Rosyjska TV oskarża Polskę o współorganizację "przewrotu" na Ukrainie. "Polska chce odbudować dawną Rzeczpospolitą"

12.03.2014 21:31
Antyrosyjskie protesty na Ukrainie

Antyrosyjskie protesty na Ukrainie (Fot. Darko Vojinovic (AP Photo/Darko Vojinovic))

Rosyjska telewizja państwowa Rossija w środę oskarżyła Polskę o współorganizację "przewrotu" na Ukrainie. Swoje oskarżenia podbudowała wypowiedzią byłego szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Ołeksandra Jakymenki, który oświadczył, że radykałowie z Majdanu byli szkoleni w Polsce.
Media w Rosji podały dziś również, że 18 aktywistów rosyjskiej opozycji uczestniczy w Warszawie w szkoleniu poświęconym sposobom prowadzenia kampanii politycznych.

Rzecznik polskiego MSZ Marcin Wojciechowski powiedział, że ministerstwo "nie komentuje spekulacji medialnych, zwłaszcza o charakterze insynuacji". 2 marca minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski napisał na Twitterze, że telewizja Russia Today "wyznacza nowe standardy obrzydliwej propagandy". W ten sposób odniósł się do tego, jak stacja relacjonuje wydarzenia na Ukrainie.

"Rozkazy szły od Tombińskiego"

TV Rossija oświadczyła, że "USA wybrały Polskę na pośrednika w ukraińskim przewrocie". "Polacy w Kijowie mają swoje ambicje i niezawodną osłonę" - podkreśliła.

Tezę tę poparł Jakymenko, który oznajmił, że w czasie wydarzeń w Kijowie "wszystkie rozkazy wydawano albo z Ambasady Stanów Zjednoczonych, albo z Ambasady Unii Europejskiej, którą kieruje pan Jan Tombiński, będący obywatelem Polski".

- Rola Polski w tym, że doszło do przewrotu wojskowego, była nieoceniona. Polska we śnie i na jawie chce odbudować swoje pozycje, chce odbudować dawną Rzeczpospolitą - powiedział były szef SBU.

"Przewrót początkowo planowano na 2015 r."

Rosyjska stacja twierdzi, że "do ataku w Kijowie przygotowywano się od dawna". - Przewrót rozpoczęto wcześniej niż w 2015 roku, jak dotąd planowano. Politycy obmyślali strategię, a radykałowie szkolili bojowników - wskazała. Wiosną 2015 roku na Ukrainie miały się odbyć wybory prezydenckie.

Rozwijając myśl rosyjskiej telewizji, Jakymenko poinformował, że obozy szkoleniowe dla radykałów istniały od czasów poprzedniego prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki. - Trwało to od lat. Nie zdołaliśmy rozprawić się z tym. Gdy tylko ich dociskaliśmy, obozy zaczęto organizować w Polsce, na Łotwie i Litwie - oświadczył.

Były szef SBU oznajmił również, że "wiele obwodowych administracji z zachodniej Ukrainy opłacało te szkolenia z budżetu państwa". - Szkolono tam młodzież do działań bojowych - zaznaczył.

TV Rossija nie ujawniła, gdzie i kiedy rozmawiała z Jakymenką, który - jak 23 lutego ogłosił nowy szef SBU Wałentyn Naływajczenko - "samowolnie opuścił miejsce pracy i wyłączył telefon".

Putin: "Szkoleni w Polsce bojówkarze działali jak specnaz"

4 marca na konferencji prasowej w Nowo-Ogariowie koło Moskwy, prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że w Kijowie działali bojówkarze, których "przygotowano w bazach na ościennych terytoriach, na Litwie, w Polsce i na samej Ukrainie".

- Przygotowywali ich przez dłuższy czas instruktorzy, byli podzieleni na dziesiątki i setki, działali w sposób zorganizowany, dysponowali dobrymi środkami łączności. Wszystko funkcjonowało jak w zegarku. Operowali jak specnaz - powiedział Putin.

"W Warszawie szkolą się właśnie rosyjscy opozycjoniści"

Rosyjskie media podają też, że 18 aktywistów rosyjskiej opozycji uczestniczy w Warszawie w szkoleniu poświęconym sposobom prowadzenia kampanii politycznych.

Według internetowej gazety "Wzglad" w trwającym od 6 marca szkoleniu biorą udział przedstawiciele Partii Postępu, partii Jabłoko, Partii 5 Grudnia, Republikańskiej Partii Rosji - Parnas, Platformy Obywatelskiej i Aliansu Zielonych.

Gazeta podaje, że zajęcia prowadzą eksperci z Polski, Ukrainy i USA. "Wzglad" precyzuje, że w wypadku Stanów Zjednoczonych są to specjaliści z Międzynarodowego Instytutu Republikańskiego (International Republican Institute; IRI), kierowanego przez senatora Johna McCaina, "znanego przeciwnika Rosji".

"Gwiazd na liście uczestników nie ma - na kursy skierowano menedżerów średniego szczebla. Na przykład, aktywnego stronnika Aleksieja Nawalnego, stałego uczestnika akcji protestacyjnych Witalija Szuszkiewicza. Na liście figuruje jako >>niezależny konsultant polityczny<<. Również jako >>niezależny konsultant polityczny<< znajduje się na niej moskiewski deputowany municypalny Michaił Wielmakin" - podaje gazeta.

"Wzglad" cytuje politologa Gieorgija Fidorowa, według którego szkolenie w Warszawie "świadczy o tym, że rozpoczęły się przygotowania do przekazania doświadczeń z kijowskiego Majdanu rosyjskim kolegom". - Zebrane doświadczenie można wykorzystać w czasie wrześniowych wyborów do Moskiewskiej Dumy Miejskiej - oświadczył Fiodorow.

"Majdan stara się podstępnie przeniknąć do Rosji"

Kursy dla rosyjskich opozycjonistów w Warszawie odnotowała też telewizja Rossija, która określiła je jako "dziwne seminarium zorganizowane przez fundację McCaina".

Z kolei agencja Ridus podała, że "w Warszawie rosyjska opozycja uczona jest, jak ma pracować przeciwko własnemu krajowi". Ridus, przedstawiający się jako agencja dziennikarstwa obywatelskiego, zaznacza, że nazwiska "przyszłych aktywistów-buntowników" są znane.

"Na ich przyszłą działalność polityczną postaramy się zwrócić szczególnie baczną uwagę" - zapowiada.

"Wydarzenia polityczne na Ukrainie bezpośrednio dotyczą naszego kraju. I nie chodzi tylko o potencjalne niebezpieczeństwo rozmieszczenia baz NATO u nas pod bokiem i wychowanie młodego pokolenia nazistów nienawidzących wszystko, co rosyjskie. Sprawa jest o wiele poważniejsza. Majdan stara się wyjść za ukraińskie granice i podstępnie przeniknąć do naszego kraju" - ostrzegł Ridus.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację na Ukrainie? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz także
Komentarze (317)
Rosyjska TV oskarża Polskę o współorganizację "przewrotu" na Ukrainie. "Polska chce odbudować dawną Rzeczpospolitą"
Zaloguj się
 • observer48

  0

  Powtarzam ten komentarz, aby był lepiej widoczny. Co do "Zapisków Oficera armii Czerwonej" Sergiusza Piaseckiego, to wiele razy zanosiłem się od śmiechu podczas czytania tej książeczki. Homo Sovieticus" nie podlega ewolucji.

  @say69mat
  Mentalność też sie nie zmieniła, tylko wielu Sowoków nauczyło się pisać po angielsku. Podobno jest to cała gałąź przemysłu w putinowskiej Rosji:
  www.sptimes.ru/index.php?action_id=100&story_id=38052
  www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/russia/10683298/Russias-information-warriors-are-on-the-march-we-must-respond.html
  www.rferl.org/content/russia_30_ruble_army_emerges_again/24477703.html

 • kleonix

  Oceniono 2 razy 0

  Histeryczne pojękiwania rosyjskich profetyków wykształconych w szkołach KGB świadczą o tym, że historycznie trwały porządek służby, karier, zasług - cała przewidywalność systemu stworzonego w oparciu o janczarów imperium zaczyna się sypać. Blady strach na ranem na myśl o tych z Majdanu, którzy pogonią bractwo sprawia, że lepka dłoń zaciska się na chwycie pistoletu. Rozmiar uwalnianego sku-twa przez zakon KGB jest wprost propozycjonalny do lęku.

 • Jerzy Kapusciński

  Oceniono 6 razy 2

  No cóż,za to w Rosji masowo produkuje sie zaciekłych nacjonalistów którzy nienawidzą wszystkiego co rosyjskie nie jest.Za brak postepów w nauce Ras-putin wysyła na wczasy.Na Kołyme.A tak przy okazji proponuje Obamie wprowadzenie prawa o obronie ludnosci anglojęzycznej.

 • drabe1

  0

  Pierwszy wpis od paru dni, bo mnie szykanujecie i oczywiście znikł.

 • bargiel2

  Oceniono 5 razy -1

  to robota watykanu, te łotry w koloratkach marzą się odzyskanie majętności watykańskich na ukrainie a utraconych w 1944r.Polska jest jedynie posłusznym pionkiem, ale to właśnie PIS I PO SĄ PODPALACZAMI POLSKI ZA JEDYNIE KROPIDŁO

 • sabramek

  Oceniono 5 razy 1

  standardowa gra na uprzedzeniach Ukraińców i Rosjan - środek zapobiegawczy. jedni i drudzy nas nienawidzą - bardziej Ukraińcy z racji historii. Putin liczy że samo stwierdzenie "służysz Polakom" podziała jak płachta na byka i nagle cała ukraina odwróci się od majdanu.

 • jur82

  Oceniono 6 razy 4

  To duża satysfakcja usłyszeć taką ocenę :" Polska chce odbudować dawną Rzeczpospolitą"-jakkolwiek to trochę przesada.

 • jan osik

  Oceniono 3 razy 1

  krótko:
  US Army o agresji na Ukrainę:
  www.zerohedge.com/news/2014-03-12/chairman-joint-chiefs-staff-us-ready-military-response-ukraine
  cały tekst można właściwie streścić w jednym zdaniu:
  "the U.S. Army is ready to back up Ukraine and its allies in Europe with military actions."
  nawet kacapski ignorant powinien je zrozumieć ...

 • city-zen

  Oceniono 6 razy 0

  Szkoda, ze nie wspomna fundacji Jaceniuka Open Ukraine, ktorej strona internetowa zniknela ostatnio z sieci. Wsrod partnerow promowanego przez amerykanski rzad czlowieka ("podsluchana" rozmowa p. Nuland) znajduja sie" regularni podejrzani" odpowiedzialni za wydarzenia w Ukrainie - NED, fundacja odrodzeniowa Sorosa, Pinchuk-Clinton connection oraz....polska ambasada w Kijowie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje