Nacjonaliści szykują się na wojnę z Rosją, szturm rosyjskich wojsk na jednostki na Krymie [NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA NA UKRAINIE]

- Jeśli Kreml będzie parł dalej, będziemy walczyć, do końca bronić naszego ojczystego państwa - powiedział jeden z liderów Prawego Sektora. Misja OBWE po raz kolejny podjęła próbę dostania się na Krym. Oto najważniejsze wydarzenia ws. kryzysowej sytuacji na Ukrainie.
1. Ukraińscy nacjonaliści prowadzą mobilizację

Skrajnie nacjonalistyczny ukraiński ruch Prawy Sektor przygotowuje się do udziału w konflikcie na Krymie. - Prowadzimy mobilizację, przygotowujemy się do odparcia agresji zbrojnej. Jeśli Kreml będzie mimo wszystko parł dalej, będziemy walczyć, do końca bronić naszego ojczystego państwa - oświadczył szef kijowskiego oddziału ugrupowania Andrij Tarasenko.

Tarasenko zapowiedział też, że lider ruchu Dmytro Jarosz zamierza kandydować na prezydenta. Jarosz jest oskarżony o publiczne nawoływanie sił antyrosyjskich do ekstremistycznych akcji i terroru na terytorium Rosji. Komitet Śledczy Federacji Rosji wysłał za nim międzynarodowy list gończy. Prawy Sektor jest ruchem zrzeszającym ukraińskie formacje nacjonalistyczne i brał udział w starciach na kijowskim Majdanie.

Czytaj więcej >>

2. OBWE próbuje dotrzeć na Krym

Obserwatorzy usiłują przekroczyć granicę z Krymem w innych miejscach, niż starali się wczoraj. Jeżeli dziś nie uda się wjechać na Krym, będą próbowali do skutku, codziennie, aż do 12 marca. Rzecznik ukraińskiego MSZ Jewhen Prebyjnis poinformował agencję Interfax, że obserwatorzy zostali zatrzymani przez grupę uzbrojonych ludzi.

OBWE nie potwierdza tych informacji. - Dopiero kiedy misja się zakończy, zostanie wydany raport na temat tego, z czym na Krymie spotkali się obserwatorzy - mówiła "Wyborczej" Natacha Rajakovic z biura prasowego OBWE.

W skład misji wchodzi 43 obserwatorów wojskowych z 21 państw.

Czytaj więcej >>

3. MSZ do Polaków: Wyjedźcie z Krymu, nie jedźcie na Ukrainę

- Ze względu na nieprzewidywalność sytuacji na Krymie wzywamy obywateli polskich do opuszczenia półwyspu - zaapelowało MSZ. Prosi też o "powstrzymanie się od planów podróży na Ukrainę, jeśli nie jest ona niezbędna". Ogłoszony został trzeci stopień zagrożenia dla turystów.

Szczególną ostrożność należy zachować w obwodach charkowskim, dniepropietrowskim, donieckim, ługańskim i zaporskim. - Obywatele polscy przebywający w tych regionach powinni zachować szczególną ostrożność i ograniczyć poruszanie się do bezpośredniego sąsiedztwa swoich domów i miejsc pracy - apeluje ministerstwo. Zaleca się też monitorowanie ogłoszeń zamieszczanych na stronie internetowej i śledzenie na bieżąco informacji o sytuacji na Ukrainie.

Czytaj więcej >>

4. Zerwanie stosunków Rosja-Ukraina nieprawdziwe

Rosyjski MSZ zaprzecza, aby zerwali stosunki polityczne z Ukrainą i nazywa te informacje "szokującymi i nieprawdziwymi".

Wcześniej na antenie TVN24 ambasador Ukrainy Markijan Malskyj powiedział, że przedstawiciel Rosji przy ONZ poinformował, że Moskwa zrywa stosunki z Ukrainą, bo nie uznaje nowego ukraińskiego rządu. Informację otrzymał SMS-em. Według rosyjskiego MSZ autor informacji "przekręcił słowa rosyjskiego ambasadora przy ONZ".

Czytaj więcej w relacji na żywo >>

5.Tusk: umowa stowarzyszeniowa na przełomie marca i kwietnia

Premier Donald Tusk w drodze powrotnej z Dublina poinformował, że podpisanie części politycznej umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską może nastąpić na przełomie marca i kwietnia w Kijowie. Wczoraj przywódcy UE ustalili, że umowa zostanie podpisana jeszcze przed majowymi wyborami prezydenckimi na Ukrainie.

Tusk powiedział też, że referendum na Krymie będzie "w sposób ewidentny nielegalne i narusza suwerenność Ukrainy" i nie można go akceptować. - Czy Rosja zatrzyma się w związku z tym - takiej gwarancji nie mamy. Mamy gwarancję, że jeśli nie podejmiemy żadnych kroków, to Rosja na pewno się nie zatrzyma. Europa nie ma wyjścia - podkreślał.

Czytaj więcej >>

6. Turcja reaguje na rosyjski samolot

Tureckie dowództwo poderwało sześć myśliwców F-16, gdy rosyjski samolot rozpoznawczy przeleciał wzdłuż wybrzeża czarnomorskiego Turcji. Do podobnego incydentu doszło trzy dni temu. Rosyjska maszyna w obu przypadkach nie naruszyła jednak przestrzeni powietrznej Turcji.

7. Szturm na ukraińskie jednostki na Krymie

Rosyjscy żołnierze szturmują ukraińską jednostkę wojskową w Sewastopolu - podała wieczorem agencja Interfax-Ukraina. Jednocześnie ministerstwo obrony poinformowało, że ok. 20 osób oblega punkt dowodzenia taktycznej grupy "Krym" sił powietrznych.

Media ukraińskie podały także informację o desancie w Sewastopolu 15 ciężarówek Kamaz z żołnierzami rosyjskimi. Według agencji Interfax-Ukraina, która powołuje się na źródła w sztabie ukraińskiej marynarki wojennej, 15 ciężarówek zjechało z okrętu desantowego na brzeg, gdzie znajduje się baza brygady piechoty morskiej rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Późnym wieczorem agencje podały, że w obu przypadkach szturmy nie zakończyły się powodzeniem. Wojsko rosyjskie odstąpiło, a z osobami oblegającymi punkt dowodzenia taktycznej grupy "Krym" przeprowadzono zakończone sukcesem negocjacje.

8. Julia Tymoszenko w Berlinie

Julia Tymoszenko przyleciała w piątek późnym wieczorem na leczenie do Berlina - poinformowała niemiecka agencja dpa. Z lotniska Schoenefeld była szefowa ukraińskiego rządu pojechała prosto do kliniki Charite. W sobotę po południu w klinice Charite odbędzie się konferencja prasowa na temat stanu zdrowia Tymoszenko, ale bez jej udziału. Tymoszenki przybyła do Niemiec na zaproszenie Angeli Merkel.

9. Koniec ukraińskich mediów na Krymie

Rosja wyłącza na Krymie jeden po drugim sygnały ukraińskiego radia i telewizji, zastępując je rosyjskimi. W sumie, jak podaje agencja Interfax-Ukraina, na terenie Autonomicznej Republiki Krymu wyłączono już emisję pięciu ogólnoukraińskich kanałów telewizji i jednego krymskiego. Operację przejęcia przez Rosję przestrzeni medialnej na Krymie poprzedził komunikat miejscowych samozwańczych władz. Postanowiły one zablokować emisje programów niezależnych środków przekazu, ponieważ według nich "wypaczają one rzeczywistość". - Prawda jest po naszej stronie - powiedział w piątek czołowy prezenter kanału telewizyjnego "Rossija 24" Dmitrij Kisielow, uważany za mistrza kremlowskiej propagandy - pisze agencja AFP.

Komentarz do dzisiejszych wydarzeń

Dr Andrzej Szeptycki z Instytutu Stosunków Międzynarodowych dla Gazeta.pl:

- Jednym z efektów protestów na Ukrainie jest powstanie różnego rodzaju ugrupowań paramilitarnych, które pilnują porządku zamiast policji. Gdyby doszło do eskalacji konfliktu z Rosją, w szczególności gdyby Rosja podjęła działania o charakterze zbrojnym na terenie Ukrainy poza Krymem, ukraińscy nacjonaliści zapewne włączyliby się w obronę kraju. Ich potencjał byłby na pewno wykorzystany.

Natomiast jeśli chodzi o możliwość wykorzystania nacjonalistów na Krymie, to perspektywy są ograniczone. Jak oni mieliby wjechać na Krym? Przecież trudności z wjazdem ma misja OBWE. A jeżeli nawet wjechaliby, to czy podjęliby walkę z 30 tysiącami zawodowych żołnierzy rosyjskich? Nie wiem, czy tego oświadczenia nie należy łączyć z informacją o tym, że Prawy Sektor ma zamiar włączyć się w życie polityczne Ukrainy.

Biorąc pod uwagę postawę Rosji, nie wierzę w możliwość rozwiązania tego konfliktu przez OBWE. To jest organizacja, która opiera się na porozumieniu i kompromisie państw członkowskich, a po stronie Rosji nie ma dobrej woli. To, czy OBWE uda się wjechać na Krym, to pytanie drugorzędne, a nawet gdyby wjechali, to niewiele mogą zdziałać.

Więcej o:
Komentarze (328)
Nacjonaliści szykują się na wojnę z Rosją, szturm rosyjskich wojsk na jednostki na Krymie [NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA NA UKRAINIE]
Zaloguj się
 • 2zetor

  Oceniono 2 razy 0

  Niech idą tam Putin czeka na tych banderowców

 • pepus22

  Oceniono 1 raz 1

  To tam są jednak NACJONALIŚCI?? Tylko niech się zastanowią, bo naprzeciwko nim stanie regularna armia - a nie kobiety i dzieci ....

 • franekz

  Oceniono 2 razy 0

  youtu.be/q8JC-ZjqFb4
  Nowa demokracja na ukrainie
  A tu dyskusja z władzami lokalnymi
  youtu.be/L1KSJSuYgjM

 • valencia73

  Oceniono 14 razy -4

  Prosimy redakcje i ABW o usuniecie wpisow KGB na tym forum i ustalenie ich autorow - tak wplywaja na opinie publ.w innych krajach, szczuja nas na Ukraincow i strasza UPA. ich ilosc i intensywnosc jest jednoznaczna

 • gregoson

  Oceniono 14 razy -6

  Kolejny kurdupel z przerostem ambicji. Następny bandyta odważny wobec kobiet i dzieci ale przeciwko wojsku wyśle swoich przygłupów sam siedząc w ciepłym fotelu.
  Takich to przyjaciół polskie media i rząd nam szykują - bandziorów, dla których bohaterami są zwyrodnialcy z Wołynia.

 • poppers68

  Oceniono 15 razy 7

  Cały czas powtarzam – może i Putin nie jest z mojej bajki i absolutnie wyprowadzenie żołnierzy z baz na Krymie jest naganne.
  Jednakże zdania nie zmieniłem – Ukraińcy PERFEKCYJNIE wkręcili społeczność międzynarodową w swój pasztet , którego są ABSOLUTNYMI AUTORAMI.
  Porozumienie 21 lutego firmowane przez ministrów z UE miało swój cel : zakończyć napieprzanie na ulicach , spokojnie wywalić w DEMOKRATYCZNYCH wyborach Janukowicza i zmieniać swój kraj.
  ALE NIE – DOSKONALE WIEDZIELI O TYM ,ŻE DZIEŃ PÓŹNIEJ BĘDĄ GO ODWOŁYWAĆ I WYPUSZCZĄ JULKĄ DAJĄC PRETEKST ROSJANOM DO DZIAŁANIA.
  Głupi byli? Ooooo , absolutnie nie!
  A W JAKIEJ INNEJ SYTUACJI RZĄDY EUROPY I USA SYPNĘŁYBY MILIARDAMI EURO I DOLARÓW JAK NIE UKRAINIE WALCZĄCEJ Z ROSJĄ? I CO ? WYKORZYSTAJĄ TE MILIARDY DO WDROŻENIA STANDARDÓW EUROPEJSKICH? Absolutnie. Kasiora zostanie wchłonięta jak w gąbkę I NIC Z TEGO NIE BĘDZIE.
  Na własne życzenie Ukraina wpędziła zarówno siebie w ten bardak jak i nas wszystkich.
  A MEDIÓW POLSKICH NIE MOŻNA JUŻ ANI CZYTAĆ ANI OGLĄDAĆ. GDZIE JA DO CHOLERY MIESZKAM, NA UKRAINIE CZY W POLSCE?
  I to wieczne straszenie Polaków atakiem Rosji na nasz kraj.
  A CZY WIDZICIE BAŁWANY CHOLERNE ( TO O MEDIACH) JAKIEŚ ZAGROŻENIA ESTONII, ŁOTWY CZY LITWY – KRAJÓW W UNII I NATO ALE Z ROSJANAMI W SPOŁECZEŃSTWIACH DO DZIŚ? Nie?
  NO TO PO CHOLERĘ BADANIA OPINII PUBLICZNEJ Z ODPOWIEDZIAMI NA PYTANIA TYPU : CZY WOJSKO POLSKIE GOTOWE NA WOJNĘ , CZY POLACY GOTOWI NA WOJNĘ ETC.
  POPIEPRZYŁO WAS GAZETY I TVN’NY JUŻ DO KOŃCA?
  Teraz to Wam głupio przyznawać ,że Ukraińcy wywalili satrapę i uwolnili Julcię nielegalnie?
  To czego wieszacie psy na Putinie? On też rewolucyjnym prawem chce Krymik dla siebie.
  I co mnie to kurdę obchodzi?
  MEDIA PO PROSTU WYWOŁAJĄ NAM KIEDYŚ KOLEJNY ( I PEWNIE OSTATNI W NASZEJ CYWILIZACJI) ŚWIATOWY KONFLIKT ZBROJNY.

 • stanimager

  Oceniono 10 razy -4

  Prawda jest po naszej stronie. Hahahahaha !!! Sowiecka prawda i izwiestia. Chamskie zakłamanie. I dlaczego nikt was nie lubi ??? A padumajtie gady.

 • ukrs

  Oceniono 9 razy -5

  Oho, Czerwone Brygady Kremla się zaktywizowały. Jakoś nie wyobrażam sobie, by ktokolwiek inny w obliczu zajęcia województwa warmińsko-mazurskiego przez 30000 rosyjskich żołnierzy miał pretensje do ONR, że proszą o broń i mobilizują się do walki o kraj.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX