Rosyjska TV oskarża Polskę o współorganizację "przewrotu" na Ukrainie. "Polska chce odbudować dawną Rzeczpospolitą"

12.03.2014 21:31
Antyrosyjskie protesty na Ukrainie

Antyrosyjskie protesty na Ukrainie (Fot. Darko Vojinovic (AP Photo/Darko Vojinovic))

Rosyjska telewizja państwowa Rossija w środę oskarżyła Polskę o współorganizację "przewrotu" na Ukrainie. Swoje oskarżenia podbudowała wypowiedzią byłego szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Ołeksandra Jakymenki, który oświadczył, że radykałowie z Majdanu byli szkoleni w Polsce.
Media w Rosji podały dziś również, że 18 aktywistów rosyjskiej opozycji uczestniczy w Warszawie w szkoleniu poświęconym sposobom prowadzenia kampanii politycznych.

Rzecznik polskiego MSZ Marcin Wojciechowski powiedział, że ministerstwo "nie komentuje spekulacji medialnych, zwłaszcza o charakterze insynuacji". 2 marca minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski napisał na Twitterze, że telewizja Russia Today "wyznacza nowe standardy obrzydliwej propagandy". W ten sposób odniósł się do tego, jak stacja relacjonuje wydarzenia na Ukrainie.

"Rozkazy szły od Tombińskiego"

TV Rossija oświadczyła, że "USA wybrały Polskę na pośrednika w ukraińskim przewrocie". "Polacy w Kijowie mają swoje ambicje i niezawodną osłonę" - podkreśliła.

Tezę tę poparł Jakymenko, który oznajmił, że w czasie wydarzeń w Kijowie "wszystkie rozkazy wydawano albo z Ambasady Stanów Zjednoczonych, albo z Ambasady Unii Europejskiej, którą kieruje pan Jan Tombiński, będący obywatelem Polski".

- Rola Polski w tym, że doszło do przewrotu wojskowego, była nieoceniona. Polska we śnie i na jawie chce odbudować swoje pozycje, chce odbudować dawną Rzeczpospolitą - powiedział były szef SBU.

"Przewrót początkowo planowano na 2015 r."

Rosyjska stacja twierdzi, że "do ataku w Kijowie przygotowywano się od dawna". - Przewrót rozpoczęto wcześniej niż w 2015 roku, jak dotąd planowano. Politycy obmyślali strategię, a radykałowie szkolili bojowników - wskazała. Wiosną 2015 roku na Ukrainie miały się odbyć wybory prezydenckie.

Rozwijając myśl rosyjskiej telewizji, Jakymenko poinformował, że obozy szkoleniowe dla radykałów istniały od czasów poprzedniego prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki. - Trwało to od lat. Nie zdołaliśmy rozprawić się z tym. Gdy tylko ich dociskaliśmy, obozy zaczęto organizować w Polsce, na Łotwie i Litwie - oświadczył.

Były szef SBU oznajmił również, że "wiele obwodowych administracji z zachodniej Ukrainy opłacało te szkolenia z budżetu państwa". - Szkolono tam młodzież do działań bojowych - zaznaczył.

TV Rossija nie ujawniła, gdzie i kiedy rozmawiała z Jakymenką, który - jak 23 lutego ogłosił nowy szef SBU Wałentyn Naływajczenko - "samowolnie opuścił miejsce pracy i wyłączył telefon".

Putin: "Szkoleni w Polsce bojówkarze działali jak specnaz"

4 marca na konferencji prasowej w Nowo-Ogariowie koło Moskwy, prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że w Kijowie działali bojówkarze, których "przygotowano w bazach na ościennych terytoriach, na Litwie, w Polsce i na samej Ukrainie".

- Przygotowywali ich przez dłuższy czas instruktorzy, byli podzieleni na dziesiątki i setki, działali w sposób zorganizowany, dysponowali dobrymi środkami łączności. Wszystko funkcjonowało jak w zegarku. Operowali jak specnaz - powiedział Putin.

"W Warszawie szkolą się właśnie rosyjscy opozycjoniści"

Rosyjskie media podają też, że 18 aktywistów rosyjskiej opozycji uczestniczy w Warszawie w szkoleniu poświęconym sposobom prowadzenia kampanii politycznych.

Według internetowej gazety "Wzglad" w trwającym od 6 marca szkoleniu biorą udział przedstawiciele Partii Postępu, partii Jabłoko, Partii 5 Grudnia, Republikańskiej Partii Rosji - Parnas, Platformy Obywatelskiej i Aliansu Zielonych.

Gazeta podaje, że zajęcia prowadzą eksperci z Polski, Ukrainy i USA. "Wzglad" precyzuje, że w wypadku Stanów Zjednoczonych są to specjaliści z Międzynarodowego Instytutu Republikańskiego (International Republican Institute; IRI), kierowanego przez senatora Johna McCaina, "znanego przeciwnika Rosji".

"Gwiazd na liście uczestników nie ma - na kursy skierowano menedżerów średniego szczebla. Na przykład, aktywnego stronnika Aleksieja Nawalnego, stałego uczestnika akcji protestacyjnych Witalija Szuszkiewicza. Na liście figuruje jako >>niezależny konsultant polityczny<<. Również jako >>niezależny konsultant polityczny<< znajduje się na niej moskiewski deputowany municypalny Michaił Wielmakin" - podaje gazeta.

"Wzglad" cytuje politologa Gieorgija Fidorowa, według którego szkolenie w Warszawie "świadczy o tym, że rozpoczęły się przygotowania do przekazania doświadczeń z kijowskiego Majdanu rosyjskim kolegom". - Zebrane doświadczenie można wykorzystać w czasie wrześniowych wyborów do Moskiewskiej Dumy Miejskiej - oświadczył Fiodorow.

"Majdan stara się podstępnie przeniknąć do Rosji"

Kursy dla rosyjskich opozycjonistów w Warszawie odnotowała też telewizja Rossija, która określiła je jako "dziwne seminarium zorganizowane przez fundację McCaina".

Z kolei agencja Ridus podała, że "w Warszawie rosyjska opozycja uczona jest, jak ma pracować przeciwko własnemu krajowi". Ridus, przedstawiający się jako agencja dziennikarstwa obywatelskiego, zaznacza, że nazwiska "przyszłych aktywistów-buntowników" są znane.

"Na ich przyszłą działalność polityczną postaramy się zwrócić szczególnie baczną uwagę" - zapowiada.

"Wydarzenia polityczne na Ukrainie bezpośrednio dotyczą naszego kraju. I nie chodzi tylko o potencjalne niebezpieczeństwo rozmieszczenia baz NATO u nas pod bokiem i wychowanie młodego pokolenia nazistów nienawidzących wszystko, co rosyjskie. Sprawa jest o wiele poważniejsza. Majdan stara się wyjść za ukraińskie granice i podstępnie przeniknąć do naszego kraju" - ostrzegł Ridus.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację na Ukrainie? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (317)
Zaloguj się
 • koscioperz

  Oceniono 400 razy 270

  Ja wczoraj wyszkoliłem 15 niemieckich faszystów i dziesięciu Japońskich liberałów. Jutro mają być zrzuceni na Plac Czerwony.

 • jjt23

  Oceniono 371 razy 209

  Majątek Putina zagrabiony narodowi rosyjskiemu wynosi od 40 do 70 miliardów $. Stąd strach przed rewolucją, która zmiecie złodziei i odbierze im to co ukradli.

 • megamaciej

  Oceniono 215 razy 151

  (...) oskarżyła Polskę o współorganizację "przewrotu" na Ukrainie.
  ---
  Aż się robię dumny jak to czytam. Po tym całym internetowym czytaniu jak to się u nas nic nie udaje, (pod)ogon Europy i w ogóle.
  Dobrze tak sobie pomarzyć jak to skutecznie odbudowujemy Wielką RP manipulując politykami w krajów ościennych oraz odzyskujemy Ukrainę.

 • m.turno

  Oceniono 210 razy 124

  Rosyjska propaganda, kraju, który rewiduje swoje granice kosztem sąsiadów, oskarżająca Polskę o IMPERIALIZM. ha!
  Swoją drogą dotąd od ruskich wszystkie zniewagi kierowane pod adresem Polski, określały nasz kraj jako 'tymczasowy', 'sztuczny', 'priwislanski', nie baczyli nawet, że historia państwa polskiego jest niemal dwukrotnie dłuższa od historii państwa Rosją zwanego. Zmiana linii obelg byłaby nawet miła, gdyby nie była tak absurdalna :)

 • staryman

  Oceniono 135 razy 85

  "Polska chce odbudować dawną Rzeczpospolitą"

  No, akurat co do tego to miałbym pewne wątpliwości. Chyba aż tak oderwani od rzeczywistości to ci nasi politycy nie są.

 • anvill

  Oceniono 135 razy 71

  Jak nazwisko tego towarzysza? Geobels? Śmieszne to i straszne. W tym wszystkim tylko trudno zrozumieć zwykłych rosjan. Skąd w nich ta uległość wobec władzy? Nigdy nie protestowali gdy car, Stalin potem Putin okradał ich i zabijał a z mózgu wodę robił...

 • troque

  Oceniono 94 razy 58

  Przyznaje się towarzyszu Wowa .... tak to ja szkoliłem Władimira i Dimę z Ukrainy gdy pracowali u mnie na budowie. Podstępnie machali łopatami, nosili ytongi, instalowali rury i okablowanie domu i co gorsza - płaciliśmy podatki i ubezpieczenie, a jak się okazuje szkolili się na wielokrotnych morderców. Że tez nie zauważyłem, że to nie był rów pod rure z gazem ale prototyp okopów na Majdan.

 • agor1965

  Oceniono 70 razy 50

  Trzeba bronić ludność Ukrainy przed polskimi panami.. Czy my przypadkiem tego już nie przerabialiśmy?

 • asmall4

  Oceniono 40 razy 26

  pl.wikipedia.org/wiki/Rzeczpospolita_Trojga_Narod%C3%B3w

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje