Merkel: Podpisanie politycznej części umowy UE-Ukraina nastąpi w najbliższym czasie [NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA]

Premier Jaceniuk zacytował na konferencji słowa niemieckiej kanclerz Angeli Merkel, która powiedziała, ?że podpisanie politycznej czesci umowy stow. UE-Ukraina będzie miało miejsce w najbliższym czasie?. Ukraina zwróciła się do Interpolu o pomoc w zatrzymaniu Janukowycza. Oto najważniejsze wydarzenia ws. kryzysowej sytuacji na Ukrainie.
1. Rozmowa Obamy z Szhinzo i Putinem

Prezydent USA, Barack Obama, w nocy rozmawiał z premierem Japonii Shinzo Abe. Podczas telefonicznej rozmowy zgodzili się, że rosyjska interwencja na Ukrainie zagraża światowemu pokojowi i stabilności - poinformował Biały Dom.

Obama podczas rozmowy z rosyjskim prezydentem wysunął kilka postulatów. Chciał, by rządy w Moskwie i Kijowie zasiadły do rozmów pod auspicjami międzynarodowymi, a rosyjskie wojska wróciły do baz.

Zapewnił też Putina, że prawa wszystkich obywateli Ukrainy, w tym etnicznych Rosjan, będą przestrzegane. Ponadto zapowiedział, że wspólnota międzynarodowa pomoże Ukraińcom w przeprowadzeniu wyborów prezydenckich w maju.

Tymczasem Putin odpowiedział jak zwykle: że ukraiński rząd zdobył władzę przez przewrót i nie ma mandatu.

2. Ukraina prosi Interpol o pomoc

Według agencji RIA-Nowosti Ukraina wystąpiła do Interpolu o pomoc w zatrzymaniu Wiktora Janukowycza. Rosja, w której przebywa były prezydent Ukrainy, jest członkiem międzynarodowej policji. Jednak wcale nie jest powiedziane, że będzie z nią współpracować. Interpol w oświadczeniu zabezpiecza się, twierdząc, że nie może zmusić państwa członkowskiego do aresztowania osoby poszukiwanej międzynarodowym listem gończym.

3. Krymscy parlamentarzyści w rosyjskiej Dumie

Delegacja krymskich parlamentarzystów pojechała do siedziby rosyjskiej Dumy. W imieniu "narodu krymskiego" przekazała prośbę o przyłączenie Krymu do Federacji Rosyjskiej. Przypomnijmy - wczoraj taką decyzję podjęła Rada Najwyższa Krymu. Jeżeli Rosja się zgodzi, odbędzie się regionalne referendum.

Agencja UNIAN informuje, że na spotkanie, które trwało ok. 30 minut, nie zostali wpuszczeni dziennikarze. Wcześniej Stephen Harper, kanadyjski premier, oświadczył, że jego kraj nie uzna wyników krymskiego referendum.

4. Jaceniuk: Będzie podpisanie politycznej części umowy stow. Z UE

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk powiedział w Kijowie, że osiągnięto porozumienie w sprawie podpisania w najbliższych tygodniach politycznej części umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE.

Jaceniuk powołał się na słowa niemieckiej kanclerz Angeli Merkel, która powiedziała, "że podpisanie będzie miało miejsce w najbliższym czasie, dosłownie w ciągu kilku tygodni".

5. Rosja napomina NATO

Premier Jaceniuk wyraził gotowość do rozmów z Rosją - ale tylko pod warunkiem, że ta wycofa z Krymu swoje wojsko i będzie przestrzegać podpisanych przez siebie dwustronnych i wielostronnych porozumień. Rosja nie zamierza dążyć do deeskalacji napięcia, ale jeszcze napomina NATO zaanagażowane w rozwiązanie konfliktu na Ukrainie:

"Za wyjątkowo niebezpieczne uważamy próby wciągnięcia czynnika NATO w sprawę Ukrainy, gdzie już teraz sytuacja jest złożona i drażliwa, gdyż wprowadza dodatkowe napięcie i podkopuje perspektywy uregulowania sytuacji" - oświadczyło rosyjskie MSZ.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

Więcej o:
Komentarze (10)
Merkel: Podpisanie politycznej części umowy UE-Ukraina nastąpi w najbliższym czasie [NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA]
Zaloguj się
 • stan-1

  Oceniono 1 raz 1

  "....że rosyjska interwencja na Ukrainie "

  Jaka Qwa interwencja, to jawna agresja jest. Coś chłopaki chcą to delikatnie nazywać.

 • madnesspl

  Oceniono 1 raz -1

  Mam być wolny - tak! nie wiem, skąd przyszła nowina,

  Lecz ja znam, co być wolnym z łaski Moskwicina.

  Łotry zdejmą mi tylko z rąk i nóg kajdany,

  Ale wtłoczą na duszę -- ja będę wygnany!

 • endrju1521

  Oceniono 1 raz 1

  Wołodia, vox populi, vox dei ! ! ! ! !

 • 18261826www

  Oceniono 4 razy 2

  Krym zostanie przy Rosji na 100% i to dzieki ukrainskim patriotom z majdanu,a my wyciagnijmy z tego jeden wniosek.- Jakie zagrozenie dla Polski stanowi PIS,Radio Maryja i ich zadymy smolenskie?

 • dziadekjam

  Oceniono 3 razy 1

  No to Duma nad prośbą się zaduma.

 • anton_pl

  Oceniono 2 razy 0

  Myśle że Duma sie zgodzi...

 • tolek398

  Oceniono 8 razy 2

  Czy prawdą jest, że USA i "Zachód" od lat 90-tych wpakowały już łącznie ok. 5miliardów $$$ na działanie opozycji antyrosyjskiej na Ukrainie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX