Ukraińskie wojsko przygotowuje się do odparcia ew. ataku Rosjan, Tusk i Merkel: Część umowy UE-Ukraina już w przyszłym tygodniu [NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA WS. UKRAINY]

- Ukraińskie siły zbrojne przygotowują się do odbicia możliwego ataku Rosji na północnych i wschodnich granicach - powiedział Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Parubij. Do Warszawy przyjechała Angela Merkel. Na wspólnej konferencji z Donaldem Tuskiem oświadczyła, że Ukraina powinna podpisać część umowy stowarzyszeniowej z UE jak najszybciej. Oto najważniejsze wydarzenia związane z sytuacją na Ukrainie.
1. "Możliwy atak Rosji na granicy Ukrainy"

- Ukraińskie siły zbrojne przygotowują się do odparcia możliwego ataku Rosji na północnych i wschodnich granicach, na tym odcinku granicy sytuacja jest krytyczna - ostrzegał Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Parubij.

Parubij mówił też: - Siły armii rosyjskiej znajdują się zaledwie o kilka godzin od Kijowa. Nie mogę powiedzieć wiele, ale powiem, że nasze oddziały rozmieszczone są w taki sposób, by odbić atak z jakiegokolwiek kierunku.

2. Wspólna konferencja Merkel i Tuska

Możliwie szybkie podpisanie politycznej części umowy stowarzyszeniowej, działania na rzecz utworzenia grupy kontaktowej z Rosją oraz pomoc dla Ukrainy - takie trzy etapy działań do opracowania wskazała w Warszawie kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Podpisanie uzgodnionej, politycznej części umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE powinno nastąpić na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej, czyli w przyszłym tygodniu - dodał premier Donald Tusk po spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

- We wszystkich kluczowych kwestiach dotyczących kryzysu ukraińskiego i metod wyjścia z niego mam wspólną opinię z kanclerz Niemiec - oświadczył Tusk.

3. Ostre słowa Komorowskiego

- Polska mówi: absolutnie nie uznamy zmian terytorialnych z pogwałceniem prawa międzynarodowego - powiedział Bronisław Komorowski w Radiu ZET. 

Prezydent podkreślił, że to dzięki wejściu do NATO, którego 15 rocznica przypada właśnie dzisiaj, Polska jest obecnie w lepszym położeniu niż Ukraina, ponieważ nikt nie dokonuje interwencji na naszym terytorium, nie usiłuje destabilizować kraju i nie kwestionuje jego integralności terytorialnej.

- Polacy wywalczyli dobry los w porównaniu z Ukraińcami. My nie mamy tych lęków, ale mieliśmy. Przecież w latach 80. ciągle się zastanawialiśmy: Wejdą? Czy nie wejdą? Przyjadą z tak zwaną "bratnią pomocą" i zniszczą nasz świat? - mówił w Radiu ZET Komorowski. Prezydent podkreślił, że nie wszystkie ówczesne państwa członkowskie Sojuszu były przychylne polskiej akcesji do NATO. - Ale wszystkim to się ostatecznie opłaciło - dodał.

4. Kongres USA potępia działania Rosji, państwa G7 apelują o wstrzymanie działań

Na dzień przed wizytą szefa ukraińskiego rządu Arsenija Jaceniuka w USA i jego spotkaniem z prezydentem Barackiem Obamą Kongres USA potępił rosyjską interwencję na Ukrainie. Siły zbrojne Federacji Rosyjskiej naruszyły niepodległość Ukrainy - tak brzmi przekaz Waszyngtonu.

Izba Reprezentantów przytłaczającą większością głosów potępiła "naruszenie suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej". Zażądała także wysłania na Krym i w inne rejony Ukrainy międzynarodowych obserwatorów. W rezolucji, przyjętej na drodze konsensusu, rosyjską interwencję na Ukrainie potępił także Senat.

Przywódcy państw należących do grupy G7 zaapelowali do Rosji, aby wstrzymała wszelkie działania w sprawie zmiany statusu Krymu, w tym w sprawie referendum. Zagrożono dalszymi krokami, jeśli Moskwa dokona aneksji tego należącego do Ukrainy półwyspu.

Szefowie państw G7 we wspólnym oświadczeniu wezwali Rosję, aby wstrzymała przygotowania do niedzielnego referendum w sprawie niepodległości Krymu, którego wyniki mogą spowodować w dalszej kolejności przyłączenie półwyspu do Federacji Rosyjskiej.

Jeśli niedzielne głosowanie dojdzie do skutku, kraje G7 nie uznają jego wyników, ponieważ plebiscyt narusza konstytucję Ukrainy.

5. Hollande rozmawiał z Putinem

Prezydent Francji Francois Hollande powiedział w rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, że przyłączenie Krymu do Rosji będzie "niedopuszczalną aneksją" - poinformował Pałac Elizejski. Hollande powiedział też, że rosyjski prezydent musi zrobić wszystko, aby zapobiec przyłączeniu Krymu do Rosji.

- Prezydent przypomniał (Putinowi), że przygotowywane właśnie - w nieprzejrzysty sposób - referendum na Krymie, które ma się odbyć 16 marca, jest pozbawione podstaw prawnych - głosi komunikat prasowy. - Prezydent podkreślił, że jest wciąż czas na to, by uniknąć bezcelowej i niebezpiecznej konfrontacji - poinformował Pałac Elizejski.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!
Tutaj znajdziesz wersję na telefony z Androidem >>>
Jeżeli masz telefon Windows Phone, kliknij tutaj >>>

Jeżeli masz iPhone'a, aplikację znajdziesz pod tym linkiem >>>


Więcej o:
Komentarze (93)
Ukraińskie wojsko przygotowuje się do odparcia ew. ataku Rosjan, Tusk i Merkel: Część umowy UE-Ukraina już w przyszłym tygodniu [NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA WS. UKRAINY]
Zaloguj się
 • anton_pl

  0

  "Rosyjskie czołgi widziane 20 km od granicy ukraińskiej"

  To nie czołgi tylko BMD (Bojowaj Maszina Desanta)...

 • pinus68

  Oceniono 2 razy 2

  Będzie jak w 39, potrząsanie szabelką przez polityków, a potem zakręcą gaz, itp, politycy z rodzinami uciekną a ludzie zostaną, zostaną sami bez niczego, Francja , Niemcy nie walczą oni handlują,

 • kkes

  0

  Alez mamy odważnego prezydenta. Kreml chyba zadrżał w posadach. lol

 • tomasz62

  0

  17 września 1939 roku też Rosjanie bronili ludu przed złymi Polakami,teraz też bronią ludu jeno z powodu bogactw Ukrainy

 • valencia73

  0

  ruscy w 81 chcieli by jaruzel zrobil porzadek bo go wymienia na innego - tak jak janukowycza teraz. nie musieli wkraczac do Polski bo juz tu byli. (a jaruzel powinien siedziec za 70 rok i ofiary na wybrzezu w obronie wlasnej junty a propo)

 • tetradrachma

  Oceniono 2 razy 2

  A czy nasi "stratedzy" zastanawiają sie jaka bedzie ta "nowa" Ukraina ? Czy jest TO im obojetne bo liczy się aby tylko dopie...c Ruskim !?

 • blue911

  Oceniono 2 razy 0

  "Nie przyjda I nie zniszcza naszego swiata"?? Komor: poczekaj,poczekaj - Jankesy teraz zajete kim innym. A.,jak sie juz uporaja z Chinami I z Rosja to do Polski wroca - skolonizowac nas do konca. Nie myslalem,ze powazny polityk moze byc taki dziecinny?

 • jovani

  Oceniono 3 razy -1

  PANIE KOMOROWSKI, PANIE TUSK I RESZTY RZADPWEJ NAIWNYCH POLITYKOW. CZY WAM SIE WYDAJE ZE JESTESCIE NAJMADRZEJSCI MEDRCY NA SWIECIE, CZY WAM WYDAJE SIE ZE KTOS STOI ZA WAMI?? COZ JAK RUSCY WEJDA DO POLSKI TO WASZE NATO BEDZIE SIE ZASTANAWIALO LATAMI JAKIE ZROBIC SANKCJE A WASZE EUROPEJSCY SOJUSZNICY BEDA LICZYC LATAMI I SIE ZASTANAWIACCZY IM SIE OPLACA STANAC W OBRONIE A WASZA AMERYKA NAWET NIE KIWNIE PALCEM W OBRONIE NARODU KTORY SWOIMI NIEWYPARZONYMI BUZIAMI NARAZAJA CALA POLSKE NA RUSKA OKUPACJE

 • Piotr Woszczenko

  Oceniono 6 razy 4

  Najbardziej podobal mi sie dzisaj komentarz jakiegos amerykanina. "Lukaszenko wlasnie sie zorientowal ze ma w zla strone ustawione armaty." Boskie :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX