Kuźniar: Militarnie Krym jest nie do odzyskania. Potrzebne dotkliwe sankcje, żeby Putin odzyskał rozum i słuch

Wg prof. Romana Kuźniara, musimy się spodziewać, że Rosja formalnie wchłonie Krym. Nie oznacza to, że sprawa jest przegrana. - Nie wykluczam, że w dłuższym okresie pod wpływem dolegliwości sankcji Rosjanie będą gotowi wrócić do rozmów - przekonywał doradca prezydenta w TOK FM.
Prof. Roman Kuźniar nie ma wątpliwości, że Krym nie zostanie odbity z rąk Rosjan przy użyciu środków militarnych. Dopiero odpowiednia presja na Rosję przy użyciu dotkliwych sankcji może doprowadzić do zmiany stanowiska. Muszą zostać rozwinięte strategie odstraszania Rosji, żeby Rosjanie odzyskali słuch i rozum - ocenił doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Oczywiście realizacja takiego scenariusza wymaga czasu.

Zdaniem gościa "Poranka Radia TOK FM" nie można wykluczyć, że konsekwentnie stosowane dotkliwe dla Rosji sankcje mogą nie tylko zmienić losy Krymu, lecz także doprowadzić do odejścia prezydenta Władimira Putina. - On, jak się wydaje, stracił rozum i słuch, nie chce słuchać bardzo rozsądnych argumentów, które w sprawie kryzysu formułuje Zachód.

Spójrzmy w przeszłość

Jak skuteczne mogą być ostre sankcje, przekonaliśmy się w latach 80. XX wieku. - Wtedy Zachód pod amerykańskim przywództwem rozwinął bardzo inteligentną strategię odpychania ZSRR w sensie gospodarczym. To doprowadziło do załamania gospodarczego Związku Radzieckiego - mówił prof. Roman Kuźniar.

Oczywiście powtórka z lat 80. wymaga nieprzejednanej postawy państw zachodnich, nawet wbrew własnym interesom. Nie chodzi tylko o dostawy rosyjskich paliw, ale także o interesy, jakie w Rosji prowadzi bardzo wiele zachodnich firm. - To musi być przemyślane. Przecież nawet my nie jesteśmy w stanie szybko zrezygnować z dostaw rosyjskiego gazu - stwierdził doradca prezydenta Komorowskiego. Ale według prof. Kuźniara trzeba podjąć taką grę.

Więcej o:
Komentarze (32)
Kuźniar: Militarnie Krym jest nie do odzyskania. Potrzebne dotkliwe sankcje, żeby Putin odzyskał rozum i słuch
Zaloguj się
 • kawiarniany.filozof

  Oceniono 2 razy 2

  Sankcje wobec Rosji według krajów Europy Zachodniej:
  stopień 1 - powiedzenie "Rosjo, nie bij Ukrainy, bo się spocisz"
  stopień 2 - pogrożenie palcem w bucie
  najwyższy stopień 3 - pogrożenie palcem wskazującym

 • blski

  0

  Spoleczenstwo jest zdalnie sterowane przez media ktore sa w obcych rekach i nie reprezentuja interesow naszego narodu. Wobec niedalekich wyborow Tusk i Komorowski zeby zapobiec atakom ze strony PiSu ze sa agentami Moskwy staraj sie wykazac, ze sa bardziej antyrosyjscy niz Kaczynski. Wystarczy spojrzec na ostatnie wyniki z ktorych zyskali na popularnosci.
  Przez jakis czas mialem nadzieje, ze tusk i Komorowski sa dla naszego narodu mezami opatrznosciowymi, olazalo sie ze dto politycy jak kazdy inny.
  Jedynym celem polityka jest wygrac nastepne wybory - obiecac wszystko i wiecej czego tylko zycza sobie wyborcy,
  Ten ktory odgadnie nastroj wyborcow (uksztaltowany przez media, ktore w naszym kraju nie dbaja o interesy narodu) i przelicytuje konkurentow wygra bez wzgledu na to czy zamierza swe obietnice spelnic i czy sa one do spelnienia mozliwe.
  Mazem stanu jest przywodca ktory nie dba o popularnosc ale bez wzgledu na to czy przysporzy mu to poparcia ma wizje i ja realizuje, jezeli znajdzie poparcie swego spoleczestwa i mu sie uda bedzie \narodowym bohaterem, jezeli jego plan jest niemozliwy albo bedzie oceniony jako niekorzystny to tez nikt mu tego nie zapomni.

 • hel_w_mankietach

  Oceniono 7 razy 5

  Oj Kuźniar, Kuźniar...aj cię miałem za człowieka z mózgiem. To przepraszam w takim razie.

 • 54bodek

  Oceniono 9 razy 9

  Raczej nie należy spodziewać się "ostrych sankcji" w sferze gospodarczej, za duzo jest wzajemnych powiązań biznesowych między Rosją a Zachodem, będą co najwyżej teatralne gesty z jednej i drugiej strony. przynajmniej do czasu aż wszystko przycichnie, potem jakoś się ugadają. A naszych polityków poklepią po plecach; fajny szum robicie.
  -----------------------------------------------------
  bigosogroch.blogspot.com/

 • Oceniono 1 raz 1

  "(...) Muszą zostać rozwinięte strategie odstraszania Rosji, żeby Rosjanie odzyskali słuch i rozum - ocenił doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego. (...)". Panie Profesorze, niech Pan się nie pogrąża ...

 • zigzaur

  Oceniono 4 razy -4

  Militarnie Krym jest do odzyskania. Pan Erich von Manstein, rodowe nazwisko Lewinski, zdobył Krym od strony północnej a wtedy Niemcy walczyły na kilku innych frontach.

 • 1pirat2

  Oceniono 16 razy 6

  Ani Niemcy , Francja czy Anglia nie zadrą z Putinem, bo też mogą na tym stracić, a my sami możemy go najwyżej ugryść w d;;;ę.

 • rozalka2010

  Oceniono 7 razy -1

  Napisałem komentarz, w którym podsumowałem takiego doradcę prezydenta odzyskujacego powoli rozum, ale zgodnie z linią tej gazety - nie ukazał się. Tu trzeba tylko chwalić rządzącą ekipę.

 • rozalka2010

  Oceniono 4 razy -4

  Kuźniar zaczyna coś rozumieć w sprawach Rosji. Polityka tej rzadzacej ekipy (zarówno prezydenta, jak premiera) - pod wplywem takich doradców jak Kuźniar, czy Nałecz to całkowite fiasko - wiecej to skrajny dyletantyzm, to karygodne "budowanie" (wespół z Obama i merkel) tego zbrodniczego kolejnego "marzyciela na Kremlu).

  W odróznieniu jednak od moznych tego swiata - Polska powinna znać, co znaczy supremacja Moskwy i co znaczy uzależnienie sie od dostaw surowców energetycznych z tej strony. Juz miller storpedował ideę budowy rurociagu norweskiego, a Tusk najpierw storpedował budowę tarczy antyrakietowej w Polsce, później sabotował budowę gazoportu w Świnoujściu i (Pawlak) podpisał haniebny kontrakt gazowy, ktorego wcale nie musiał zawierać przy normalnym tempie budowy owego terminala gazowego i odpowienich kon ektórów z Niemcami i Czechami.

  Gdyby w Polsce odpowiedzialnoć polityczna szła w parze z karna, to miejsce takiej ekipy rządzącej i jej doradców byłoby w najlepszym razie tam, gdzie Dolores Ibarruri spędziła większość swojego życia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX