Sikorski: Ukraina nie musi poświęcać Krymu dla ratowania samej siebie

08.03.2014 17:54
Szef resortu Radosław Sikorski

Szef resortu Radosław Sikorski (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Ukraina wcale nie musi poświęcać Krymu dla uratowania samej siebie - uważa minister Radosław Sikorski, a przeciwny pogląd nazwał "opinią kieszonkowych Chamberlainów". Szef MSZ uczestniczył w sobotę w Oxfordzie w VII zjeździe studentów z Polski w Wielkiej Brytanii.
- Takich kieszonkowych Chamberlainów nigdy w Europie nie brakowało - dodał, wyrażając jednocześnie zadowolenie z reakcji Unii Europejskiej na kryzys krymski.

- Reakcje europejskie pokazują nasze zjednoczenie, a także to, że sankcje są możliwe i będą dotkliwe. Równocześnie pokazujemy drogę wyjścia z tego kryzysu drugiej stronie (Moskwie) i wydaje mi się, że powinna ona bardzo poważnie wziąć pod uwagę możliwość dotkliwych sankcji gospodarczych, gdyby zdecydowała się na inwazję reszty Ukrainy - powiedział.

Sytuację na Ukrainie minister nazwał napiętą, zaznaczając, że "napięcie nie spada i w niektórych momentach nawet rośnie". - W piątek miały miejsce kolejne próby przejęcia siłą jednostek ukraińskich i trudna jest sytuacja naszego konsulatu w Sewastopolu - powiedział. W sobotę po południu Sikorski napisał na Twitterze, że z powodu utrzymujących się niepokojów ze strony rosyjskich sił został ewakuowany polski konsulat w Sewastopolu na Krymie.

Rosja może nie poprzestać na Krymie

W przemówieniu do około 300 studentów w siedzibie Oxford Union szef MSZ stwierdził, że "Unia Europejska o niczym nie zdecyduje w sprawie Ukrainy bez udziału Polski, a wiele rządów europejskich oczekuje od Polski przywództwa w tej kwestii z racji jej doświadczenia historycznego, dyplomatycznego i roli odgrywanej w polityce Partnerstwa Wschodniego".

Zauważył przy tym, że debata na temat miejsca Ukrainy w Europie nie jest przesądzona ani w Unii Europejskiej, ani na samej Ukrainie. - Istotą sprawy jest to, czy spory o traktowaniu mniejszości będą w Europie rozstrzygane na forum OBWE i Rady Europy, czy też siłą. Jeżeli zaakceptujemy to, że spory mogą być rozstrzygane przez aneksję terytoriów, to Rosja nie poprzestanie na Krymie - argumentował.

"Ukraina nie odda nikomu Krymu"

- Ukraina nie odda nikomu Krymu - oświadczył w sobotę szef ukraińskiej dyplomacji Andrij Deszczyca, cytowany przez agencję Reutera. Minister dodał, że Kijów zrobi wszystko, co możliwe, by w pokojowy sposób rozwiązać kryzys na kontrolowanym przez Rosję półwyspie.

Także ukraiński minister obrony Ihor Teniuch poinformował, że na należącym do Ukrainy Krymie Rosja skoncentrowała 18 tys. żołnierzy. Zgodnie z umowami dwustronnymi Rosja może mieć na Ukrainie tylko 12,5 tys. wojskowych.

1 marca Rada Federacji, na wniosek prezydenta Rosji Władimira Putina, zgodziła się na użycie rosyjskich sił zbrojnych na Ukrainie w celu ochrony zdrowia i życia obywateli rosyjskich i członków sił zbrojnych Rosji na Krymie. 4 marca rosyjski Putin na konferencji prasowej powiedział, że na razie nie ma konieczności użycia wojsk, ale Rosja ma taką opcję, jeśli we wschodnich regionach Ukrainy zacznie się zamęt.

Chcesz na bieżąco śledzić sytuację na Ukrainie? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS 

Zobacz także
Komentarze (266)
Zaloguj się
 • keysyr

  Oceniono 273 razy 77

  Zgoda na przyłączenie Krymu do Rosji będzie niebezpiecznym precedensem i zachętą do takiego typu załatwiania spraw w polityce międzynarodowej. Rozumiem obawy przed ostrzejszymi działaniami w Europie, ale o wiele więcej złego się może stać, gdy Putin poczuje, że można kpić sobie z opinii całego świata, wedle zasady "możecie mi skoczyć".

 • crimen

  Oceniono 56 razy 36

  Sikorski jest wyrocznią w sprawie przebiegu europejskich granic. W końcu to on pierwszy uznał oderwanie Kosowa od Serbii. Rosjanie aneksji Krymu z nim nie konsultowali, dlatego Putin może nim zapomnieć zapomnieć.

 • maxymus1

  Oceniono 55 razy 25

  Panie Sikorski, proszę się wypowiedzieć! Co dalej z ludźmi, Polakami, którym odebrano zasiłek pielęgnacyjny? Macie się dobrze?

 • szmondak

  Oceniono 58 razy 20

  co on bierze? czy jako minister nie powinien odstawić dragi? "Ruskie" to czytają i wyją ze śmiechu.

 • vinogradoff

  Oceniono 69 razy 19

  W zachodniej Europie coraz mniej wspomina sie o ukrainie.Majdanie, Majdanowcach, brkucie i Krymie gdyz to temat wewnetrzny i peryferyjny dotyczacy dwoch peryferyjnych panstw. Powoli oznaki zmeczenia tematem ukrainy odczuwa sie i wsrod Poalkow tymbardziej , ze Politycy zachowuja sie tu jak sprzedajne isoty gdyz raz powloluja sie na Zasade nienaruszalnosci integralnosci terytorialnej a innym razem jak im pasuje i wygodniej na Zasade samostanowienia narodow , ktora ma prymat przed ta zasada neinaruszalnosc a wiec powinna rozsztrzygac w sytuacjach spornych. tymczasem Politycy robia co chca i nigdy nie liczy sie z Narodami myslac i uzurpujac sobie prawo do zabierania glosu w imieniu swych Narodow ale bez konsultacji z Narodami. Jesli Minister Sikorski z pogarda wyraza sie o angielskim Premeirze z 1938 roku Lordzie Chamberleinie to nie wie co mwoi gdyz tamten dziala w sytuacji niepewnosci gdy nie byly wogole mozliwe do odszyfrowania cele polityki pana Hitlera a opinie na temat pana hitlera byly soprzczne i skrajne a wiec wydawalo sie, ze po pokojowym odzyskaniu swoich terenow jak niemieckiej Austrii czy niemieckiego Sudetenlandu dojdzie do dluzszego pokoju a akby udalo sie naparwic krzydwy niemieckie wymierzone traktatem Wersalskim to byloby juz spokojnie. To potwierdzal angielski wywiad badajacy nastron´je antywojenne Niemcow, ktorzy bali sie nowej wojny chyba najbardziej w calej Europie. Dzis na temat pana Putina obecnego w Polityce od 16 lat bez przerwy wiemy wszystko i napewno wiecej niz On sam wie o sobie i mozemy dokladnie przewidziec cele polityki zagranicznej Rosji jako, ze sa one logiczne i sluszne z punktu widzenia bezpieczenstwa Rosji i wiemy, ze napewno nie podbije On w nastepnej kolejnosci ani Pribaltyki ani calej ukrainy ani Polski choc jak wiemy,,, kurica nie Ptica, Polsza nie zaagraanicaaa, nie podbije Niemeic, Francji i po skoku przez Ocean nie podbije USA i Canady. Nie mamy czego sie bac i nie potrzeba sluchac jakichs osobistych wynurzen jakiegos Polityka z jakiegos prowincjalnego karju Europy.

 • antypopis

  Oceniono 37 razy 19

  A jak tam Palestyna, Sikorsky? Musi oddać Izraelowi swoje ziemie, czy nie musi? A Syria? Ma się poddać słusznym żądaniom żydowsko-amerykańskim, czy zostanie zbombardowana? A Afgańczycy? Też muszą się słuchać jaśnie panów Amerykanów, czy wolno im będzie kiedyś żyć po swojemu?

 • waw-el

  Oceniono 155 razy 19

  Ukraina w EU to znaczy Ukraina na utrzymaniu Polski. Zachod i Ameryka bedzie na Ukrainie robil tylko bobre interesy.

 • maxymus1

  Oceniono 33 razy 15

  Radku Sikorski, Polskie rodziny, których twój Rząd , Rząd polski, pozbawił dodatku pielęgnacyjnego , ludzi biednych! Apeluję, dajcie im jedzenie! Bo nie dość że ludzie ci nie mają na jedzenie, to utracili prawo do dodatku mieszkaniowego! Bo Szczeciński S.T B .S , chce od rata mojego, który opiekuje się naszą mamą, Powstańcem Warszawy, więźniarką obozu, noy zalc /oder, wymagają żeby ją zostawił i poszedł do pracy! Jak jest, Mama ma papiery, ma 93 lata, a brat, 60 lat, jak jest? Prawnie, może ktoś dobrego serca pomoże prawnie? Krzysztof Bazan tel 660711435

 • ludolf_koenig

  Oceniono 22 razy 14

  Buta, zapalczywość, arogancja i czysta głupota.
  Dla Sikorskiego polityka to zabawa, ambicjonalne rozgrywki i wreszcie kobyła na której wjedzie sobie do europejskich instytucji gdzie w lukskusach dochrapie się luksusowej emeryturki. Skutki płacimy my wszyscy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje