Niemiecka prasa: Tusk wykorzystuje kryzys na Ukrainie do przeforsowania zmian w unijnej polityce energetycznej

12.03.2014 08:49
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" napisał, że premier Donald Tusk, używając zdaniem gazety nietrafnych argumentów, wykorzystuje kryzys na Ukrainie do przeforsowania zmian w unijnej polityce energetycznej i klimatycznej.
Największa opiniotwórcza gazeta niemiecka relacjonuje poniedziałkową wypowiedź Tuska, przytaczając słowa premiera, że niemiecka polityka energetyczna, szczególnie uzależnienie od rosyjskiego gazu, może ograniczać suwerenność Europy i utrudnić skuteczną reakcję na sięganie Rosji po Krym. "SZ" przypomina też ostrzeżenie premiera, że zbyt wygórowane cele klimatyczne mogą spowodować wzrost uzależnienia od rosyjskiego gazu.

"Ostrzeżenia Tuska nieprzypadkowo pojawiły się właśnie teraz" - zauważa autor komentarza i wyjaśnia, że wypowiedź premiera związana jest z przyszłotygodniowym szczytem UE, na którym szefowie państw i rządów chcą ustalić nowe cele klimatyczne na okres po roku 2020. Polska, czerpiąca 90 procent energii z węgla, nigdy nie uważała ambitnych celów klimatycznych za sprawę ważną - pisze "SZ".

"Dogodny dla Polski"

"Konflikt o Krym i spór o sens i zakres sankcji gospodarczych jest (dla Polski) dogodnym, lecz niestety pod każdym względem nietrafnym argumentem" - czytamy w "SZ".

Autor komentarza podkreśla, że Rosja jest co najmniej tak samo uzależniona od handlu energią jak Niemcy i cała UE. Ponad połowa wpływów do rosyjskiego budżetu pochodzi ze sprzedaży surowców energetycznych - wyjaśnia "SZ", wskazując na istotne zmiany na światowym rynku energii, spowodowane m.in. wydobywaniem przez USA gazu i ropy z łupków.

"Sprawą otwartą jest to, kto dłużej wytrzyma wstrzymanie dostaw gazu: UE z pełnymi zbiornikami przy końcu łagodnej zimy czy Rosja, która nie może z dnia na dzień przestawić eksportu do Chin, a w dodatku jest skazana na wpływy (ze sprzedaży)" - pisze komentator. Przyczyną zwłoki we wprowadzaniu sankcji nie są, wbrew temu, co sugeruje Tusk, reformy niemieckiej energetyki - podkreśla "SZ". Polityka klimatyczna prowadzi w dodatku do odejścia od stylu życia i gospodarki "pożerającej zasoby", co spowoduje, że staniemy się mniej zależni od importu energii - pisze komentator.

"Polska, co widać jasno, podąża własną drogą"

Właściwą odpowiedzią na konflikt w Rosji jest "nie ograniczenie, lecz zwiększenie ochrony klimatu". Ten, kto chce naprawdę uniezależnić się od gazu i ropy naftowej, musi zmniejszyć wykorzystanie surowców tam, gdzie się ich najwięcej zużywa, zmieniając ocieplenie budynków, oszczędnie stosując energię w przemyśle, budując pojazdy na elektryczność. "Tylko w ten sposób Europa osiągnie wobec Rosji suwerenność, która zdaniem Tuska zagrożona jest przez niemiecką politykę energetyczną" - czytamy w "SZ".

"Polska, co widać jasno, podąża własną drogą" - stwierdza komentator i wyjaśnia, że polskie władze nadal zamierzają budować elektrownię atomową, a niezależność od importu energii chcą uzyskać za pomocą gazu z łupków. "Własny gaz ma stopniowo zastępować własny węgiel" - zauważa niemiecki dziennikarz. Polacy sami muszą wiedzieć, że niezależność może szybko zmienić się w uzależnienie.

Jeszcze na początku lat 80. Polska należała do największych eksporterów węgla na świecie. Obecnie więcej importuje, niż eksportuje, i to przede wszystkim z Rosji - zauważa komentator "Sueddeutsche Zeitung".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS 

Zobacz także
Komentarze (311)
Zaloguj się
 • chi_neng1

  Oceniono 872 razy 706

  "Tusk wykorzystuje kryzys na Ukrainie do przeforsowania zmian w unijnej polityce energetycznej"

  No i slusznie !
  Rekomenduje to calej Europie !
  Uwolnienie sie spod jarzma ebergetycznego Rosji, powinno byc marzeniem i dazeniem wszystkich czlonkow EU.

 • fakiba

  Oceniono 598 razy 468

  I bardzo słusznie robi Tusk wykorzystując obecną sytuację , bo może wreszcie otworzą się ślepia niektórym politykom na zachodzie że ich kraje są na pasku Putina i jego kaprysów

 • donaldwielki

  Oceniono 435 razy 389

  Ej , Niemiaszki, Niemiaszki... Martwią się bardziej, co Rosja zrobi z nadwyżkami gazu niż tym, co Polska bez tegoż gazu zwojuje. I nie tylko Polska....

 • kostuh

  Oceniono 379 razy 305

  Pakiet klimatyczny ma jedno zadanie.
  Zatrzymać rozwój Polski i krajów jej podobnych. Skoro Niemiec produkuje więcej CO2 od Polaka to będzie bardziej konkurencyjny. Tak samo Włoch czy Francuz zwłaszcza, ze domu nie musi ogrzewać zimą.
  Tu chodzi o trwałe zwiększenie konkurencyjności starej Unii kosztem nowych krajów członkowskich.

  Polska ma dostęp do MILIARDÓW ton węgla.
  Usunięcie węgla z gospodarki oznacza kupno niemieckich wiatraków i niemieckiej fotowoltaniki bo na chińską nałożyli zaporowe cła, kawałek tortu dostanie też Francja która zbuduje u nas elektrownie atomowe za 60 mld zł -na początek.

 • Remo Drake

  Oceniono 283 razy 257

  Hahaha, krytyka ze strony niemieckiej gazy na temat polityki energetycznej... w kraju, który zdecydował się zamknąć wszystkie swoje elektrownie atomowe, a teraz na szybko buduje elektrownie na węgiel brunatny i gaz, bo się okazało, że ambitny plan "zielonej energii" można rozbić o kant d...

  Świetne, gratuluję.

 • mao111

  Oceniono 183 razy 145

  Pieru, pierdu niemieckie pismaki.

 • pichur

  Oceniono 169 razy 111

  Zbudować nie jedną a 10 elektrowni atomowych, uranu potrzeba tyle że kupić można go od kogokolwiek bo transport nie jest istotnym ograniczeniem. Poza tym jest to energia przyjazna dla środowiska.

 • o.666

  Oceniono 75 razy 71

  Tusk wykorzystuje kryzys na Ukrainie do przeforsowania zmian w unijnej polityce energetycznej ale Niemcy nie dadza sie oszukac i zwieksza swoja zaleznosc od rosyjskiego gazu!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje