Rosjanie otworzyli ogień do wojsk ukraińskich, natowski AWACS ma latać nad Polską [PODSUMOWANIE DNIA]

Napięcie na Krymie nie słabnie, dochodzi do kolejnych incydentów. NATO zapowiada monitorowanie sytuacji na Ukrainie przez samolot AWACS. Rosja twierdzi, że ma propozycje dotyczące uregulowania sytuacji na Ukrainie. [PODSUMOWANIE DNIA NA UKRAINIE]
1. Rosjanie otworzyli ogień. Incydenty

Żołnierze rosyjscy otworzyli ogień w czasie ataku na bazę batalionu transportu samochodowego Marynarki Wojennej Ukrainy pod Bachczysarajem na Krymie. Żaden z ukraińskich żołnierzy nie został ranny - podała agencja Interfax-Ukraina. Dowódca batalionu rozpoczął negocjacje z napastnikami.

Agencja Reutera odnotowuje, że do tej pory nie doszło do wymiany ognia między rosyjskimi żołnierzami, którzy przejęli kontrolę nad szeregiem ukraińskich obiektów wojskowych na Półwyspie Krymskim, a stroną ukraińską.

2. AWACS będzie latał nad Polską i Rumunią

NATO poinformowało, że samolot wczesnego ostrzegania i dowodzenia AWACS będzie latał nad Polską i Rumunią w celu wsparcia monitorowania kryzysu na Ukrainie. Rzecznik Sojuszu przekazał, że ambasadorowie państw NATO zaaprobowali te loty, zgodnie z rekomendacją dowódcy sił NATO w Europie, amerykańskiego generała Philipa Breedlove'a.

3. Propozycje Rosji ws. Ukrainy

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył, że Moskwa przygotowała propozycje dotyczące uregulowania sytuacji na Ukrainie; stanowią one odpowiedź na propozycje amerykańskie i zostaną przekazane USA. Ławrow ujawnił, że w poniedziałek do Rosji miał przylecieć amerykański sekretarz stanu John Kerry, jednak w sobotę odwołał swoją wizytę.

W obecności mediów Ławrow nie zdradził szczegółów rosyjskich propozycji. Oznajmił jedynie, że "są one ukierunkowane na to, by wprowadzić sytuację na drogę prawa międzynarodowego z uwzględnieniem interesów wszystkich bez wyjątku Ukraińców".

Amerykański ambasador w Kijowie Geoffrey Pyatt oświadczył, że USA nie uznają wyników separatystycznego referendum na Krymie zapowiadanego na 16 marca i gotowe są do zaostrzenia sankcji za działania Rosji na tym należącym do Ukrainy półwyspie. Podkreślił, że jego kraj uważa Krym za nieodłączną część Ukrainy.

4. Unia szykuje sankcje

Rzeczniczka KE ds. polityki zagranicznej Maja Kocijanczicz poinformowała, że UE przygotowuje się do wdrożenia sankcji wobec Rosji w związku z kryzysem na Krymie. Na razie nie wiadomo, kiedy sankcje będą mogły wejść w życie.

Przygotowanie sankcji wobec Rosji, polegających na zakazie wizowym i zamrożeniu aktywów osób odpowiedzialnych za interwencję na Krymie, zlecili w miniony czwartek przywódcy państw UE na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli. Uzgodnili, że sankcje zostaną wprowadzone, jeżeli w najbliższym czasie nie dojdzie do wycofania rosyjskich sił z Krymu oraz nie zostaną podjęte próby rozwiązania konfliktu.

Ambasador Unii Europejskiej w Moskwie Vygaudas Uszackas poinformował, że w ramach możliwych sankcji przeciwko Federacji Rosyjskiej strona unijna może odwołać kolejny szczyt UE-Rosja. Unijny dyplomata podkreślił, że referendum na Krymie jest nielegalne i stanowi pogwałcenie konstytucji Ukrainy.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (201)
Rosjanie otworzyli ogień do wojsk ukraińskich, natowski AWACS ma latać nad Polską [PODSUMOWANIE DNIA]
Zaloguj się
 • Marek Gawroński

  Oceniono 2 razy 2

  Oczywiście temu bałaganowi na Ukrainie i komplikacjach z tym związanych jest winien Donald Tusk, Sikorski i Platforma Obywatelska.Tego się tu dowiaduję. A mnie ciekawi co się dzieje z niejakim europosłem Czarnieckim, który podobno nawet zamieszkał na Majdanie i z jego relacji wynikało że kule świszczały mu obok uszu. No a teraz co..? zapadł się pod ziemię czy tez Ruscy go tak wystraszyli podczas wycieczki na Krym , ze nie może dojść do siebie, Dziwne to, bo przecież występował w roli eksperta prawie od wszystkiego co dotyczyło naszego wschodniego sąsiada. Osobiście nieobecność tego pana mi nie przeszkadza..bo wcześniej zastanawiałem się czy uruchomić telewizor..no a.teraz mogę spokojnie go włączyć..

 • Piotr Balicki

  Oceniono 4 razy 0

  juz dawno pisalem ze slugusi Moskiewscy w Polsce, z nieudolnymi, marnymi dziennikarzynami z gazetyANTYpolskiej, nienawidza Polakow, polskich sukcesow ekonomicznych, polskich sukcesow w Unii Europejskiej

  sluza doktrynie Putina, ktora POLEGA NA UTRZYMYWANIU W KRAJACH EUROPY WSCHODNIEJ, GOSPODARCZEJ I POLITYCZNEJ NIESTABILNOŚCI.
  Ta role w Polsce, spelniaja niestety z powodzeniem, jego slugusi kaczynski,rydzyk i macierowicz i z tego Polacy powinni sobie dokladnie zdawac sprawe.

  siedzieli cicho, ale juz dostali instrukcje od swoich bolszewickich lajdakow I pluja .

 • wilnianka03

  Oceniono 4 razy 2

  Dzis Litwa obchodzi rocznicę niezaležnosci panstwa .I jak zawsze pochod nacjonalistow z wykrzykami,,Litwa dla Litwinow" Do tych wykrzykow juž przywyklismy. Tylko mnie zdumialo,že nad glowami powiewaly nie tylko litewskie flagi,ale i ukrainskie,a nawet ...banderowska!
  Szykujcie się,wkrotce Litwini zjednoczą z banderowcami i pojdą na Polskę odbierac swoje tereny. Može nawet przyjdzie się Rosję prosic o pomoc.....

 • es-q

  Oceniono 3 razy -1

  zabić kacapa rozPutina

 • plumgazeta

  Oceniono 4 razy -2

  Jak się sami nie obronimy, to USA nas nie wesprze.
  Narodzie . Hajże, hajże na Soplicę.

 • grzes07-net

  Oceniono 1 raz -1

  nie wiem jaki jest sens wprowadzania ludzi blad poprzez takie artykuly, to tylko swiadczy o was ze jestecie zli...

 • hamerykano

  Oceniono 2 razy 0

  ludzie! czy was już całkiem pogięło?
  gosdciu, któremu w nocy jacyś "kominiarze" zaiwanili samoloty z całym lotniskiem
  wraca rano w szyku weselnym "odbijać je z rąk złoczyńców"
  bez broni ale za to w towarzystwie chóru cerkiewnego i płaczących bab, że o kamerach tv nie wspomnę?!
  czyżby komuś zależało na pokazaniu jak ma wyglądać "obrona"
  polskich jednostek i ich "bohaterscy obrońcy"
  takich jaj, to nawet Haszek nie wymyślił. :-D)))

 • polskicham

  Oceniono 6 razy -2

  Miejmy nadzieje ze Ruscy szybko zalatwia ten problem z banderowcami.
  Polacy, jako tchorzowski narod, zdolny jest tylko do pochwal w kierunku bandery, bo strach ich oblecial, jak widza zdjecia pocietych i zmasakrowanych przez bandere polakow.
  Powinieniem podac do sadu swoja dawna nauczycielke z historii, ktora wciskala mi bajer, ze Polacy to wielki i bohaterski narod.
  Polacy to tchorze, ktorzy postawia sie nawet po stronie oprawcy i beda myslec tak jak on, aby nie byc samym ofiara.

 • hamerykano

  Oceniono 2 razy 2

  takiego tytułu nawet fuckt i superekspres by się
  nie powstydziły.
  "otworzyli ogień do wojsk" a tu tylko
  jeden gościu z "darami" dla ukraińskiej armii
  siniaka pokazuje. :-D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX