Zaginiony Boeing 777 po starcie mógł zawrócić. Hipoteza: zamach. Interpol: Sprawdzamy podejrzane paszporty pasażerów

09.03.2014 08:10
Przedstawiciele Malaysian Airlines w czasie konferencji prasowej

Przedstawiciele Malaysian Airlines w czasie konferencji prasowej (Fot. Vincent Thian)

- Oglądaliśmy nagranie z radaru i odkryliśmy, że możliwe jest, iż samolot zawrócił - informuje szef malezyjskich sił powietrznych Rodzali Daud. Maszyna Malaysian Airlines z 239 osobami na pokładzie wystartowała wczoraj z Kuala Lumpur, miała lecieć do Pekinu. Zaginęła nad Morzem Południowochińskim. Interpol podaje, że sprawdza podejrzane paszporty pasażerów malezyjskiego samolotu.
Z zapisów radarów wynika, że samolot mógł zawrócić. O takim manewrze piloci powinni jednak poinformować linie lotnicze i kontrolerów lotów. Nie zrobili tego. Władze Malezji badają hipotezę o zamachu terrorystycznym. Służby bezpieczeństwa sprawdzają dane czterech pasażerów, którzy wsiedli na pokład samolotu, m.in. posługując się dwoma skradzionymi europejskimi paszportami.

Lista pasażerów wydana przez przewoźnika zawiera nazwiska dwóch Europejczyków: Austriaka Christiana Kozela i Włocha Luigiego Maraldiego, którzy - według służb dyplomatycznych ich krajów - nie przebywali w samolocie, natomiast w 2013 roku w Tajlandii skradziono im paszporty.

Na ich nazwiska i jeszcze dwa inne - jak podały źródła zbliżone do dochodzenia - kupiono bilety u chińskiego przewoźnika China Southern Airlines. Interpol potwierdził, że co najmniej dwa z paszportów użytych przez pasażerów lotu znajdowały się w jego bazie jako skradzione bądź zaginione. Międzynarodowa organizacja policji podała, że sprawdza kolejne podejrzane paszporty.

- Jeszcze za wcześnie, by spekulować czy kradzież paszportów miała związek z zaginięciem samolotu. Ale poważnym problemem jest to, że pasażerowi posługujący się skradzionymi paszportami znajdującymi się w bazie Interpolu, mogli wejść na pokład międzynarodowego lotu - powiedział sekretarz generalny organizacji Ronald Noble.

"Wszystko jest zagadką"

Media w USA podały, że amerykańskie Federalne Biuro Śledcze wyśle do Malezji swoich ekspertów, aby pomóc w śledztwie dotyczącym zaginięcia maszyny. Dziennik "Los Angeles Times" napisał, że FBI niezależnie próbuje wyjaśnić, czy w samolocie doszło do zamachu terrorystycznego. - Do tej pory wszystko, co się stało, pozostaje zagadką - powiedział anonimowo wysoki rangą agent.

Do Malezji mają także polecieć biegli amerykańskiej Narodowej Rady ds. Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) oraz specjaliści z zakładów lotniczych Boeinga.

Poszukiwania maszyny trwają. Prowadzą je wietnamskie, malezyjskie, chińskie, amerykańskie i filipińskie statki i samoloty. Na razie żadnych śladów maszyny nie odnaleziono.Zobacz także
Komentarze (215)
Zaginiony Boeing 777 po starcie mógł zawrócić. Hipoteza: zamach. Interpol: Sprawdzamy podejrzane paszporty pasażerów
Zaloguj się
 • assassyn

  Oceniono 1 raz 1

  Chłopaki z Szin_Betu dbają aby temat Iranu jako zagrożenia dla światowego bezpieczeństwa nie zniknął z mediów.

 • qawsedrftg

  Oceniono 1 raz 1

  Coraz bardziej prawdopodobne jest że to celowe zniknięcie. Pilot mógł popełnić efektowne samobójstwo - udusić drugiego pilota, wyłączyć transponder i radio, i polecieć w rejon Rowu Mariańskiego (trasa poza zasięgiem radarów) i tam się wbić w wodę tak by zostało jak najmniej szczątków...

 • qin

  Oceniono 2 razy 2

  Nowy 11.09 każdy pretekst dobry aby przemysł zbrojeniowy zarobił a jak nie ma to sami ...
  Czy to nie jest przygotowanie do napaści na niepodległy kraj Iran cokolwiek się stanie to nie M O S A D czy C I A ale oni Iran ocalił 120 000 polskich żołnierzy z armii Andersa nie zapominajmy

 • panbies

  Oceniono 1 raz 1

  Skradzione paszporty. Porwanie. Zamach.
  Najbardziej eksponowane przez media przyczyny zniknięcia samolotu.
  A manewry wojskowe państw na trasie przelotu samolotu?
  Może jakieś były w pobliżu...

 • aarvedui

  Oceniono 5 razy 5

  że też przy tej całej spekulacji nikt nie zaproponował koncepcji "irańskiej brzozy".

  skradzione paszporty ukradł zapewne Iran - no bo kto inny.
  wszak o wywołanie wojny z Iranem chodzi - więc to musi być Iran.

  jak to nie zadziała, to media doniosą, że Iran szcza wam do mleka, a Irańskie czarownice spowodowały, że kury przestały się nieść.

  oj barany, lemingi, bydełko. tak łatwo się wami steruje

 • mmaciekg

  Oceniono 5 razy 3

  Tak tak, żydziska.. zbombardujcie sobie IRAN. Już widzimy że trzeba

 • stach_79

  0

  jak to jest ze na lotnisku nie mozna sprawdzic czy paszport jest kradziony czy nie??

 • hektor51

  Oceniono 1 raz 1

  Co za idiota od trzech dni puszcza ciągle ten sam tekst. I może jeszcze za to bierze pieniądze.

 • triangle87

  Oceniono 1 raz -1

  Samolot został porwany i jest w powietrzu do dzisiaj albo wylądował na jakimś polu uprawnym. Następnie został ukryty pod strzechą siana.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje