Zaginiony Boeing 777 po starcie mógł zawrócić. Hipoteza: zamach. Interpol: Sprawdzamy podejrzane paszporty pasażerów

09.03.2014 08:10
Przedstawiciele Malaysian Airlines w czasie konferencji prasowej

Przedstawiciele Malaysian Airlines w czasie konferencji prasowej (Fot. Vincent Thian)

- Oglądaliśmy nagranie z radaru i odkryliśmy, że możliwe jest, iż samolot zawrócił - informuje szef malezyjskich sił powietrznych Rodzali Daud. Maszyna Malaysian Airlines z 239 osobami na pokładzie wystartowała wczoraj z Kuala Lumpur, miała lecieć do Pekinu. Zaginęła nad Morzem Południowochińskim. Interpol podaje, że sprawdza podejrzane paszporty pasażerów malezyjskiego samolotu.
Z zapisów radarów wynika, że samolot mógł zawrócić. O takim manewrze piloci powinni jednak poinformować linie lotnicze i kontrolerów lotów. Nie zrobili tego. Władze Malezji badają hipotezę o zamachu terrorystycznym. Służby bezpieczeństwa sprawdzają dane czterech pasażerów, którzy wsiedli na pokład samolotu, m.in. posługując się dwoma skradzionymi europejskimi paszportami.

Lista pasażerów wydana przez przewoźnika zawiera nazwiska dwóch Europejczyków: Austriaka Christiana Kozela i Włocha Luigiego Maraldiego, którzy - według służb dyplomatycznych ich krajów - nie przebywali w samolocie, natomiast w 2013 roku w Tajlandii skradziono im paszporty.

Na ich nazwiska i jeszcze dwa inne - jak podały źródła zbliżone do dochodzenia - kupiono bilety u chińskiego przewoźnika China Southern Airlines. Interpol potwierdził, że co najmniej dwa z paszportów użytych przez pasażerów lotu znajdowały się w jego bazie jako skradzione bądź zaginione. Międzynarodowa organizacja policji podała, że sprawdza kolejne podejrzane paszporty.

- Jeszcze za wcześnie, by spekulować czy kradzież paszportów miała związek z zaginięciem samolotu. Ale poważnym problemem jest to, że pasażerowi posługujący się skradzionymi paszportami znajdującymi się w bazie Interpolu, mogli wejść na pokład międzynarodowego lotu - powiedział sekretarz generalny organizacji Ronald Noble.

"Wszystko jest zagadką"

Media w USA podały, że amerykańskie Federalne Biuro Śledcze wyśle do Malezji swoich ekspertów, aby pomóc w śledztwie dotyczącym zaginięcia maszyny. Dziennik "Los Angeles Times" napisał, że FBI niezależnie próbuje wyjaśnić, czy w samolocie doszło do zamachu terrorystycznego. - Do tej pory wszystko, co się stało, pozostaje zagadką - powiedział anonimowo wysoki rangą agent.

Do Malezji mają także polecieć biegli amerykańskiej Narodowej Rady ds. Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) oraz specjaliści z zakładów lotniczych Boeinga.

Poszukiwania maszyny trwają. Prowadzą je wietnamskie, malezyjskie, chińskie, amerykańskie i filipińskie statki i samoloty. Na razie żadnych śladów maszyny nie odnaleziono.Zobacz także
Komentarze (215)
Zaloguj się
 • podstawko

  Oceniono 278 razy 250

  Gazeta nie podaje dość istotnej informacji cytowanej przez serwisy zachodnie: bilety na te skradzione paszporty – włoski i austriacki – kupowano w jednym czasie (mają kolejne numery seryjne).

 • ankecenamon

  Oceniono 183 razy 171

  Coś mi się nie zgadza ,To te europejskie paszporty mają super zabezpieczenia , a ktoś je kradnie , okradziony to zgłasza a potem złodziej kupuje na taki paszport bilet i przechodzi te wszystkie super ścisłe i super kosztowne kontrole i wsiada do samolotu????????

 • finn22

  Oceniono 152 razy 126

  No to mamy ciekawostkę jak z notowanym skradzionym paszportem można wejść na po klad maszyny wykonującej rejs międzynarodowy ? O ile malezyjskie sluzby moglyby przepuścić tych kolesi to Chińczycy zamkneliby ich w pudelku i wycisneli jak cytrynke ... smierdzi fachowcami którzy wiedzieli ze to lot w jedna stronę, co do przypuszczeń ze samolot mogli zawrócić to nawet nie warto tego komentować, kontrola powinna to wylapac ...

 • dziadekjam

  Oceniono 177 razy 115

  Sp[rzedaż biletów na skradzione paszporty, to poważna kompromitacja.

 • boguslaw0314

  Oceniono 88 razy 56

  Mamy XXI wiek.. i przez tyle dni nie można ustalić co się stało z obiektem znacznie jednak większym niż przysłowiowa igła w stogu siana?

 • sthoss

  Oceniono 62 razy 34

  Nie kumam. W epoce kiedy wszystkie samochody ciezarowe i duzo samochodow osobowych ma satelitarna kontrole lokacji pieprzony samolot ginie w niebycie.

 • chi_neng1

  Oceniono 42 razy 20

  "Hipoteza: zamach"

  Przy calej tej tragedii, oby ta hipoteza nie okazala sie prawdziwa.

 • hellraiserr

  Oceniono 55 razy 19

  Jak zawrócił to prosta sprawa, skończyć poszukiwania na Morzu Wschodniochińskim i zacząc w porcie lotniczym Kualalumpur!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje