Parlament ukraińskiej Autonomicznej Republiki Krymu przyjął deklarację niepodległości

Olg, PAP
11.03.2014 11:30
A A A Drukuj
Parlament należącej do Ukrainy Autonomicznej Republiki Krymu przyjął deklarację w sprawie niepodległości popartą w głosowaniu przez 78 z 81 deputowanych obecnych na sali. Krymski parlament składa się formalnie ze 100 deputowanych.
Przedreferendalny plakat okazał się proroczy. Krym właściwie należy już do Rosji

Przedreferendalny plakat okazał się proroczy. Krym właściwie należy już do Rosji (Fot. BAZ RATNER)

Tekst deklaracji opublikowano na stronie internetowej Rady Najwyższej Autonomii.

Rada autonomii krymskiej powołuje się na decyzję międzynarodowego sądu ONZ w sprawie Kosowa z 22 lipca 2010. Według tamtej decyzji jednostronne proklamowanie niepodległości przez część państwa nie narusza żadnych norm prawa międzynarodowego.

Treść deklaracji

Cała "Deklaracja niepodległości Autonomicznej Republiki Krymu i Sewastopola" to trzy punkty:

1. Jeżeli w następstwie referendum 16 marca zapadanie decyzja o wejściu Krymu, w tym Autonomicznej Republiki Krymu i Sewastopola, w skład Rosji, to Krym po referendum będzie ogłoszony niepodległym i suwerennym państwem o republikańskiej formie rządów.

2. Republika Krym będzie demokratycznym, świeckim i wielonarodowym państwem, które jest zobowiązane do utrzymania pokoju oraz międzyetnicznego i międzyreligijnego porozumienia na swoim terytorium.

3. Republika Krym jako niepodległe i suwerenne państwo w razie odpowiednich wyników referendum zwróci się do Federacji Rosyjskiej z propozycją przyjęcia Republiki Krym na podstawie odpowiedniej międzynarodowej umowy w skład Rosyjskiej Federacji na prawach nowego podmiotu Rosyjskiej Federacji.

Reakcja Ukrainy

- Powrót Krymu do Ukrainy jest absolutnie wykluczony - oświadczył po głosowaniu przewodniczący krymskiego parlamentu

Wołodymyr Konstantinow.

W odpowiedzi na wydarzenia na Krymie parlament w Kijowie zażądał od Rady Najwyższej Autonomii anulowania niedzielnego referendum. Rada Najwyższa Ukrainy uznała, że referendum w obecnym kształcie jest sprzeczne z konstytucją Ukrainy. W rezolucji w tej sprawie deputowani ukraińskiego parlamentu podkreślili, że parlament Krymu nie posiada pełnomocnictw do prowadzenia polityki zagranicznej.

Jaceniuk: Władze Krymu to "grupa bandytów"

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk ostrzegł wcześniej, że wyniki referendum nie zostaną uznane na arenie międzynarodowej, a władze Krymu nazwał "grupą bandytów, którzy bezprawnie przejęli władzę na półwyspie i mają poparcie rosyjskich wojskowych".

Jaceniuk powtórzył, że władze w Kijowie gotowe są do dialogu ma temat rozwiązania konfliktu na Krymie, jednak - jak podkreślił - nikt nie będzie "prowadził go pod lufami karabinów i rosyjskich czołgów".

Premier uprzedził mieszkańców Krymu, by nie powtórzyli losu, który spotkał zajętą przez Rosjan gruzińską Abchazję.

- Ludzie nie mają tam ani wypłat, ani pracy, ani bezpieczeństwa. Nie mówię już o tym, że zapomnieli, jak wyglądają turyści. Mają za to bandy przestępcze, zrujnowane sanatoria, handel bronią i narkotykami. Właśnie takiego losu chcą dla Krymu "zielone ludki", które rozjeżdżają się dziś w liczbie 18 tysięcy osób po terytorium Krymu" - powiedział Jaceniuk o obecnych na półwyspie rosyjskich wojskach i prorosyjskich siłach separatystycznych.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację na Ukrainie? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Tagi:

Zobacz także
Komentarze (508)
Zaloguj się
 • pikkollo

  Oceniono 587 razy 495

  Ruscy teraz będą powoływać się na casus Kosova, dzielenie Serbii było błędem

 • scibor3

  Oceniono 529 razy 365

  O tym nie pomyślało USA montując swój protektorat w Kosowie? Czy teraz Radek poleci, na wyprzódki, uznawać nowe państwo, tak jak poleciał uznać Kosowo?

 • stekelenburg2

  Oceniono 443 razy 243

  wczoraj rozmawiałem z facetem który służy w Straży Granicznej w okolicach Braniewa i mówił, że z dnia na dzień wśród Rosjan przekraczających polsko-rosyjską granicę zyskuje na popularności teza o ogłoszeniu referendum w Obwodzie Kaliningradzkmi dot. odłączenia Kaliningradu od Rosji i przyłączenia na prawach województwa autonomicznego do Polski.

 • Oceniono 279 razy 199

  Z tą różnicą, że Rosjanie nie musieli bombardować Ukrainy, tak jak Amerykanie zdemolowali
  Serbię, żeby zagnieździć w Europie jako niepodległe państwo-bazę handlarzy ludźmi i narkotykami. Niepodległe Kosowo to wrzód, z którym nie potrafią walczyć policje cywilizowanych krajów Europy.

 • kantrzyn

  Oceniono 214 razy 152

  No to niech oni się zdecydują, czy Krym ma być niepodległym państwem, czy częścią Rosji.

 • k.rotaru

  Oceniono 242 razy 148

  Kochani, a co robią nasze wojska w Iraku? Czy znalazły już broń masowego rażenia? Po co Amerykanie właściwie sfałszowali materiały fotograficzne?

 • sharn1

  Oceniono 64 razy 48

  Polska a w zasadzie nasi głupi politycy z PO jako pierwsi z krajów UE uznali deklarację niepodległości Kosova.
  Mozna powiedzieć że Donek i zdRadek są ojcami chrzestnymi rosyjskiego Krymu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najważniejsze informacje