Niemiecki polityk: Działania Rosji skutkiem przyjęcia Polski do NATO

11.03.2014 11:01
Rosyjskie transportery opancerzone w pobliżu portu w Sewastopolu

Rosyjskie transportery opancerzone w pobliżu portu w Sewastopolu (Fot. BAZ RATNER / REUTERS)

Jeden z byłych czołowych ideologów niemieckiej partii SPD, Erhard Eppler, zarzucił Zachodowi, że przyjmując Polskę i Czechy do NATO, złamał obietnicę daną Rosji po zakończeniu zimnej wojny; zaapelował, by nie demonizować Władimira Putina.
- Gdy Niemcy w NRD wymusili jedność (kraju) i (były kanclerz Niemiec) Helmut Kohl rozmawiał o tym z (przywódcą ZSRR) Michaiłem Gorbaczowem, rosyjski prezydent, którego my, Niemcy, do dziś kochamy, postawił jeden warunek: NATO nie może przesunąć się do przodu (na wschód). (...) Niemiecki kanclerz do tego się zobowiązał - pisze 87-letni Eppler w materiale opublikowanym przez największą niemiecką gazetę opiniotwórczą "Sueddeutsche Zeitung".

"My w Europie nie jesteśmy takim mocarstwem"

- Obietnice Kohla straciły sens w chwili, gdy Polska i Czechy wstąpiły do NATO. Wschodnia granica Polski stała się wschodnią granicą NATO - pisze Eppler. - Każdy, kto ma choć trochę oleju w głowie, nie powinien być zaskoczony aktualnymi wydarzeniami - ocenia niemiecki socjaldemokrata. - Nie wyobrażam sobie, że kiedykolwiek rosyjski prezydent, niezależnie od tego, jak się nazywa, cierpliwie przyglądałby się, jak jednoznacznie antyrosyjski rząd próbuje prowadzić Ukrainę w kierunku NATO, tym bardziej że nie jest to rząd pochodzący z wyborów - wyjaśnia Eppler.

Niemiecki socjaldemokrata powołuje się na kanclerza Niemiec z XIX wieku Ottona von Bismarcka, który zalecał osobom zajmującym się polityką zagraniczną, by starały się wczuć w sposób myślenia drugiej strony. Zdaniem Epplera tylko mocarstwa, może USA, mogą ewentualnie zignorować tę zasadę. - My w Europie nie jesteśmy takim mocarstwem - twierdzi polityk SPD i dodaje: "Musimy żyć na jednym kontynencie z Rosją i nie możemy wybierać sobie rosyjskiego prezydenta".

"Ukraina nie wstąpi do NATO"

Eppler przyznaje, że nie chciałby mieszkać w kraju rządzonym przez Putina, stwierdza jednak: "Putin musi jednak rządzić Rosją, a nie Niemcami". Rosja to nie tylko Moskwa i Petersburg, lecz "nieskończona przestrzeń z tysiącami wiosek i miasteczek", gdzie chłopi i drobnomieszczanie pragną przede wszystkim porządku, a potem pracy i chleba - dodaje socjaldemokrata. - To ta większość wybrała Putina - podkreśla.

Eppler proponuje, by UE nawiązała tak bliskie stosunki polityczne i gospodarcze z Rosją, by Moskwa nie miała nic przeciwko podobnym kontaktom Ukrainy z Europą. - Jedno trzeba powiedzieć jasno: Ukraina nie wstąpi do NATO. W każdym razie nie wcześniej niż Rosja - konkluduje.

Do początku lat 90. Erhard Eppler należał do ścisłego kierownictwa SPD i miał duży wpływ na kształtowanie programu partii. W latach 1968-1974 był ministrem współpracy gospodarczej. Polityk jest do dziś gościem honorowym partyjnych zjazdów. Podobnie jak Egon Bahr był bliskim współpracownikiem kanclerza Willy'ego Brandta. Poglądy prezentowane przez Epplera są często wysuwane w obecnej dyskusji o Ukrainie przez przeciwników wprowadzenia sankcji wobec Rosji.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS 

Zobacz także
Komentarze (392)
Niemiecki polityk: Działania Rosji skutkiem przyjęcia Polski do NATO
Zaloguj się
 • kniazwitold

  Oceniono 1 raz 1

  Erhard Eppler kasuje niezłe pieniądze za wypisywanie bzdur i lizanie pupy pucia.

 • andrzej.rokosz

  Oceniono 2 razy 2

  "W polityce nie ma sympatii, są tylko wspólne interesy". Czy to kiedyś wreszcie dotrze do naszych półgłówkowatych przywódców.

 • plumgazeta

  Oceniono 2 razy 0

  Sądzę, że zamiast sankcje dla Rosji, trzeba dać średniego klapsa Niemcom. Po raz kolejny przywołać ich do porządku.
  W końcu Hitler rozpoczął swój marsz od Bawarii.

 • Ryszard Szarpp

  Oceniono 2 razy 0

  "Eppler war seit 1944 – damals 17 Jahre alt – bis Kriegsende Mitglied der NSDAP."
  Czym skorupka za młodu ...
  Trudno oczekiwać, żeby ten pan był naszym przyjacielem.
  Pan Leszek Miller powinien więcej wiedzieć na temat "przyjaciół" z SPD , np. jego Wielkiego Osobistego Przyjaciela , byłego kanclerza, teraz szychy w Gazpromie.

 • ffstv

  Oceniono 3 razy 1

  Rosja czuje się otoczona, najpierw Gruzja ją otoczyła a teraz Krym. Ciekawe co powie kiedy się okaże, że Berlin też otoczył Rosję.

 • keerk

  Oceniono 4 razy 0

  Stary technokrata z Nimiec z mózgiem zanurzonym w zimnj wojnie i XX wieku mówi co powinno być zrobione 15 lat temu, a co nie. Jego umysł nie nadążał za zmianami i nową Europą i już nie nadąży bo jest stary - on rozumuje tak, jak w latach 70-tych, kiedy miał 30 lat, a w Polsce rządził Gierek. Nie widzę powodu ani aby o tym pisać, ani komentować, ponieważ nie jest to żadne stranowisko niemieckiej polityki, a jedynie gderanie starego dziadka z poprzedniej epoki.

 • jan_sobczak1

  Oceniono 9 razy 1

  Mali SS-mani zza Odry woleli by Polskę słabą i nie w NATO. Marzy im się jeszcze raz przyjechać tu kraść i mordować

 • sarmata

  Oceniono 3 razy 1

  Czyzby niektorzy Niemcy I Rosjanie dazyli wspolnie do zmiany granic w Europie?

 • sarmata

  Oceniono 2 razy 0

  Czyzby niektorzy Niemcy I Rosjanie wspolnie dazyli do zmiany granic w Europie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje