Applebaum ostro: Bojownicy o rosyjską wersję wydarzeń ruszyli do ataku. Musimy odpowiedzieć

"Wyjaśnijmy sobie kilka spraw. 'Oddziały samoobrony' na Ukrainie - nazywane "prorosyjskimi siłami" - to rosyjscy żołnierze. (...) Nie przyjechali tam bronić miejscowych Rosjan, bo nikt ich tam nie atakował. Przyjechali wywołać histerię" - pisze Anne Applebaum w komentarzu dla "The Telegraph". Krytykuje to, jak rosyjskie media manipulują informacjami ws. wydarzeń na Krymie, ale i zachodnich dziennikarzy za dopuszczanie rosyjskiej "wersji wydarzeń" do głosu.
"Bojownicy o rosyjską wersję wydarzeń ruszyli do ataku. Musimy odpowiedzieć. Potrzebujemy ostrej kampanii prostującej moskiewskie kłamstwa na temat Krymu" - apeluje Anne Applebaum w tekście dla brytyjskiego dziennika "The Telegraph". Krytykuje w nim ostro to, jak zachodnie media, chcąc oddać sprawiedliwość obu stronom kryzysu na Krymie, cytują informacje i opinie manipulowane przez rosyjską władzę.

"To wszystko kłamstwa"

"Jak słyszę w BBC czy ITN, że 'rosyjska telewizja donosi...', to się wzdrygam. W ostatnich dniach rosyjska telewizja podała między innymi, że 675 tys. Ukraińców uciekło już do Rosji, że ekstremistyczne i neonazistowskie bojówki przejęły władzę w Kijowie, a oddziały samoobrony na Krymie spontanicznie zebrały się pod krymskim parlamentem, by bronić się przed nazistami. To wszystko kłamstwa" - grzmi w swoim tekście.

Applebaum punktuje, że zdjęcia uchodźców rzekomo jadących do Rosji pochodzą z polsko-ukraińskiej granicy, że w Kijowie władzę sprawuje rząd wyłoniony przez demokratycznie wybrany parlament, a nie neonaziści, że "oddziały samoobrony" nazywane czasem "prorosyjskimi" to nikt inny tylko rosyjscy żołnierze, których wysłano na Krym, by siali histerię i legitymizowali okupację, a nie kogokolwiek bronili, bo nikt nie był na Krymie zagrożony.

Dziennikarka wzywa do szerokiej kampanii "prostowania" rosyjskich informacji. - Zachód był kiedyś w tym całkiem niezły: najskuteczniejsze w walce z komunizmem okazało się podawanie rzetelnie sprawdzonych informacji, Radio Wolna Europa i BBC - pisze Applebaum. - Może czas znaleźć narzędzia, by znów rozszerzyć ich zasięg - puentuje.

Cały tekst dostępny jest na stronie "The Telegraph" >>

Więcej o:
Komentarze (60)
Applebaum ostro: Bojownicy o rosyjską wersję wydarzeń ruszyli do ataku. Musimy odpowiedzieć
Zaloguj się
 • metenburg

  Oceniono 7 razy 1

  Ostro to porozmawialby z nia ten jasnie pan ktorego Applebaum'owna broni: rt.com/news/ukraine-right-sector-militants-210/
  PS Czy pani i maz juz spakowali walizki na wrazie czego ? Czy paszporty przygotowane ? Dylemat ktore uzyc: amerykanski, polski czy brytyjski ? Moze byc i ten czwarty !

 • metenburg

  Oceniono 7 razy 1

  Shmateh do garow ! A tego sqrwysyna i jego sotnie Rosjanie powinni rozwalic wczesniej czy pozniej.

 • wyciety

  Oceniono 11 razy 1

  Ja raczej wierze rosjanom niz zydowskiej propagandzie.

 • michr

  Oceniono 6 razy 0

  Czy ja mam wierzyć w jakąś wersję, czy muszę szukać prawdy. Wersje są dla idiotów którzy są sterowani przez media

 • szmul.bender

  Oceniono 8 razy 2

  a jednak są inteligentne Amerykanki

 • lord_vmordevol

  Oceniono 8 razy 0

  Zastanawiam się, oczywiście zupełnie teoretycznie, czy w suwerennym kraju byłoby możliwe żeby minister któregoś z wrażliwszych resortów - obrony narodowej, albo spraw zagranicznych - miał współmałżonka będącego obywatelem obcego państwa, a więc też zobowiązanego do lojalności wobec tego obcego państwa. I jak, wobec potencjalnych konfliktów interesów obu państw, taki minister radziłby sobie z wpływem jaki ma nie niego (jak w każdym normalnym małżeństwie) współmałżonek.

 • zfd3

  Oceniono 11 razy 3

  pani Applebaum amerykańska żydówka powinna ujawnić prawdę jak to żydowskie elity w USA

  ochraniały Adolfa Hitlera,
  wspomagały jego finansowo,
  czerpały korzyści finansowe z holocaustu,
  ukrywały przed amerykanami prawdę o holocauście

  ciekawe jaką odgrywali w interesie członkowie jej rodziny z pokolenia dziadków i pradziadków

  ta pani również powinna ujawnić kulisy oszustwa którego dokonał wobec ukraińców jej maż pan Sikorski,

  powinna tez ujawnić jaki był udział jej męza w powstaniu takich strat ludzkich na Majdanie

 • micdep

  Oceniono 19 razy 3

  A moze by tak ogladnela ten filek ja to jej koledzy wprowadzaja demokracje na Ukrainie ...szkoda ze nie czyta polskich gazet !!!
  rt.com/news/ukraine-mp-abducted-threatened-882/
  lub
  www.youtube.com/watch?v=VivY94Cp0s0

 • woj281

  Oceniono 8 razy -2

  Żona Sikorskiego to dobry dziennikarz mądra kobieta. Ostatnio czytałem jej "Gułag" i byłem mile zaskoczony rzetelnością tego dzieła - polecam. Zdaje się, że może a nawet powinna trochę pohamować entuzjazm męża w sprawie Ukrainy bo jeszcze nie wiemy jakiego sąsiada możemy sobie wychuchać. 100 tys Polaków do 20 tys (w odwecie) Ukraińców w okrutnych rzeziach na zachodniej Ukrainie. Widziałem kilka dni temu wywiad z prezesem mniejszości ukraińskiej w Polsce, jakimś tam doktorem, który z kpiącym uśmieszkiem, bezczelnie powątpiewał, że takie okropieństwa miały miejsce. Dzisiaj na Majdanie śpiewa się hymn Ukrainy o "krwawym boju od Sanu do Donu" Niech sobie miernota dziennikarska lub niby polityk weźmie atlas geograficzny i zobaczy gdzie płynie San. Co do Rosjan, to niech przestrzegają prawa i szanują granice państwowe. Dziwi mnie tylko, że ten rabski narodek jest tak podatny na nachalną putinowską propagandę i prymitywną poligramotę. Przecież podróżują po świecie i trochę już widzieli tej nędzy na zachodzie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX