Polski konsul w Sewastopolu: Mieliśmy informacje o planach podpalenia konsulatu. Było zagrożenie życia

Czy był bezpośredni impuls do ewakuacji? - Widziała pani, były już ataki na dziennikarzy, którzy zostali pobici. Pobitej dziennikarce zabrano kamerę. Mieliśmy konkretne informacje o prowokacjach, o podpaleniu konsulatu - powiedział w Radiu TOK FM konsul generalny RP w Sewastopolu Wiesław Mazur. Wczoraj placówka została ewakuowana.
Mazur powtarzał, że personel wiedział o planowanym podpaleniu budynku. - Gdyby nie te informacje, nie ewakuowalibyśmy placówki. Istniało realne zagrożenie dla bezpieczeństwa i życia pracowników konsulatu - zaznaczył na antenie TOK FM.

Cały personel krymskiego konsulatu jest już w Odessie. - Ze względu na bezpieczeństwo przerwaliśmy prace. Budynek został przekazany właścicielowi, pozostały w nim wszystkie urządzenia. Zabraliśmy tylko te, które są niezbędne. Po prostu konsulat czasowo zawiesił działalność - poinformował Mazur. Obowiązki konsulatu w Sewastopolu przejmie więc placówka w Odessie. - Nasze telefony działają i pomagamy, bo nasze akredytacje wciąż są ważne. Wciąż jestem konsulem - podkreślił Mazur.

Procedury wykonane. Łącznie ze zdjęciem polskiej flagi

Dyplomata podkreślił, że wszystkie ważne dokumenty udało się z konsulatu zabrać. - Nie mógłbym opuścić konsulatu i zostawić tam wrażliwych, ważnych dokumentów czy materiałów! Są specjalne procedury: wszystkie w 100 procentach zostały wykonane. Łącznie z tym, że zdjęliśmy polską flagę, którą przekażę panu ministrowi Sikorskiemu - powiedział.

Ze słów Mazura wynika, że sytuacja na Krymie jest bardzo napięta. Polski dyplomata opowiedział o incydencie z udziałem konsula Turcji, który - tu informacje są sprzeczne - nie został wpuszczony lub wypuszczony z Krymu. - Turecki dyplomata nie został odpowiednio potraktowany - skwitował. I wymieniał dalej: incydent z udziałem przedstawiciela generalnego ONZ, incydenty z udziałem obserwatorów OBWE... - Władze krymskie robią, co chcą, z niczym się nie liczą. Tam może być bardzo poważna sytuacja - podkreślił.

- Warto podkreślić, że na Krymie były tylko dwa konsulaty - polski i rosyjski. Nie ma tam żadnych przedstawicieli innych państw. Byliśmy jedynym przedstawicielstwem Unii Europejskiej na Krymie i w Sewastopolu - mówił Mazur.

Więcej o:
Komentarze (23)
Polski konsul w Sewastopolu: Mieliśmy informacje o planach podpalenia konsulatu. Było zagrożenie życia
Zaloguj się
 • macborys

  0

  Konsul poszedl (prawda, ze na polecenie) droga wielkich swoich poprzednikow, Prezydenta i Naczelnego Wodza...
  Jest on teraz byly, jak Janukowicz

 • jrb11

  Oceniono 1 raz -1

  Gdybym byl am tez byl by skorny to gonic was skad przyszliscie.
  Nie mieszajcie sie w sprawy Ukrainy a tym bardziej spraw faszystowskich frakcji I
  PLANETY FASZYSTOWSKIEGO KIJOWA,

  Miejcie troche moralnosci

 • blue911

  Oceniono 4 razy 4

  Urzednik panstwowy jest w ciaglym kontakcie m.in.z duchowienstwem. Hahha. I to jest pracownik RP czy Watykanu? Co za smrod sie zrobil w Polsce po 1989.

 • mieetek

  Oceniono 3 razy 1

  A gdzie mój post o tym, że podejrzenie o podpalenie jest tak samo prawdziwe jak materiały w celi Trynkiewicza.

 • fogohogo

  Oceniono 1 raz -1

  nie śmiejcie się z Pana Konsula...jest coś na rzeczy z tym podpalaniem...sam widziałem dwu niewyraźnych typów kupujących zapałki w kiosku ruchu......

 • kleopatra45

  Oceniono 3 razy 1

  Chcieli tylko podpalic osrodek syjonistyczny a nie polski konsulat ktory miesci sie w tym budynku.

 • tece92a

  Oceniono 1 raz -1

  Teraz budynek będzie trefny.

 • blue911

  Oceniono 6 razy 4

  Posty nie po mysli redakcji GW sa zawsze usuwane. I sa ludzie,ktorzy mowia,ze po odejsciu komuny jest wolnosc,hahah!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX