zaraz będą teorie, że miał lądować w jedynym porcie lotniczym Andamanów Vir Savarkar i że tam czekała na niego Al Kaida, żeby go dalej do czegoś wykorzystać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje